externy disk

Sekcia: Komunita 21.12.2007 | 10:15
linux   Návštevník
Blizia sa Vianovce a rozmyslal som nad kupou externeho HDD. Mal by mat nejaku slusnejsiu velkost a nie nejaky "smejd". Viete mi poradit typ/znacka, kompatibilita s linuxom a vlastne skusenosti? Dik
    • Re: externy disk 21.12.2007 | 10:16
      linux   Návštevník
      A poradte my co je take dolezite z parametrov okrem prenosovej rychlosti (mal by byt USB), a kapacity.
      • Re: externy disk 21.12.2007 | 10:25
        Avatar srigi   Používateľ
        Kopec recenzii. Citat uz musis sam. Ale ak sa to ani to moc nekce, tak si pohladaj, ktory vyrobok dostal nejake ocenenie servera.
        • Re: externy disk 21.12.2007 | 10:30
          linux   Návštevník
          Vsade sa pise kompatibilita s OS ale nejako mi tam Linux chyba (aspon co som cital). Ako je na tom Linux s kompatibilitou? Nie ze nieco kupim a nepojde mi to...
          • Re: externy disk 21.12.2007 | 14:46
            WlaSaTy   Návštevník
            Ahoj linux,
            Ak si linux tak vieš ako podporuješ externé disky. Keď sa bojíš toho že by tvoj výrobok hrubo porušoval štandard USB MASS STORRAGE, tak sa opýtaj predajcu či ti niečo neodporučí alebo či ho môžeš vyskúšať. Poprípade si pozri či je ten box podporovaný v ne MS systémoch, napríklad MASOX ktorý je založený na BSD.

            PS.: jediné čo ti môžem dopresu povedať, tak sa môžeš rozlúčiť s doplnkovým software slúžiacim na zálohu windows, to pod linuxom nemá prečo fungovať.
          • Re: externy disk 21.12.2007 | 15:21
            Avatar srigi   Používateľ
            Pozri sa, vezmem hned druhy na tej stranke, D-Link DNS-323 - bohatý NAS box

            NAS znamena Network Attached Storage, to znamena, ze disk sa pripaja LAN kablom. Toto zariadenie ma vlastny vstavany Web server, ktory najdes tak, ze zariadenie spojis so svojim PC kryzenym LAN kablom. Do browera vytukas 192.168.1.1 a objavi sa ti ovladacia WEB aplikacia.

            Toto riesenie je dnes velmi popularne, lebo zabezpecuje tzv. multiplatformovost. Aplikacia sa sprava ako webova stranka, cize ju mozes ovladat z kazdej platformy, kde mas k dispozicii browser. Na takomto zariadeni uz iba cez toto rozhranie rozbehas (skonfigurujes) FTP pristup, na PC otvoris napr. Krusader alebo mc a na ten server sa pripojis.

            Z toho vypliva, ze ak uvidis na nejakom NAS zariadeni LAN konektor, je 100% pouzitelny aj v Linuxe.
            • Re: externy disk 21.12.2007 | 15:48
              WlaSaTy   Návštevník
              Ešte pred rokom mali nízkonákladové NAS boxy problémy s diakritikou, už to odstránili? Predsa len pre niektorých užívateľov je to závažná prekážka.

              Áno, tento box má voľne dostupné zdrojáky kvôli GNU/GPL a aktivovať unicode by nemal byť problém, ale nie pre každého.

              PS.: mne na tej diakritike nezáleží, ja si kludne nahodím aj iSCSI alebo loopback teda pravou rukou za ľavým uchom.