poškodený súborový systém

Sekcia: Konfigurácia 14.11.2007 | 19:23
Martin   Návštevník
Mám problém so súborovým systémom, počas normálnej práce (net, úprava fotiek atď.) mi zamrzol počítač, nereagoval absolútne na nič, myš sa ani nepohla, nedal sa vyvolať príkazový riadok ani žiadna konzola, jediným riešením bol tvrdý reštart.
Po reštarte sa mi dlho načítaval systém, ale viazol na 38% s výpisom
/dev/hda6 contains a file system with erroros, check forced.
Duplicate or bad block in use!

A po chvíľke :
/dev/hda6: Multiply claimed block(s) in inode 1892641:15145335

Vpísal som tam /su, načo si systém vyžiadal root-heslo, po jeho vpísaní mi ponúkol buď Control + D , čím sa však systém len reštaruje a som tam, kde predtým, alebo
"Opraviť súborový systém ", ale tam treba už nejaký príkaz.
Otázka teda znie: aký príkaz mám použiť, aby sa opravil súborový systém, prípadne akým príkazom si vyvolám nejakú nápovedu?
Chcem sa vyhnúť zbytočnej reištalácii, musel by som asi formátovať aj hda6, lebo tam je chyba, a tam mám všetky dáta (zálohovať každý deň je nereálne).
Mám MDV 2007 Spring.ˇVopred ďakujem...
Martin
    • Re: poškodený súborový systém 14.11.2007 | 20:25
      l_barbarossa   Návštevník
      co tam mas za fs?
      na ext2 a ext3 existuje program fsck (man fsck)
      - dany fs nesmie byt pripojeny pocas opravy pomocou fsck ...
      • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 08:12
        Martin   Návštevník
        Priznám sa, neviem presne špecifikovať, aký filesystem mám, ešte večer som ale zavolal jednému známemu (jediný Linuxák, ktorého poznám) a ten mi tiež poradil príkaz
        fsck
        Po zadaní tohto príkazu ma systém najprv upozornil, že môže dôjsť k vážnemu poškodeniu fs, ale riskol som to, niekoľkokrát som potvrdil "y" (akože yes), potom mi to vyhodilo hlásenie

        "Filesystem is modified"
        WARNING!!!!! Filesystem still has errors.

        Tak som to ukončil pomocou
        shutdown -h now
        a keď som teraz ráno zapol počítač, všetko je tak ako má byť.
        Vyzerá to tak, že príkaz zabral. A či bol daný fs pripojený, to neviem, lebo neviem, ako to zistiť.
        Ale hlavné je, že to funguje, len rád by som vedel, ako vôbec mohlo dôjsť k poškodeniu fs, lebo mašinu vždy vypínam korektne, aj aplikácie a okná zatváram ako treba, akurát občas mi úplne zamrzne Opera a musím ju ukončiť "násilím".

        Vďaka za radu, aj za ochotu.
        • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 11:00
          Avatar srigi   Používateľ
          >> len rád by som vedel, ako vôbec mohlo dôjsť k poškodeniu fs, lebo mašinu vždy vypínam korektne <<
          No vsak sam pises, ze si to musel tvrdo resetnut. Ale je to velmi zvlastne, ze sa system po restarte sam nespametal (kua to je cudne slovo), lebo bezne zurnalovacie FS iba prehraju zurnal a "jede se dal". Napr. ja som za posledny tyzden niekolkokrat tvrdo restartoval book, ale Reiserfs prezil v pohode, zaplnil obrazovku hlaskou Replaying journal a pokracoval v boote.

          No kazdopadne sku sem pastnut vypis cat /etc/fstab, nech je istota, ze tam nemas EXT2.
          • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 15:49
            Martin   Návštevník
            Natvrdo som mašinu reštartoval len preto, lebo totálne zamrzla. Inak idem vždy cez príslušné klikátka v menu, aj aplikácie väčšinou zatváram cez klávesové skratky, a ak sa tam niečo hýbe, napríklad ak sa načítava stránka a potrebujem vypnúť, tak načítanie najprv zastavím, nikdy nezatváram počas načítania.

            Ako získam výpis cat/etc/fstab?
            • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 16:35
              Avatar srigi   Používateľ
              Jop ja len pisem, ze to bol prave ten dovod poskodenia fs. Ked to ukoncis korektne, tak system je rad, ze je rad.

              Vypis ziskas tak, ze otvoris nejaku konzolu a natukas
              cat /etc/fstab
              • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 17:06
                Martin   Návštevník
                Aha, za cat musí byť medzera.
                Tu je výpis, hda6 má niečo spoločné s ext2. Ale zrejme to je prednastavené, lebo ja som nič neupravoval a nenastavoval, na to mi chýbajú znalosti, som len bežný užívateľ, ktorý chce niečo iné ako Okná.

                [martin@localhost ~]$ cat /etc/fstab
                /dev/hda1 / ext3 defaults 1 1
                /dev/hda6 /home ext2 defaults 1 2
                /dev/hdb /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
                none /media/floppy supermount dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,--,umask=0022,iocharset=utf8,sync 0 0
                none /proc proc defaults 0 0
                /dev/hda5 swap swap defaults 0 0
                [martin@localhost ~]$

                Je to nejaký závažný problém? Ak je, čo sa s tým dá robiť?
                • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 17:13
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  no na /home pouzivas ext2 a nie ext3. skus fsck
                  • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 22:16
                    Martin   Návštevník
                    No, tak na taký zásah si zatiaľ netrúfam, ako sa poznám, nedopadlo by to dobre, doteraz som mal viac šťastia ako rozumu a na intuíciu BFU (to ako mňa) sa tiež nedá stopercentne spoľahnúť. Bude treba zmeniť veľkosť partícií, všetko poprehadzovať a tak...

                    Možno niekedy v budúcnosti sa odvážim. Alebo keby by nado mnou stál niekto skúsený, kto by ma dokázal usmerniť a zabrzdiť, keby som robil sprostosti.
                    • Re: poškodený súborový systém 15.11.2007 | 23:35
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Ak mas volny nejaky kus miesta nejakom HDD, odporucil by som docasny odsun dat z /home na tento disk, preformatovanie /dev/hda6 na EXT3 a spatne nahratie dat spat.

                      Proste zmenu EXT2 na EXT3 ale cistym (format) sposobom.
                      • Re: poškodený súborový systém 16.11.2007 | 00:01
                        Martin   Návštevník
                        Mám iba jeden HDD, 38 GB, z toho 7,8 GB mám hda1 so systémom, 3,8 G swap, 26 GB hda6 s /home. Disk je zaplnený asi na 49%, takže možnosti presunov minimálne. Možno keď budem preinštalovávať na novšiu Mandrivu, prípadne keď ma nejaký problém donúti preinštalovať všetko vrátane hda1, tak sa pokúsim spomenúť si na túto radu ;-)

                        Ale nejde mi do hlavy jedna vec - ak je /home (hda6) na ext2 zlé riešenie, prečo to je ako default pri inštalácii?
                        • Re: poškodený súborový systém 17.11.2007 | 20:41
                          Avatar srigi   Používateľ
                          Joj ja lama, EXT2 ide na EXT3 prekonvertovat bez straty udajov (v podstate sa iba zapne zurnalovanie). Takze ako na to:

                          - Je vhodne pracovat v jednouzivatelskom mode, takze v tvojej distribucii v momente ked sa zobrazi boot menu, skus pridat k polozke ktorou startuje Mandriva tento vyraz
                          init 1
                          - Po prihlaseni sa ako root napis tento prikaz
                          tune2fs -j /dev/hda6
                          - Nakoniec treba v /etc/fstab prepisat riadok s /dev/hda6 na EXT3 a ulozit.

                          Reboot.