GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS

Sekcia: Ostatné 03.11.2007 | 20:52
Avatar hamster   Používateľ
Mam v compe 2 disky, na prvom mam nainstalovany Windows XP, na druhom mam cez 200GB odkladaci priestor na filmy pre Windows + nainstalovane 2 Linuxy: KUBUNTU a CentOS 5.0. Podrobnejsie, disky mam rozdelene nasledovne:

Disk: 0, Particia: 0, Typ: Primary, fs: NTFS, Size: 18.8 GB, Active: Y, Hidden: N
Disk: 0, Particia: 1, Typ: Primary, fs: free, Size: 7.8 MB, Active: N, Hidden: N

Disk: 1, Particia: 0, Typ: Primary, fs: NTFS, Size: 219 GB, Active: N, Hidden: N
Disk: 1, Particia: 1, Typ: Primary, fs: Ext3FS, Size: 7.5 GB, Active: Y, Hidden: N
Disk: 1, Particia: 2, Typ: Primary, fs: L-Swap2, Size: 973 MB, Active: N, Hidden: N
Disk: 1, Particia: 3, Typ: Primary, fs: Ext3FS, Size: 4.9 GB, Active: Y, Hidden: N

Povodne som mal nainstalovane len 2 OS – Windows (na hd0) a KUBUNTU (na hd1), pricom druhy disk bol rozdeleny na 3 particie – 219 GB (NTFS), 250 MB (L-Swap2) a 4.9 GB (Ext3FS, t.j. KUBUNTU). Vsetko ficalo ako malo; GRUB ma pri spusteni pocitaca vyzval vybrat si z dvoch OS, pricom ked som spustil Windows, mal som cez neho pristup aj k 219 GB particii na druhom disku (mam na nom cca 100 GB filmov). Vcera som sa pokusil nainstalovat si dalsiu distribuciu Linux-u, CentOS. Vytvoril som teda na druhom disku novu particiu velkosti 7.5 GB (nechal som ju bez fs, t.j. ’free’) a pustil sa do instalovania. Po viacerych neuspechoch, ked mi pri instalacii stale vypisoval, ze ma malo miesta na instalaciu, sa mi konecne podarilo zistit, ze tym nemysli velkost 7.5 GB particie, kam som dany system chcel nainstalovat, ale particiu velkosti 250 MB, kam sa snazil dat Swap. Spytal sa ma, ci som si isty, ze chcem umiestnit Swap na particiu velkosti mensej ako je moja RAM (=640MB, stary compik), ze vraj to moze sposobit nestabilitu systemu. Pritom tu particiu som ja povodne ani nevytvoril, vytvoril si ju KUBUNTU sam pri instalacii a jemu uplne stacilo tych cca 250 MB. CentOS si ale zjavne nevytvaral novu particiu pre Swap sam, ale snazil sa vtesnat do Swap pouzivanej systemom KUBUNTU. Prerusil som teda radsej instalaciu a vytvoril novu, piatu particiu na hd1 velkosti cca 1 GB, pricom pri znovu spustenej instalacii systemu CentOS som tuto particiu nastavil, nech ju zformatuje a pouziva ako Swap. Bohuzial neuspesne, vobec sa mu to nepacilo, nechcel v instalacii pokracovat. Stale sa snazil pouzit particiu so Swap-om na 250 MB particii pre KUBUNTU. Ostavala mi teda posledna moznost – posledne vytvorenu particiu som zrusil (rozumej pripojil znovu k 219 GB particii NTFS) a 250 MBovu particiu s fs L-Swap2 som zvacsil na terajsiu velkost cca 1 GB (presnejsie 973 MB). Pomohlo. CentOS 5.0 som uspesne nainstaloval. A GRUB sa tiez spusti ako ma – pekne mi pri zapnuti compu ponukne na vyber 3 OS. LENZE. Realne sa da spustit iba Windows XP. Ani jeden Linux sa mi teraz nespusti. Ked si necham vypisat prikazy, ktore vykonava pri spustani jednotlivych systemov, vyzera to nasledovne:
~KUBUNTU:
rootnoverify (hd1,1)
chainloader +1
~CENTOS:
root (hd1,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-8.e15 ro root=/dev/hdb3 rhgb quiet
~WINDOWS XP (pre uplnost):
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
-Ked necham nabootovat KUBUNTU, vypise nasledovne:
Booting ’KUBUNTU’
rootnoverify (hd1,1)
chainloader +1
Error 13: Invalid or unsupported executable format
Press any key to continue…
-Pri bootovani CentOS zasa vypise toto:
Booting ‘CentOS (2.6.18-8.e15)’
root (hd1,2)
Filesystem type is ext2fs, partition type is 0x83
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-8.e15 ro root=/dev/hdb3 rhgb quiet
[Linux-bzImage, setup=0x1e00, size=0x1ad034].

Ked v GRUB-e spustim command-line a necham si vypisat jednotlive particie, vypise ich ocislovane inak ako mi ich vypisuje Partition Magic, a to nasledovne:
0 – NTFS (0x07)
1 – ext2fs (0x83)
2 – ext2fs (0x83)
3 – unknown fs (0x82),
pricom neviem, v ktorej z particii 1 a 2 je ktora distribucia Linux-u. Kazdopadne, podla velkosti pouzitej casti particii je zjavne, ze oba Linux-y nainstalovane su, len sa nechcu spustit. Ked editujem prikazy spustajuce jednotlive systemy tak, ze vymienam vzajomne postupne (hd1,1), (hd1,2), (hd1,3), resp. hdb1, hdb2, hdb3, nanajvys mi vypise iny Error, ale inak nic. Nevedel by mi niekto poradit, ako mozem rozbehat jeden aj druhy Linux? V rozdelovani disku, narabani s particiami a instalaciami inych operacnych systemov som vpodstate zaciatocnik. Mam nejak zeditovat spustajuce prikazy v GRUB-e, ci musim jednu z particii s Linux-om uvolnit, alebo sa mam pokusit vytvorit novu particiu pre druhy Swap..? Vopred dakujem za vsetky rady.
Juraj B.
    • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 03.11.2007 | 22:18
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      1. kubuntu nie je windows ;)
      2. centos si mal zle cislo particie

      ~KUBUNTU:
      title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic
      root (hd1,1)
      kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=cbd11f06-86dc-4710-a283-d69c2d50c96a ro quiet splash
      initrd /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic
      quiet

      ~CENTOS:
      root (hd1,3)
      kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-8.e15 ro root=/dev/hdb3 rhgb quiet
      #s centos skusenosti nemam, mozno ti tu daco este chyba...

      ~WINDOWS XP (pre uplnost):
      rootnoverify (hd0,0)
      chainloader +1
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 03.11.2007 | 23:25
        Avatar hamster   Používateľ
        1. Viem ze Kubuntu nie je Windows, ja som ten prikaz nenastavoval ;-)
        2. Ked som zadal tie prikazy, ktore si mi napisal, do Kubuntu, vyhodil mi:
        Error 27: Unrecognized command
        a ked som prvy riadok zmazal (bo ja sam neviem, aku verziu (K)ubuntu mam a navyse sa mi ten riadok velmi nezdal ako prikaz), vypisal mi:
        Error 15: File not found
        3. Ked som do CentOS dal (hd1,3) namiesto (hd1,2), vypisal:
        File system type unknown, partition type 0x82
        Error 17: Cannot mount selected partition

        Kedze 0x82=Swap, skusil som to opacne, t.j. (hd1,2) som ponechal a dal do druheho prikazu hdb2 namiesto hdb3. Stalo sa nieco dost zaujimave: spustil sa Kubuntu namiesto CentOS, ale len s obmedzenymi moznostami; napr. nesiel zvuk, spustit webovy prehliadac a pod. ..
        Som z toho stale viac zmateny :-(
        P.S.: Pre pripad, ze by sa mi nejakym zazrakom podarilo tie systemy rozchodit, ako mozem dane prikazy ulozit do pamate, aby som ich nemusel vzdy prepisovat?
        • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 13:32
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          nie nie, cele zle.
          1."~KUBUNTU:" tam nema byt napisane
          2.
          title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic (nazov si daj aky chces)
          root (hd1,1) (disky su 0-prvy a 1-druhy, particie su 0-prva,1-druha,2-tretia,3-stvrta )
          kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=/dev/sdb2 ro quiet splash (sda - prvy disk, sdb -druhy disk, 1-prva particia,2 - druha particia)
          initrd /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic
          quiet

