intel x3100 + xorg + mesa + 3D

Sekcia: Hardware a Drivery 11.11.2007 | 00:24
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdravím

Chcem sa spýtať ako je to s podporov integrovanej grafickej karty intel x3100 v xorg?

Počul som že vo verzii xorg 7.2 je podpora zahrnutá v ovládači "intel".
Mám asi starší xorg.
X -version vypisuje - xorg server 1.4.
Je nutné updatovať celý xorg alebo stačí updatovať len masa balýčky?

Jendá sa o distribúciu Slackware12.
V slackware current som našiel novú mesu ale xorg 7.2 tam nevidím

Ďakujem

tomolc
tomolc
    • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 00:26
      bzzzz   Návštevník
      omg ake tazke http://www.google.sk/search?hl=sk&q=intel+x3100+on+linux&btnG=H%C4%BEada%C5%A5+v+Google&meta=
      • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 00:29
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        sme sa pobavili -
        a teraz vážne prosím

        tomolc
        tomolc
        • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 00:52
          WlaSaTy   Návštevník
          neviem, ale balíčky xorg-server a xorg-x11 sú dve rôzne veci. nepletieš si ich?
          • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 00:59
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            práve aj v tom to nemám jasno

            môžeš mi to prosím obiasniť?

            bash-3.1# X -version

            X.Org X Server 1.4.0
            Release Date: 5 September 2007
            X Protocol Version 11, Revision 0
            Build Operating System: Slackware 12.0 Slackware Linux Project
            Current Operating System: Linux slax 2.6.23 #1 SMP Wed Nov 7 14:52:09 GMT 2007 i686
            Build Date: 18 October 2007 06:06:36PM

            Before reporting problems, check http://wiki.x.org
            to make sure that you have the latest version.
            Module Loader present

            nikde nevidim aku mám verziu xorgu

            (KDE mu normálne ide)

            tomolc
            tomolc
            • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 01:11
              WlaSaTy   Návštevník
              Ty si mal kedysi Vlastnú Distribúciu Linuxu ak si dobre spomínam, nechýba Ti balíčkovací systém? Bez neho sa veľmi zle spravujú balíčky, rovnako zle ako v pRedmonde.

              Inak ak sa má jednať o ovládač intel alebo i815, tak to bude v príslušnom balíku ktorý má vezbu na iné časti modulárneho xwindows. ak by sa malo jednať o podporu DirectFB, tak je to v inom balíku. Ale mesa sa stará o 3d a tá je zas v inom balíku.
              • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 01:27
                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                Ono je to v skutočnosti takto:

                Používam Live Desktop Tuning (LDT). Jedná sa o nadstavbu nad distribúciu Slax 6 RC7. (V žiadnom prípade to NIEJE nové distro :-) )

                So Slax som použil len base system = initrd, jadro + zakladny konzolovi system.
                Všetko ostatne je nainštalovane v rámci LDT zvlášť. Vypracoval som vlastný systém na správu balíčkov (lzm modulov). Pozostáva s viacerých skryptov a aplikácie slapt-get.
                V podstate sa to správa ako bežný Slackware 12. S riešením závislostí nieje problém.
                + som dorobil niekolko skryptov pre zálohovanie diskov, prácu s cdrom, hromadné konverzie balíkov do lzm modulov a podobné veci. (Pomohlo mi viacero ludí z linuxos.sk)

                Core časť prevzatú so Slax neupdatujem pokial nemusím pretože je spravená kvalitne a všetko tam funguje včetne xorg.

                Ibaže pred pár dnami som pracoval s NB kde je x3100 (jednému chlapíkovi som prezentoval linux) a nešla mi 3D akcelerácia.

                Preto sa pýtam ako je to s touto grafikou. Respektýve vo výpise X -version nevidím verziu xorg.

                A v správcovi balíčkov mi ukazuje že mám nainštalovanýtento soft:
                mesa-7.0.1-i486
                libgl-1.5.070100-i686
                xorg-server-1.4-i486-2
                x11-6.9.0-i486-14

                tomolc
                tomolc
              • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 01:30
                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                Ono je to v skutočnosti takto:

                Používam Live Desktop Tuning (LDT). Jedná sa o nadstavbu nad distribúciu Slax 6 RC7. (V žiadnom prípade to NIEJE nové distro :-) )

                So Slax som použil len base system = initrd, jadro + zakladny konzolovi system.
                Všetko ostatne je nainštalovane v rámci LDT zvlášť. Vypracoval som vlastný systém na správu balíčkov (lzm modulov). Pozostáva s viacerých skryptov a aplikácie slapt-get.
                V podstate sa to správa ako bežný Slackware 12. S riešením závislostí nieje problém.
                + som dorobil niekolko skryptov pre zálohovanie diskov, prácu s cdrom, hromadné konverzie balíkov do lzm modulov a podobné veci. (Pomohlo mi viacero ludí z linuxos.sk)

                Core časť prevzatú so Slax neupdatujem pokial nemusím pretože je spravená kvalitne a všetko tam funguje včetne xorg.

                Ibaže pred pár dnami som pracoval s NB kde je x3100 (jednému chlapíkovi som prezentoval linux) a nešla mi 3D akcelerácia.

                Preto sa pýtam ako je to s touto grafikou. Respektýve vo výpise X -version nevidím verziu xorg.

                A v správcovi balíčkov mi ukazuje že mám nainštalovanýtento soft:
                mesa-7.0.1-i486
                libgl-1.5.070100-i686
                xorg-server-1.4-i486-2
                x11-6.9.0-i486-14

                tomolc
                tomolc
                • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 01:31
                  Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                  Ospravedlnujem sa za duplicitný príspevok.
                  tomolc
                  tomolc
                • Re: intel x3100 + xorg + mesa + 3D 11.11.2007 | 01:48
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Logický problém vidím v tom že x11-6.9.0 vyzerá byť starší ako ten hardware. Intel je jedna z mála firiem ktoré preferujú opensource ovládače, ale pokiaľ sa do nového hardware pridáva funkcionalita, tak starší ovládač nebude fungovať. Jedinou výnimkou by bolo keby mali vývojári stroj času alebo výrobca by dodržal plánované rozšírenie funkcionality ktoré by bolo zverejnené o jednu generáciu dopredu. No a to je ako iste uznáš, blbosť.

                  Takže ak Ti záleží na tej jednej prezentácii, tak si zazálohuj systém, nastavenia a užívateľské dáta a využi balíčkovací systém na upgrade xwindows. Inak sranda je v tom, že ti nešla len 3d za ktorú zvykne zodpovedať skutočne mesa ale či pomóže upgrade mesy bez xwindows, no to riziko je čisto na tebe. Ja za tie roky preferujem upgrade k freeze pointu vzhľadom na distro a nie mnou potrebovanejšiou skupinou software.