problem s externym diskom

Sekcia: Hardware a Drivery 18.11.2007 | 17:15
Deex   Návštevník
Zdravim,som novacik v linuxe a mam este prolemy s nastavovanim a konzolou atd.Jeden z problemov,je ze mam externy hdd-NDAS400,pripojeny cez usb,mam tam napr.filmy,music atd.Vsetko ide prehrat,akurat,nemozem nic kopirovat -presuvat nan,vytvorit na nom zalozku atd.Zneho kopirovat mozem,na hdd.Ma nastavene prava na uzivatel-ja a skupina root,ked chcem napr.vytvorit novu zalozku,napise,ze nemoze,ze mam skontrolovat prava.Skusal som menit prava aj v konzole ako root,ale nic.Skusal som to aj cez krusader ako root,tiez nic.V mediach ho ukazuje,je tam cdrom,floppy,hd a NDAS400.Mozno je pripojeny inde ako ma byt.Mozte mi poradit prosim,podrobny postup,mam v tom este dost chaos.Pripadne ak ma niekto cas a zaujem popisat cez icq,a trochu ma zaskolit.Vdaka za rady.ICQ 216-602-018
    • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 18:43
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      A takto napísať akú distribúciu používaš, prípadne filesystem na tom disku?
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 18:54
        Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
        dam krk na to ze to bude ntfs
        • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 19:07
          WlaSaTy   Návštevník
          ale to by ho predsa napadlo kliknúť vľavo na "Mount NTFS disku/particie". možno že to má nejaký iný FS, žeby HPFS?
    • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 19:09
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Je to ntfs a os je mandriva, je to mozne ze by mandriva nemala v sebe fdisk?
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 19:40
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Cize som mu poradil takto:
      konzola --->
      su
      mkdir /externy_disk
      kwrite /etc/fstab
      /dev/sda1 /externy_disk ntfs-3g defaults 0 0
      ***** ulozit zmeny v subore ******
      exit
      exit

      pripojit disk a restartnut pc

      Postupoval som dobre? dufam ze sa mu s diskom nestane nic.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 21:34
        deex   Návštevník
        A nestacilo by nejako zmenit len tie prava na zapisovanie ?Skusam ,ale zatial bez uspechu,kto poradi s tymto?
        • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 23:07
          WlaSaTy   Návštevník
          Stačilo, pokiaľ by bolo technologicky možné synchronizovať vypnutý OS s zapnutým OS. Takže takáto zmena (vnútenie rôznych parametrov pri pripájaní disku) je logicky žiadúca.
        • Re: problem s externym diskom 18.11.2007 | 23:12
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          Keďze máš zajtra narodky tak ti poviem alles gute a skus si ešte nainštalovať ntfs-config. Je to grafické klikátko na nastavenie možnosti zápisu na ntfs disky. Nezaručím ti, či to je aj na mandrive.
          Ináč sa ti čudujem že keď si začiatočník tak si dávaš rovno mandrivu. Daj si kubuntu alebo proste nejake *buntu (ubuntu, xubuntu, kubuntu) a ak si satanista tak ti bude vyhovovať ubuntu satanic edition, stiahni si zo stránky ubuntu.kayle.sk Stanov Hoferekov manuál na ubuntu. Ono to totiž pripája disky automaticky. Ja som na mandrive tak isto začínal a kvôli mandrive - vtedy ešte mandrake - som sa s linuxom rozlúčil na dobré 2 roky, čo som nebol schopný uspokojiť závislosti a hýbať sa v ňom. Takže asi toľko. S pozdravom Viliam Oravec.
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
          • Re: problem s externym diskom 19.11.2007 | 14:01
            deex   Návštevník
            Dakujem za prianie.Vyskusam aj tuto radu.No ked som presiel na Linux,nevedel som ktory si vybrat,mandriva ma zaujala aj po grafickej stranke,tak preto som ju nahodil.No mozno mi radis dobre s Ubuntu,uvidime,ak to nebudem schopny rozbehat na Mandrive,tak to vymenim,ale rad by som tento a ine problemy vyriesil....Nejak mi to neda,rad sa s tym popasujem este.Uvidime ako to dopadne.Inak dakujem vsetkym za rady,ak by mal niekto este nejaky napad,mozte pisat.Idem este s tym pospekulovat.Ved reinstall sa da urobit kedykolvek
            • Re: problem s externym diskom 20.11.2007 | 13:38
              deex   Návštevník
              Takze som to nakoniec rozbehal.Vymazal som fstab a skopiroval tam ten co som mal po instalacii,bez ziadnych uprav,a restartol som komp.A pripoil som potom ten ntfs disk a zapol ho a uz to ide,mozem kopirovat presuvat,atd,narabat s nim.Fstab vyzera takto teraz:

              /dev/hda1 / ext3 noatime 1 1
              /dev/hda6 /home ext3 noatime 1 2
              /dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
              none /proc proc defaults 0 0
              /dev/hda5 swap swap defaults 0 0

              Asi som nieco pomenil po instalacii,preto to blblo,ale som rad,ze som to rozbehal.Mozno to niekomu pomoze.
              Pre Viliama:Pozeral som ten OS Ubuntu Satanic edition a vyzera UPLNE FANTASTICKY...Uz aj idem tahat.
              Inak ako oznacim,ze uz je problem vyrieseny?
              • Re: problem s externym diskom 20.11.2007 | 16:15
                Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                njn, potom sa nenalakaj tych satanistických zvukov pri prihlasovaní sa. "Oznacit za vyrieseny" mozu iba jedinci majúci account na tomto fore.

                Ako pozeram tak ten riadok co si mi poslal "/dev/sda1 /media/hd ntfs umask=0022,nls=utf8,sync,ro 0 0 " ti uplne zmizol. Ako to potom pripaja ten disk?
                Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
                • Re: problem s externym diskom 20.11.2007 | 17:47
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Pripaja HAL daemon.