distro pre 800MHz

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.11.2007 | 10:24
miso   Návštevník
Ahojte aku distribuciu mi odporucite na 800MHz pc s 256MB RAM. Hlavne aby bola rychla, v ramci moznosti samozrejma. Potrebujem to na bezne veci ako browsovaie internetu, prehravanie videa atd.
    • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 10:47
      Avatar srigi   Používateľ
      Xubuntu alebo SAM 2007. Obidve su stiahnutekne ako LiveCD, takze si to mozes pred instalaciou vyskusat.
      • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 11:06
        ---   Návštevník
        hlavny rozdiel v tychto spomenutych distrach je ,ze xubuntu ,ako uz nazov napoveda je odnoz ubuntu so vsetkymi vyhodami , ako je velke mnozstvo hotovych balikov a dobra podpora .
        SAM linux je zalozeny na PCLinuxos a z toho vyplyva ze je to distro zalozene na RPM balikoch ,ktorych je citelne menej ako v pripade ubuntu , a podpora distra je o nieco menej organizovana (neznamena ze je zla)

        Rozhodnutie zostava uz len na tebe , pre co sa rozhodnes , podla toho co pozadujes moze byt lepsia volba SAM linux ,kde su multimedia uz vyriesene hned po nainstalovani ,ma to kontrolne centrum ,kde sa da vsetko pekne naklikat.
        Alebo si stiahni aj mint linux ,zalozeny na xfce , aj to by mohla byt dobra volba.
      • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 12:05
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        na live CD neoveris rychlost distra, live ide vsetko pomaly ako CD mechanika
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 11:35
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      este by som uvazoval o zenwalk-e
      • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 12:33
        palo   Návštevník
        Ja mam podobnu konfiguraciu, teda Duron 800Mhz, 256MB Ram, Geforce4 MX440. Siel by mi na tom Debian s KDE(na KDE som uz zvyknuty :), alebo z grafickych pr. len XFCE? Zalezi mi i na sviznosti(rychlosti). Ma niekto nieco podobne, popr. skusenosti?
        • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 12:40
          Avatar srigi   Používateľ
          KDE ti na tom pojde, ale dojde mu dych ked si vo Firefoxe alebo Opere otvoris 3 a viac tabov! Ber to tak, ze tu pamat musis zdielat medzi system a aplikacie.
          • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 12:58
            palo   Návštevník
            cize teoreticky by stacilo pridat Ram, dik za radu
        • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 22:07
          voxar   Návštevník
          gnome ubu ide super.. trosku ho stunit.. povypinat co netreba... a nieje ziadny problem... ale skusil by som nalozit ram do 512M .. 256m je uz fakt malo... tak na 2-3 firefoxiky nejaky prehravac hudby daco na pozadi a si plny ... s 512M potrebuje fakt absolutne minimalne swapovat.. disk skoro ani nepocujem.
          • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 23:08
            Avatar srigi   Používateľ
            Mno je dost mimo niekomu radit Ubuntu, ked napise, ze ma rad KDE ;-)

            Kazdopadne odporucam upgradnut RAM na tych hore spomenutych 512MB a viac, potom je uz KDE velmi svizne a s kopou pospustanych programov (SWAP je ale stale nutny - pre istotu).
            • Re: distro pre 800MHz 21.11.2007 | 11:09
              voxar   Návštevník
              vm.swappines=0 ... ja som nenapisal ze swap nemam .. len primarne je nuteny ist do ram ako na disk ... a KDE s 512 ram je rovnako na tom ako xfce s 256 ... aspon podla mojho nazoru... tiez si myslim,ze 800 megac s KDE ma dost co robit... je to vec priorit co kto chce .. ked KDE tak dej sa vola majitelova ..
    • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 13:00
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Myslim ze sa tu dost zabuda na distra ineho rangu. Myslim ze pokojne mozes na disk nainstalovat Slackware. Je rychly, stabilny, velmi dobre funguje v sieti kedze nema vselijake procesove blbosti zapecene v systeme ako ine distra, lahkoinstalovatelne balicky *.tgz, podporu kodekov ci prehravaniu videa a hudby docielis pridanim kodekov z mplayer-u, mp3 funguju po nainstalovani.
      Close the Windows Open The Source
      • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 13:10
        ---   Návštevník
        slackware ale nie je velmi user friendly distro , a ak je to poziadavka ,tak slack dost vyrazne straca
        • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 13:26
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          CO nieje na Slackware Friendly? Mas tam ikony? Mas programy na nastavovanie? A co chces z toho distra spravit ked chces len prezerat net? MediaUnixCenter? Nikdy ma nepresvedčí nik že Slackware nieje User Frendly. A to z jednoducheho dôvodu. V mojich začiatkoch os SuSE som prešiel ku Slackware a nemal som skoro v ničom problem s nastavením. Nechapem ked niekto nevyskusa a nema distro prečo píše názor iných rovnakých.

