nastavenie kontrastu LCD na notebooku

Sekcia: Hardware a Drivery 31.10.2007 | 00:13
Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
Mám tak položený notebook vedľa LCD desktopu a na oboch počítačoch rovnaké pozadie, ako kukám - tak kukám, obraz na desktopovom LCD zobrazovači má vyšší kontrast ako na notebooku. Na externom monitore sú nastavováky riešené prostredníctvom firmwaru a ovládacieho menu priamo na paneli monitoru, ale tuto na notebooku žiaden taký panel nieje. Je vôbec možné nastavovať parametre monitora na notebooku ? Čo sa týka farebnej hĺbky, to som skúšal meniť, moje oči nepostrehli zmenu, mám dosť zničené oči na sledovanie takých detailov. Ale ten kontrast by sa patrilo nejak nastaviť.

hp nx6310
"Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 31.10.2007 | 01:02
      WlaSaTy   Návštevník
      netuším či je na to aj otočný gombík ale pre neinteraktívny mód funguje xgamma. aleči ona robí zrovna s kontrastom a nie farebnosťou, to už nechám na technikov.
      xgamma -gamma 1.4 alebo ubratie modrej xgamma -bgamma 0.7
      • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 14:22
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        To by mohol byť dobrý nápad - nevedel som presne čo robí zmena gamy, skúsil som to na windowse a skutočne to ovplyvnilo aj kontrast. Môj problém teda nemusí byť v zlom LCD paneli, ale v blbom nastavení gamy. Na windowse na nastavenie gama používam utilitu dodanú výrobcom LCD panelu. Tu však sa neviem dostať k žiadnemu nástroju na nastavovanie takých parametrov.Ani tie tvoje príkazy v koonzole mu nič nehovorili, takže asi ten program tam nieje.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 15:11
          WlaSaTy   Návštevník
          tak si ten nástroj nainštaluj, je štandardnou súčasťou xwindows. alebo použi niečo čo je zabudované do grafického prostredia, control panel a obvykle desktop (presnejšie neviem, mení sa to častejšie ako raz za dva roky, tak som to už dávno prestal sledovať).

      • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 15:05
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Zistil som, že vo windowse existuej nástroj PowerStrip, ktorý dokáže gamu nastavovať (pravdaže ak v systéme je korektne nainštalovaný driver na grafickú kartu a displej), okrem toho umožňuje aj iné kraviny ako pretaktovanie grafiky a podobne, o to mi ale teraz nejde. Neexistuje v linuxe niečo podobné ? Vo windowse mi nastavenie trvalo 12 sekúnd a tuto sa s tým trápim niekoľko dní a bezúspešne.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 15:22
          WlaSaTy   Návštevník
          tá gama?

          $ time xgamma -gamma 1.3
          -> Red 1.000, Green 1.000, Blue 1.000
          <- Red 1.300, Green 1.300, Blue 1.300

          real 0m0.014s
          user 0m0.004s
          sys 0m0.000s
          $

          u mňa to trvalo síce 14 ale milisekúnd.
          • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 15:54
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            [karol@RNR ~]$ time xgamma -gamma 1.3
            time: cannot run xgamma: No such file or directory
            Command exited with non-zero status 127
            0.00user 0.00system 0:00.00elapsed ?%CPU (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k
            0inputs+0outputs (0major+80minor)pagefaults 0swaps


            Takže myslím že problém je v tom, že nemám nainštalovaný program xgamma, ale nieje v repozitároch a so zdrojákom si asi neporadím, som chemik a nie programátor.
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
          • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 16:03
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Stiahol som, skompiloval som, nastavil som a je to OK.

            Už jediný problém ostáva, že príkaz na ovládanie za deň zabudnem a neskôr to zase nebudem vedieť nastaviť, lebo nebudem vedieť príkaz. Mohla by byť na to nejaká grafická aplikácia, ale inak je to OK, ďakujem ti moc :-)
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 19:02
              WlaSaTy   Návštevník
              možnosti sú dve ako to nezabudnúť (ak vynecháme poznámkový zošit alebo bookmark/záložku). dať to do konfigurácie monitora (man 5 xorg.conf) alebo do štartovacieho skriptu (hoci aj .xinitrc).

              PS.: kedysi sa týmto spôsobom riešilo ak odišiel luminofor na CRT monitore, niekedy ho bolo škoda zahodiť. prekalibrovali sa farby a zas to chvíľu poslúžilo.
      • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 15:50
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Našiel som nejaký program GAMMApage , ale ani len som ho nedokázal nainštalovať, a nedá sa ani priamo spustiť. Nieje to binárny balík, ale v jednom súbore sú riadky, ktoré by som nepovažoval za zdroják, byzerajú absolútnee nezmyselne - ako binárny súbor. V tom istom súbore sú ďalej riadky, ktoré sú jednoznačne zdrojákom. Netuším čo to je. Inak GAMMApage nemám v repozitároch mojej distribúcie.

        Staré dobré .exe
        GAMMApage-0.5
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: nastavenie kontrastu LCD na notebooku 04.11.2007 | 16:00
          WlaSaTy   Návštevník
          sudo urpmi xgamma