skresleny zvuk, nefunkcny mixer

Sekcia: Hardware a Drivery 11.09.2007 | 02:07
lukas   Návštevník
zvuk je brutalne skresleny a neda sa s tym nic robit, ani ovladat hlasitost, proste nic. robi to rovnako v kazdom softe, ktory ma nieco so zvukom.. ci mam nastaveny slider hore v liste na 2%, alebo 100%, nic sa nemeni. skusal som aj rozne ine mixery, ako ten v liste, ale vacsinou v nich nemozem nastavit vobec nic. ziadne slidre ani ine moznosti tam nie su.. zvukovku mam m-audio192 na pci. nejaky napad?
    • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 11.09.2007 | 03:37
      l_barbarossa   Návštevník
      ja mam m-audio revo a nieco podobne som zazil so starsou alsou. Kym nevysli novsie alsa drivery, tak som isty cas pouzival oss ovladace od 4frontline.
      Oss je vseobecne zatracovane, ale v pripade m-audia, bolo mozne cez ossmixer gui vyuzivat surround funkcie a ine vychytavky, ktore alsa ovladace dodnes neposkytuju.
      Uz si vsetko nepamatam co a ako som konfiguroval (2 zvukovky , druhu na vsetko a prvu len na skype), ale alsu treba vypnut ak chces pouzivat oss.
      Zelam ti pevne nervy a kartu zo zufalstva nepredavaj, m-audio robi vynikajuce kusy
      • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 11.09.2007 | 14:18
        lukas   Návštevník
        nepotrebujem ani surround, ani nepripajam viac zvukoviek. chcem len aby mi z dvoch kanalov siel von pocuvatelny signal. ani zmenou na oss, ani iny driver, skrz system settings v kubuntu, sa skreslenost mojho vystupu nijako nezmeni. nie som expert a neviem, kde mam hladat problem..
    • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 11.09.2007 | 14:22
      lukas   Návštevník
      este som si vsimol, ze volume posuvnik v liste je, aj ked s nim mozem manipulovat, vzdy ked nan kliknem nastaveny na nulu. pricom ako vravim, zvuk von ide a je nechutne premodulovany..
      • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 11.09.2007 | 16:25
        l_barbarossa   Návštevník
        1. ja som oss neinstaloval kvoli surroundu alebo dvom zvukovkam, ale kvoli tomu, ze alsa driver v tom case na moj model zvukovky nebol. System mi vsak podla cipu (via 1724), ktory bol rovnaky natiahol driver na inu kartu, avsak ta mala trosku iny design a aj preto (zrejme) bol vyslednu zvuk akoby prepaleny. No, a oss drivery v tom case na moju zvukovku uz boli a navyse boli namakane.

        2. Problem moze byt este v nastaveni vzorkovania, bezne zvukovky pracuju so 16bit vzorkovanim, kym ta tvoja zrejme s 32bit, mozno bude treba zeditovat asoundrc v domovskom adresari, pripadne konfiguraky pre tvoj prehravac

        googli, hladaj na webe alsy,
        tu mas dokonca priklad ako by mohol vyzerat tvoj asoundrc
        • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 11.09.2007 | 23:10
          lukas   Návštevník
          dalsia nova skutocnost:
          /proc/asound/ ... su tam prazdne subory. celkova velkost priecinka je 0b

          (If this file doesn't exist or the contents are empty, it means ALSA is not working properly on your computer.)
          • skresleny zvuk ... 12.09.2007 | 00:40
            l_barbarossa   Návštevník
            a co sa stane ked spustis s rootovskymi pravami v konzole alsaconf?
            • Re: skresleny zvuk ... 12.09.2007 | 01:16
              lukas   Návštevník
              nic
              • Re: skresleny zvuk ... 12.09.2007 | 02:48
                l_barbarossa   Návštevník
                tak skus este raz:
                sudo alsaconf
                ak sa nic neudeje ...hm,
                tak urob ako ti radi WlaSaTy, cize napises v terminalovom okne
                sudo cat /proc/asound/
                a po zadani svojho hesla by sa ti mal v konzole zobrazit vypis toho adresara, no a ten mas poslat sem do fora

                taktiez sem mozes poslat vypis prikazu
                lsmod | grep snd

                • Re: skresleny zvuk ... 12.09.2007 | 03:15
                  lukas   Návštevník
                  tu mate vsetko mozne.. snad pomoze

                  root@lukas-desktop:/home/lukas# sudo cat /proc/asound/
                  cat: /proc/asound/: Is a directory


