graficka

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.09.2007 | 22:14
grafika   Návštevník
aku grafiku kupit ked ati je uz open a nvidia je dobra? chcem iba linux a chcem kupit grafiku teraz. ktora sa teraz viac oplati? cakam na odpoved tak piste
    • Re: graficka 12.09.2007 | 22:24
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      teraz radsej pockaj ked chces ATi. Ak chces nvidiu tak kupuj.
    • Re: graficka 12.09.2007 | 22:41
      open source   Návštevník
      princip je asi takyto:

      ak nie je ovladac nejakeho hardveru open source tak sa moze velmi jednoducho stat ze vyrobca si o niekolko rokov zmysli ze prestane podpovat starsie modely aby zvisil predaj novyvh modelov a ty budes nahraty lebo ovladace pre jadro napr. 2.6.39 pre tvoju kartu jednoducho nebudu a ty sa alebo zrieknes 3d akceleracie alebo budes musiet pouzivat nejake 5 rokov stare distro... ak je ovladac open source tak vyrobca hardveru ti nemoze zabranit pouzivat tvoj 8-rocny hardver s najnovsim jadrom.

      takze nvidiu by som momentalne nekupoval lebo ma uzavrete ovladace ktore su zavisle od vole firmy nvidia
      • Re: graficka 12.09.2007 | 22:52
        WlaSaTy   Návštevník
        ahoj open source,
        ty jeden nezbedník nám chceš tvrdiť že momentálny lídri na poli grafických kariet pre bežného spotrebiteľa nemajú opensource ovládače? aj nvidia (nv), aj ati (radeon) a aj intel majú opensource ovládače, teda intel iba tie. Ale v jednom sa dá len súhlasiť, podpora závisí aj od verzie daného HW. Ati prehlásila že to zverejní, nvidia má ovládače cez reverse enginering a intel rovno venoval ovládače komunite. o ich funkcionalite sa oplatí diskutovať až keď bude info o aký hardware sa má jednať. mne funguje R9200 bez problémov.
        • Re: graficka 13.09.2007 | 08:21
          open source   Návštevník
          ahoj WlaSaTy :-)

          ja nic nechcem tvrdit. prva veta v mojom priospevku je "princip je asi takyto". nechcel som tym povedat nic viac ani nic menej len poukazat na vyhody toho ak je k dispozicii open source ovladac :-)

          myslim ze je este vhodne pripomenut ze open source ovladace vytvorene reverse engineeringom pravdepodobne nebudu mat taky vykon ako keby bola pri ich tvorbe poskytnuta dokumentacia alebo ina podpora priamo od vyrobcu.

          ja mam tiez open source ovladac pre radeon 9550 a v ramci mojich potrieb mi to bezi prakticky bez problemov (aj compiz). ale ukaz mi napr. open source ovladace pre nvidiu pod ktorymi sa da sprevadzkovat compiz...
          • Re: graficka 13.09.2007 | 19:21
            WlaSaTy   Návštevník
            Ahoj open source,
            tvoje dohady by sa zakladali na pravde ak by sa jednalo o kartu z urgentne najnovšieho radu pre ATI/Nvidia alebo nejakú VIA (o ktorých sme sa nebavili) kde jednoducho nie je garantovaná funkcionalita s ovládačmi. Niekedy sa stane že vývojári jednoducho nemajú daný HW (výrobca to neponúkne v rámci sponzoringu vývoja a oni si to nemajú prečo kúpiť za vlastné) a niekedy ani špecifikácie takže podpora jednoducho mešká. Toto meškanie je nezávislé od hardware ale závislé od chovania sa výrobcu a platí nielen na grafiky ale aj na sieťovky (metalika, optika alebo rádio), zvukovky, radiče, tv/rádio karty, ...

            ale ak chceš open source ovládače pre nvidiu, tak máš na výber medzi Nouveau ktorý je v búrlivom vývoji a klasickým nv. či na tom pôjde compiz je otázka, mám síce aj nejakú nvidiu ale prekompilovávať si grafiku na gentoo s CPU pod pol gigaherz je masochizmus.
    • Re: graficka 13.09.2007 | 08:43
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      asi kusok suvisejuca podotazka... ale kedy sa oplati grafiku kupovat? kedysi to bolo tak, ze najlepsie ceny boli pred sezonou "vianocnych nakupov". je to tak aj teraz?
      • Re: graficka 13.09.2007 | 12:08
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        hmm ako kedy. Skor staci sledovat vyvoj ;) a ked vyjde nieco nove, tak to predtym pojde dole
        • Re: graficka 13.09.2007 | 13:14
          myth   Návštevník
          ja mam atinu a je to pekny shit teda nech si kazdy vravi co chce ale je to tak...
    • Re: graficka 13.09.2007 | 20:16
      Avatar srigi   Používateľ
      Kup ATI X1950GT/PRO. Najlepsi pomer cena/vykon, za mesiac budu nove drivery, ktore posunu vyrane vyssie doterajsie vysledky kariet ATI. Naznak vykonoveho boostu v tohto mesacnych driveroch.