magnetofón versus počítač

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.10.2007 | 23:28
Martin   Návštevník
Možno ma vysmejete, ale opýtam sa - existuje nejaký program, ktorý by bol schopný dať dokopy obyčajný magnetofón s počítačom? Ide mi o to, či by bolo možné spojiť káblom magič a počítač a hudbu z kazety natiahnuť do počítača a uložiť ju tam v nejakom vhodnom formáte (ogg, mp3).
Mám nejaké staršie kazety (CD-čka sa nedajú zohnať) a páska sa časom opotrebuje, hrozí požutie a tak podobne.

To som teda zvedavý, čo sa dozviem ;-)
    • Re: magnetofón versus počítač 22.10.2007 | 23:34
      Avatar Marek MAC OS X Tiger, Debian  Používateľ
      Magnetofon ide prepojit s PC...Na magnetofone zvukovy vystup zapoj do modreho vstupu na zvukovke.Pusti ten vstup..a mas to :)
      Len teraz si nemozem spomenut na nazov toho programu-ov
      Dávať správne otázky znamená veľa vedieť.Save the Planet by recycling and reusing old computer hardware with the best operating system GNU/Linux
      • Re: magnetofón versus počítač 22.10.2007 | 23:46
        Martin   Návštevník
        Práve skúšam hľadať na abclinuxu.cz a zatiaľ neúspešne.
      • Re: magnetofón versus počítač 22.10.2007 | 23:49
        Avatar mmatko   Používateľ
        arecord, audacity, krecord, ...
    • Re: magnetofón versus počítač 22.10.2007 | 23:55
      Avatar Peter Mint  Používateľ
      Audacity odporúčam
      Žijem v krajine, kde aj zajtra znamená predvčerom :-)
      • Re: magnetofón versus počítač 23.10.2007 | 00:03
        Martin   Návštevník
        Vďaka za radu, vyskúšam.
        • Re: magnetofón versus počítač 23.10.2007 | 00:53
          <<<>>>   Návštevník
          ja s tym skusenost mam vlastne hlavne otec ktoremu som ukazal audacity a tiez z magicu prehraval pasky do pc potom spravil mp3 a prepaloval na CDcka jednoznacne AUDACITY
          • Re: magnetofón versus počítač 23.10.2007 | 18:51
            Martin   Návštevník
            Keď kúpim potrebný kábel, tak vyskúšam.
            VIVAT LINUX
            • Re: magnetofón versus počítač 23.10.2007 | 23:12
              Grawp   Návštevník
              To nemas doma nejaky vhodny audiokabel? (napr ja mam takym spojeny pravy a lavy reprak, a ece mam dve navyse co boli pribalene pre LCDeckach)
              • Re: magnetofón versus počítač 23.10.2007 | 23:15
                Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                NO nie každý má LCD... :D
                Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
              • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 00:06
                Martin   Návštevník
                Nemal som nič použiteľné, káble na reprákoch sú namontované napevno, ale už som kúpil.
                Len ešte nájsť nejaký manuál a môžem skúšať.
            • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 00:51
              Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
              Daj pozor na koncovky, tá strana do PC je jasná, ale ide o stranu do magnetofónu. Kúp kvalitné koncovky, lebo ja mám v poslednej dobe s koncovkami le zlé skúsenosti - naletuješ to tam, a stačí sa toho dotknúť a mení to prechodový odpor, škrká to a vypadáva zvuk.

              Ak potrebuješ nejaké koncovky, napíš aké, možno sa nejaké u mňa nájdu.
              "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
              • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 01:35
                Martin   Návštevník
                Mám kábel AL330 3,5mm, dĺžka 1,2m, obe koncovky sú úplne rovnaké, prepojenie funguje. Funguje aj záznam, len som si musel preinštalovať staršiu verziu audacity, lebo novšia bola len beta a nemala všetky potrebné funkcie. Našiel som aj nejaké manuály, len ešte prísť na to, ako s tým pracovať a exportovať do .ogg (alebo .mp3), aby to bolo použiteľné a frčííííííím :)

                Inak vďaka za ponuku, ale čo som potreboval, to už mám.
                • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 10:27
                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                  Som rád, že to funguje. Na export do .mp3 alebo .ogg ak si dobre pamatám je potrebná jedna knižnica alebo čo to je. Pri pokuse o export do mp3 ti to vypíše, čo to potrebuje, to stiahneš a nakopíruješ na potrebné miesto a ide to. Rovnako mi to ide aj pod windowsom aj pod linuxom.
                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                  • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 23:08
                    Martin   Návštevník
                    Pri exporte som nemal ani najmenší problém, všetko potrebné už bolo obsiahnuté v inštalačnom balíčku. Ale ako som písal - musel som si dať staršiu verziu, tá nová je síce čiastočne lokalizovaná, ale zdalo sa mi, že v nej chýbajú práve možnosti exportu a nechcelo sa mi s tým prplať.
                    Ešte sa s tým pohrám, aby som zistil, ako vyťahám jednotlivé pesničky zo súvislého záznamu celej jednej strany kazety. Ale v tom už problém nevidím, aj keď ako je mojím zvykom - načo to robiť jednoducho, keď sa to dá zložito :)

                    Ďakujem za záujem o moje problémy, vážim si.
                    • Re: magnetofón versus počítač 25.10.2007 | 23:03
                      Martin   Návštevník
                      Aby som nekecal - soft na export do mp3 by som si musel nainštalovať, ale .ogg to istí. A pre istotu ponechávam aj vo .wav.

