stratene root heslo

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.01.2008 | 12:05
sanyko   Návštevník
ahojte akosi sa mi pokazil moj profil superpouzivatela a zmenilo sa mi tam heslo a aj v rootovi dako sa si dokazal urobit dalsieho pouzivatela ale ten ma tie nanizsie prava... a potreboval by som si nastavit root heslo aj v KDE (ak tomu dobre chapem) pretoze ked som si nabootoval v recovery mode tak tam som si dokazal nastavit heslo ale to nefunguje v grafickom rezime niekde som nasiel ze sa to da poriesit cez kdesudo kcontrol ale to ked som v recovery mode nejde pise tam chybu s X serverom a ked som v grafickom tak sa tvari ze to aj urobi ale ajtak sa nemozem prihlasit ako root...
som uplny zaciatocnik co sa tyka linuxu tak kedby ste tak formovali aj svoje odpovede :)
diik
    • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 12:14
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Zaprve by bolo dobre keby si uviedol aku distribuciu pouzivas. Zadruhe, ak ta recovery mode prihlasi na roota, vyzera to na ubuntu, prikazom passwd zmenis heslo

      zmena hesla pre root-a: passwd tvoje_nove_heslo
      zmena hesla pre sanyk-a: passwd sanyko sanykove_nove_heslo
      Inak, KDE s heslami nema nic, ak si ho zadal tak ako je dane v systeme, musi ho prijat
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 12:20
        sanyko   Návštevník
        mam kubuntu noo v tom recovery ma prihlasi v poho ako roota tam som si vedel zmenit heslo ale ked som v grafickom rezime tak tam ma neche prihlasit v konsole ako roota a ani ked si chcem pridat programy to iste heslo nefunguje a toho superpouzivatela si nemozem pridat este v recovery mode bo potom v grafickom rezime mi pise chybu kstartupconfig
        • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 12:32
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          ach maria, *buntu distra.. Nieje to tam robene tak ze je jeden uzivatel napr. sanyko, a ked chces nieco zavaznejsie robit so sudo - pravami roota tak to od teba pyta heslo tvojho uzivatela a ne roota?
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 12:45
            sanyko   Návštevník
            ani nie v konzole neprihlasim ako root s tym mojim uzivatelskym heslom a ani programy sa mi nedaju pridavat cez moje uzivatelske heslo a ked si chcem napriklad pridat uzivatela cez konzolu tak (useradd uzivatel) tak mi napise ze nemoze otvorit zamknuty subor... a aj v systemovych nastaveniach ma nechce pustit do administratorskeho modu...
            • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 13:40
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              daval si pred to useradd uzivatel prikaz sudo?
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 13:26
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          a co tak nabootovat s parametrom
          init=/bin/bash
          do single usera a tam si mozes potom zmenit heslo cez passwd
          • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 13:33
            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
            http://www.go2linux.org/node/5 je to pre lamerov postup :) (screenshoty, namiesto 1 sa moze napisat single)
            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
            • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 13:40
              sanyko   Návštevník
              noo neboj tento postup som uz vyskusal bo najpr sa pytam guuglu :) tam som zmenil si heslo ale v grafickom rezime mi root nejde cez toto heslo. niekde som cital ze si to musim priradit cez kdesudo kcontrol ale to neviem ci som vykonal spravne alebo to cez to nefunguje
              • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 13:50
                Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                A nechceš sa ty prihlásiť ako root do Grafického režimu náhodou?
                Close the Windows Open The Source
                • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 13:55
                  saNYKO   Návštevník
                  NIE TAM SA PRIHLASUJEM AKO DAKY UZIVATEL S S NAMENSIMI PRAVAMI TOHO SOM SI VYTVORIL V V TOM RECOVERY MODE
      • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 15:06
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        si cital manual k passwd?! asi nie. druha vec, zapisovat heslo v "citatelnej" podobe?! to kde si?!
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 15:14
          sanyko   Návštevník
          noo neviem ci som sa maml docitat v tom manuale k prikazu passwd? som si to tak zbezne precital a nic take co by mi pomohlo som tam nenasiel a zapisovat heslo v citatelne podobe noo nechamem co si tym myslel...
          ako som uz napisal som len zaciatocnik v linux...
          • Re: stratene root heslo 07.01.2008 | 21:47
            sanyko   Návštevník
            tak uz som na to prisiel v prikazovom ked zadam su tak potom mozem zadat to rootovske heslo ktore som zadal v tom recovery mode :) a potom som si uz vytvoril superpouzivatela ktoreho som si dal do groupy admin a uz mi ide vsetko ale ajtak dik za rady :)
    • Re: stratene root heslo 08.01.2008 | 03:55
      Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
      I ked je uz tvoj problem vyrieseny, prispejem svojim postupom zmeny hesla. Ak neexistuje moznost 'recovery' v distribucii, tak pouzivam knoppix. Nabootujem knoppix a pripojim root particiu (napr. /dev/sda3). Potom pouzijem 'chroot' a prepnem sa do systemu, ktory sa na tej particii nachadza.

      # chroot /mnt/sda3 /bin/bash

      Po vykonani sa nachadzam v root shelli systemu a mozem heslo kludne zmenit cez 'passwd'.
      • Re: stratene root heslo 08.01.2008 | 10:31
        sanyko   Návštevník
        noo uz mna bol este problem s tym ze som nevedel dako rozlisit pojem root a superpouzivatel bo predtym som mal to iste heslo na oboch a tak som myslel ze som vsetko take trosku zavaznejsie musel robit s root pravami :)
        aspon to uz budem vediet od teraz rozlisovat :)