Problem s MBR

Sekcia: Konfigurácia 15.12.2007 | 21:57
Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
Ahoj, dnes som nainstaloval kamosovi ubuntu 7.10, ale daco sa posralo a nejde spustit windows xp. Pred instalaciou som zmazal jednu particiu(mal 2) a pri instalacii som dal vybrat najvacsie volne suvisle miesto. Nainstalovalo linux, ale windows nepridalo do grubu, tak som ho skusal sam pridat. Nasiel som nejake navody, no nepomohol ani jeden. Ta som vlozil cd windowsu, napisal fixmbr a restartol. Bol daky error a nenabehol windows. Teraz sa mi nijak nedari nainstalovat spat grub z live cd, aby mohol aspon mat ubuntu. Daju sa nejak zachranit tie udaje z windowsoveho disku? Dik
    • Re: Problem s MBR 15.12.2007 | 22:21
      Avatar srigi   Používateľ
      Nabootuj Ubuntu LiveCD a daj sem vypis prikazu
      sudo fdisk -l
      Grub obnovis lahko, tiez z konzole (za znakom # su komentare, tie do konzole nekopiruj)
      sudo grub      # tento prikaz spusti grub-shell
      
      grub> find /boot/grub/stage1   # tento prikaz najde root particiu ubuntu, vysledok si zapamataj
      
      # teraz je dobre mat vyvpis z fdisk -l a porovnat jeho vypis s vypisom grub-shellu.
      # Pozor mapovanie Linuxu a Grubu je v odlisnom formate.
      # treba vytipovat, GRUB oznacenie partisny, ktora nesie Ubuntu.
      
      grub> root (NAJDENA_PARISNA)   # napr  root (hd0,3)
      grub> setup (hd0)   # toto zapise stage1 GRUBu do MBR - obnovenie boot menu Ubuntu
      grub> quit
      
      • Re: Problem s MBR 15.12.2007 | 22:55
        Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
        Toto som tiez skusal, nenaslo /boot/grub/stage1. Skusal som aj mountunt particiu, kde je ubuntu, ale vzdy nenaslo. Robil som tak isto ako na wiki.ubuntu.cz, no nic nepomohlo. Podla mna fixmbr vsetko dosral. Predtym v linuxe som mohol mountnut particiu s windowsom a aj vidiet ake su tam subory. No po prikaze uz mountnut nejde a fdisk -l ukazuje divne. Particia z linuxom ma FS amoeba(pri instalacii som daval ext3) a zvysne maju unkown. Teraz pre mna je najhlavnejsie zachranit subory na windovsovej particii.
        • Re: Problem s MBR 15.12.2007 | 23:03
          Avatar srigi   Používateľ
          Tak to potom jedine zobrat disk do PC s WinXP a tam pustit nejake HDD recovery softy.
          • Re: Problem s MBR 15.12.2007 | 23:10
            WlaSaTy   Návštevník
            ozaj, už testdisk portovali z linuxu na windows? imho je na takmer každom normálnom livecd takže ...
          • Re: Problem s MBR 16.12.2007 | 14:12
            Avatar Peto Arch Linux  Používateľ
            Diky, zachranil si ma. Cez SystemRescueCD som obnovil tabulku oddielov a nakopiroval subory na moj HDD. Thx
            • Re: Problem s MBR 16.12.2007 | 17:03
              <<<>>>   Návštevník
              AAAAAAAAAAAAAAAAAAA
              neviem ci uz pisem neskoro ale ten windows sa da opravit velmi lahko
              staci len nabootovat instalacku stlacit enter na prvu modru tabulku (set up windows xp)
              a potom ta to hodi do partici vyberes C a das R (repair) a ono ti to spravi win uplne v poho
              ked som zmensoval disk winu nechcel mi tak isto nastartovat po splashe zmrzol tak som ho takto opravil (nepotrebujes ziaden serial, nepotrebujes ziadne heslo, nestratis nainstalovane programi ani subori, ono to len svoje win subory (ak boli upgradovane, tak downgraduje) pretoze ich prepise povodnymi z CDcka)