Vitualbox

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.01.2008 | 22:54
Lacky   Návštevník
Na notebooku Acer 5220 mam nainstalovane Ubuntu 7,10. Mam nainstalovany Virtualbox a nechce mi spustit vitualnu masinu Ubuntu 7,04. Vypise mi takuto hlasku. Prosim poradte mi kde robim chybu. Dik Lacky

The VirtualBox kernel driver is not accessible to the current user. Make sure that the user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers groups. You will need to logout for the change to take effect..
VBox status code: -1909 (VERR_VM_DRIVER_NOT_ACCESSIBLE).


Result Code:
0x80004005
Component:
Console
Interface:
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}

    • Re: Vitualbox 03.01.2008 | 22:59
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      musis sa pridat medzi tych userov ktory to mozu spustat ::
      sudo gpasswd -a tvoje_meno vboxusers
      • Re: Vitualbox 03.01.2008 | 23:21
        Lacky   Návštevník
        Urobil som to, no i tak ked to spustim cez okno mi to vypise tu istu hlasku. Na co by som si mal dat pozor? Dik
        • Re: Vitualbox 03.01.2008 | 23:27
          Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
          Dostan sa do roota a pozri ake maju prava Vboxuser ... a ak maju obmedzene tak im daj prava Read a Write
        • Re: Vitualbox 03.01.2008 | 23:29
          shade   Návštevník
          Aj si sa odhlasil a znovu prihlasil?
          • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 11:57
            maculko   Návštevník
            chlapi ja mam virtualbox na linuxe 7.10 a na nom Win xp.... a ked sa snaim napistat ˇ'tak sa to neda jednoducho sa nic nestane.... neviete ako sa to da spravit.... uz som system aj cely preinstaloval a nic... ja ubuntu aj XP....
            • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 12:03
              Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
              spusti konzolu / terminal napis tam sudo bash aby si sa dostal do roota napis prikaz nautilus a otvori sa ti okno kde si otvor suborovy system a dostan sa do priecinka dev a zijdi uplne naspodok a je tam subor vboxdrv tak daj vlastnosti a tam su prava tak tam bude ze ostatny a pridel im prava čitanie a zapis / read write daj ok a skus spustit wirtual box malo by ti to ist .... a ak nie tak pridel vsetkym prava na citanie a zapis ...
              • Re: Vitualbox answer for Kexo 04.01.2008 | 13:35
                Lacky   Návštevník
                Dakujem velmi pekne . Pomohlo
                • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 13:44
                  Lacky   Návštevník
                  Preco sa mi vzdy po restarte zmenia prava pre ostatnych uzivatelov. Ke d povolim " OStatní čítanie a zapis. Po restarte sa mi to prehodi opat do povodneho stavu, tak ze to opat musim robit tie isté kroky.
                  • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 13:47
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    lebo zariadenia su vytvarane po kazdom starte podla urcitiych udev pravidiel, ktore definuju aj pristupove prava ku zariadeniam pre uzivatelov. musis upravit udev pravidla.
                    • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 13:49
                      Lacky   Návštevník
                      Prosim Ta, mohol by si mi poradit ako ich mam upravit. Dakujem
                      • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 14:16
                        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                        no tak ze si svojho uzivatela vlozis do nejakej skupiny ktora ma na to opravnenia napr do vboxusers a to tak ze do terminalu zadas
                        sudo gpasswd -a tvoje_prihlasovacie_meno_do_linuxu vboxusers

                        ja som zadal

                        sudo gpasswd -a kexo vboxusers

                        a to je vsetko ... nic viacej restartni komp a musi ti to ist sak som to tak robil pred tyzdnom.
                        • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 14:23
                          Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                          a ked ti to nepojde ani takto tak si spusti hore v liste System/správa/použivatelia a skupiny otvori sa ti okno kde bude napisany tvoj Nick a nad nim bude Root tak klikni na Manage Skupiny a zijdi uplne naspodok v tom okne a bude tam vboxusers tak klikni a daj vlastnosti a zafajkni si tvoj nick daj ok a vsetko zavri ... ked to nepojde uz teraz tak potom neviem ...
                          • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 14:39
                            Lacky   Návštevník
                            Dakujem
                            • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 14:43
                              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                              inac, ak si s tym nevies dat rady a sem-tam nieco nevies najst, a si dezorientovany nebooj do toho sa dostanes ;) kazdy raz nejako zacinal, zaciatky byvaju tazke. Predsalen pre pametnikov prechod z 98-ky na XP-cko tiez nebol nejaky boom ze hned sme boli gurovia...
                            • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 14:48
                              Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                              Takze si to rozbehal ??? potom ono niekedy sa oplati kuknut do databazy znalosti ... povecsinou tam je dost vela veci co sa pytaju ludia tu na fore.
                              • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 15:08
                                Lacky   Návštevník
                                Ano, rozbehal som to. Skutocne dakujem za rady. Teraz maturujem nad tym ako rozbehat USB a dvd mechaniku vo virtualnej masine, dvd mi naslo ale ked na nu kliknem tak mi vypise " Please insert disc into drive D " a ten disk tam je. Neviete poradit?
                                • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 15:23
                                  Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                                  dal si ju v virtual boxe pripojit ??? ak nie tak si spusti vortual boch daj si nnastavenia/settings a tam mas cd/dvd-rom no tak daj pripojit a hostitelska jednotka cd/dvd tak tam si nastav nejaku ... a ked tam nebudes mat ziadnu alebo niejaku divnu tak to parkrat zapni vypni ten virtual box a ked to tam stale nebude tak skus pustit enable Passthrough mozno to pomoze.
                                  • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 15:38
                                    Lscky   Návštevník
                                    Super, pomohlo. Na ako mam rochodit to USB?
                                    • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 15:56
                                      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                                      :-D to asi najskorej nenahodis ... mne sa to nepodarilo ale je to podla mna zbytocne lebo ked si das nazdielat linuxove disky vo virtual boxe a budes ich videt ako sietove disky takze kebyze nieco robis vo virtualnom windowse tak si to das ulozit na disk a z linuxu to potom mozes hodit na kluc ...

