Baterka

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.12.2007 | 15:08
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Mam dost velky problem a to ze sa mi nedobija baterka. Mam na panely plugin zobrazujuci mi stav baterky. mam tam 97%, pise ze bere prud a AC, to je vporiadku, az na to ze sa mi nedobije nikdy baterka, mal som najprv 98% som skusil co to spravi, bol som bez prudu a znizil som to na 97%, dal adapter a ona sa nedobija.. Jadro som konfiguroval sam - to s tym nepohlo a taktiez aj pomocou genkernelu - pred chvilkou.. no taktiez sa nic nedeje. Nesvieti dokonca ani kontrolka ze sa baterka dobija alebo je zapojeny kabel. Na OpenSUSE pred tyzdnom mi to slo. Moze byt chyba v BIOS-e?
Nic som nemenil. Kde mam hladat chybu?
Dakujem
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Baterka 26.12.2007 | 15:18
      still   Návštevník
      Medzi klavesnicou a stolickou :-P
      baterku ani nie je dobre dobijat v priapde, ze je takmer nabita. U roznych typov sa hranica na nabijanie lisi, ale moze to byt cca 80-85% (len tipujem) a kym ti neklesne pod tuto uroven, nabijanie sa nespusti.
      Myslim, ze je to osetrovane nejak softverovo, takze zrejme bola chyba v OpenSUSE, nie v Gentoo ;-)

      To ze nesvieti kontrolka, ze je kabel zapojeny, moze byt tym, ze to mas nejak blbo zapojene.
      Skus to dobre pozapajat, trosku viac vybit baterku a potom daj vediet ;-)
      • Re: Baterka 26.12.2007 | 15:28
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Skusim...
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Baterka 26.12.2007 | 15:53
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          No parada :) Mam notebook len cca dva tyzdne a vzdy siel zo zdroja.. takze som spanikaril :D Ide to, kontrolka svieti pri nabijani, vsetko ide ako ma.. Dakujem
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Baterka 26.12.2007 | 15:36
        motorhead   Návštevník
        fakt, hmmm no neviem, v jednom suhlasim ze neni dobre baterku nabijat pokial neni vybita, resp. najvhodnejsie je jej robit komplet cykly, ale zatial nikde som nepostrehol ze je take softwerove obmedzenie, kazdopadne problem bude niekde v acpi a konfiguracii pripadne skus pouzit custom dsdt
        • Re: Baterka 26.12.2007 | 15:56
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Bol problem v tom ze baterka bola nabita na 97% a mam pocit ze ta hranica od kedy ju zacne nabijat je nejakych 85% a nizsie..
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Baterka 26.12.2007 | 16:05
          still   Návštevník
          http://www.abatterypack.com/notebook-battery-FAQ.htm#FAQ10
          aj ked novsie baterky uz pamatovym efektom netrpia, resp. v malom mnozstve, je lepsie ako si spominal robit cele cykly.
          A to softverove obmedzenie moze byt cez acpi, ale len ak je funkcne a s takou moznostou, nejakym firmverom, alebo aj priamo hardverom.
    • Re: Baterka 26.12.2007 | 16:10
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Niekde som čítal štúdiu, že baterky do notebookov sú kusový tovar, buď sa vydaria alebo nie. Dlžku životnosti že používateľ ovplyvní minimálne. Ja som napríklad vybíjal baterku ako divý a po roku a pol kľakla, známy má rovnaký book, menej vybíjal a baterka mu od začiatku drží dokonca viac, ako u mňa nová.
      • Re: Baterka 26.12.2007 | 16:30
        still   Návštevník
        Baterka ma este aj zivotnost v pocte cyklov (tusim cca 1000, zalezi od typu). Takze ak ju nabijas castejsie, vydrzi ti menej.
        Preto je dobre robit cele cykly, ale pokial je mozne, napajat zo siete.

        a inak.. vsetko je len kusovy tovar. Pamate sa tiez nepodaria, procesori vyhadzuju, resp. recykluju niekedy aj vacsiu polovicu (najma ked sa jedna o novu technologiu vyroby). Ale asi jedine baterky vybuchuju :-D