Microsoft Server vs. linux server

Sekcia: Ostatné 19.11.2007 | 22:14
Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
Už dlhšiu dobu rozmýšľam, či linux je schopný poraziť obra Microsoft. Držím síce linuxu palce, ale predsa vidím vo Windows značné výhody, dokonca aj v serverovej oblasti. Mám pocit, že kvalita OS od Microsoftu už predbehla linux. Windowsy sú ľahko spravovateľné servery. Neviem si predstaviť rýchle a lacné nasadenie linuxovského servera, ktorý by mal tieto parametre:
- správa užívateľov v doméne a ich prístupové práva centrálne spravované a distribuované
- správa konfigurácie počítačov na centrálnom serveri
- natívni klienti v doméne s ľahkou možnosťou zdieľania úloh, dokumentov...
- mailserver s vymoženosťami ekvivalentnými Exchange

...a to všetko v 1 serveri.
Aký máte na to názor vy?
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 19.11.2007 | 22:39
      jaaa   Návštevník
      da sa,da
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 19.11.2007 | 22:52
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        No ale prave preto som pisal tento prispevok, lebo som chcel vediet konkretne pripomienky a riesenia.
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 19.11.2007 | 22:42
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      idem nieco take podobne akurat doma zrealizovat..radsej sa pohram s linuxom/*bsd ako by som tam mal dat wintendo! Z hladiska pohodlnosti to je asi win,..
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 19.11.2007 | 22:51
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        Tak hej, doma v ramci volneho casu, ked ho mas zrejme vela, tak sa pohrat mozes ;-)
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 19.11.2007 | 23:33
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      ja mam na tuto vec iny pohlad:

      1) neviem preco, ale este som sa nestretol s MS riesenim, ktore by fungovalo (a tym myslim naozaj fungovalo :))
      2) to co pozadujes nebude lacne v ziadnom pripade (ak to ma byt legalne)... a tiez si zamerne vynechal, ze to ma byt bezpecne? :)

      tiez by ma zaujimali poziadavky na hardware, skalovatelnost a napr. za kolko si k tomu dokupis normalny firewall (t.j. taky co funguje z oboch stran :D)
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 00:55
        jv   Návštevník
        Ten prispevok som nenapisal preto, aby sme pisali o MS produktoch. Naopak, ja chcem vediet viac o moznostiach v ramci linuxu.
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 19.11.2007 | 23:34
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      a nepredava sa exchange podla poctu uzivatelov? oni to tak zvyknu u serverov robit :)
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 00:02
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      "...a to všetko v 1 serveri."

      - odmysliac si PPPR (pravidelne piatkove preventivne rebooty) microsoftackych servrov, neviem si predstavit akekolvek 2 MS serverove aplikacie na 1 servri

      - inak ten tvoj prispevok to je 100% cista reklamstina, proste ciste PR, stylizacia, proste vsetko, ako vyztrihnute z nejakeho mikrosoftieho manazerskeho platku, mrkni na moju poslednu statistiku:
      link
      proste vykon ms servrov je uplne v pici, slusnejsi vyraz ma nenapada

      - priznaj sa, si microsoftom plateny troll ???
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 00:54
        jv   Návštevník
        Moj prispevok je smerovany k tomu, ze sa chcem dozvediet alternativy a ich vyhody a nevyhody. Sam mam nieco vytipovane, ale nemam s tym skusenosti. A nechcem napisat co, aby sa ta diskusia nevztiahla len na to...
        Co sa tyka stylizacie- ked hovorime o MS produktoch, tak tie slovne spojenia sa k tomu jednoducho hodia. Jedine, co som napisal ako plus pre MS su 2 veci: moznosti Exchange a to, ze uz su to celkom kvalitne produkty. Ale som dost velky anti-MS, len nechcem mat zatvorene oci. Preto hladam alternativu.
        Ak mam pravdu povedat, tak nazor uid0 je pre mna dost signifikantny, pretoze ho povazujem za dost dobreho odbornika.
        • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 09:47
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          sa pyrim. len si bud vedomy, ze ziadne hands-on skusenosti s MS nemam (nastastie, snad to tak ostane)
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 08:25
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Ok, o kvalite Windowsu a specialne exchangu sa vyjadrovat nejdem, viem svoje ;).

      samba+courier-imav+postfix+spamassassin+clamav na servri a na desktpoch Thunderbird so synckolabom to zvladaju. Testovane na realnom rieseni, co funguje v jednej firme uz vcelku dlho. Ak chces blizsie, tak napis.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 10:20
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        Vdaka za reakciu. Jeden bod by sme mali :) Asi som to zabudol pripomenut, ale mne nejde len o cost-free riesenie. Som ochotny nieco zaplatit, ak to ma vyznam.
        Asi vyjdem trosku teda z toho kruhu a spomeniem eDirectory a iManager. V zivote som s nimi nerobil, nevidel. Len som pocul. Chcel by som, aby sprava identit sa tykala v tom OS vsetkeho- aj mailservera, aj tlacoveho servera... Nastavenie prav a pod. V celej domene, distribuovana.
        • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 10:57
          fckr   Návštevník
          Strucne povedane: Alternativa ku group policy ako ich implementuje Active Directory neexistuje.

