chyba GRUB 21 :-(

Sekcia: Hardware a Drivery 10.10.2007 | 00:14
michal   Návštevník
instaloval som linux (ubuntu 7,04) na 4 GB usb kluc a teraz ked chcem pustit len samotne XP ktore je na HDD tak mi to nejde bez toho aby som mal pripojeny USB kluc GRUB mi vypisuje chybu 21
(s linuxom mam len male skusenosti tak pomaly dik)
    • Re: chyba GRUB 21 :-( 10.10.2007 | 10:28
      WlaSaTy   Návštevník
      to je normálne chovanie pokiaľ si nahodil grub na HDD. Totižto do tých necelých 512B sa nezmestí celý zavádzač a jeho zvyšná časť je na USB disku. Takže si ho zruš z HDD a daj na USB kľúč. Mimochodom, toto sa týka každého zavádzača systému, teda okrem toho jmp pre msdos.
      • Re: chyba GRUB 21 :-( 10.10.2007 | 11:52
        michal   Návštevník
        ja som pochopil ze grub je rozdeleny na HDD a na USB kluci ale neviem ako ho z toho HDD vymazem a dostanem ho len na kluc
        • Re: chyba GRUB 21 :-( 10.10.2007 | 13:29
          Avatar srigi   Používateľ
          Z disku ho vymazes lahko, ak kces mat na HDD iba Win a bootovat do neho priamo, nabootuj Win (pomocou USB-cka) a prepis MBR pomocou tejto utility - zapise do MBR windowsacky boot-loader.

          Zapis GRUB-u na USB, mno s tym som sa moril predvcerom a moc som nebol uspesny, musia poradit iny.
    • Re: chyba GRUB 21 :-( 10.10.2007 | 21:49
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Čiže pochopil som to tak, že vlastne chceš premiestniť tých 512 b na usb disk?
      Ak ano tak postupuj spôsobom dole.
      Skús sa poobzerať tu na fóre po zálohe/obnove MBR a zálohuj ho.

      potom použi druhú časť príkazu a ako cieľový disk zadaj USB.
      malo bz to tak ísť. ale tiež to píšem iba teoreticky. nikdy som to nerobil.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: chyba GRUB 21 :-( 10.10.2007 | 21:56
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Ale kukám, že si newbie tak idem na teba takto.

      dd if=/dev/hda of=backup-hda.mbr count=1 bs=512
      tento príkaz je na zálohu mbr.

      dd if=backup-hda.mbr of=/dev/sdX
      toto je príkaz na prekopírovanie zálohy na usb klúč. Za písmeno X si doplň svoje písmeno podľa pripojenia (a, b, c, ...) Pamätaj, vždy musí byť malé!!!
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: chyba GRUB 21 :-( 11.10.2007 | 00:22
        Avatar srigi   Používateľ
        Mno MBR z HDD asi nebude to prave orechove co je potrebne zapisat do MBR USBcka. Teda stage1 nebude mat spravne odkazy na devices. Stage1 treba zapisat pomocou grub alebo grub-install.
        • Re: chyba GRUB 21 :-( 11.10.2007 | 01:05
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Presne tak a ešte k tomu sa tam skopíruje aj tabuľka rozdelenia disku. Mne sa tak podarilo spraviť z 1GB klúča 60GB s rozdelením ako mám na HDD. Samozrejme, že klúč bol nefunkčný,
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: chyba GRUB 21 :-( 11.10.2007 | 10:57
            Avatar srigi   Používateľ
            No a z tohoto som bol nedavno jelen, kcel som na USB HDD (redukcia USB-IDE) zapisat GRUB, disk bol formatnuty na ext3 (hda1 + hda2 swap). Kedze bol formatnuty, tak sa do neho samozrejme nedalo chrootnut, ale cca 99% navodov na GRUB pracuje s chtootom.

            Okrem toho mi grub-install vyhlasil device hd (1,0) not found (kcel som zapisovat na /dev/sdb1, /dev/sda je moj lokalny disk v booku, takze ten odkaz by mal byt ok.

            Z toho Grubu som trocha mimo, vobec neviem, ci obsah /boot/grub zapise on alebo ho mam zapisat ja.
    • Re: chyba GRUB 21 :-( 10.10.2007 | 21:58
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      a ak chceš spustiť iba win tak vlož cd s win a nabootuj recovery console. ak bude spustená tak zadaj príkaz mbrfix
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: chyba GRUB 21 :-( 10.10.2007 | 22:28
        michal   Návštevník
        dik ludia podarilo sa mi pustit xp aj bez kluca o dalsie sa budem pokusat ked bude viacej casu ;-)