FreeBSD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.01.2008 | 16:24
Avatar esu Gentoo x86  Používateľ
co si myslite o tomto unixovom systeme?
Ja som cital vselico mozne o tomto systeme a chcel by som sa od Vas dozvediet viac co a ako postupovat pri vyucbe a prechodu s linuxu na freeBSD.
    • Re: FreeBSD 09.01.2008 | 16:27
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      si precitaj handook na freebsd.org. to je asi zaklad a prva vec co treba precitat.
      • Re: FreeBSD 09.01.2008 | 16:50
        skywaker   Návštevník
        Tak mas napisane ze pouzivas gentoo. freebsd je postavene na podobnej filozofii sice ako primarne pouziva binarne porty ktore odpovedaju balicku portov zdrojovych kodov. freebsd teda pouziva porte obsahuju velmi velke mnozstvo balickov s patchami aby sa tieto balicky dali skompilovat pod bsd systemom. freebsd je asi najvychytanejsie bsd. okrem neho este existuje netbsd a openbsd.

        pozri si stranky v cestine alebo slovencine
        www.freebsd.cz
        www.netbsd.sk
        dufam ze ti to pomoze
        freebsd oproti netbsd obsahuje na 2CD komplet KDE a mnoho softu a co nije na cd to ako som povedal dokompilujes cez porty
    • Re: FreeBSD 09.01.2008 | 17:16
      Avatar tristan FreeBSD  Používateľ
      Ako bolo spomenute vyssie, prvorada je doc. Dalej snad:
      http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1515
      a odporucam pozriet tu prezentaciu :-)

      Co sa tyka osobneho nazoru, FreeBSD6 ma daleko lepsiu spravu pamate ako Linux (2.6.20, ked som prechdazal), je jednoduchy, zrozumitelny, avsak treba si uvedomit, ze to nie je Linux. Za povsimnutie urcite stoja nove veci vo FreeBSD7, ktore do konca januara snad bude 'von'. Mozno by som mohol reagovat konkretnejsie, ak by ste uviedli cielove nasadenie a poziadavky na system kladene....:-)
    • Re: FreeBSD 09.01.2008 | 22:08
      Avatar SonnY   Používateľ
      No ja som hladal vhodny system na server, vybral som si FreeBSD. Zatial som nemal moc casu sa s tym pohrat, takze moc o tom napisat nemozem. Ale cital som si, konkretne o FreeBSD, celkom dost stranok a musim povedat ze ma tento OS nesmierne zaujal. Na server by som zrejme nedal nic ine a dost uvazujem aj o desktope(stale som primarne na windows, ale uz uz sa chystam na linux/*bsd).

      Z toho co som cital a uz aj prakticky vyksusal sa mi paci, ze ak chcem nejaky balicek tak nemusim zadavat verzie balicku alebo podobne. Proste napisem ze chcem xmms, alebo apache a podobne. Ziadne xmms-12a5f2c12s1d6, len xmms.

      Nie je milion distribucii. Proste je "jedna" a hotovo.

      Aktualizacie by mali byt ala windows.

      Na FBSD ide vdaka linuxackym knizniciam bezproblemov rozbehat linuxacke apliakcie.

      Ked chces nejaky program, tak si ho mozes stiahnut hotovy, alebo si ho stiahnes a sam skompilujes(aj v linuxe ale tu je to automatizovanejsie a prehladnejsie lebo vsetko tahas z jedneho miesta).

      FreeBSD nema taky bordel v zlozkach(zatial nemozem objektivne postudit).

      Dalsia hlavna vec co sa mi na FreeBSD paci je, ze jeden program=jedne zlozka. Ziadne naveznosti a podobne. Nevyhoda je ze mozes mat viackrat tu istu kniznicu ale pri dnesnych velkostiach diskov je to uplne vedlajsie.

      Su aj dalsie verzie BSD, ako spominane Open a Net, ale z toho co som cital mi pride FreeBSD najlepsia varianta.

      Rad by som napisal viac, ale ako som pisal ,nemam zatial prakticke skusenosti. Ale som z tohto systemu naozaj nadseny a tesim sa ked budem mat cas sa s nim pohrat.
      • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 00:26
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        kamo ty o com tocis?! si si o tom precital 2 stranky a uz tu robis mudreho, a pritom nenormalne somariny dristas. o freebsd nemas ani predstavu... takych jak ty mam najradsej...
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 00:39
          WlaSaTy   Návštevník
          tak ho oprav ked o tom vies viacej.
          • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 10:13
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Chlap má v kolonke FreeBSD, tak ho asi používa a ovláda ;-)
            • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 11:21
              WlaSaTy   Návštevník
              ano, prehlasi ze je to blbost a s tym ukonci debatu, taky ovladaju uplne vsetko. mam osobne skusenosti s takymi odbornikmi.
      • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 11:20
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        >Z toho co som cital a uz aj prakticky vyksusal sa mi paci, ze ak chcem nejaky balicek tak nemusim
        >zadavat verzie balicku alebo podobne. Proste napisem ze chcem xmms, alebo apache a podobne.
        >Ziadne xmms-12a5f2c12s1d6, len xmms.

        apt-get install xmms, yum install xmms, zypper install xmms

        >Aktualizacie by mali byt ala windows.
        nemyslim si, vo windows nepatchujes, neprekompilovavas.