          Mozes si sice pustit OpenLDAP na centralizovanu spravu pouzivatelskych uctov a potom sa do zblbnutia bavit s PAM modulmi a nastavovanim mrte dalsich aplikacii aby sa overovali proti ldapu. Takmer urcite ti vsak vo vyslednom rieseni bude chybat kerberos, ktory zvysuje bezpecnost komunikacie medzi jednotlivymi hostami a sluzbami v Active Directory a tiez odstranuje neustale pisanie hesla.

          Microsoft ma v tomto pripade oproti inym operacnym systemom jasnu vyhodu. Je na svojej platforme vsetko integruje a jeho produkty su "AD aware".

          Ak nieco stoji za zmienku tak je to snad iba RedHat Directory i ked si nie som isty ci sa tiez neobmedzuje iba na spravu pouzivatelov.

          Samozrejme linuxove servery su skvela vec. Vynikajuce firewally, vynikajuce postove servery o web serveroch ani nehovorim. Sam ich nasadzujem a nemozem si vynachvalit. Ale co sa tyka enterprise spravy pouzivatelov a klientskych stanic, myslim, ze este dlho nebude mat AD konkurenciu. I ked zaznamenal som uz nejaku aktivitu aj zo strany Canonicalu. V kazdom pripade vsak stracaju dlhe roky vyvoja.

          Nazor uid0-a je podla mna v tomto pripade plne zanedbatelny, kedze ako sam povedal "ziadne hands-on skusenosti s MS nemam ". Z toho mi hned vyplyva, ze nevie s cim chce porovnavat. A taktiez si dovolim tvrdit, ze prevazna vacsina ludi v tejto diskusii (cest vynimkam) si pod win serverom predstavi small business server s ISS. Infrastruktura AD so sajtami po celom kontinente a efektivita spravy takehoto molochu im bohuzial asi nic nehovori.

          Ocakavam negativne reakcie. Ale ludia zamyslite sa skor nez nieco napisete a nezabudnite k prispevku pripojit pocet klientskych stanic, ktore bez problemu z vasej teplej stolicky spravujete. U mna je to 2000 a zvladame to dvaja. Samozrejme neratam lokalnych technikov na debugovanie otazok typu "Preco nejde tlaciaren ked je vypnuta".
          • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:16
            Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
            Dakujem, toto bol jeden uceleny pohlad presne na ten segment SW, ktory som opisoval.
            Napriek tomu, rad by som sa spytal na eDirectory a iManager, ktory si nespomenul (spomenul si Red Hat a Canonical). Preco? Len nemas skusenosti, ci skusenosti su zle, ze to nestalo za zmienenie?
            • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:44
              fckr   Návštevník
              S tymito produktami bohuzial nemam skusenosti, preto som sa k nim nevyjadroval. Ak mas vsak prevaznu vacsinu klientskych stanic na Windowse tak myslim, ze nemas co riesit. MS moze prave vdaka homogenite prostredia ponuknut jedno z najlepsich rieseni.

              V dohladnej dobe vsak urcite planujem vyskusat prave spominany RedHat Directory (nachadza sa aj vo Fedore). Zaujima ma najma ci je mozne centralne ovplyvnovat nastavenie klientskych systemov.
              • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 15:02
                Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                Mohol by si potom dat niekde report?
          • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:25
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            mas pravdu, no ked si zoberies svoj vlastny vyrok:
            Ale co sa tyka enterprise spravy pouzivatelov a klientskych stanic, myslim, ze este dlho nebude mat AD konkurenciu.

