NX6B MB a Linux

Sekcia: Konfigurácia 04.11.2007 | 16:13
Avatar Marek MAC OS X Tiger, Debian  Používateľ
Caute.Nasiel som v pivnici starsi PC.Vlastne islo o server NX6B .Vsetko som dal ako HDD..CDROM..Ale ked pustim system a dam first boot from CDROM.A vlozim trebars debian 4.0 alebo arch duke.zasekne sa v prvom riadku:
Boot from CD
ISOLINUX....Konec..Len tak som hodil XP a to zobralo.A aj 98..Nechapem..
Dávať správne otázky znamená veľa vedieť.Save the Planet by recycling and reusing old computer hardware with the best operating system GNU/Linux
    • Re: NX6B MB a Linux 04.11.2007 | 19:11
      WlaSaTy   Návštevník
      nechce sa mi veriť žeby mali BX chipsety v linuxe problém, tie CD boli ako vypálené a ako je stará tá mechanika?

      to je tak, keď človek vytiahne rokmi overené médium zo systémom a narýchlo vypáli cez hyper speed niečo, tak to má potom podobné symptómy.
      • Re: NX6B MB a Linux 04.11.2007 | 21:44
        Marek   Návštevník
        Jedine ze by bola starsia mechanika.Ale s nej som uz instaloval..Hm..
        Skusim sa s tym este pohrat .Len neviem ako nabootovat.Jedine nainstalovat na druhom PC.a preniest HDD
      • Re: NX6B MB a Linux 05.11.2007 | 17:38
        Marek   Návštevník
        Nahodil som na druhom Kompe Debian net install..A preniesol HDD..v pohode bez vatsich problemov..
        Len neda sa este neako nabootovat original na tom HW?Aj tak to neni ono..
        Teraz tam mam:
        Pentium 2 233Mhz
        Ram 160MB
        HDD 2GB
        Siet 100 Mbit/s
        ..
        • Re: NX6B MB a Linux 05.11.2007 | 19:45
          WlaSaTy   Návštevník
          :Len neda sa este neako nabootovat original na tom HW?

          ale dá, len treba použiť cdrom v ktorej sa dá z toho média naštartovať alebo médium ktoré je perfektne čitateľné v tej mechanike. ak bol ten komp v pivnici ako hovoríš, tak sa ani nedivím že tá mechanika blbne. vlhko a nízke teploty neprospievajú optike, káblom, mechanike a ani elektronike.

          alebo ak ten bios umožnuje boot z NET, tak si môžeš do tej dosky vložiť sieťovku ktorá má pripravenú Boot ROM a nahodiť niekde inde inštalačný server s PXE

          alebo ak ten bios umožňuje boot z USB, tak si môžeš prerobiť inštalačné CD na inštalačný USB HDD

          alebo si môžeš urobiť inštalačný IDE HDD

          alebo, jednoduchšie bolo skutočne vybrať ten disk a nahodiť základ na inom kompe. iniciatíve sa medze nekladú no jednorázová strata času môže prevýšiť efekt výučby (aj ja zabúdam to čo nepotrebujem a nepametám si čo som odbavil podobným spôsobom na rýchlo).
          • Re: NX6B MB a Linux 05.11.2007 | 19:53
            Marek   Návštevník
            Dik moc..zajtra sa s tym budem este hrat....
            Skusim zobrat novu cd-romku..A tak.Ale malo by to ist.A bios tusim nepodporuje boot z netu.Bola tam moznost iba :
            A.C.D.SCSI a CDROM
            A ked tam neni ani hdd..nepokusa sa cez sietovku..ale napise please insert disk..
            • Re: NX6B MB a Linux 05.11.2007 | 20:14
              WlaSaTy   Návštevník
              tá možnosť sa objaví obvykle až keď sa o boot prihlási externé zariadenie ktoré vie bootovať, teda sieťovka s boot rom alebo hoci aj radič diskov. pri interných je to jednoduchšie, o nich uz bios vie od výroby čo sú zač.
              • Re: NX6B MB a Linux 05.11.2007 | 22:01
                Marek   Návštevník
                Uz to dufam neako vymyslim..Ale teraz este ostava k comu vyuzit server ktory je na linke 1.5Mbit/s..:))Jedine ssh a web..s velmi malo klientami.Alebo neaky stream..
                • Re: NX6B MB a Linux 05.11.2007 | 22:08
                  WlaSaTy   Návštevník
                  rob si prdel.
                  • Re: NX6B MB a Linux 05.11.2007 | 22:49
                    Marek   Návštevník
                    zaujimave..Ale ci ta stara masinka zvladne viac ako 20GB disk :)
                    Skusim a dam vediet.Ako to islo
                    Este neake napady? :D
                    • Re: NX6B MB a Linux 06.11.2007 | 18:29
                      WlaSaTy   Návštevník
                      :Ale ci ta stara masinka zvladne viac ako 20GB disk

