Linux a grafika ( Slackware )

Sekcia: Ostatné 24.05.2005 | 15:11
Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
Chcel by som zistit, ze ci je mozne v linuxe - v textovej podpore - spustat nejake graficke programy.... Take nieco ako v blbom dose, mam klasicky NC a proste si spustim nejaku dos hru alebo nejaky dos programik a ten mi robi a kresli penknu grafiku.... Je nieco take mozne v linuxe ? Konkretne v redhate alebo v Slackware ? Alebo grafika ide len pod X serverom ???.... Nieje to obmedzenie linuxu - textovej casti ?? Teda musim doinstalovat X- server .....
    • Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 10:57
      laco   Návštevník
      pozri stranku: graficke kniznice pre linux a specialne svga. Na "nastartovanie" by to malo stacit ...
      • Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 11:00
        Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
        OK, pekna stranka ale moja povodna otazka bola : Je mozne v linuxe v textovej casti -> runlevel 3 -> pustat programi, ktore maju graficky vystup ? Ovladaju grafiku ? Alebo to je mozne len v ramci X-servera ???
        • Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 11:03
          JANY   Návštevník
          myslis -> svgalib poznato niekto ako sa s tym robi ??
          • Re: Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 11:07
            JANY   Návštevník
            na www.svgalib.org su nejake programy k tomu, ale nieje to malo ?
          • Re: Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 11:11
            laco   Návštevník
            elementarne priklady som nasiel cez google a klucove slova: svgalib linux example. Medzi inymi tam bola sj stranka: s ukazkami a uvodom do problematiky ... ;-) Ludia vsak sa nenechajte vodit za rucicku ...
          • Re: Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 11:14
            laco   Návštevník
            dalsia dobra linka: o svgalib a linuxe
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 11:17
              JANY   Návštevník
              OK, cez geogle a altavistu si to viem pohladat aj ja, ale ked damvam otazku do fora, tak chcem odpoved od cloveka, co s tym robi, co to pozna, a jeho skusenost s tym chcem vediet.... Ale aj tak dik za linky... Aj mne to nieco naslo ...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackwar 24.05.2005 | 11:20
                JANY   Návštevník
                Pozna niekto nejake male sikovne utilitky na nastavovanie veci na linuxe (slackware) ktore bezia v grafike cez kniznicu svgalib ??? Popripade ine male sikovne graficke programceky ... Dik..
        • Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 13:17
          peter golis   Návštevník
          vela grafickych programov sa da spustit cez framebuffer (prehliadace obrazkov, filmov...). tak isto ako uz bolo spomenute sa daju spustat programy pre svgalib. a existuju aj programy v textovom mode ktore sluzia ako suborove managery (mc namiesto nc alebo vc znamych z dosu), tak isto aj prehravace hudby a dokonca aj filmy sa daju pozerat v pismenkach (aalib). dost je to sranda ked si clovek pusti matrix v pismenkach. aby som nezabudol, tak aj niektore hry podporovali aalib (quake I som pouzival). zavisi co vsetko chces.
    • Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 14:34
      dvh   Návštevník
      Ano da sa to, ja som cez svgalib v redhate 5.1 napisal jednu realtimeovu strategiu. Ziadne X na to nepotrebujes. Malo to ale par nedostatkov, nepodarilo sa mi rozchodit podporu bitmap takze som vsetko robil cez putpixel resp. putline alebo scanline. Navyse aby si to spustil, musel si byt root. Mimochodom na inom stroji (v skole) sa mi to nepodarilo rozbehat (chybajuci root, kniznice, ...) Ale ide to uplne bez problemov. Ked to chces vyskusat tak skus tu moju hru: http://dvhx.host.sk/tma.html su tam aj SCREENSHOTY ak chces mat aku taku sancu ze ti to pojde skus nejaku distro s kernelom 2.0.x, ja som mal 2.0.35 dvh DOT tosomja AT post DOT sk
      • Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 14:41
        Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
        OK. Mrkol som na to.... Nieco take ako webadmin ale aby to islo na grafike pod textom bud cez svgalib alebo aalib .... Nieje nieco take a este pre slackware linux ??? Neviem prist na chut X serveru ...
        • Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 15:04
          laco   Návštevník
          no mozno tak ani nejde o samotne X-i, ako rozlicne kniznice, ktore by si si mal nastudovat, vsak!? Mozno tiez nejde ani o tu konzolu, ako skor o jednoduchost pouzivania? Ak si na dve predchadzajuce otazky odpovedal ano alebo aspon mozno, tak skus proste javu a jej swing. V konzole to sice nespustis, ale zato ti to frcat vsade kde pobezi java runtime. PS. bez prace su kolace iba pre par vyvolenych .... ;-)
          • Re: Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 15:08
            Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
            Hej, aj v dose mas kopec vselijakych kniznic ... , proste tam len spustis program a nemusis nic pracovat, a kolace su ... Staci ty zavies blby dos z boot diskety, nahras nejaky programm hru na hdd a ides.... Co studovat, ne ... (hoci by sa dalo tiez v asebleri alebo rovno v stojovom kode, ne...)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux a grafika ( Slackware ) 24.05.2005 | 15:11
              Avatar JANY LINUX REDHAT 9  Používateľ
              PS: Pod redhatom 9 som rozchadzal oracle server, stacilo toho studovania..... Radcej sa opytam ludi, ktory s tym robia, je to 100% kvalitnejsia informacia ako nejake readme ....