          pomen si nazvy suborov jadra a initrd

          3. "~CENTOS:" tam nemy byt napisane
          4.
          title CentOS
          root (hd1,3) (druhy disk, 4. particia)
          kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-8.e15 ro root=/dev/hdb4 rhgb quiet (som si nevsimol - hdb 4 nie 3 !)
          initrd /boot/xyz (initrd subor)
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 15:30
            Avatar hamster   Používateľ
            ~Kubuntu:

            Zadal som 5 prikazov (bez tych uvodzoviek samozrejme):
            1. „title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic“
            2. „root (hd1,1)“
            3. „kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=/dev/sdb2 ro quiet splash“
            4. „initrd /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic“
            5. „quiet“

            Vypisal mi:
            Error 27: Unrecognized command
            zjavne nepozna prikaz ‚title‘, tak som ho vynechal; prvy prikaz teda vyzeral:
            „ kernel 2.6.22-14-generic“
            nato mi ale vypisal:
            Error 1: Filename must be either an absolute pathname or blocklist
            a ked som sa pokusil prvy prikaz uplne vynechat, vypisal:
            Error 15: File not found
            Pod /boot/ sa pravdepodobne ziadny subor ‚ vmlinuz-2.6.22-14-generic ‘ nenachadza. Odkial mas tento nazov? ‚2.6.22-14-generic‘? Nemozu to byt u mna ine cisla (aj ked nechapem co tie cisla znamenaju)? Nie su napr. zavisle od verzie (K)ubuntu?
            Navyse nechapem, preco mam pisat sdb2, ked disk zacina na ‚h‘, t.j. malo by byt hdb2. Ale aj ked som to vymenil, nepomohlo to...
            Inak pisal si, ze si mam vymenit nazvy suborov jadra a initrd – tym si myslel ‚/boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic‘ a ‚/boot/initrd.img-2.6.22-14-generic‘? A za ake nazvy ich mam vymenit?


            ~CentOS:

            Zadal som 4 prikazy:
            1. „title CentOS“
            2. „root (hd1,3)“
            3. „kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-8.e15 ro root=/dev/hdb4 rhgb quiet“
            4. „initrd /boot/initrd.img-2.6. 18-8.e15“ (nevedel som, co myslis tym ‚xyz‘)

            Vypisal mi:
            Error 27: Unrecognized command
            prvy prikaz som teda skusil vynechat, kedze asi vazne prikaz ‚title‘ nepozna; nato mi vypisal:
            File system type unknown, partition type 0x82
            Error 17: Cannot mount selected partition
            Navyse sa mi cez prikazovy riadok nepodarilo v adresari /boot/ najst nic zacinajuce na ‚init‘, nic s priponou ‚.img‘ a ani ‚vmlinuz-2.6.18-8.e15‘.

            Vsetko je teda po starom... :-(
            • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 15:37
              ---   Návštevník
              to nie su prikazy do konzoly, ale to treba nakopirovat do suboru /boot/grub/menu.lst tak ako je to tam uvedene , zacina to riadkom title... (bez riadkov ktore zacinaju "~" )
            • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 17:42
              Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
              ku kubuntu:

              - title musi poznat
              -ked si napisal kernel 2.6.22-14-generic tak ti vypisal chybu ze mu tam chyba to /boot/ pred samotnym jadrom (potom kernel /boot/vmlinuz-abcdef root=/dev/sdb2 ro quiet splash) + parameter predtym musi byt root (hd1,1)
              ten nazov som skopcil z mojho configuraku, daj si tam samozrejme svoje udaje... (to cislo je verzia jadra :) )

              ku centos:
              nainstaloval si ho korektne ???
              priecinok /boot mas 2x - prvy pre kubuntu na 2. particii a druhy pre centos na 4. particii. jadro a initrd pre kubuntu hladaj v kubuntu a pre centos v centos adresari !
              lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
              • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 17:56
                Avatar hamster   Používateľ
                Hej hej, v konzole sice ‚title‘ neprijimal, v /boot/grub/menu.lst ale napisany je, takze poho. Mam ale iny problem – pomocou prikazu ‚cat‘ si viem obsah tohto suboru zobrazit, no neviem ako sa mozem dostat k tomu, aby som mohol obsah suboru aj menit, cez aky prikaz... ? Dalej, ako zistim verziu svojho jadra?

