na slovensku aj s openBSD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.10.2007 | 00:59
skywaker   Návštevník
Takze po niekolko tyzdnovom zoznamovani sa s OpenBSD som zriadil neoficialne zatial osobne stranky "OpenBSD na slovensku".. pre vsetkych priaznivcov tohto skvleleho operacneho systemu ktory je dost podobny s linuxom a s emulaciou umoznuje aj spustat linuxove binarky..

http://www.skywaker.7crows.net/openbsd/

casom pribudne aj forum..
    • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 01:52
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      mne staci aj obenbsd.org
      • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 03:13
        skywaker   Návštevník
        myslis openbsd.org

        a mne staci linux.org
        • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 03:33
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ano openbsd.org
    • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 10:28
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      mam otazku takeho bezneho linuxaka. teda dve...
      1) aky je rozdiel medzi openbsd, netbsd, freebsd a podobne? ktory z tychto systemov je najvhodnejsi pre cloveka prechadzajuceho z windows?
      2) funguje emulacia linuxovych programov bez problemov? dokaze bsd system s linuxovymi programami fungovat rovnako rychlo ako linuxove distribucie?
      • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 11:45
        open source   Návštevník
        1) pre cloveka prechadzajuceho z windows je najdolezitejsia co najvacsia rozsirenost, riesenie problemov cez fora, podpora hardveru... a v tom je linux v newindowsovskom svete bezkonkurencny
        • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:20
          skywaker   Návštevník
          Takze ake su rozdiely a co maju spolocne.. prosim ak napisem nieco zle mozete ma opravit..

          Vsetky spomenute BSD systemy ci uz to je FreeBSD, Open/Net vychadzaju v podstate z toho isteho jadra ktore ma oznacenie Berkeley Software Distribution. FreeBSD bolo prve zo spomenutych.. potom sa odstepilo NetBSD ktore berie doraz na portabilnost na co najviac platforiem.. Od NetBSD sa odstepilo OpenBSD ktore kladie doraz na jednoduchost, a bezpecnost.. NetBSd uprednostnuje 4 bodovu licenciou BSD.. a OpenBSD zasa vyhradne len open source software pod BSD licenciou. taktiez OpenBSD rozlisuje medzi systemom a portami... Je tu aj prehlasenie od OpenBSD vyvojarov ze system prechadza stale pri vydani novej verzie bezpecnostnym auditom... FreeBSD a NetBSD su monoliticke jadra s modulamy ako ma Linux.. OpenBSD je cisto monolit bez modulov.. FreeBSD a OpenBSD pouzivaju system binarnych a zdrojovych portov nieco ako portage v gentoo. NetBSD tiez pouziva nieco ako porty ale vola to PKGSRC.. FreeBSD a OpenBSD su pre linuxakov trochu lepsie zvladnutelne kedze ovladanie systemu, pritomnost bashu ich robi podobnym linuxu. NetBSD pouziva nejaky divny shell.. jednoducho som tomue neprisiel na chut..

          Pouzivam FreeBSD uz dlho... ale pred par tyzdnami sa objavila spravicka na abclinuxu o OpenBSD a tento system je super... OpenBSD potrebuje len 12mb k spusteniu a je mozne si nainstalovat aj BSD.mp pre viacjadrove procaky...

          www.openbsd.org
          www.freebsd.org
          www.netbsd.org
          www.netbsd.sk

          to je vse... love linux, love bsd, love open source
          • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:27
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            ale aj netbsd ma bash, ked si ho doinstalujes
            • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:40
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              takze...

              lamerska otazocka...

              ak by niekto chcel dobry system kde by mohol surfovat cez firefox v prostredi gnome alebo xfce, ku tomu by chcel openoffice a nejakeho IM klienta... ktory BSD system by si odporucil?
              • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:43
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                pc-bsd
                • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:47
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  tesne si ma predbehol, suhlasim pc-bsd je najviac user friendly BSD
                  ja sa s nim prave zoznamujem (zatial nie velmi uspesne ale postupujem)
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:50
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    to robis naraz zo 4 systemami?

                    inak mas malicku chybicku v debiane...
                    • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:57
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      aj ano aj nie
                      je to takto:
                      doma na 1 desktope kroty pouzivam iba ja mam DEBIANA na 2. mam ubu (to pouziva zvysok rodiny), potom na notebooku mam SAM (ubu mi tam naslo spustit, a xubu sa mi nepaci)

                      a teraz na 1. desktop pridavam PC-BSD ci ma oslovi aleho nie

                      a este planujem niekam nainstalovat aj ten tvoj greenie
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 16:01
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      este pridam ze dik za upozornenie na to debain co som mal namiesto debian
                      + tie 4 (s winom 5) OS planujem zredukovat na 1(rovnaky pre vsetky - asi debian) ale sa mi nechce na vsetkych kompoch vsetko znovu nastavovat
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:51
                  skywaker   Návštevník
                  tiez sa primluvam pre zaciatocnikov za PC-BSD alebo ak mas chut tak mozes rovno FreeBSD.. je na 2 CD.. prve je instalacny system a druhe balicky.. je tam komplet KDE+koffice, GNOME_core a tusim aj firefox a tiez takmer najnovsie Xorg..

                  ak chces system ktory bude mat mensie naroky a nebojis sa prikazovej riadky tak OpenBSD..

                  existuju aj rozne live cd ktore maju nejake to graficke rozhranie ako OliveBSD.. a tiez je tu aj FreeSBIE DVD, a Frenzy z ruska,..
                  • Re: na slovensku aj s openBSD 07.10.2007 | 15:58
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    pripadne NetBSD Live