mount ntfs a ext3

Sekcia: Konfigurácia 08.11.2007 | 07:21
mount   Návštevník
hi,ako mam moutnut ntfs disk aby ho mohol citat aj normalny uzivatel? taktiez este potrebujem moutnut do debianu aj ext3 particiu
    • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 09:53
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      skus pohladat, tato tema je tu kazdy tyzden
      • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 15:22
        Avatar srigi   Používateľ
        Sa mi zda, ze posledne 3 dni sa s mountovanim roztrhlo vrece. Ze by brutalny prichod Windowsakov do Linuxu?
        • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 16:51
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          nestras :)
    • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 13:02
      Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
      Ja mam tiez problem s pripajanim ext3 particie. Pridal som do fstab nasledujucia riadok:
      /dev/hda5 /media/hda5 ext3 user,rw 0 0
      Particia sa pripoji ale ked z nej chcem otvorit napr mp3 tak mi ju prehravac neprehra lebo ju nemoze citat. Nechapem preco ked som tam dal parameter user
      • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 15:25
        Avatar srigi   Používateľ
        daj sem vypis ls -l /media
    • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 13:20
      Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
      No tak som s tym vybabral tak ze som sa pridal do skupiny root. Ale rad by som sa dozvedel ako sa to da bez toho.
      Tak tie particie pripojis tak ze ich zapises do fstab podobne ako ja ak nieco nie je jasne tak: http://www.abclinuxu.cz/clanky/system/na-co-se-casto-ptame-etc-fstab
      • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 13:57
        l_barbarossa   Návštevník
        No ono je to s HAL-om taka divne. Jednak HAL mas voje politiky pripajania diskov, potom su dalej nadradene politiky, ktore si HAL cita z /etc/fstab a potom to byvaju rozne prepojenia s window menezermi, kde su zas ine politiky. Cize ak si ty nieco nastavis v /etc/fstab a je to v rozpore s defaultnou politikou HAL-u, moze sa ti skludom stat, ze v prikazovom riadku si rucne namontujes dane zariadenie uplne v pohode (pretoze sa bude citat z fstab-u), avsak ak budes montovat z Gnome napr. (teda cez nautilla <-> gnome-mount), tak nautilus bude zrejme uprednostnovat politiku gnome-mountu pre fstab-om.
        Neviem ci to je uplne presne tak, ale zo spravania systemu (Mandriva 2007-2008 + Gnome) som to tak vypozoroval.
        Ja napr. vobec nemenim fstab, spolieham sa na HAL a parametre mountu si riesim nastaveniami v Gnome.
        • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 16:53
          mount   Návštevník
          /dev/sda7 /mnt/sda7 ntfs user,noauto 0 0
          mam dobre zapisany NTFS ?
          • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 17:16
            Avatar srigi   Používateľ
            noauto nahrad textom umask=0002,locale=sk_SK.UTF-8 pre zlepsenie kompatibility. A hod sem ten vypis, nech vidime ako mas ponastavovane prava v adresari /media
            • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 17:48
              l_barbarossa   Návštevník
              ibaze v fstab ma mount do /mnt a nie do /media
              • Re: mount ntfs a ext3 08.11.2007 | 18:05
                mount   Návštevník
                no to je jedno,mountuje do /mnt , nastavil som priecinku /mnt/ atributy na 4777 cez mc a vlastnika na moje uz.meno a skupinu na users potom na priecinok /sda7/ som aplikoval to iste ale nemozem otvorit ziaden priecinku v tom mountnutom disku
                • Re: mount ntfs a ext3 09.11.2007 | 18:26
                  l_barbarossa   Návštevník
                  aby si mohol prehliadat adresare musis mat na nich opravnenia na spustenie.

                  Preco si dal chmod 4777 a nie len 777 - len sa pytam, co znamena ta 4-ka. Som mal pocit, ze sticky je len 1 alebo 0 - hadam mi to niekto vysvetli.

                  Taktiez sa pytam ci by umask nemal byt 3 bit. Cize umask=002.

                  Cize ja by som isiel na 3bit opravnenia: chmod 777 na pripjny bod a umask=002 do fstab-u


                  • Re: mount ntfs a ext3 09.11.2007 | 22:39
                    Avatar srigi   Používateľ
                    Pri tych 0002 je to uplne jedno asi, ale 4777 je asi dos na*ovno cislo, lebo prava sa zapisuju v oktalovej sustave a tam je pravidlo, ze musi zacinat nulou, takze zapis 4777 je asi chybny.