suspend

Sekcia: Hardware a Drivery 24.11.2007 | 12:08
gabriel   Návštevník
mam notebook hp 6720s, mandrivu 08, uspatie do ram cez kpowersave ide ale po prebudeni displej ostane tmavy, musim ho vypnut power tlacitkom. Zistil som ze suspend funguje cez prikaz zadany ako root s2ram -f -p -m bez problemov, ako teda dosiahnut aby to slo cez kpowersave? resp ako ho spustit bez otravneho zadavania root hesla napr. ako ikonku na ploche?
    • Re: suspend 24.11.2007 | 12:23
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ja to mám nastavené tak, že stlačím tlačítko power na pc a hibernuje sa. Odporúčam preštudovať acpi, drobný návod.
      • Re: suspend 24.11.2007 | 12:30
        gabriel   Návštevník
        nerozumiem, v kpowersave sa predsa da lahko nastavit co sa stane po stlaceni power, uspavacieho tlacitka resp.zaklapnuti vika, teda ci sa uspi na disk do ram resp.vypne, skoro vsetko mi ide, mne ide o to ze to uspatie do ram nefunguje korektne tymto sposobom, ide to len cez ten prikaz vyssie ako root.
        • Re: suspend 24.11.2007 | 17:07
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          V acpi sa to tiež nenastavuje ťažko a hlavne funguje to spoľahlivo a bez zbytočného gui appletu.
          • Re: suspend 25.11.2007 | 01:01
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Zbytočné GUI ? ty asi len píšeš do konzole.

            Predstav si riadiť auto príkazmi. Pekne by si musel do konzole vypísať vľavo uhol, vpravo uhol, power up 30%, stop,...

            Pritom v GUI stačí kliknúť a je to oveľa rýchlejšie. Na to to bolo vymyslené. Určite tiež neznášaš "jednoduché" ovládanie jediným tlačidlom napríklad u tlačiarní, kedy si musíš v duchu pamätať rôzne kódy ako to jediné tlačidlo stláčať. O čo jednoduchšie je keď tam je desať tlačidiel srúznou funkciou. To je rozdiel GUI oproti konzole.
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: suspend 25.11.2007 | 10:22
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Predstav si riadiť auto príkazmi. Pekne by si musel do konzole vypísať vľavo uhol, vpravo uhol, power up 30%, stop,...

              Myslím, že to je dosť neprimerané. Ja do konzoly nič nepíšem. Suspend2 mi reaguje na jednoduché stlačenie tlačítka power (nemusím nič písať, na nič klikať). Uspanie do RAM mi funguje tiež automaticky zatvorením notebooku (prenejšie povedané 30s po zatvorení). O veci ako je frekvencia CPU, služby spustené na pozadí a podobne sa tiež nestarám. Na to mám laptop-mode a cpufreqd. Pravdu povediac GUI moc neverím, nie vždy je spoľahlivé a okrem toho tieto veci by podľa mňa mali fakt fungovať automaticky. KPowersave používam len na kotrolu stavu batérie.

              Čo sa týka ovládania jedným tlačidlom .. nikdy som tlačiareň nemal, ale vo všeobecnosti mám rád veľa tlačidiel s dobrým označením na čo slúžia. Nie ako tlačítko reset na mojom PC, ktoré si občas ľudia mýlia s USB konektorom a omylom mi stlačia reset :D.

              • Re: suspend 25.11.2007 | 10:24
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Oprava : nepoužívam kpowersave ale tú vec integrovanú v KDE.
    • Re: suspend 24.11.2007 | 16:14
      Avatar mmatko   Používateľ
      ako ho spustit bez otravneho zadavania root hesla napr. ako ikonku na ploche?

      setuidbit, ale s opatrnostou... (vid LDP, ...)
    • Re: suspend 25.11.2007 | 00:56
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Mám hp 6310 MDV 2007 a to isté. Inak si všimni, že počítač ako taký s preberie, len nenabehne podsvetľenie displeja. Tá výbojka. Myslel som si, že v MDV 2008 je už tá chyba odstránená. Škoda. Vo windowse to vraj funguje.

      Keď to dáš na veľmi silné svetlo, dá sa to aspoň korektne vypnúť.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
      • Re: suspend 25.11.2007 | 20:41
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Mám tiež hp 6310. Akurát mne sa prebudí aj sa mi rozsvieti obrazovka ale po asi 5s mi kompletne zatuhne. Resp. pravdepodobne prestane fungovať klávesnica a myš.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: suspend 01.12.2007 | 15:35
      bobor   Návštevník
      Skúsim, narozdiel od iných, odpovedať na Tvoju otázku. Mal som taký istý problém, ten istý systém.

      KPowersave pravdepodobne pred uspaním neuloži a po ňom neobnoví údaje z grafickej karty (/proc/bus/pci/id_karty). Neviem, ako ho presvedčiť, aby to spravil alebo použil nejaký iný skript, no mne pomohla úprava /etc/X11/xorg.conf. Do sekcie grafickej karty pridaj zapnutie voľby VBERestore. U mňa to vyzerá takto:
      Section "Device"
          Identifier "device1"
          VendorName "nVidia Corporation"
          BoardName "NVIDIA GeForce FX and later"
          Driver "nvidia"
          Option "DPMS"
          Option "AddARGBGLXVisuals"
          Option "VBERestore" "true"
      EndSection
      
      Reštartni X (Ctrl+Alt+Backspace), prihlás sa a skús. Uspanie (a najmä zobudenie) by malo ísť aj cez KPowersave.
      • Re: suspend 01.12.2007 | 16:58
        gabriel   Návštevník
        dík za snahu, ale pridal som tam ten riadok s VBERestore ale správanie sa nezmenilo, notebook sa dobre uspí do ram, aj sa preberie-len ten displej sa nerozsvieti, tak to riesim tak ze mam ikonku na ploche s prikazom: kdesu "s2ram -f -p -m" . No a ked na nu kliknem tak mam okno na zadanie root hesla, no a je tam zatržitko s názvom uchovat heslo- dá sa to pouzit?, nieje to bezpečnostné riziko len tak ulozit na disk root heslo?
        • Re: suspend 01.12.2007 | 19:54
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Radšj ten príkaz ulož do súboru /etc/acpi/lid.sh - to spôsobí, že po zatvorení notebooku sa tento príkaz vykoná. Len neprepisuj ten súbor celý. Mne sa stalo, keď som tam hodil iba ten príkaz, tak sa notebook uspával stále dokola (prebral sa a uspal). A pri uspávaní na HDD (iné mi nejde :( ) to bola riadna sranda.
          Ja to mám takto: #!/bin/bash

          #toto zabezpečí aby sa znovu po prebudení neuspal C22A nemusí u teba byť - môže tam #byť iný kód
          grep -q open /proc/acpi/button/lid/C22A/state && exit

          /etc/init.d/samba stop

          /sbin/s2disk

          /etc/init.d/samba start
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: suspend 03.12.2007 | 00:18
            gabriel   Návštevník
            upravil som to tak, a vysledok je ten ze sa pekne po zaklapnuti uspi, potom po stlaceni power sa preberie a hned sa uspi a az na druhy pokus sa preberie a uz ide dobre.
          • Re: suspend 20.01.2008 | 13:09
            gabriel   Návštevník
            zabudol som skor napisat, dik za pomoc, funguje to tak ze do suboru /etc/acpi/actions/lm_lid.sh som pridal na koniec tieto riadky:

            grep -q open /proc/acpi/button/lid/C153/state && exit

            s2ram -f -p