                                      Prenos dát medzi virtuálnym systémom a ďalšie funkcie

                                      Po nainštalovaní Windows vám ešte pravdepodobne napadne otázka "Ako prenesiem dáta z/do Virtuálneho systému?". Zo začiatku som toto riešil pripájaním sa z virtuálneho systému na openbsd-server bežiaci u mňa na localhoste, ale ako som neskôr zistil, VirtualBox myslí aj na toto. Obsahuje totiž funkciu "Shared Folders". Ako jej názov napovedá, jedná sa o možnosť mať v oboch systémoch zdieľaný adresár.

                                      Ako na to? Prvým krokom je do virtuálnych Windows nainštalovať tzv. "Guest Additions" a to takto. Spusti si vo vyrtual boxe nastavenia a tam kde si nastavoval tu DVD tak namiesto hostitelskej DVD tam daaj ISO image co je to podtym "Install Guest Additions ...". To spôsobí, že sa vám do mechaniky automaticky vloží ISO image CD, na ktorom sa nachádza inštalačka vyššie zmieneného programu. Ak teda máte zapnutý Autorun, otvorí sa vám hneď okno s inštaláciou, ak nie, spustite ho z CD.

                                      Po inštalácií sa vráťte do nastaveni vyrtual boxu a tentokrát zvoľte položku "Shared Folders" alebo zdielane priecinky. Otvorí sa vám nové okno, kde kliknite na "Add a new shared folder" (kufrík so zeleným plus). Tu vyberte adresár, ktorý chcete, aby bol prístupný aj z virtuálnych Windows som dal cele sda5. Po úspešnom pridaní sa vráťte do Windows, Vo windowse spustite príkazový riadok, a napíšte

                                      net use x: \\vboxsvr\MenoVamiZdielanehoAdresara

                                      ja som tam pridaval cely disk sda5 cize som pisal

                                      net use x: \\vboxsvr\sda5

                                      Do systému sa vám pridá vzdialený harddisk, ktorý je vlastne vami zdieľaný adresár.

                                      Tento softvér okrem iného umožňuje spojitú prácu s myšou v oboch systémoch bez nutnosti prepínania sa cez pravé Ctrl, či po jeho inštalácií si môžete vo virtuálnych Windows nastaviť omnoho viacej rozlíšení, ako predtým. Preto určite odporúčam "Guest Additions" nainštalovať.

                                      Za spomenutie tiež určite stojí funkcia "Snapshot", ktorá zachytí systém v stave akom je teraz (v menu "Take SnapShot") a v budúcnosti, keď sa chcete k tomuto stavu vrátiť, tak jednoducho vyberiete daný Snapshot a celý systém sa hneď vráti do pôvodného stavu.

                                      potom nezabudaj na skratky

                                      CTRL+F je fullscrean
                                      ctrl+alt+sipka dolava alebo doprava prepinanie medzi plochami
                                      a ctrl vychadzas z virtual boxu

                                      mam to spravene tak ze mam 4 plochy a na tej stvrtej mam na fullscrean spustene XPecko cize ked prehodim plochu vyzera to ako kebyze je ten system nabehnuty normalne.
                                      • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 16:16
                                        Lacky   Návštevník
                                        Ďakujem. Skutočne srdečná vďaka.
                                    • Re: Vitualbox 04.01.2008 | 17:20
                                      Artas   Návštevník
                                      Ak chces rozchodit USB, tak spusti VirtualBox, chod do Settings a tam do USB nastaveni. Napravo je taka ikonka so zelenym plus. Klikni na nu a vybehne ti zoznam pripojenych USB zariadeni. Pridaj si ktore chces. Po spusteni virt. systemu by to malo ist. Ja som rozchodil USB tlaciaren, skener aj kluce.
                                      • Re: Vitualbox 05.01.2008 | 01:26
                                        maculko   Návštevník
                                        usb rozchodis takto:
                                        do terminalu zadaj: sudo /etc/init.d/mountdevsubfs.sh
                                        otvori sa ti textovy dokument..

                                        najdi si riadok

                                        #
                                        # Magic to make /proc/bus/usb work
                                        #

                                        pod nim to pokracuje znova je tam ta mriezka a za nou prikazy.... tak tu mriežku vymaž z nasledujucich 4 roch riadkov a ulož ....

                                        malo by to vizerat nejak takto:

                                        #
                                        # Magic to make /proc/bus/usb work
                                        #
                                        mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
                                        domount usbfs "" /dev/bus/usb/.usbfs - obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
                                        ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
                                        mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb