som lama a chcem vediet neico o SMP os

Sekcia: Hardware a Drivery 16.11.2007 | 20:24
skywaker   Návštevník
chystam si poskladat pocitac s 2 jadrovym AMD 64 a chcel by som vediet ako co najlepsie vyuzit ho s Linuxom.

moje otazky su.. ak si napr. nainstalujem
slackware alebo zenwalk alebo mandrivu to jedno ci 32 alebo 64 kedze 4gb limit mi nevadi -- budem mat len 1gb alebo ak sa postasti 2gb pameti... otazka znie staci mi distribucne jadro aby mi sli 2 jadra? alebo musim prekompilovat resp. nainstalovat SMP jadro?

co je lespie 32b alebo 64b os na amd64? stacil by aj 32bit aby som vyuzil naplno?

no linux chcem na programovanie v C/Ruby, takiez qemu na emulaciu a tiez na pozeranie videa a internet..

a tiez aby slo flash koli youtube..
zatial bezim na mandrive 32b ale viem ze existuje aj dual mini iso mandrivi pre sietovu instalaciu s obidvomi architekturami... a tiez do uvahy pocitam slackware
    • Re: som lama a chcem vediet neico o SMP os 16.11.2007 | 21:28
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Pokial ide o mandrivu, nic prekompilovavat nemusis. Jadra typu desktop uz maju v sebe podporu SMP.

      Co sa tyka architektury, vsade pouzivam 64bit. Ked som si robil testy oproti 32bit, tak sa 64bit prejavila ako omnoho vykonnejsia, hlavne pri vysokom zatazeni (klasicky server). Ale na desktope neviem posudit. Netusim, ako je to teraz s flashom, kedze ho nepouzivam. Inak vsetko na 64bit bezi v pohode a nevsimol som si ziadne problemy.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: som lama a chcem vediet neico o SMP os 16.11.2007 | 21:44
        skywaker   Návštevník
        dakujem za odpoved... este by mi seklo vediet ako je na tom slackware s 2-jadrovymi procakmi... v 12.0 je 2.6 jadro... ako na tom je smp?
        • Re: som lama a chcem vediet neico o SMP os 16.11.2007 | 21:56
          Avatar srigi   Používateľ
          Overis to velmi lahko
          zcat /proc/config.gz | grep SMP
          Dolezity je prvy riadok.
          • Re: som lama a chcem vediet neico o SMP os 16.11.2007 | 22:04
            skywaker   Návštevník
            dakujem za odpoved.. ale som chcel vediet dopredu ci to pojde. zatial ten kompik este nie je poskladany.. mam dvd len 11.0 a ta ma este 2.4 jadro.. ale uz taham slack 12.0 -- samozrejme viem ze na vyber je viac jadier.. - to je specialita slackware.,..
            • Re: som lama a chcem vediet neico o SMP os 16.11.2007 | 22:46
              Avatar srigi   Používateľ
              Vid toto URL. Ak by aj instalacne jadro nemalo podporu SMP, nie je problem stiahnut si niektory z tych balickov a preinstalovat to.

              Takze ano, Slackware ma SMP kernel, by default, alebo ho aspon poskytuje.
              • Re: som lama a chcem vediet neico o SMP os 17.11.2007 | 01:04
                skywaker   Návštevník
                pozrel som ten odkaz.. vyzera to dobre... super. za noc mi stiahne dvd 12.0 tak sa pozriem na dvd ci ma tieto balicky
                • Re: som lama a chcem vediet neico o SMP os 17.11.2007 | 12:16
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Len nezabudni priinstalovat adekvatny balicek s modulmi(y), inak ti po restarte nepojde HW! Mozno bude este sa treba pohrat so zavadzacom aby bootol nove jadro.

                  Ale ak by bol problem, staci napisat do fora.