Zas Ten Pscal

Sekcia: Programovanie 29.10.2007 | 18:30
Avatar Miro Archlinux  Používateľ
Prosim vas vzda sa mi tato otazka trochu hlupa ale nikto my nevie na nu odpovedat dokonca ani ucitel prosim vas mam napisany zdrojovy kod ako z neho vytvorym exe subor ?
    • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 18:44
      skywaker   Návštevník
      musis mat prekladac |to je program| ktory ti tvoj zdrojak skompiluje a vytvori ti spustitelny vo windowse *.exe subor..


      ak mas zdrojak v pascale potrebujes Turbo Pascal 7.0 alebo Borland alebo free FreePascal.. ak mas Delphi tak Borland Delphi

      ak pouzivas klasicke iso C tak Turbo C alebo Djgpp, MingW+, alebo MS Visual Studio..



      v linuxe je to trochu ine,... musis vediet robit Makefile a vediet zaobchadzat s Gnu Compilerom skratke gcc..



      skus uviest v com to mas urobene v pascale, c pouzivas windows ked hovoris o exe subore...
      • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 18:57
        Avatar Miro Archlinux  Používateľ
        no pouzivam turbo pascal lepsie povedane Free Pascal v linuxe
        version 1.0.10 2007/08/30
        (compiler version 2.2.0)
        (debungger GDB 6.2.1)

        to je vipis z about

        no ak to bude potrebne tka sa prepnem do win aby som z toho spravyl exe
    • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 18:53
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      prikazom fpc /cesta/k/suporu.pas skompilujes program. a spustas ho ./nazovprogramu z adresara kde sa program nachadza.
      pre viac info spust man fpc.
      neviem ci freepascal pod linuxom vie spravit .exe. skusal som nieco podobne ked som cez wine nainstaloval dev-pascal. dalo sa s tym pracovat.
      ak mas problem s tym, ze domacu ulohu ktoru dostanes nemas ako .exe tak zdrojak v skole na windowse prekompiluj a .exe budes mat.
      Everything is proceeding as I have foreseen.
      • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 19:34
        johny15sirik   Návštevník
        takze toto mi vypisalo
        root@BartonLinuxUbuntu7:/home/miro# fpc /home/miro/Desktop/fpp/caht2 2.pas
        Warning: Only one source file supported
        Free Pascal Compiler version 2.2.0 [2007/08/30] for i386
        Copyright (c) 1993-2007 by Florian Klaempfl
        Target OS: Linux for i386
        Compiling 2.pas
        Fatal: Can't open file "2.pas"
        Fatal: Compilation aborted
        Error: /usr/bin/ppc386 returned an error exitcode (normal if you did not specify a source file to be compiled)
        root@BartonLinuxUbuntu7:/home/miro#


        no pravdepodobne to cez linux nepojde co
        • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 19:49
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          ze to cez linux nepojde je unahleny zaver.
          Error: /usr/bin/ppc386 returned an error exitcode (normal if you did not specify a source file to be compiled)
          co to asi znamena? zeby zla cesta k suboru? medzera v nazve?
          najprv sa nasmeruj do adresara kde ten zdrojak je. cd /cesta/k/suboru/ a potom spust fpc nazovsuboru.pas zrejme v linuxe si este zmateny ale to prejde.
          a preco to kompilujes ako root!!!. kompiluj to ako pouzivatel. rootovske prava ti na to netreba.
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 20:02
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            este k tomu vytvaraniu .exe: malo by to ist ak pouzijes prepinac -Twin32. co som skusal tak mi to hodilo nejake hlasky ale dalej sa mi to nechcelo riesit. takze spustis fpc -Twin32 program.pas a vysledok by mal byt program.exe.
            Everything is proceeding as I have foreseen.
        • Re: Zas Ten Pscal 01.11.2007 | 01:37
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          sory ale nazvat paskalovsky program 2.pas je blbost uz len z toho dovodu ze vnutri budes mat program alebo unit:

          program 2;

          alebo

          unit 2;

          no a "2" nieje validny identifikator. Identifikator musi zacinat pismenom, bez diakritiky. Napr.

          druhy.pas
          foo1.pas
          bar12_34.pas
          atd.pas

          Pozor na velke male pismena! V fpc je odporucana konvencia nazvy suborov malim, nazov unit moze byt aj velkym, cize napr. foobar.pas moze obsahovat:

          unit FooBar;
          interface
          implementation
          end.
    • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 19:33
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      fpc program.pas
      ./program
      • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 20:03
        skywaker   Návštevník
        mozu nastat taketo problemy aspon ja to tak vidim ze v skole mate Turbo Pascal.. ak mas zlozitejsi programik tak nemusi pod Turbo pascalom ist kedze Free Pascal napr. nevyuziva niektore unity. moze vyhodit nejake errory. inac ked skompilujes v linuxe tak ti to nepojde pod winodws musis skompilovat na tej platforme na ktorej chces execko spustit. inac freepascal je super ale turbo je klasika
        • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 20:28
          johny15sirik   Návštevník
          a prosim vas ako by som to potom prerobyl vo windowse ?? :)
          • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 20:38
            johny15sirik   Návštevník
            takze spravyl som to tak ako tu bolo napisane
            miro@BartonLinuxUbuntu7:~/Desktop/fpp$ fpc -Twin32 chat.pas
            Free Pascal Compiler version 2.2.0 [2007/08/30] for i386
            Copyright (c) 1993-2007 by Florian Klaempfl
            Target OS: Win32 for i386
            Compiling chat.pas
            chat.pas(2,1) Fatal: Can't find unit System used by napis
            Fatal: Compilation aborted
            Error: /usr/bin/ppc386 returned an error exitcode (normal if you did not specify a source file to be compiled)
            miro@BartonLinuxUbuntu7:~/Desktop/fpp$

