grup

Sekcia: Komunita 29.08.2007 | 11:58
Jozef   Návštevník
Čaute!
Hneď na začiatku musím povedať, že som totálny laik do linuxu. Na notebooku kde bol linpus linux som pomocou partion magic sformátoval hardisk a chcel som, aby tam zostal iba dos, ale po rešratrtovaní mi nabehol GRUP a žiadny príkas to neberie, Najhoršie, že pri kontrole disku ho ani nevidno a nič sa s ním nedá robiť. Je možné tem GRUP nejako odstrániť, aby počítač nabiehal iba v dose?
    • Re: grup 29.08.2007 | 12:26
      Avatar srigi   Používateľ
      Ak kces bootovat do dosu, treba ti DOS bootovaciu disketu (mozes vytvorit vo WinXP->formatovat A:). Nabootujes z nej, spustis dosovskyfdisk, pomazes particie, vytvoris jednu primarnu particiu, das jej boot priznak (set active partition), zmeny ulozis, restartnes (zase nabootujes z diskety) a uz iba napises
      sys a: c:
      po restarte (vyber disketu) Ti nabehne DOS.

      IMO si myslim, ze DOS kces na to aby si instaloval iny system (Windows?). Takze cely tento postup je zbytocny, zober bootCD daneho systemu a surovo ho tam nainstaluj.
    • Re: grup 29.08.2007 | 12:40
      open source   Návštevník
      predpokladam ze na tom pocitaci nijaky dos nie je nainstalovany takze ti ani nijaky nemoze nabehnut. zober si cd operacneho systemu, ktory chces nainstalovat a nainstaluj ho. predtym sa ubezpec ze v biose mas nastavene predvolene bootovanie z cd/dvd mechaniky.
      • Re: grup 29.08.2007 | 13:11
        Jozef   Návštevník
        Sridi má pravdu, ale keď vložím inštalačné CD, tak mi nevie nájsť HD a nezačne inštalácia. Som bezradný.
      • Re: grup 29.08.2007 | 13:14
        Jozef   Návštevník
        Sridi má pravdu, ale keď vložím inštalačné CD, tak mi nevie nájsť HD a nezačne inštalácia. Som bezradný. Ešte v biose je boot na cd/dvd
        • Re: grup 29.08.2007 | 13:37
          WlaSaTy   Návštevník
          :keď vložím inštalačné CD, tak mi nevie nájsť HD a nezačne inštalácia.

          Neviem prečo mám ten pocit ako by sa táto otázka Linuxu vôbec netýkala. Ak máš problém s inštaláciou iného operačného systému, tak sa obráť na predajcu s otázkou kde sa k tomu poskytuje podpora. A nezabudni si pripraviť disketu s ovládačmi k radiču diskov, teda ak máš mechaniku. Nechápem operačné systémy ktoré sú v tomto storočí stále závislé na disketovej mechanike.
        • Re: grup 29.08.2007 | 17:02
          Avatar srigi   Používateľ
          Toz si stiahni Hiren'sBootCD v9.2 z torrentu, nabootuj, zapni si aplikaciu ActiveKillDisk a prepis ten disk nulami (zero fill).

          Tato killer aplikacia mi vzdy pomohla.
          • Re: grup 29.08.2007 | 22:21
            Jozef   Návštevník
            táto aplikácia na zmazanie bola dobrá,ale aj tak po naformátovaní inštalačka nepozná hdd. Asi bude problém vradičoch. To CD k notebooku je asi nejaké divné. Driver na hdd nie je dobrý. Budem to riešiť cez predajcu. Ďakujem za rady.
            • Re: grup 29.08.2007 | 22:52
              Avatar srigi   Používateľ
              Ak este mozem jeden win prispevok:

              Mam taku skusenost, ze disk po prejdeni ActiveKillDisk nekce nabiehat v InstallCDWinXP. Riesenia su dve:

              1. nechat disk hladat, bude to trvat cca 3 minutky (samozrejme ak je to sata, dat disketu)

              2. zapisat na takyto disk DOS disklabel, napr. cez LiveCD GPARTED -> staci pokus o vytvorenie novej partisny a Gparted sa samo ponukne o vytvorenie disklabelu. Alebo v Linuxovom fdisku stuknut o ako otto a potom w, toto tiez zapise disklabel na HDD.

              Takto upraveny HDD uz potom to WinInstallCD detekuje properly.
              • Re: grup 29.08.2007 | 22:53
                Avatar srigi   Používateľ
                Samozrejme LinuxInstallCD-ka nemaju taketo problemy.