otazky novacika

Sekcia: Hardware a Drivery 26.11.2007 | 00:28
spaceo   Návštevník
zdravim ...

viem ze otazky tohoto typu sa riesia casto, ale potrebujem vedet, ako sa prihlasim ako root ... kedze do linuxu sa vzdy prihlasujem ako nejaky uzivatel, a preco sa nedaju vytvarat priecinky na miestach ako napr. /usr ? totiz skusal som instalovat licq a vyhazduje mi konzola ze sa neda lebo sa neda vytvorit priecinok v tom adresari ... suvisi to nejak s tym prihlasenim root ? ze nemam dostatocne prava ? skusal som aj upravovat svoj ucet a odfajkol som v nastaveniach niekde ze root, tak neviem. som lama a vopred dik za akokolvek radu :-)
    • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 00:40
      Peter S.   Návštevník
      ako root sa prihlasíš v konzole pomocou "su" a vzápetí sa ťa spýta na heslo. Prípadne ak máš ubuntu a spol, napíš "sudo príkaz", konkrétne to môže byť
      sudo apt-get install licq
      inak ak budeš inštalovať cez nejaký grafický inštalátor, tak on by sa mal spýtať na heslo.
      pozn.: dúfam, že sa nechystáš kompilovať programy? To ozaj nie je ten správny spôsob inštalácie a najmä nie pre nováčika....
      • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:00
        Avatar spaceo Linux  Používateľ
        aha vdaka uz to ide ... no skusal som to instalovat takto : v konzole ./configure make make install co sa aj podarilo. na konci instalacie mi vyhodilo, ze mam naistalovat nejaky plugin tak som to podobne skusil z priecinku instalacky licq, ale po zadani ./configure mi to vyhazduje "configure: error: cannot find install-sh or install.sh in admin ./admin"
        Sloboda je boj, Linux je sloboda.
        • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:17
          Peter S.   Návštevník
          si si na 200 % istý, že to chceš kompilovať? Skutočne nemáš ten balík v repozitároch?
          Uvedom si, že ak to nainštaluješ cez baličkovací systém, jednak je to jednoduchšie, potom sa ti to automaticky aktualizuje a môžeš to čisto odstrániť zo systému....
          Pre kompilovanie sú 2 základné dôvody:
          chceš skúsiť verziu (spravidla novšiu) ktorá nie je v repozitároch
          alebo je to taký ultra špeciálny program, že si nikdo nedal námahu a nepripravil na to balíček.
          neverím, že to licq musíš inštalovať cez kompiláciu zdrojového kodu....
          • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:23
            Avatar spaceo Linux  Používateľ
            no hej o balickoch rpm som pocul aj skusil, ide to hladko, len som na nete nenasiel pre licq, teda aj hej, len neviem co mam tahat ... je tam toho vela... mimochodom co je to repozitar ?? :-)
            Sloboda je boj, Linux je sloboda.
            • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:37
              Peter S.   Návštevník
              repozitár :) ber to ako ftp alebo http server, kde je množštvo balíčkov. Tvoj inštalačný program si odtiah stiahne zoznam, čo je k dispozícií (tento zoznam sa musí priebežne updatovať) a ty už len povieš čo chceš nainštalovať, a ak taký balík existuje v repozitároch ktoré máš nastavené tak ho stiahne a nainštaluje (bez tvojej priamej asistencie)
              Repozitáre a balíčkovacie systémy je niečo čo na windowse neexistuje....
              Tie programy sa tam priebežne updatujú, takže ak si dáš updatovať systém, tak sa ti nainštalujú všetky nové verzie prípadne ak nie nové verzie tak opravené verzie (z dôvodov bezpečnostných chýb)
              • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:41
                Avatar spaceo Linux  Používateľ
                aha, uz zacinam rozumiet ... v nastaveniach v instalacii softu si nastavim repozitar (momentalne je tam len instalation DVD) a mozem tahat a instalovat soft, to je super, ale aky repozitar mam zadat? aky server by bol pre moju mandrivu najlepsi ?
                Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:48
                  Peter S.   Návštevník
                  no to ja neviem, nemám mandrivu :) ale predpokladám, že kdesi ti to ponúkne defaultné repozitáre, možno v nejakom klikacom správcovi balíčkov....

                  ale teraz som na internete našiel túto stránku:
                  http://easyurpmi.zarb.org/
                  vyzerá že je to to čo hľadáš.... v pravo hore si všimni, že si môžeš zmeniť jazyk ak by bol problém z angličtiou