            chyba mi neaky prikaz v zdrojovom kode alebo co ale program spustim v pascale normalne a funguje
            • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 21:53
              Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
              dalsi sposob ako vytvorit .exe na linuxe je nainstalovat wine potom cez wine nainstalovat napr. dev-pascal. ked napises zdrojak, uloz ho a potom otvor v dev-pascale a skompiluj. potom budes mat .exe. funguje to ale neviem nakolko dobre. no aj tak si myslim, ze prenasat zdrojaky je lepsie ako binarky, pokial to potrebujes do skoly.

              k tomu prepinacu -Twin32 ti neviem nic povedat, neviem ako to funguje a co vyzaduje aby zdojak obsahoval :(
              Everything is proceeding as I have foreseen.
              • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 22:06
                WlaSaTy   Návštevník
                Typnem si že by -Twin32 malo vyžadovať balíky na vytváranie win32 aplikácií ale ktoré sú to pod linuxom, tak to sa neodvážim odhadovať. V programátorskom rozhraní fp som tú voľbu našiel ale skončilo to na chýbajúcej knižnici System (pre win32).

                Ak by sa našla nejaká dobrá duša ktorá to už pozná, tak by to asi pomohlo viacerým študentom.

                PS.: neviem či je vhodné riešenie ak si človek nahodí na USB klúč free pascal pre WIN32 do školy a bude to spúšťať v ňom.
              • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 22:07
                johny15sirik   Návštevník
                dobre skusim aj to akoze mne nielen do soly ale aj celkoho akoze keby som chcel nieco zrobyt pre win postupom casu a nevie niekto ako sa to da urobyt vo windowse ??? pretoze to problem nieje pojdem na druhy pc a tam je win takze to problem nebude a wine emulator ten mam mam aj dos emulator
                • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 22:18
                  johny15sirik   Návštevník
                  no tak nakoniec tento program dev-pascal ako funguje len sa treba v nom naucit pracovat :) no ja to poskusam ale jednoznacne delphi 7 ma jednu strasne velku vyhodu priamo som si mohol vytvoryt exe cos v pascale sa neda dam vediet ako som pokrocil z dev-pascal
                  • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 22:31
                    Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                    dev pascal je jednoducha zalezitost. a delphi7? no ano je super, ale zacinajucim programatorom by som to neodporucal. delphi robi dost veci za teba a ak nevies ktore a preco tak to je dost blbe...
                    to vytvaranie exe to ako myslis? vo windowse musis mat vytvorene to .exe pokial chces program spustit. takze nechapem ako to ze v pascale sa to neda.
                    Everything is proceeding as I have foreseen.
                    • Re: Zas Ten Pscal 29.10.2007 | 22:55
                      johny15sirik   Návštevník
                      no ano delphi som jeden cas skusal ale radsej idme postupne a cim dalej tym vyzsie :) no v delphi som dal ulozit ako som vybral exe a uz to bolo no v pascale nic take nieje aj ked mu prepisem tu koncovku z pas na exe aj tak to nefunguje teras skusam jeden program dev-pas a v nom je ze priamo vytvoryt instalaciu no problem je v tom ze to nefunguje ako vsetko nastavym ok ale ked uz idem dat build ako vytvoryt ten exe tak mi vypyse ze no built setup instalation pricom cestu som mu zadal
                      • Re: Zas Ten Pscal 30.10.2007 | 13:38
                        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                        stale sa nechapeme. vo windowse to .exe vytvoris tak ze program skompilujes. inak by si ten program nemohol spustit. skus sa pozriet do adresara kde je zdrojak ci tam, po skompilovani, (uplnou nahodou) nebude aj .exe s rovnakym menom.
                        ale to uz riesime nieco co sa netyka linuxu...
                        Everything is proceeding as I have foreseen.
                • Re: Zas Ten Pscal 30.10.2007 | 09:23
                  Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                  Ked chces pisat programy pre windows, tak to programuj a kompiluj vo windowse. Robit to v linuxe je o drzku - ked chces aby to bezalo multiplatformne, tak rob radsej v jave.
                  Ten postup:
                  fpc program.pas
                  ./program

                  funguje pre linux, v pripade, ze tam nemas nejake windowsovske kniznice.

                  Napada ma este jedna moznost, skus si stiahnut freepascal pre windows (kniznice by tam snad mali byt) a skompilujes si to vo wine.
                  • Re: Zas Ten Pscal 01.11.2007 | 19:22
                    Avatar Miro Archlinux  Používateľ
                    takze mozem to brat tak ze pascal je na ucenie a ak by som chcel vytvarat programy tak sa mam naucit iny jazyk ??
                    • Re: Zas Ten Pscal 01.11.2007 | 19:51
                      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                      pascal v podstate je uz len na ucenie. ale objektovy pascal/delphi rozhodne nie.
                      Everything is proceeding as I have foreseen.
                      • Re: Zas Ten Pscal 01.11.2007 | 20:59
                        Avatar Miro Archlinux  Používateľ
                        jasne takze sa budem zatial ucit a delphi poznam ten by som sa chcel naucit