                  root@lukas-desktop:/home/lukas# ls /proc/asound/
                  card0 cards devices ICE1724 modules oss pcm seq timers version
                  root@lukas-desktop:/home/lukas# ls
                  ls lsb_release lshw lsof lspcmcia lsusb
                  lsattr lshal lsmod lspci lspgpot
                  root@lukas-desktop:/home/lukas# ls -l /proc/asound/
                  celkom 0
                  dr-xr-xr-x 6 root root 0 2007-09-12 01:07 card0
                  -r--r--r-- 1 root root 0 2007-09-12 01:07 cards
                  -r--r--r-- 1 root root 0 2007-09-12 01:07 devices
                  lrwxrwxrwx 1 root root 5 2007-09-12 01:07 ICE1724 -> card0
                  -r--r--r-- 1 root root 0 2007-09-12 01:07 modules
                  dr-xr-xr-x 2 root root 0 2007-09-12 01:07 oss
                  -r--r--r-- 1 root root 0 2007-09-12 01:07 pcm
                  dr-xr-xr-x 2 root root 0 2007-09-12 01:07 seq
                  -r--r--r-- 1 root root 0 2007-09-12 01:07 timers
                  -r--r--r-- 1 root root 0 2007-09-12 01:07 version




                  root@lukas-desktop:/home/lukas# lsmod | grep snd
                  snd_ice1724 70388 159
                  snd_ice17xx_ak4xxx 5120 1 snd_ice1724
                  snd_ac97_codec 98464 1 snd_ice1724
                  ac97_bus 3200 1 snd_ac97_codec
                  snd_ak4114 10752 1 snd_ice1724
                  snd_pcm_oss 44544 0
                  snd_mixer_oss 17408 1 snd_pcm_oss
                  snd_pcm 79876 5 snd_ice1724,snd_ac97_codec,snd_ak4114,snd_pcm_oss
                  snd_page_alloc 10888 1 snd_pcm
                  snd_ak4xxx_adda 8192 2 snd_ice1724,snd_ice17xx_ak4xxx
                  snd_mpu401_uart 9472 1 snd_ice1724
                  snd_seq_dummy 4740 0
                  snd_seq_oss 32896 0
                  snd_seq_midi 9600 0
                  snd_rawmidi 25472 2 snd_mpu401_uart,snd_seq_midi
                  snd_seq_midi_event 8448 2 snd_seq_oss,snd_seq_midi
                  snd_seq 52592 6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
                  snd_timer 23684 3 snd_pcm,snd_seq
                  snd_seq_device 9100 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
                  snd 54020 232 snd_ice1724,snd_ac97_codec,snd_ak4114,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_ak4xxx_adda,snd_mpu401_uart,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
                  soundcore 8672 1 snd
                  root@lukas-desktop:/home/lukas#
          • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 00:58
            WlaSaTy   Návštevník
            :/proc/asound/ ... su tam prazdne subory. celkova velkost priecinka je 0b

            to je normálne u väčšiny súborov v /dev, myslím že ich veľkosť je nepodstatná. podstatná je ich existencia a obsah. takže cat /proc/asound/... v termináli.
            • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 15:03
              lukas   Návštevník
              este jedna vec ma napadla. skusal som na tomto pc aj puppylinux a tam mi zvuk bezproblemov isiel. nedalo by sa nejak vytazit cosi aj z tejto skutocnosti? ak ano, tak ako? moc do toho nevidim, bo sa nevyznam. zatial..
              • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 17:33
                WlaSaTy   Návštevník
                áno, dalo by sa z toho niečo vytažiť.:
                1) skús sa pozrieť na nastavenie mixéru (ak je príliš hlasný nejaký vstup alebo výstup), tak to chrčí. to je záležitosť zosíku v zvukovke a je to nezávislé od linuxu i keď iné OS môžu vedieť aká je maximálna povolená hlasitosť bez skreslenia.
                2) skús sa pozrieť na verziu jadra v obidvoch linuxoch, možno že ten puppy linux má novšie jadro a preto to v ňom ide uname -r

                3) skús sa pozrieť v puppy linuxe či sa neštartuje ovládač pre tvoju zvukovku aj s nejakým parametrom ako to bolo v prípade intel ac97 v notebookoch, niekde v /etc sú súbory typu modprobe alebo modules ....
                • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 18:20
                  lukas   Návštevník
                  1. mixer mam na nule a aj tak s nim nemozem hybat. napriek tomu pocujem zvuk a to prehuleny asi o 500% oproti idealu.

                  kubuntu 2.6.20-16 generic
                  puppy 2.6.21.5
                  znamena to, ze ked kubuntu bude mat nove jadro, tak by to slo?