                  + okrem defaultných repozitárov si môžeš pridať aj non-free, no ale časom sa v tom zorientuješ lepšie...
                  • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:50
                    Avatar spaceo Linux  Používateľ
                    moc diky :-) zase som o nieco mudrejsi ... dost si mi pomohol "thumbs up"
                    Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 01:49
                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                  Už ti ale zabudol povedať, že to je ideálny stav. Pravdou je, že na Mandrive 2007 síce balíčkovací inštalačný systém je, ale nefunguje ako by mal. To znamená, že ti to občas bude vyhadzovať nezmyselné chyby - proste niečo na spôsob windows.
                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                  • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 02:00
                    Avatar spaceo Linux  Používateľ
                    mno dalsi problem : podarilo sa mi nastavit zopar repozitarov a zoznam moznych softov sa rozsiril, takze som nasiel aj licq a nainstaloval, lenze po uspesnej instalacii sa vobec nenachadza v hlavnom ... nemozem ho teda spustit :-(
                    Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                    • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 05:45
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                      ALT+F2 > licq?
                      • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 08:18
                        Avatar spaceo Linux  Používateľ
                        :-) hmm no jasne , ale preco to nie je v menu ? da sa to tam nejak dostat ?
                        Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                        • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 09:08
                          Martin   Návštevník
                          Máš to v Menu - Internet - Instant Messaging - Kopete.
                          • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 10:16
                            Avatar spaceo Linux  Používateľ
                            no kopete v menu je ale nainstalovane licq nie :-(
                            Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                            • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 10:48
                              voxar   Návštevník
                              skus ci tam nemas pidgin ...
                              • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 10:52
                                Avatar spaceo Linux  Používateľ
                                v menu ? nie, mam tam len kopete a gaim. co to je pidgin ? inak ludia, neviete ako dostat licq na system tray ked je minimalizovany ?
                                Sloboda je boj, Linux je sloboda.
    • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 12:41
      Avatar spaceo Linux  Používateľ
      no, vdaka za rady ludia :-) ... a este jedna otazka : ak by som chcel prejst na inu distribuciu, da sa to spravit tak ze mi zostanu programs a vlastne veci, ktore som mal v predchadzajucej?
      Sloboda je boj, Linux je sloboda.
      • Programy 26.11.2007 | 13:12
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Každá distribúcia používa vlastné balíky, takže nie.
      • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 13:20
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        iba vlastne veci (dokumenty, filmy, user nastavenia v ~) sa daju zachovat, ak si mal /home na oddelenej particii a tu pri instalacii nesformatujes.
        • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 14:10
          Avatar spaceo Linux  Používateľ
          aha, vdaka .. a este k tym repozitarom - nastavil som nejake, ale neviete porait nejaky kde je toho hojne pre mandrivu ??
          Sloboda je boj, Linux je sloboda.
          • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 15:07
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 15:36
            123   Návštevník
            pomalost a obcasna nespolahlivost RPM balickovacieho systemu v mandrive je myslim dovod prejst na nieco co pouziva DEB baliky. Napr. ubuntu. Dalsi dovod je vacsie mnozstvo hotovych balikov pripravenych na instalaciu na par kliknuti. Pravdepodobnost ze ti v ubuntu bude nejaky konkretny balik chybat je ovela mensia ako v mandrive.
            • Re: otazky novacika 26.11.2007 | 18:31
              Avatar spaceo Linux  Používateľ
              no hej, rozmyslal som nad tym. mam doma aj original ubuntu - zdarma mi ho poslali, co je si myslím dost pecka :-) len ked som ho naistaloval nepodarilo sa mi rozchodit grafiku, kedze som nevedel nic o instalacii zvolil som mandrivu - tam islo vsetko hned... inak mam geForce 6 series ak by sa vam chcelo popozerat :-) pretoze na strankach nvidia som nic nenasiel. V poslednom case a aj vdaka tejto stranke som dost o linuxe pochopil a este viac ma zacina bavit. vo win som nebol asi tyzden :-) ale pre istotu ho este necham pre istotu .... tak zatial, vdaka ludia :-)
              Sloboda je boj, Linux je sloboda.
              • Re: otazky novacika 27.11.2007 | 09:45
                voxar   Návštevník
                zalohy si porob na dvd datove .. to dufam zvladnes... naloz ubuntu nove a ostatne si si uz vyskusal... tak sa neboj do toho ist... len otvorena hlava a trosku preciznosti.. a veci pojdu dopredu...