                CentOS by mal byt korektne nainstalovany, len teda ako som pisal, mam len jednu particiu na disku s fs „L-Swap2“, ktora ani neviem poriadne naco sluzi. A ako sa mozem dostat k jadru a initrd ? Cez konzolu? A posledna otazka – pisal si, ze ako posledny prikaz mam pre CentOS do toho suboru dat „initrd /boot/xyz“ , co ale tym ‚xyz‘ presne myslis? Verziu jadra ci...? Ospravedlnujem sa, ak ti pripadam nechapavy, ale fakt som v tejto oblasti zaciatocnik.
                • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 18:21
                  ---   Návštevník
                  jadro:
                  uname -r
                • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 18:27
                  Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                  nie cať ale cat. ja editujem subory cez nano (nano /boot/grub/menu.lst alebo nano /boot/grub/grub.conf)
                  instaluje sa prikazom sudo apt-get install nano verzia jadra: uname -a (ale lepsie ako naslepo triafat je pozriet sa ake tam mam jadra cd /boot a ls)
                  initrd musi byt tej istej verzie ako jadro
                  swap je particia urcena na odladanie veci z ramky (windows ma na to subor v C:\ )
                  lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                  • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 19:20
                    Avatar hamster   Používateľ
                    Nez som nainstaloval centos, spustal sa mi grub z kubuntu. Nedal by sa teraz nejak nastavit, aby sa tiez spustal odtial? A dal by sa potom spustit cez kubuntu-ovsky grub aj centos??
                  • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 19:47
                    Avatar hamster   Používateľ
                    Z live cd kubuntu som spustil konzolu. Obsah /boot/ :

                    abi-2.6.15-23-386
                    config-2.6.15-23-386
                    initrd.img-2.6.15-23-386
                    memtest86+.bin
                    System.map-2.6.15-23-386
                    vmlinuz-2.6.15-23-386


                    Ziadne grub/ , co asi znamena, ze je grub v centos-e, co? Co mam teda teraz robit? Ako mam zmenit obsah grub.config? Jedine co som tymto ziskal je teda verzia jadra - super, ale ako to teraz pouzit?..

                    Nez som nainstaloval centos, spustal sa mi grub z kubuntu. Nedal by sa teraz nejak nastavit, aby sa tiez spustal odtial? A dal by sa potom spustit cez kubuntu-ovsky grub aj centos??
                • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 18:40
                  ---   Návštevník
                  spusti live CD s kubuntu , otvor konzolu a napis tam prikaz na zistenie rozdelenia diskov
                  sudo /sbin/fdisk -l
                  (to posledne v prikaze je male L)

                  podla toho potom oprav menu.lst (ani neviem ci to mas to v kubuntu alebo v centos-e)

                  chyba nastala asi vtedy (necital som ten roman co si napisal az tak dokladne ) ked si zmazal swap v kubuntu a potom vytvaral dalsi , mozno sa pomenili disky.

                  a mozes sem skopirovat aj rozdelenie diskov a aj obsah toho spravneho menu.lst
                  • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 19:17
                    Avatar hamster   Používateľ
                    OK, z live cd kubuntu som spustil konzolu. Obsah /boot/ :

                    abi-2.6.15-23-386
                    config-2.6.15-23-386
                    initrd.img-2.6.15-23-386
                    memtest86+.bin
                    System.map-2.6.15-23-386
                    vmlinuz-2.6.15-23-386


                    Ziadne grub/ , co asi znamena, ze je grub v centos-e, co? Co mam teda teraz robit? Ako mam zmenit obsah grub.config? Jedine co som tymto ziskal je teda verzia jadra - super, ale ako to teraz pouzit?..