            microsoft ma pre klientske stanice monopol (akoze nemas sancu ich nahradit, ked tam mas office a ine veci vyhradne pre windows), tak co tym narobis? mozno je to najlepsie dostupne riesenie, no ja by som to nechcel spravovat
            Debian. apt-get into it…
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 10:59
      workyb   Návštevník
      Ak si tak prachaty ze chces platit kazdy rok za winpic gejcovy do vrecka tak si daj co cchces. Asi nevies ako to bezi inak by si dakoval ze vies co je to open source. Mal som to nestastie sa stimto stretnut a active directory s nepochopitelnych dovodov roby kokotiny a ostatne nestoji ani za mienku. Vecina stoho su predrazeme kkt pre tich co nemaju rozum. Ani si nepametam kolko krat som dene resetoval server s ms widnows to co ti nahukali neni pravda ale mne to je jedno ak naletis ti budes platit. Robim spravcu serveru takze viem o com pisem
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:03
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        open source riesenie tiez nie je lacna zalezitost -- ale to uz si kazdy musi zvazit vyhody a nevyhody
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:09
          workyb   Návštevník
          je jasne ze treba zaucit lamy a preskolit administratorov najlepsie bude si asi najat externistu
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:03
        workyb   Návštevník
        sory za neslusne slova ale nic ine sa k tomu nehody
        • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:11
          Skus si zobrat   Návštevník
          priklad z ludi ako uid0, ktori vedia o OS ovela viac ako ty, napriek tomu sa na to pozeraju s nadhladom. Argumenty pro a proti. Dik za pochopenie.
          • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:13
            workyb   Návštevník
            ved to berem s nahladom so 4 poschodia behat 5x dene resetovat server s ms widnows a otravuju ta ze im nejde pobox a ostatne sluzby aspon som si pobehal
            • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:34
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              v tom pripade by som uvazoval o vymene admina. alebo si priznat ze na to nemam...
              • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 11:36
                workyb   Návštevník
                to by som spravil aj ja :D nemenovana firmana dielenska kruzna 2 ZO* Vrt je cela na hlavu ale admin odisiel tesne po mne takze sa us vymenil
    • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 18:00
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Napisem, ake mam skusenosti s firmamy, kde moja firma spravuje siete. Je to mierne OT ale mozno to pre niekoho bude uzitocne. Budem konkretne pisat o jednom klientovi, ktory je pomerne velky (pobocky po celom slovensku, pripojenia snad od vsetkych spolocnosti, ktore existuju). Ked sme ziskali konkrakt, tak firma vyzerala nasledovne: Boli tri pobocky (Kosice, Trencin, Bratislava), pricom centrala bola v Kosiciach. Bol tam jeden server s Windows 2003 Small Business (pomerne vykonny, 2x CPU, hromada ramky, SCSI v raide, HP) a jeden linuxovy (asi debian, server compaq, trochu slabsi). Firma mala emaily a stranky hostovane inde, takze u nich boli akurat intranetove aplikacie. Bol nakupeny nejaky sietovy hardver, na ktorom bolo zjavne, ze daleko do vrecka teda nesiahli (switche DTK, atd). Hned ako sme prisli, tak bola poziadavka na vytvorenie NT domeny (kvoli zaheslovaniu pristupu do PC), moznost pristupu k zdielanym diskom aj z pobociek, kontrola vsetkej odosielanej firemnej posty (jej ukladanie a moznost citania vedenim), system na rozosielanie reklamnych emailov a este zopar malickosti.