          I o Debiane sa vraví že je aký takí hentaký ťažký a je pritom lepší a lahší ako nemenované UserFriendly distrá....

          Ale je tu spomenutý i zenwalk. Ten je tiež dobrou náhradou.
          Close the Windows Open The Source
          • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 13:58
            Avatar srigi   Používateľ
            Hmm... co takto taky pokus >> instalacia OO.org z Internetu iba s pomocou konzolovych nastrojov, mimo slapt-get a pod.

            Bezny BFU totiz nevie, ze taketo nastroje existuju a napr. pri zmienenom OO.org skonci na nepeknom dependency hell, ktore by musel riesit rucne.

            Ale suhlasim, Slackware je pekne light-weight distro, ale ak uz Slackware, tak potom Zenwalk.
          • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 15:02
            ---   Návštevník
            neviem o co ti ide ,ked postavis pred niekoho kto linux nikdy nevidel distro ako napr. slack a dajme tomu mandrivu , co myslis ze si po 1 minute vyberie? No slack to urcite nebude. Neviem preco tu flamujes o veciach ktore su jasne davno. Filozofia slacku je mat ciste , nezakydane distro a tu si plni na 100%.
            Ale ak je podmienka mat distro pristupne a jednoduche na spravu , pre siroke masy ,tak na to su urcene ine distra.
            Co koho do toho ze ty si nemal ziadne problemy nikdy. Ty nie si nejaky etalon ,podla ktoreho sa urcuje ktore distro je vhodne pre BFU a ktore nie. Kriteriom je snaha dotycneho zaujemcu ,kolko je ochotny tomu venovat casu. Ak len malo casu ,tak je slack mimo hry.
            Neboj mal som slackware asi 2 roky.
            • Re: distro pre 800MHz 21.11.2007 | 12:29
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              Milý --- /aspom sa predstav keď už sa snažíš so mnou viesť dialóg./

              Otázkou je či on hľadá niečo na krásu čo určite nieje hore spomenuté, alebo niečo čo má predpoklad stability, rýchlosti, úžitku. Nie stáleho zamŕzania, inštalovania a dopracovávaniu sa k daľším rpm závislostí.

              Taktiež my utiekla informácia typu jeho vedomostí, keďže práve jeho nazývaš BFU keďže stále sa bavíme o rade pre neho. I v prípade jeho znalostí, neznalostí, vždy sa riadim konkrétnymi predostretími požiadavkami čo v jeho prípade znamená rýchlosť, webbrowsing, prehrávanie videa hudby..... Nauč sa riadiť tým čo niekto chce, pretože ponúkať niekomu niečo čo nechce, je dosť zlé a tým si meno nespravíš. Ja ho mám a natruc to tu spomínam.

              Mimochodom nebojím sa. Tvoja flustrovanosť mi je tak trochu na smiech, takže ak by si ma videl triasť, tak len zo smiechu.

              I tak verím že odpíšeš lebo ťa bude štvať že nemáš posledné slovo ktoré sa nebude riadiť jeho pomocou, ale tým ako som ti ukradnutý a že to "tvoje" distro je naj. A tým pádom téma stratí kvôli tvojej primitíve objektivitu a podstatu pretože TY musíš komentovať názory iných. A ver mi sú mi ukradnuté. "---"
              Close the Windows Open The Source
              • --- 21.11.2007 | 12:48
                ---   Návštevník
                co keby si zasiel k najblizsiemu psychiatrovi a dal si skontrolovat svoj zdravotny stav?

                Vobec nechapem co vlastne na mna utocis ,ci myslis, ze ked ma niekto iny nazor ako ty ,tak je nejaky primitiv? Coze si uz v zivote takeho velkeho dokazal ,ze ti to dava pravo utocit na vsetko okolo seba?

                Bola tu rec o niecom, o com sa tu uz popisalo vela ,ale stale tlacis nazor ze slack je privetivy, lebo TY, RIADITEL PLANETY si s tym nemal problem. Ale su tu ludia , ktori sa nelisia od bezneho klikacieho priemeru , na rozdiel od takych NADLUDI ako si ty. Preto nekomentuj nazor ,ktoremu nerozumies.

                Este nieco pre tvoje info , v texte su 2 otazky na distro ak si si to nevsimol. Otazky tohoto typu "poradte mi distro ,ktore mi pojde na nejakej x rokov starej masine..." su podla mna jasne od ludi ,ktori zacinaju s linuxom , keby boli v tomto zbehli urcite by sa takto nepytali. Ale by vedeli co maju hladat a kde to maju hladat. Rozhodne nie vo fore.
                Ale to ti zrejme uniklo pri TVOJEJ EGOISTICKEJ VELKOSTI.
                • Re: --- 21.11.2007 | 12:53
                  Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                  typoval som ťa :-D nič nové....
                  mimochodom ak správne čítam a moj zdravotný stav mi to dovoľuje..ty si reagoval na moj prispevok...nie ja na tvoj...

                  nuž....komu niet rady tomu niet ...ale však načo...
                  Close the Windows Open The Source
                  • Re: --- 21.11.2007 | 13:09
                    ---   Návštevník
                    Ano, reagoval som na tvoj komentar ,ale kludne , bez urazok ,bez napadania . Co sa o tebe neda povedat.
                    Ak ti nedochadza ,tak toto je forum , nie priestor na monolog . Ak tieto pravidla neprijimas ,tak sem neprispievaj.
                    No co uz , uz som ta zaradil medzi prizemnych flamerov. Ked dochadzaju argumenty zacina sa utocit ,ze?
                    • Re: --- 21.11.2007 | 13:41
                      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                      Nie uznávam aikido teda obranný boj...nuž stáva sa že sa niekto špatne vyspí...Nezdá sa žeby som tu prevádzkoval monológ..i ked v prípade na tvoje reakcie to je monológ lebo vravieť tu niečo tebe toď do vzduchu...áno je to fórum ale treba si uvedomiť pár vecí ktoré ešte nemáš dobehnuté. áno som flamer ak niekto v kuse presadzuje a zhadzuje názory iných prípadne nevie čo píše a nevie poradiť na odpoveďou na priamu otázku. Myslím že svoje som si povedal a týmto končím debatu s tebou. Aj tak som ťa odhadol jednoznačne, a vedel som že chceš mať posledné slovo že len TY a TY. Stáva sa....

                      Či sa začíta útočiť ak dochádzajú argumenty to neviem, ale začínam myslieť že áno z tvojho ponímania.
                      Close the Windows Open The Source
                      • Re: --- 21.11.2007 | 14:24
                        ---   Návštevník
                        odhadujem ta na zakomplexovaneho uhroviteho studenta , ktory sa nevie zmierit s nazorom inych , ze moze vobec existovat aj iny nazor ako ten tvoj egocentricky. Ale fakt nema s tebou zmysel debatovat , pestuj si ten svoj slackware a nevnucuj tu svoje pokrutene nazory vacsine. A hlavne si este viac masiruj svoje EGO. Ja som Hajzel , pardon, Hanzel a kto je viac?
                        • Re: --- 23.11.2007 | 13:59
                          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                          Pocuvaj ty exot...zvycajne taketo veci nerobim...ale ty ma nebudes urazat ver mi na to mas este malo rokov s tvojim mozgockom, studentom nazyvaj seba....ja uz davno studentom nie som....

                          Davaj si pozor na slova...uvedom sa kde sa vyjadrujes a komu.
                          Close the Windows Open The Source
                          • Re: --- 23.11.2007 | 14:02
                            Avatar srigi   Používateľ
                            Dalsi zbytocny flame o volbe distra.

                            Preco to tu nik nezmoderuje?
                            • Re: --- 23.11.2007 | 14:10
                              Avatar borg Fedora  Administrátor
                              aspon sa pobavime :)
                            • Re: --- 23.11.2007 | 14:25
                              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                              Ja sa čudujem ako sem niekto môže takyto prispevok nechat....az ma to rozculuje....:-D
                              Close the Windows Open The Source
                              • Re: --- 23.11.2007 | 14:58
                                ---   Návštevník
                                aha ho chudacika ,ako sa rozpajedil ,len napisem pravdu. Ked uz si taky stary cap a nepatris medzi studentov ,tak si zase uvedom ty ,ze ked zacnes ludi okolo seba nazyvat primitivami ,tak si nim zrejme a jedine ty .
      • Re: distro pre 800MHz 20.11.2007 | 13:10
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        zenwalk, kedze je to prakticky slack s klikacimi nastrojmi a scasti riesi aj zavislosti medzi balickami
    • zvladne aj 450MHZ a 256 MB RAM 21.11.2007 | 15:31
      kajo   Návštevník
      Hocijake distro s nie prilis "tucnym" graf.prostredim.
      Asi najviac si vyzaduje KDE, skusil by som Gnome, este lepsie XFCE, bodlo by navysenie RAM.
      Nie prilis narocny a uzivatelsky spravovatelny je aj Debian.
      Mam pomerne cerstvu skusenost. Naistaloval som Debian Etch na Dell s 450 MHz a 256 MB RAM, vyskusal som Gnome a XFCE - to je vhodnejsie.
      Funkcne vsetky bezne cinnosti mp3, dvd prehravanie inet s iceweasel (firefox), online videa z net-u, bezproblemov aj Skype, dokonca som ani nevytvaral zvlast swap particiu.
      Multimedialnu podporu treba doinstalovat (ako u vacsiny distribucii), nie je vsak problem, ak je pripojenie k netu.
      Samozrejme nie je vhodny "multitasking" - citit to na narokoch pamate, inak bezne pouzitelne, aj ked nie pekelne rychle :)
      • Re: zvladne aj 450MHZ a 256 MB RAM 21.11.2007 | 16:33
        Avatar srigi   Používateľ
        Mno tak pozor, KDE zerie menej RAM ako GNOME. Dôkaz.
        • Re: zvladne aj 450MHZ a 256 MB RAM 21.11.2007 | 19:11
          palo   Návštevník
          no neviem, po precitani tohoto fora asi zostanem pri prikazovom riadku :))
        • Re: zvladne aj 450MHZ a 256 MB RAM 21.11.2007 | 20:07
          Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
          este dodam ze je fakt (zial nemam dokaz), ze qt apliakcie zvyknu pracovat o cosi rychlejsie ako gtk... na stare pc by som dal nieco, co pracuje s qt (napr. opera ako webovy a mailovy klient)
        • Re: zvladne aj 450MHZ a 256 MB RAM 22.11.2007 | 11:00
          voxar   Návštevník
          "Very plain" means minimal functionality. In KDE's case there there was only the basic desktop and very basic panel applets like the taskbar, pager and clock.. gnome bolo urcite plne ... kde je zrac na ram...
          • Re: zvladne aj 450MHZ a 256 MB RAM 22.11.2007 | 11:08
            Avatar srigi   Používateľ
            "Very plain" means minimal functionality. In KDE's case there there was only the basic desktop and very basic panel applets like the taskbar, pager and clock. Similarly with other desktops
    • Re: distro pre 800MHz 21.11.2007 | 19:17
      katnel   Návštevník
      Na mojom starom durone 750Mhz a 256 mb ram som mal zenwalka k mojej spokojnosti, debian mi trosku "blbol" ale tam bola chyba medzi stolickou a klavesnicou, bol vsak rychly aj v KDE
    • Re: distro pre 800MHz 23.11.2007 | 14:54
      Avatar Igor Čonka Xubuntu 18.04  Používateľ
      Na podobnom počítači máme Xubuntu a ide bez problémov (hoci 512 MB RAM by neuškodilo...). Pri videu sme mali zlé skúsenosti s grafickou kartou.
      A dead thing can go with the stream, but only a living thing can go against it.
    • Re: distro pre 800MHz 27.11.2007 | 14:47
      miso   Návštevník
      Dakujem za rady. Nakoniec som tam dal to xubunutu. Ale mam problem s graf kartou voodoo3 - vesa pri prepnuti do fullscreen zamrzne a tdfx je este horsi, straca sa text v oknach atd. Navyse ani v jednom sa mi nepodarilo rozbehat gamma korekciu, ani v xorg.conf ani pomocou xgamma. Ak niekto pozna ine riesenie mojho problemu ako vymenu hw a poradi mi tak mu budem vdacny.