                  • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 19:21
                    Avatar hamster   Používateľ
                    Nez som nainstaloval centos, spustal sa mi grub z kubuntu. Nedal by sa teraz nejak nastavit, aby sa tiez spustal odtial? A dal by sa potom spustit cez kubuntu-ovsky grub aj centos??
                    • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 19:48
                      ---   Návštevník
                      vsetko sa da len treba vediet co kde je umiestnene. Takze sa najprv rozhodni co vlastne pozadujes.
                      Ak si najprv nainstaloval kubuntu a to ti ponukalo pri starte bootovanie oboch (dovtedy) systemov (win aj kubuntu) , tak grub musis mat nainstalovany aj v kubuntu . Nemohol sa nainstalovanim centos-u stratit.
                      Ja ked instalujem x systemov na jeden komp tak vzdy necham nainstalovat aj grub a potom z neho (z menu.lst toho posledne doinstalovaneho) skopirujem polozku do mojho primarneho grubu a cez live CD ho preinstalujem. Takze vzdy mam to co potrebujem ,aj ked to stoji trochu namahy.

                      takze riesenie:
                      zisti rozdelenie diskov (prikazom vyssie), skopiruj si polozku pre centos z jeho menu.lst do kubuntoveho menu.lst a potom to pomocou live CD kubuntu preinstalujes.
                      • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:03
                        Avatar hamster   Používateľ
                        Zistit rozdelenie diskov tym prikazom nie je problem:

                        Disk /dev/hda: 20.0 GB, 20020396032 bytes
                        255 heads, 63 sectors/track, 2434 cylinders
                        Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

                        Device Boot Start End Blocks Id System
                        /dev/hda1 * 1 2433 19543041 7 HPFS/NTFS

                        Disk /dev/hdb: 250.0 GB, 250059350016 bytes
                        255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
                        Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

                        Device Boot Start End Blocks Id System
                        /dev/hdb1 1 28666 230259613+ 7 HPFS/NTFS
                        /dev/hdb2 * 29764 30401 5124735 83 Linux
                        /dev/hdb3 * 28667 29639 7815622+ 83 Linux
                        /dev/hdb4 29640 29763 996030 82 Linux swap / Solaris