      Zvysok si mozete precitat na pastebine, kedze toho bolo viac a sprava moze mat maximalne 5000 znakov.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 18:31
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        Vdaka, toto bolo tiez dost prinosne, podla mna.
        Skusim ist predsa len este dalej. Preco- sa pytam. V blizkej buducnosti budem potrebovat zalozit firmu a kedze nemienim vsetok cas venovat detailnemu studovaniu toho-ktoreho servera, privital by som nieco klikacie. Som ochotny za to zaplatit nejaku sumu. Urcite nie je v mojich financnych moznostiach od zaciatku platit administratora, ktory zoberie 40k cisteho. Zakladam serioznu firmu, kde nemam ziadne vopred dohodnute "super zmluvy"- idem do tvrdej konkurencie a s tym je spojeny aj risk.
        Sambu si rozbehat viem, ale to mi nestaci... Potrebujem mat istotu spravne nastavenych prav a privilegii. Lahko spravovatelne- od uzivatelov, pocitace, enterprise aplikacny server... Takpovediac- vsetko pod jednou strechou. Potrebujem nieco, v com sa lahko pohybuje a je to aj vizualne prijatelne- holt, cas su peniaze.
        Cakal som teda, ze tu niekto napise o eDirectory a iManager, ale zatial s tym nikto nema skusenosti. Napriek tomu mam pocit, ze tieto nastroje su velmi silne a dobre spravene. Aj podla toho, co som cital na strankach Novell-u.
        • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 23:20
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Kedysi davno, ked som s kamosmi rozmyslal o firme, tak som hladal tiez rozne enterprise riesenia. To bolo v roku 2004 (linux pouzivam intenzivnejsie na serveroch od 2001). Nasli sme riesenie od SUNu a dalsie od RedHatu, na ktore uz ale teraz neviem najst linky. Nakoniec ale aj tak zvitazila sila command linu. To sa proste prejavi s narastajucim poctom spravovanych serverov a sieti. Switche bez SNMP si dnes uz fakt neviem predstavit a tak isto servery bez SSH a rsync. Ked clovek vie programovat, tak si vie vacsinu veci zautomatizovat. Pripajat sa na nejake graficke rozhranie dnes uz neprichadza v uvahu, to by zabralo radovo viac casu a naviac je vacsia sanca spravit chybu alebo na nieco zabudnut. Skript si clovek moze prejst niekolkokrat pred samotnym odoslanim a taktiez mam nastavene skripty, ktore proste cez rsync dumpnu /etc ku mne na centralny server a az potom vykonaju zmeny. Ak ich do par minut nepotvrdim, tak watchdog zmeny vrati do povodneho stavu. Z Kosic takto dokazem spravovat servery fakt po celom ceskoslovensku bez toho, aby som musel zdvihnut zadok zo stolicky. Aby to nevyzeralo, ze som neomylny, tak aj mne sa parkrat podarilo nejaky server proste odrezat (blbe poradie pravidiel pre iptables), pripadne nejaky preklep, ktory nepovoli INPUT. Ale v poslednom case sa to uz nestava. Clovek si proste casom vybuduje flotilu skriptov a postupov, ktore vie uspesne a bezpecne aplikovat na naozaj obrovske mnozstva serverov. "Serioznu" firmu sme zalozili zaciatkom roka 2006 (z toho casu su aj tie prihody). Odvtedy sme si vybudovalu stalu klientelu, ktora sa postupne rozrasta. A ver mi, ze sme nic nedostali zadarmo.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 23:37
            Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
            Ja len poopravim male nedorozumenie: neplanujem sa zivit spravou enterprise serverov. Ja enterprise server potrebujem k mojej firme :) A k serveru to budem mat len cez 2 miestnosti...
            V kazdom pripade si mi dal iste myslienky a napady...
      • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 19:35
        fckr   Návštevník
        Vyzera to na vcelku zaujimave riesenie. Zaujimalo by ma ako sa sprava transparentny squid k HTTPS spojeniam a ak to nie je tajne tak by ma velmi zaujimalo kolko je vo firme zamestnancov (pretoze podla pristupu k licenciam to nevyzera na velku spolocnost - noflame). Osobne outlook nenavidim a pouzivam TB ale co podla teba znamena ze ludia prestali pouzivat zdielany kalendar? Je to tym, ze egroupware nie je to prave orechove, groupware aplikacie su zbytocne, nie je to tak jednoduche ako v outlooku...? Mas nejako implementovane aj rozmiestnovanie softveru na klientske stanice a centralizovanu spravu tychto stanic (vnc nie je centralizovana sprava)?

        Prosim nic z tohto neber ako namet na flame su to len obycajne otazky.
        • Re: Microsoft Server vs. linux server 20.11.2007 | 21:30
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Zdielanie kontaktov, kalendarov a TODO funguje fajn pomocou IMAP+synckolab. Mam to odskusane u jedneho zakaznika, toto riesenie si velmi chvali. Taktiez aj Samba server namiesto Windows servru.

          Vela stastia vsetkym :).