                      Ešte odstrániť šum, a keby sa podarilo odstrániť aj stopy po požutí, bolo by to ideálne ;-)
          • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 11:08
            Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
            potom spravil mp3 a prepaloval na CDcka
            tak tomu sa hovori spravny pristup ;) mp3 je stratovy format, radsej to mal napalit rovno z audacity, ak sa da; alebo savenut v nestratovom formate (ked sa neda do FLAC, tak aspon WAV alebo nejakeho ineho ak podporuje)
            • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 23:24
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Možno to na tie CD zapisoval vo formáte mp3, nie ako audio CD. Inak ak robil audio CD, tak sa mi to tiež zdá divné.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: magnetofón versus počítač 24.10.2007 | 23:38
                Martin   Návštevník
                Neviem, či naše uši majú schopnosť rozlíšiť kvalitu nahrávky v nekomprimovanom .wav a v komprimovanom .mp3 alebo .ogg...
                • Re: magnetofón versus počítač 25.10.2007 | 00:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Nie každý sa narodil s darom rozlíšiť stratový a bezstratový formát sluchom a nie každý má tento dar celý život. Najme ak to človek preráva na reprákoch o veľkosti pohára na malinovku alebo na slúchadlách za 5Sk z hypáča v akcoške. Odporučil by som to vyskúšať bez toho že by si človek prečítal bitrate, väčšina ľudí skôr verí tomu čo prečíta a nie tomu čo počuje. muhehe.

                  Ale čo na plat, zaujímalo by ma odkiaľ ľudia usudzovali že tie nahrávky vykonával v poradí:
                  grabing/audacity(wav) -> mp3 -> cd
                  a nie v poradi:
                  grabing/audacity(wav) -> cd -> mp3 alebo rovno z wav do mp3
                • Re: magnetofón versus počítač 25.10.2007 | 00:19
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Záleží v akej kvalite tie mp3 sú. Na kvalitnej audio sústave určite počuť rozdiel medzi nekomprimovaným audiom a 128kbit/s mp3 (a dokonca aj na menej kvalitnej. 128kbit/s mp3 sú už dosť komprimované. Za optimum považujem 192kbit/s alebo tie s variabilným bitratom). Ale audio maniaci sa určite aj tak chytajú za hlavu :)
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: magnetofón versus počítač 25.10.2007 | 20:31
                    WlaSaTy   Návštevník
                    :Ale audio maniaci sa určite aj tak chytajú za hlavu :)

                    Myslím že už nie, kedysi sa chytali za hlavu keď sa všade trúbilo do sveta že 128Kbps Mpeg1 Layer 3 (mp3) má CD kvalitu, v tej rovnici nesedelo to že na jednej strane bol stratový formát. Ale v dnešnej dobe máme napríklad ape (Monkey Audio), keby sa mi chcelo tak skúsim či je už kompatibilné s inou ako x86/64 platformou. Ale koho to trápi?
    • Re: magnetofón versus počítač 23.10.2007 | 10:48
      Avatar michal00 debian, freebsd  Používateľ
      • Re: magnetofón versus počítač 14.10.2008 | 23:53
        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
        mam na notebooku otvor pre mikrofon a otvor pre sluchadla... pojde mi to aj tak? skusam skusam, ale akosi to nechce ist... v com je problem? potrebujem normalnu zvukovku?
        • Re: magnetofón versus počítač 15.10.2008 | 13:45
          WlaSaTy   Návštevník
          co nechce ist, nezmesti sa ti 3.5mm jack do otvoru na mikrofon alebo mas v mixeri vypnuty vstup na mikrofon alebo ovladac zvukovky koliduje s ovladacom pre 50Voltovu zvukovku (modem) alebo len nenasiel na ktorych pinoch zvukovky je naletovany mikrofon (volba model pre ovladac zvukovky)?
          • Re: magnetofón versus počítač 15.10.2008 | 14:14
            Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
            toto mi dalo zabrat :) no na stare radio som musel do vstupu pre sluchadla dat redukciu na 3,5mm... prepojil som to odtial cez tu redukciu do mikrofonu na notebooku. Skusal som to v programe Audacity. ked to bolo prepojene, zapol som v programe nahravanie... frekvencia bola stale nulova, nic neukazovalo... po zastaveni a skuseni prehrat zaznam mi vypise:
            Chyba pri otváraní zvukového zariadenia. Prosím skontrolujte nastavenie výstupného zariadenia a vzorkovaciu frekvenciu projektu.
            • Re: magnetofón versus počítač 15.10.2008 | 14:18
              Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
              ...no a vstup na mikrofon je zapnuty...
              • Re: magnetofón versus počítač 15.10.2008 | 14:25
                WlaSaTy   Návštevník
                tak to vyzera na tu poslednu moznost alebo na HW nekompatibilitu. Teda potrebujes mat signal oddeleny kondikom alebo ho potrebujes mat na urcitej hodnote tak ako je to standardom pri mikrofone. Moderne zvukovky by mali byt odolne aj voci tomuto, ale kto vie. Popripade si vybral prvy predvoleny zvukovy vstup co mohol byt modem.
                • Re: magnetofón versus počítač 15.10.2008 | 14:44
                  Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                  na radiu je aj vstup pre mikrofon.... ale asi to nijak nepojde ako tak pozeram