                        Partition table entries are not in disk order

                        Problem ale je, kde mam najst subor menu.lst v kubuntu, ked v boot/ nie je ani grub/. Dalej, ako sa mam dostat k menu.lst v centos-e, ked mi nejde spustit? Navyse, ta polozka (prednastavene prikazy) spustajuca centos je pravdepodobne chybna, kedze mi centos grub nespusta. A do tretice, co presne mam preinstalovat cez live-cd kubuntu? Samotny grub? To sa da? Mne ide len a len o to, aby sa mi dal spustit na jednom compe kubuntu, centos aj win xp...
                    • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:03
                      l_barbarossa   Návštevník
                      praveze tipujem, ze pouzivas GRUB z KUBUNTU instalacie. Pozri sa teda na menu.lst v KUBUNTU particii.
                      Na editaciu konfiguracnych suborov odporucam pre zaciatocnikov editor ktory je sucastou mc (=midnight commander). Musis mat ale prava roota.
                      • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:09
                        Avatar hamster   Používateľ
                        Prava roota mam, ale mc nemam nainstalovany a neviem ako na to :-) Ale snazim sa pouzivat Vi editor, zatial to celkom ide. Akurat neviem ako sa mam dostat ku grub-u na kubuntu a teda aj k menu.lst, kedze v adresari boot/ nie je... Inak, ked sa na konci instalacie CentOS instaloval GRUB, particiu s OS Kubuntu som v nom pomenoval "KUBUNTU" a teraz, pri starte comp-u, mi dava GRUB na vyber 3 moznosti, a jednou z nich je prave "KUBUNTU" s velkymi pismenami bez cisla verzie, takze myslim, ze je to grub v centos...
                        • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:15
                          ---   Návštevník
                          v konzole
                          sudo apt-get update
                          sudo apt-get install mc
                          podmienka je pripojenie na net
                          • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:21
                            Avatar hamster   Používateľ
                            Pripojenie mam, ved pisem na tuto stranku :-) Zupdateoval sa, ale:
                            E: Couldn't find package mc
                            :-(
                        • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:20
                          ---   Návštevník
                          tak ma napada co keby si to preinstaloval a zacal na "cisto" a bez chyb. Napr. manualne rozdelil disk pre kubuntu a vyhradil mu dostatocne velky swap disk a potom pokracoval CENTOS-om (ak ma nejaky vyznam na tvojom disku)
                          • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:29
                            Avatar hamster   Používateľ
                            Nemam sice vela volneho casu, ale aj tak by som to velmi rad urobil, keby som vedel, ze to pomoze. ALE. Ked som mal len Windows XP a Kubuntu, ficalo vsetko bezchybne. Ked som sa snazil pridat CentOS, instaloval som ho do novovytvorenej 7.5 GB velkej particie a jeho Swap (kedze si zjavne tato distribucia nevedela vytvorit miesto pre Swap sama) som sa snazil umiestnit do taktiez novovytvorenej particie, 1 GB velkej. Jemu sa to ale nepacilo, stale xcel vopxat svoj Swap do particie 243 MB velkej, ktoru si vyhradil sam KUBUNTU pri instalacii bez mojho vedomia. Ako by som mal teda postupovat? Vazne, neviem si predstavit, co to vlastne znamena 'zacat odznova a bez chyb'. Ako sa mam vyvarovat tomu problemu so Swap-om? Kubuntu sa ma pri instalacii nepyta ako velku particiu pre Swap ma vytvorit, ani kam ma Swap pre seba umiestnit..
                            PS1: Keby uz pre nic ine, tak sa na tomto pripade aspon naucim davat do jednej masiny viac operacnych :-)
                            PS2: CentOS potrebujem kvoli robote ;-)
                            • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:37
                              ---   Návštevník
                              kubuntu som uz davno neinstaloval ,ale podobnost s ubuntu nie je nahodna a teda mas moznost "Manualne editovat disk(Y)"
                              To bez chyb som myslel ze nebudes menit swap disky po nainstalovani (ked si to nejaky dalsi system vyzaduje(?). Zamerne davam otaznik ,lebo sa mi celkom nezda aby si CENTOS nedal povedat pri manualnom deleni diskov.
                              Neviem ako centos ,ale v ubuntu je (mozno to uz v najnovsom neplati) potrebne vzdy vytvarat disky (pre system a pre swap) az v priebehu instalacie. To znamena ze dopredu vytvoreny disk si ubuntu "nezoberie" pre seba a nepusti ta dalej.
                              • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 20:47
                                Avatar hamster   Používateľ
                                Ja to teda skusim, asi je to fakt najrozumnejsie riesenie. Posledne otazky:
                                1. Myslis teda, ze by mal stacit jeden oddiel Swap-u pre 2 rozne distribucie Linux-u?
                                2. Nemam teda dopredu manualne cez Partition Magic vytvorit ziadne oddiely, ale pokusit sa vytvorit ich pocas instalacie samotnych Linux-ov, hej?
                                3. Je nejaka podmienka pre tieto jednotlive oddiely, napr. ze particia so Swap by mala susedit s particiou s KUBUNTU z jednej a s particiou s CentOS z druhej strany? Alebo musi Swap-particia susedit s NTFS particiou? Ci mozu byt jednotlive particie lubovolne poprehadzovane?
                                4. Ako mam potom odstranit sucasny GRUB? Ci on sa automaticky preinstaluje sam?

                                DAKUJEM VAM VSETKYM ZA DOTERAJSIU POMOC A DUFAM, ZE UZ SEM NEBUDEM MUSIET (ASPON S TYMTO PROBLEMOM) PO PREINSTALOVANI ZNOVU CHODIT ! ;-)
                                • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 21:19
                                  ---   Návštevník
                                  1.swap staci jeden
                                  2.nic dopredu nepripravuj ,ale manualne to rozdel az pri instalacii linuxu.
                                  3. neviem, ale kedze mas dostatok RAM pamate ,tak sa nepredpoklada nejake velke vyuzivanie swap-u. A potom je jedno ako daleko ma ktori system k nemu.
                                  4 Grub sa prepise pri instalacii linuxov.
                                • Re: GRUB nerozbehne KUBUNTU a CentOS 04.11.2007 | 21:31
                                  Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                                  1) Ak neplánuješ uspávať do swapu tak stačí jeden.