          ps.: Klikatka sa daju riesit SH skritami, ktore vie obsluhovat kazdy :). Napisat ich nie je problem...
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Microsoft Server vs. linux server 21.11.2007 | 00:01
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Squid pouzivame len na HTTP (port 80). HTTPS je ponechane napospas osudu. Zial, pocet zamestnancov fakt nemozem prezradit, ale ide o pomerne velku firmu, je to akciova spolocnost. Vo firme sa nikdy pred nasim prichodom zdielany kalendar nevyuzival. Vsetci pouzivali Outlook Express a emaily mali hostovane u firmy, ktora k nim poskytovala POP3 pristup. Ziaden groupware tam proste nebol. Po nasom prichode sme casom prebrali spravu emailov kvoli uz vyssie spominanym problemom a prehodili sme zamestnancov na Thuderbird kvoli lahsej sprave a priznajme si, ovela lepsej podpore IMAP. Zabudol som spomenut, ze velke percento pocitacov vo firme pouziva operacny system Windows 2000 Professional a Microsoft Office 2000 Standard. Tieto programy boli uz pred nasim prichodom zakupene v dostatocnom pocte (nie OEM) a vyuzivaju sa dodnes. Jedine na notebookoch je Windows XP Pro, ktory tam uz bol nainstalovany pri zakupeni. Aj tam sa vsak instaluje Office 2000 (licencii maju zakupenych naozaj hodne). Osobne ani neviem, co za outlook bol v office 2000, nikdy som ho totiz nevidel zapnuty a ani sa neinstaluje (nami pripraveny balicek na deploy ho uz neobsahuje, je tam len Word, Excel a Powerpoint). Navrh na nasadenie groupware prisiel od riaditela, ktory si raz kupil knizku Outlook 2003. Po spocitani nakladov na licencie Office 2003 sa samozrejme nic take velkolepe nekonalo (naozaj islo o zabavnu sumu). Preto sme pristupili k inym groupware rieseniam. Testovali sme na par ludoch viacero rieseni a eGroupWare proste bolo najlepsie. Mne osobne sa az tak zapacilo, ze to vo vnutri nasej firmy vyuzivam dodnes, aj ked postupne to nahradzame vlastnym intranetovym riesenim. eGroupWare ma totiz velmi dobre (podla mna) webove rozhranie a prakticky vsetci zamestnanci maju osobne hostingy na roznych freemailoch s web rozhranim. Problem teda nebol v tom, ze by si ludia nevedeli zvyknut na ovladanie systemu, to zvladli lavou zadnou. Islo skor o to, ze nemali navyky vobec nejaky groupware pouzivat a to bolo jadro problemu. Proste vo firme fungoval roky system zdielanych excelovych tabuliek s rozpisom prac, posielanie tisicov emailov medzi zamestnancami a papierova agenda, ktora sa archivuje. Zvyk je zelezna kosela a neda sa tak lahko nahradit. Nakoniec od toho vedenie upustilo a zostalo sa po starom. Okrem toho maju taktiez vlastne intranetove riesenie, do ktoreho isli velke peniaze (len spomeniem, ze ako alternativa sa zvazoval SAP) a postupne ziskava funkcionalitu groupwaru + uctovnictva a vsetkeho mozneho. Kedze prechod a pridavanie funkcii je postupne a v podstate o kazdom novom tlacitku je skolenie, tak si uzivatelia pomaly zvykaju, ale bude to trvat este roky. Ich intranet je postaveny nad JSP a rozhranie je cez web s AJAXovymi prvkami.

          Co sa tyka centralizovanej spravy, co si pod tym predstavujes? Ako som pisal, mame naprogramovanu vlastnu aplikaciu, ktora je uz po roku a pol vyvoja na velmi dobrej urovni. Ona sa stara o kontrolu systemu, tichu instalacia a upgrade programov a taktiez sluzi ako IM zatial medzi klientami a nasimi technikmi, ale postupne to planujeme rozsirit aj na komunikaciu vramci firmy (zaroven je multiplatformova, kedze niektore firmy uz bezia kompletne pod linuxom). A ked sa nieco neda riesit prostrednictvom tejto aplikacie, tak sa proste pripojime cez TightVNC, ale to sa deje zriedka. Na pobocky chodia este dvakrat do tyzdna v presne dohodnute casy nasi zamestnanci a riesia problemy na mieste. Vacsinou ide o spravenie FTP kabla, odoslanie poskodenych veci na reklamaciu a podobne mechanicke veci. Proste tento system fakt funguje. Ked sa podari januarovy prechod na OO.org, tak budem chrochtat blahom :)

          Inak, u tohto klienta plati zasada, ze za prideleny pocitac zodpoveda zamestnanec. Ma teda plne admin prava a moze si tam instalovat lubovolne aplikacie, ktore nie su v rozpore so zakonom. Su tam teda povolene vsetky mozne IM, skype a cokolvek. Proste je to vec zamestnancov, co robia na svojich pocitacoch. Mnohi dokonca nemaju pevnu pracovnu dobu, kedze pre zamestnavatela su dolezite vysledky a kym ich vedia dosiahnut, tak nech si kludne citaju cely den bleskovky (su take pripady). Tymto krokom sa dokonca zacali samotni zamestnanci spravat zodpovednejsie a kedze im na kazdom skoleni hucime do hlavy, ze maju pouzivat mozog, tak to ma aj vysledky. V najhorsom pripade zauraduje PartImage nabootovany cez PXE a nasledne roaming profile. Ale uz sa nebudem rozpisovat, lebo to zasa budu traktaty :)

          Este pre dokreslenie prikladam cennik sluzieb. Odstranil som vsetky odkazy na nasu spolocnost, aby to nebolo brane ako reklama a je to umiestnene na mojom sukromnom serveri.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity