tak mi napadlo...

Sekcia: Ostatné 19.05.2007 | 02:11
Martin   Návštevník
Občas sa tu na tomto fóre niektorí jednotlivci sťažujú, že Linux je málo rozšírený, že by si zaslúžil viac sa dostať medzi ľudí a tak...
Samozrejme, majú pravdu.
Ale chcel by som to tak trošku rozobrať a možno aj niečo navrhnúť. A ako je pre mňa typické, ja síce vymýšľam, ale chcem, aby to urobil niekto iný :))) Ale to len preto, lebo ja na to nemám potrebné vedomosti, skúsenosti, a ako typický BFU nevlastním ani potrebný počítačový talent.

Všimol som si, že na niektorých portáloch sa objavuje banner portálu tahaj.sk (v Čechách funguje jeho obdoba slunecnice.cz). Nachádzajú sa v ňom programy pre nemenovaný väčšinový OS. Ešte nikde som však nevidel, že by nejaký komerčný portál fungoval ako linuxové zrkadlo a možno by to bolo treba zmeniť.
Predpokladám, že za umiestnenie odkazu na nejaké naše zrkadlo by sa príslušnému portálu muselo platiť, a keďže Linux sa propaguje ako OS zadarmo, neviem, kde by sa na to brali peniaze.
Ale možno by stálo za úvahu vytvoriť nejaký nový komerčný linuxový portál, na ktorom by bolo spravodajstvo (agentúrne správy z domova, zo sveta, zaujímavosti, počasie), inzertná stránka (napr sms-inzeráty za rozumnú cenu, s vylúčením rôznych pochybných "služieb"), fotky, kultúra, zoznamka (tiež len na úrovni, nie "služby"), zábava, reklama (aby mal za čo fungovať) atď. a popri tom by portál fungoval aj ako linuxové zrkadlo.
Ale bol by v tom malý chyták - spravodajstvo by sa dalo čítať v každom OS, ale tie najväčšie zaujímavosti by boli optimalizované výlučne pre Open Source programy. Napríklad zábavné videá by boli optimalizované pre Kaffeine (verzia pre MS neexistuje), prípadne pre MPlayer (neviem, či je aj verzia pre MS,ale asi už je), veľa textov by bolo vo formáte .odf (veď už aj MS jeho existenciu konečne vzal na vedomie), hudba by bola ako Ogg Vorbis a tak podobne.
Keby si niekto s nemenovaným najrozšírenejším OS chcel prehrať video, vyskočil by mu na obrazovku oznam, že potrebuje prehrávač Kaffeine, že si ho môže stiahnuť, a keby si ho chcel stiahnuť, vyskočil by mu ďalší odkaz že potrebuje Linux a že si ho môže tiež stiahnuť :)

Ja viem, predstavujem si to príliš jednoducho a je v tom aj malý kúsok zlomyseľnosti, to otvorene priznávam, ale na druhej strane - ak si pozriete stránky našich televízií a zábavné portály, všade je písané, že na prehranie ukážok z TV-archívu alebo videa si treba nainštalovať WMP, na užívateľov Linuxu kašlú, ten pre nich skrátka neexistuje (s výnimkou Českej televízie, tá umožňuje prehrávať TV-archív aj pomocou Helixu, ibaže ten sa mi akosi nedá sprevádzkovať a ich archív ma nezaujal). Takže v tomto prípade by sa to celé trošku otočilo naopak.

Dúfam, že sa nájde zopár ľudí, ktorí už budú vedieť čo sa s týmto návrhom dá robiť. Na stránky čisto linuxového portálu zavítajú väčšinou len linuxáci, zvedavci, tí čo chcú konvertovať a zopár provokatérov. Takto by sa podarilo osloviť viac ľudí a hlavne tých, čo o Linuxe v živote nepočuli ani nečítali.

Nedá sa na všetko ísť priamo, toto by mohla byť celkom úspešná okľuka.

Neviem, či je tento môj výmysel realizovateľný, možno ma vysmejete, ale je mi to jedno, myslite si o mne čo chcete :)
    • Re: tak mi napadlo... 19.05.2007 | 02:19
      Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
      Neviem ako tebe, ale mne nic nebrani si prezriet v linuxe archiv televizii, aj ked nemam WMP. A zda sa ti realne, ze by si chcel nejaky "native windoz user" pustit nejake video, a by mu naskocila hlaska ze nech si stiahne kaffeine, a za tou dalsia ze nech si stiahne linux? No ja byt na jeho mieste tak ma roztrhne od zlosti a na cely linux by som sa z vysoka vykaslal. Podla mna by sa tym narobilo iba viac zla ako dobra.
      Podla mna energia ktora tuzi po propagacii linuxu (mozno aj ta v tebe) sa da vyuzit plodnejsim a lepsim sposobom.
    • Re: tak mi napadlo... 19.05.2007 | 02:50
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      zdroj programov okrem trapneho tahaj.sk a sluncnice.cz, poznas sourceforge.net?

      >Ale možno by stálo za úvahu vytvoriť nejaký nový komerčný
      >linuxový portál, na ktorom by bolo spravodajstvo (agentúrne >správy z domova, zo sveta, zaujímavosti, počasie), inzertná
      >stránka (napr sms-inzeráty za rozumnú cenu, s vylúčením
      >rôznych pochybných "služieb"), fotky, kultúra, zoznamka
      >(tiež len na úrovni, nie "služby"), zábava, reklama (aby mal
      >za čo fungovať) atď. a popri tom by portál fungoval aj ako
      >linuxové zrkadlo.

      komercny? naco? druhy trapny azet? mas peniaze aby si zaplatil redaktorov? uz teraz je dost spravodajskych serverov, staci pohladat. a vacsina bezi na linuxe, neboj ;)

      >na prehranie ukážok z TV-archívu alebo videa si treba >nainštalovať WMP

      poznas mplayer plugin do firefoxu?

      >vyskočil by mu na obrazovku oznam, že potrebuje
      >prehrávač Kaffeine

      Kaffeine ma nejaky vlastny kodek? a preco obmedzovat inych pouzivatelov. ja kaffeine vobec nepouzivam. mylis si komunitu windows a linux. linux je slobode vyberu. a ze niekto by si to chcel pozret pod windowsom (mozno v praci) je jeho problem.

      >Dúfam, že sa nájde zopár ľudí, ktorí už budú vedieť čo
      >sa s týmto návrhom dá robiť.

      preco neurobis ty nieco preto?

    • Re: tak mi napadlo... 19.05.2007 | 09:24
      Martin   Návštevník
      Táto moja malá zlomyseľnosť vyplýva z toho, ako som si musel vypočuť menšiu prednášku ako v istom systéme všetko perfektne funguje a ako v Linuxe nič nefunguje.

      No a nemusíte ma brať príliš vážne :)

      Ak sa to tu má zvrhnúť na nejaké ohnivé boje, tak radšej ja sám musím požiadať admina, aby to tu zamkol.
      • Re: tak mi napadlo... 19.05.2007 | 13:08
        Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
        Keď už rozširovanie útokom tak ma napadla takáto taktika:
        Podanie sťažnosti na niekoho (jednotlica/firmu) na BSA (soft. polícia) a potom poskytnúť možnosť prejsť na linux(BSA ich vystraší a vy im ponúknete zázračné riešenie problémov).
        Je to ale hnusný spôsob. Hoci keď sa to tak zváži Mrkvosoft používa oveľa hnusnejšie taktiky pre udržanie svojho monopolu.
        There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
        • Re: tak mi napadlo... 19.05.2007 | 16:32
          WlaSaTy   Návštevník
          myslim ze by stacilo ponuknut plnohodnotny system kotry sa sam udrziava a obsahuje vsetko potrebne k beznej praci vratane jednoduchej instalacie HW.

          prve dva body splna vecsina modernych distribucii, problem je s poslednym ked sa ludia snazia usetrit par minci a zarobia si nekompatibilitou a nestandardnostou zariadenia dost velke problemy.