konfiguracia hdd pre uzivatelov

Sekcia: Hardware a Drivery 26.09.2007 | 14:57
Avatar johnny.ha ArchLinux  Používateľ
Zdravim. chcel by so sa spytat ako by sa dal nastavit pevny disk (windows particie), tak aby mohol kazdy uzivatel linuxu ist do zloziek. mountnut sa da aj pod uzivatelom, ale vstupi do zlozky sa neda, vypise pristup odmietnuty. Pod rootom ide vsetko tak ako ma ist. Mam ntfs disky, a naistalovany SUSE LINUX 10.2. Uz som skusal konfigurot v fstab a mtab, ale stale nic. poradte mi. idemi aspon o citanie ntfs diskov pre uzivatela.
    • Re: konfiguracia hdd pre uzivatelov 26.09.2007 | 16:04
      Avatar srigi   Používateľ
      su
      umount /dev/xxx     - odmontuj particiu s NTFS diskom
      chmod 775 /adresar_kde_montujes_ntfs
      mount /dev/xxx      - opatovne primontovanie NTFS partisny
      • Re: konfiguracia hdd pre uzivatelov 26.09.2007 | 19:22
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        skus zaeditovat /etc/fstab
        /dev/sda0 /media/windows ntfs-3g umask=0,users,defaults 0 0

        umask=0 zabezpeci ze to bude pripojene na RWX a users ze to mozes mountovat a umountovat
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: konfiguracia hdd pre uzivatelov 27.09.2007 | 00:08
          Avatar srigi   Používateľ
          Lenze je dolezite nastavit prava tomu adresaru, do ktoreho montujes. Ako user si neprdnes ak ma ten adresar prava drwx------. Naprava vid vyssie. chmod 775 tie prava zmeni na drwxrwxr-x.
          • Re: konfiguracia hdd pre uzivatelov 27.09.2007 | 00:51
            WlaSaTy   Návštevník
            :Ako user si neprdnes ak ma ten adresar prava drwx------.

            Iba pokiaľ nie je daný užívateľ vlastníkom toho adresára pretože nemá právo na jeho modifikáciu a tak ho ani nepripojí. Sudo to môže poriešiť i keď práva 775 (rwx pre skupinu) sú čistejšie riešenie, s tým súhlasíme všetci.
            • Re: konfiguracia hdd pre uzivatelov 27.09.2007 | 01:31
              Avatar srigi   Používateľ
              Mno v openSUSE 10.2 (ak particiu nastavujes pocas instalacie) je po dokonceni instalacie vlastnikom root a adresar ma presne tie blbe (700) prava.
              • Re: konfiguracia hdd pre uzivatelov 27.09.2007 | 01:35
                Avatar srigi   Používateľ
                Ale vlastnikom je root iba ak si to pri instalacii manualne zeditujes a ako adresar nastavis nieco mimo /media, napr. /win-c.