1280x800 znova

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.12.2007 | 02:11
Luke   Návštevník
Zdravim, mam notebook s rozlisenim 1280x800 a potrebujem v Ubuntu 7.10 nastavit toto rozlisenie. Som uplny novacik a dostal som sa zatial k tomu, ze viem menit xorg.conf subor, cez terminal zadanim sudo gedit a cestu k nemu. Mam tam grafiku zdielanu UniChrome Pro 3GP, vobec mi nejde ani hudba ani video, nasiel som aj nieco ako 915 resolution ale neviem ako to mam naistalovat, aj OpenChrome drivre. Uz som tu nasiel vyborny navod ako instalovat dual boot XP a Ubuntu, da sa poradit polopatisticky aj toto? dakujem
    • Re: 1280x800 znova 30.12.2007 | 02:24
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      jeden z mnohych navodov na ubuntu je na stranke ubuntu.kayle.sk.

      subor 915 resolution nainstalujes tak, ze si ho vyhladas v programe ktory sa vola synaptic (niekde v menu system je to v ubuntu).

      inak ak nemas vobec skusenosti s linuxom a nevies do ubuntu nahadzat vsetky kodeky, mozes skusit mint linux alebo slovensky greenie linux.

      pokial ide o dualboot, zlate pravidlo: najskor sa instaluje windows a az potom linux. windows na ntfs disk, linux na ext3 disk. taktiez treba urobit swap velkosti napriklad 300MB.
      • Re: 1280x800 znova 30.12.2007 | 10:54
        Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
        Ahoj Luke,

        kedze si novacik urcite prestuduj manual od Stana resp. http://wiki.ubuntu.cz, vyhnes sa tak zbytocnym otazkam, ktore uz nema chut riesit asi nikto.
        ...ale spat k teme, pohol by tu vypis prikazu lspci a tvoj konfigurak xorg. ak by sa ti nepodarilo grafiku a ostatne rozbehat tak odporucam vyskusat distribuciu OpenSuSE resp. Mandrivu, mohli by mat lepsiu podporu pre tvoj hardware. Povedal by som, ze skusanie ubuntu like distier nepomoze.
        DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
    • Re: 1280x800 znova 30.12.2007 | 15:29
      WlaSaTy   Návštevník
      ahoj Luke,
      neviem či Ti pomôže program "915 resolution" ktorý je pre grafiky od intelu keď máš VIA UniChrome Pro 3GP.

      ohľadne riešenia, bez zbežného mrknutia do manuálu a overenia hw konfigurácie (lspci) a nastavenia grafiky (xorg.conf) si môžeme len typnúť že možno pomóže totok:
      xrandr --newmode "1280x800"     83.46   1280 1344 1480 1680    800  801  804  828
      xrandr --addmode LVDS  "1280x800"
      xrandr -q
      
      a následne si ho vyberieš buď v klikátku alebo cez xrandr -s (číslo).


      PS.: LVDS je grafický výstup pre LCD panel notebooku, obvykle.