                  3. puppy v etc nic take nema.. nasiel som ale ine subory a to .mixervolume, ktory obsahoval hodnotu 50 a este jeden subor s nazvom asound.state mozem poslat vypis, ak by si niekto myslel, ze mu to pomoze
                  • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 18:42
                    l_barbarossa   Návštevník

                    skus pouzit na zmenu hlasitosti bud: alsamixergui

                    alebo: amixer set Master 80 unmute

                    ked nepomoze, vyskusaj si dalej vyrobit v tvojom domovskom adresari .asoundrc subor podla tohto linku

                  • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 20:46
                    WlaSaTy   Návštevník
                    2) znamena to že môžeš použiť novšie jadro z puppy a nemusíš čakať na update pre *buntu. stačí ti skopírovať nejaké súbory z /boot a /lib/modules, upraviť grub/lilo conf a uvidíš.
                    • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 22:58
                      lukas   Návštevník
                      nic z prispevku nad tebou nepomohlo, takze este by som skusil tu fintu s jadrom, len netusim co mam kam skopirovat, ani ako mam upravit grub. vravim, ze nie som ziadny expert..
                      • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 12.09.2007 | 23:37
                        WlaSaTy   Návštevník
                        jadro (vmlinuz/bzimage), system.map, moduly z /lib/modules a upravenie konfigu boot managera /etc/lio.conf alebo /boot/grub/menu.conf (pre lilo treba aj spustit rovnomenny prikaz, pre grub asi uz nic). ale to by si videl keby si to skusil.

                        mimochodom k tomuto typu hekingu tunningu vlastného kompu len to že si vždy odzálohuj pôvodný súbor ktorý meníš (hoci aj na usb kľúč) a ri kopírovaní si poznač čo si odkiaľ a kam dal. zvyšok už vyzerá zložito ale je to jednoduché, veď uvidíš.
                        • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 13.09.2007 | 15:28
                          lukas   Návštevník
                          cosi som spravil ale pri boote do noveho kernelu pise error 15: file not found, alebo error 11: unrecognized device string pri povodnom kernely. chvalabohu tam je v ponuke este jeden starsi kernel, z ktoreho nabootujem.

                          puppy totiz nema folder boot a nenasiel som system.map. neviem ci netreba cosi riesit aj s initrd..
                          • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 13.09.2007 | 22:32
                            WlaSaTy   Návštevník
                            to vyzerá na preklep v konfiguráku, skús sa na to pozrieť detailnejšie alebo to zverejniť.

                            mimochodom, liveCD nemusia mať /boot, jadro sa totižto zavádza cez isolinux alebo cez obraz virtuálnej diskety, ale obvykle je to v nejakom podadresári. System.map je potrebný len keď dynamicky nacítavaš moduly ale tie si vieš teoreticky nahrať aj ručne. keďže si si pozrel ako sa volajú.

                            alebo sa na takéto čachre machre vytoto a prelož si vlastné jadro podľa potreby :)
                      • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 13.09.2007 | 00:32
                        l_barbarossa   Návštevník

                        no dobre, asi nemas alsamixergui , ale

                        amixer urcite mas, a

                        Master sa u teba vola PCM,0, cize amixer set PCM,0 80

                        ta 80 na konci je uroven hlasitosti (u mna z 255max)

                        • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 13.09.2007 | 13:09
                          lukas   Návštevník
                          mam alsamixergui aj amixer, ale hlasitost mam defaultne na nule a nemozem s tym nic spravit. aj ked niekedy, ked sa do mixeru dostanem, tak vidim hlasitost nastavenu zhruba do jednej tretiny, ale ked na to kliknem, alebo tam prejdem sipkami, hlasitost sa zmeni na nulu, pricom na zvuku to nic nezmeni..
                          • Re: skresleny zvuk, nefunkcny mixer 13.09.2007 | 19:46
                            l_barbarossa   Návštevník
                            1. zaujimalo by ma, ci by si ten problem mal aj na Ubuntu s rovnakym jadrom, pretoze Gnome defaultne vyuziva iny zvukovy server ako KDE.
                            V KDE je to arts, ktory vyuziva aoss, co je alsa-ovska emulacia oss.
                            V Gnome ako server (zvacsa) sluzi esound a zvacsa nevyuziva aoss.

                            2. No, a co som tym chcel povedat? Ze problem moze byt s nespravnym alebo nepodporovanym nastavenim hlbky a frekvencie vzorkovania zvuku alebo velkostou buffera medzi (alebo v) alsa drivermi, aoss a arts. Co tak vynechat jeden uzol, kde moze byt problem?

                            3. Neviem, ci aplikacia aplay nahodou nevie pristupovat priamo (teda iba cez drivery) ku karte.
                            Ja by som vyskusal teda este aplay -D hw:0,0 subor.waw, v priecinku kde mas nejaky tvoj subor.waw, hoci aplay neovladam ...
                            mozno ti pomoze niekto iny ako prehravanie suboru cez aplay otestovat este s dalsimi parametrami z bodu 2.

                            btw. skusal si prehravat aj zvukove CD?