FDISK

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.12.2007 | 20:59
4biddenfruit   Návštevník
Ahojte.
Chcel som si vytvorit nove particie na disku pomocou gparted. Povodne som mal disk rozdeleny na SDA1 12 Gb particiu EXT3, SDA2 1 Gb pre swap a 65 Gb EXT3 particiu SDA3. SDA3 som zmazal a vytvoril dalsie dve EXT3 partiecie o velkosti 56 a 10 Gb. Vsetko prebehlo OK az na to, ze ked si teraz zadam prikaz fdisk -l, tak sa mi nezobrazia ziadne diskove particie, v programe gparted mam pri svojej boot particii SDA1 vykricnik s informaciou "Unable to find mountpoint". Dalej v FSTAB uz nemam uvedenu particiu SDA1, ale "# Entry for /dev/ !! UNKNOW DEVICE !!" a pri kazdom starte sa mi spusta fsck disku. Poradi niekto ako to osetrit?
Dakujem
    • Re: FDISK 07.12.2007 | 01:34
      Peter S.   Návštevník
      Ten gparted spustat z čoho? z disku alebo z liveCD?
      fdisk -l nevypíše nič ak ho spúštať bez rootovských opravnení - aspon tak to robi u mna
      • Re: FDISK 07.12.2007 | 01:51
        4biddenfruit   Návštevník
        Gparted spustam normalne z disku z danej distribucie (Ubuntu). A fdisk -l spustam ako root.
        • Re: FDISK 07.12.2007 | 09:15
          Peter S.   Návštevník
          Cele to je akosi zamotané, ak máš systém na sda1 a zároveň nemáš pre neho zápis v fstab tak neviem, či by ti PC vôbec nabehlo...
          Takže mohol by si tu dat fstab, stačí riadky ktoré sa týkajú disku?
          Nie som si istý, či gparted môže meniť fstab tabuľku, podľa mňa nie ale nemám s tým skúsenosti.
          A skúsil si aj fdisk –l /dev/sda ?
          • Re: FDISK 07.12.2007 | 11:05
            ---   Návštevník
            opytam sa trochu mimo , preco mi gparted (spustany z nainstalovaneho sys.) nedovoli vytvorit logicky disk, ale vzdy len primarnu oblast? Je v tom nejaka zahada?
            • Re: FDISK 07.12.2007 | 11:37
              Peter S.   Návštevník
              No logický disk sa môže vytvoriť v rámci extended partition, takže asi by si mal vytvoriť extended partition a až potom logical partition
              • Re: FDISK 07.12.2007 | 12:12
                ---   Návštevník
                dik, uz pomaly zistujem ze extended part. by som potreboval zvacsit o volne miesto. Lenze ako a bez straty dat. Su v tom NTFS , FAT a EXT3 +SWAP particie.
                • Re: FDISK 07.12.2007 | 12:22
                  Peter S.   Návštevník
                  nie je možné vytvoriť dalšiu extended partíciu?
                  dokopy môžeš mať 4 primary + extended partitions
                  • Re: FDISK 07.12.2007 | 12:27
                    ---   Návštevník
                    je to mozne, ale nie cez gparted , ide to cez nemenovanu win aplikaciu , asi to tak urobim. A bez rizika.
                    • Re: FDISK 07.12.2007 | 20:13
                      Avatar srigi   Používateľ
                      GParted vie aj resizovat, dokonca aj NTFS!
                      Stiahni si liveCD Partedmagic-1.9 (cca 50MB). Resizovat idu samozrejme iba odmontovane partisny, takze preto LiveCD.

                      BTW je to tak, ze max 3x prim + 1x extended (sucet vzdy max 4x prim. type - extended je prim. typu)
                      • Re: FDISK 07.12.2007 | 20:25
                        Avatar srigi   Používateľ
                        Podporim svoje tvrdenia. screenshoot
                        • Re: FDISK 07.12.2007 | 21:33
                          ---   Návštevník
                          vdaka, vyskusam
            • Re: FDISK 07.12.2007 | 15:19
              4biddenfruit   Návštevník
              Takze spat k mojej teme ;)
              Neviem ako sa mi to podarilo, ale ak teraz spustim pod rootom fdisk -l dostanem normalny vypis svojich diskovych particii. Z toho co som si precital na inych forach musim najst riesenie aby som v gparted nevydel pri sda1 informaciu "Unable to find mountpoint". Bohuzial na forach sa spominalo riesenie tohto problemu len pre NTFS a nie pre EXT3 :(
              Takze otazka je, ci mi vie niekto poradit ako osetrit "Unable to find mountpoint" pri mojej primarnej boot partcii naformatovanej na EXT3.
              • Re: FDISK 07.12.2007 | 15:29
                Peter S.   Návštevník
                No na tej partícii je root? Alebo čo? Je pripojená? asi nie... A pravdepodobne nemá zápis v fstab na jej pripojenie... A prečo ťa to upozornenie tak trápi, podľa mňa o nič nejde....
                • Re: FDISK 07.12.2007 | 17:51
                  4biddenfruit   Návštevník
                  Je to boot particia, je na nej "/". Pri bootovani sa mi na nej vzdy vykona rychly checkdisk... To mi trosku pomaluje boot... Preto ma to trapi
                  • Re: FDISK 08.12.2007 | 00:34
                    Peter S.   Návštevník
                    takže sa mrkni do fstab, či tam máš riadok s /dev/sda1 a prípadne ho tu skopíruj - pre kontrolu. Ten riadok by mohol/mal vyzerať takto:
                    /dev/sda1 / ext3 defaults 0 1
                    Ten checkdisk to je ten s progress barom (povedzme 10-30s) alebo len ten normálny cca 0,5 sek.? Skús najprv fixnut ten fstab a ak to nepomože tak je tu ešte taká vec, že pre každý fs môžeš nastaviť ako často sa vykonáva kontrola, default by mal byť po 39 boote (pre ext3; viem, trochu neokrúhle číslo), je možné že ty máš nastavené, že po každom boote (ale to je tiež otázka ako sa to mohlo stať)
    • Re: FDISK 09.12.2007 | 02:11
      4biddenfruit   Návštevník
      Problem vyrieseny. V fstab bolo uvedene zle UID disku. Ked som to opravil a rebootol, pri starte sa uz check disk nespustil a gparted bol tiez v pohode :)
      Dakujem