                      zaujímavá otázka. ale linux nie je windows a tak nemá dané obmedzenie, jediná podmienka v rokoch kedy vyrobili ten očítač bola že zavádzač systému by mal byť pred 1024 cylindrom, takže stačilo mať na začiatku disku oblasť /boot. kamarát trhol rekord keď mal na 386ke (ano, na tri osem šestke) také disky a robil s nimi úplne v pohode, len kernel som mu kôli výkonu kompiloval ja, jemu by to s tou RAM pod 24Mb trvalo dva dni :) už aj tie dnešné routre sú 10x výkonnejšie.

                      inak nápady, závisí čo s tým chceš robiť a akú grafiku do toho vopcháš. teoreticky ak chceš tak z toho s dobrou grafikou urobíš hoci aj home media center, NAS, router s firewallom a transparentným proxy, WEB a FTP server, možno aj poštový server s možnosťou práce na vzdialenom desktope (ak by si chcel mať z neho aj desktop). závisí od tvojich požiadaviek, pripojenia a ochoty investovať do toho čas na úkor elektriky.
                      • Re: NX6B MB a Linux 07.11.2007 | 00:36
                        Avatar Marek MAC OS X Tiger, Debian  Používateľ
                        Dobre skusil som metodu instalacie z HDD.Na HDD som si ulozil debian.iso .Nahodil pekne do grubu.A v pohode som vsetko spravil.
                        Chcel by som skusit HTPC..Alebo web a ftp serverik..

                        Premyslam nad spotrebou.Je tam jeden HDD a 3 ram.Grafika je 4mb .A zdroj je 120W.Takze by to nemalo byt ako cirkular na 380V :)
                        Dávať správne otázky znamená veľa vedieť.Save the Planet by recycling and reusing old computer hardware with the best operating system GNU/Linux
                        • Re: NX6B MB a Linux 07.11.2007 | 21:41
                          WlaSaTy   Návštevník
                          HTPC a grafika štyri mili bity :-) teda aj keby to boli mega bajty, tak to bude ťažké. nechceš tam dať inú grafiku?
                          • Re: NX6B MB a Linux 07.11.2007 | 22:36
                            Marek   Návštevník
                            Hm po ruke mam iba MX 440 nvidia 64MB...
                            Viem co su HTPC..TO je vetsinou konfiguracie
                            neaky dvoj jadrak od intelu..a neaka 8600GT Nvidia..A to asi kvoli narokom visty:D
                            Teraz na tom PC mam
                            apache + sshd + gnump3d (sa mi to paci)
                            ...Skusil by som aj to HTPC...
                            Inac vysimol som si ze ked idem v lan-ke na moju adresu (ten serverik) a dam neco download ide to 20kb/s...Ale inak cz sambu asi 1mb..hm :(
                            • Re: NX6B MB a Linux 07.11.2007 | 23:01
                              WlaSaTy   Návštevník
                              MX440 bola dobrá karta ktorá mala HW podporu prehrávania filmov. Ohľadne HTPC, tvoje informácie zrejme pochádzajú zo žive.cz, pre vytvorenie digitálneho prehrávača založeného na Linuxe ti stačí aj slabšia konfigurácia. Kedysi sa to volalo MOVIX a neverím že by takých distribúcii nebolo viacej. A s tou kartou? nevidím problém.

                              Inak k tej LANke, skús si najprv pozrieť parametre switchu, porovnať to zo sieťovkami a nakoniec si urob benchmark CPU to NET transfer že by si vedel a nezabudni to porovnať aj s výkonom disku/radiča. A akosi sa mi nezdá že by si na sambe dosahoval jeden milibit, to by si čakal niekoľko týždňov na vylistovanie adresára.

                              PS.: Pokiaľ tlačíš dáta z toho pomalého stroja cez scp/sftp na iný stroj, tak to zodpovedá (pokiaľ si odmyslíme že Ti nič nehovorí rozdiel mili a mega teda medzi jednou tisícinou a milión násobkom). SSL má vysokú réžiu na kryptovanie a kompresiu, takže aby si využil aspoň 10Mbps full duplex, tak by si musel mať silnejší stroj alebo krypto akcelerátor.