Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB

Sekcia: Ostatné 17.05.2005 | 00:19
Boris   Návštevník
Som lamerík, ktorý si chce nainštalovať Knoppix na HDD. Mám jeden 20GB HDD rozdelený na 10+10GB. 10GB potrebujem pre XP (mám tam účtovníctvo, mzdy a iné dôležité veci tak ma nezožerte). Otázkou je či dať zavádzač do MBR alebo na druhú partíciu. Ide mi o to aby mi XP šlapali aj keď pri inštalácii Knoppixu niečo zmrvím. Vďaka
    • Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 15.05.2005 | 00:23
      Drakster   Návštevník
      radsej si nainstaluj dake normalne distro. SuSE, Mandriva/Mandrake, Fedora Core... Tak je mensia sanca, ze nieco zmrvis :)
      • Re: Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 15.05.2005 | 01:09
        peter golis   Návštevník
        co je nenormalne na knoppixe? jedna sa o distribuciu zalozenu na debiane a usposobenu na start z cd. tak isto sa da aj nainstalovat na disk. ps.: k teme - IMHO je to jedno, zavadzaci sektor disku sa da obnovit (ak ho predtym zazalohujes napriklad dd if=/dev/hda of=/mnt/floppy/hda bs=512 count=1).
        • Re: Re: Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 15.05.2005 | 11:57
          m0d0r   Návštevník
          este mu treba ukazat ako to potom opravit ;) ale taky fdisk /mbr nie je lahsi ?:)
        • Re: Re: Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 15.05.2005 | 12:41
          Drakster   Návštevník
          nic nie je nenormalne na Knoppixe. Len ide o to, ze to distro neni primarne urcene na instalaciu na disk. Ked si chce nainstalovat nejake distro a je zaciatocnik tak myslim, ze je lepsie ked instaluje distro, ktore je na to urcene a nie instalovat live distro...
          • Re: Re: Re: Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 15.05.2005 | 13:55
            peter golis   Návštevník
            az na to, ze live distro sa v dnesnej dobe projektuje identicky ako kazda distribucia (ved knoppix z jednej vychadza) ale ma zdokonalene moznosti autodetekcie hardware. takze pre neho je to z tretieho dovodu vyhodne. prvy je ze tu distribuciu uz vlastni a druhy ze ju odskusal a asi sa mu paci.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Kam fuknú? zavádzač LILO/GRUB 16.05.2005 | 17:10
              Boris   Návštevník
              Clovece Ty si ma dokonale prekukol. Na Knoppixe sa mi pacilo ako mi nasiel vsetko čo mám v pocitaci. No chlapi tak som sa prezehnal a hodil som to na MBR. Dopadlo to dobre, len mi defaultne nabiehal Lin miesto Win. Tak som precital nejake prispevky na tomto serveri a upravil som lilo.conf a uz to ide ako potrebujem. Takze vdaka za rady.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kam fuknĂşďż˝ zavĂĄdzaÄ&#6 16.05.2005 | 23:44
                peter golis   Návštevník
                rado sa stalo. podme to zapit.
    • Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 15.05.2005 | 12:55
      Peter S.   Návštevník
      daj ho do druhej particie, to máš istotu, že nič nepokazíš, ale budeš musieť vyriešiť výber OS pri štarte, ale to v už rámci windowsov
      • Re: Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 15.05.2005 | 14:51
        peter golis   Návštevník
        windows XP sa da pouzit ako zavadzac linuxu iba ked je nainstalovany na disku FAT a nie ntfs, takze tadeto asi cesta nevedie. ale ked si zazalohuje startovaciu oblast a omylom nesformatuje disk s windows, tak s tym nebude problem. jedine ze by isiel instalovat nejaky linux co sa s windows nedohodol na pouzitej geometrii (chs versus lba). ale aj to sa da opravit.
    • Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 16.05.2005 | 16:17
      koli@koli.sk   Návštevník
      Kludne ho daj do MBR. Ja osobne mam radsej GRUB. A ked nahodou nieco pomrvis tak fdisk /mbr z nejakej instalacky windowsu to opravi.
      • Re: Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 16.05.2005 | 17:13
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        neplati fdisk /mbr pre win9x? nepouzivaju winnt nahodou ntldr?
        • Re: Re: Re: Kam fuknúť zavádzač LILO/GRUB 17.05.2005 | 00:19
          koli@koli.sk   Návštevník
          pouzivaju ale ide o to ze ten je az na aktivnej particii windowsu. fdisk /mbr len prepise MBR tak aby sa zavadac hladal na aktivnej particii. Grub prepise MBR tak ze sa zavadzac hlada tam kde je nainstalovany zvysok Grub-u.