nefunguje mi su

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.10.2007 | 22:17
Avatar miso Gentoo   Používateľ
Ako pouzivatelovi mi nefunguje prikaz su uzivatela som pridaval ces useradd -G -m a pridaval som ho do skupiny wheel ale stale som nic nemohol skusil som ho pridat este aj cez usermod -G wheel ale stale sa nic nezmenilo
je to na gentoo obnovoval som ho zo zalohy co som mal na disku vsetko ide ako pretim ale su nie
    • Re: nefunguje mi su 02.10.2007 | 22:33
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      odhlas sa a prihlas sa znova
      • Re: nefunguje mi su 02.10.2007 | 23:12
        Avatar miso Gentoo   Používateľ
        :D tak to som uz skusal a este aj env-update + source /etc/profile ale stale nic :-(
        • Re: nefunguje mi su 02.10.2007 | 23:30
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          co Ti "narozprava" prikaz sudo -s ?
        • Re: nefunguje mi su 02.10.2007 | 23:31
          WlaSaTy   Návštevník
          Štandardne v gentoo nie je povolená autorizácia skupine wheel pre sudo, to treba nastaviť ručne (áno s heslom, áno bez hesla). Je PAM nakonfigurovaný korektne? Čo je v logoch do ktorých sa gentooisti pozerajú, nevisia nejaké konfigy on hold na update po emerge, a nebol posledne vykonaný update cez emerge pre PAM alebo GLIBC?
          • Re: nefunguje mi su 02.10.2007 | 23:50
            Avatar miso Gentoo   Používateľ
            ale ja som si nenainstaloval sudo a ni ho nepouzivam
            • Re: nefunguje mi su 03.10.2007 | 00:37
              WlaSaTy   Návštevník
              Aha, tak pri su je ti celý wheel ukradnutý tak s ním prosím ťa nemýľ. Ak používaš su, tak zadávaš heslo užívateľa na ktorého sa ideš prepnúť, v tvojom prípade heslo pre root. Existuje jediná výnimka keď to neplatí, teda ak sa root ide prepnút na niekoho iného. Teda občas sa vyskytne aj druhá - ak máš systém heknutý.

              takže ak chceš používať wheel, tak si nahoď sudo a odpoznámkuj ten jeden riadok v konfigu. A ak chceš tvrdohlavo používať su, tak si over či je heslo na roota zadané korektne. Áno, sudo vzniklo preto aby nemusel každý poznať heslo systémového účtu a aj na to aby sa okresali v prípade potreby určité práva.
              • Re: nefunguje mi su 03.10.2007 | 01:47
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                no ale v takom *bsd, musi byt user v skupine wheel, aby mohol pouzit su
    • Re: nefunguje mi su 02.10.2007 | 23:56
      Avatar nardew debian  Používateľ
      -rws--x--x 1 root root 31024 2007-07-07 01:01 /bin/su

      stavim sa ze mas chybu v prvom stlpci
      • Re: nefunguje mi su 03.10.2007 | 00:00
        Avatar nardew debian  Používateľ
        ak by si to nahodoul nevidel, tak /bin/su musi mat set uid bit nastaveny, takze

        chmod 4755 /bin/su
        • Re: nefunguje mi su 03.10.2007 | 01:37
          Avatar miso Gentoo   Používateľ
          mal si pravdu stacilo mi to zmenit a uz to ide ako ma dik