        >FreeBSD nema taky bordel v zlozkach(zatial nemozem objektivne postudit)
        to nikto, kto ide podla FSH

        >Nevyhoda je ze mozes mat viackrat tu istu kniznicu ale pri dnesnych velkostiach diskov je to uplne
        >vedlajsie.
        tu istu asi tazko, ale moze sa lisit vo verziach.
        • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 16:33
          skywaker   Návštevník
          FreeBSD je super system. Fandim ti a dufam ze ostanes pri FreeBSD. Mas pravdu ze FreeBSD je len jedno a to je velka vyhoda. Nekde som vydel porovnanie ze FreeBSD ma26 najlepsie vysledky v SMP oproti ostatnym unix like systemom. ja sice mam len 2 jadrovy procak ale ziha to ako strela. Balickovaci system naozaj staci s prepinacom -r dotahovat balicky remote z internetu ale ak by si vyskusal OpenBSD bol by si prekvapeny. Ten ma oproti FreeBSD este prepinac -i kde si mozes vybrat ak na ftpcku su viacere verzie toho isteho balicka... a tiez kompilacia jadra vo freebsd je super. oproti linuxu. FreeBSD je ale bezpecnost a to je hlavne.

          inac nikto nebrani aby si mal na disku Linux a tiez aj FreeBSD, napr. ja mam Suse+OpenBSD a som spokojny... na serveri asi nebudes mat dual boot
          • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 18:26
            Avatar esu Gentoo x86  Používateľ
            Dik za vase nazory. So vsetkeho citania a ucenia sa o freeBSD sa zda byt velmi dobry unixovy system a rozhodol som sa ze si ho dam na svoj pocitac ale popripade aj s gentoo Linuxom lebo na to distro som zvlast citovo zalozeny. Najme ta dlha kompilacia a nakoniec vam to facha podla vasich predstav :)
            • Re: FreeBSD 10.01.2008 | 21:53
              Avatar SonnY   Používateľ
              Odkial myslis ze Gentoo zobralo napad vsetko si kompilovat? :)
              • Re: FreeBSD 11.01.2008 | 19:45
                WlaSaTy   Návštevník
                Vysla o tom pekna rozpravka. Tam bolo priznane ze free bsd ukazalo ako funguje autobuild (tretia strana) a cim bol inspirovany pan autor tam nie je (ak o tom mas lepsie info, tak sem s nim:) Hned na konci prvej strany bolo uvedene ze pouzil jednoduche skripty ktore korespondovali s jeho povodnou distribuciou ale vytvorili mu novu distribuciu vtedy zvanu Enoch.
      • Re: FreeBSD 12.01.2008 | 00:11
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        > No ja som hladal vhodny system na server, vybral som si FreeBSD. Zatial som nemal moc casu sa s tym pohrat, takze moc o tom napisat nemozem. Ale cital som si, konkretne o FreeBSD, celkom dost stranok a musim povedat ze ma tento OS nesmierne zaujal. Na server by som zrejme nedal nic ine a dost uvazujem aj o desktope(stale som primarne na windows, ale uz uz sa chystam na linux/*bsd).

        - v celku suhlasim

        > Z toho co som cital a uz aj prakticky vyksusal sa mi paci, ze ak chcem nejaky balicek tak nemusim zadavat verzie balicku alebo podobne. Proste napisem ze chcem xmms, alebo apache a podobne. Ziadne xmms-12a5f2c12s1d6, len xmms.

        - to vie aj linux

        > Aktualizacie by mali byt ala windows.

        - ??? to je co za kravinu???

        > Na FBSD ide vdaka linuxackym knizniciam bezproblemov rozbehat linuxacke apliakcie.

        - toto stale neviem pochopit. ekvivalent windoze aplikacie cez wine na linuxe :(

        > Ked chces nejaky program, tak si ho mozes stiahnut hotovy,

        - hej, dasa, ale pockaj ked pridu zavislosti

        > alebo si ho stiahnes a sam skompilujes (aj v linuxe ale tu je to automatizovanejsie a prehladnejsie lebo vsetko tahas z jedneho miesta).

        - okolo toho je cela veda, chce to dobre ovladat komplet "system" cvsup (system a porty) a mat hlavne prax, o com velmi pochybujem, ze mas dane skusenosti ma. staci si precitat jednu z tvojich otazok na tomto fore

        > FreeBSD nema taky bordel v zlozkach(zatial nemozem objektivne postudit).

        - co sa tyka samotneho vyznamu vety: <>vina jak traky. co sa tyka obsahu, neviem, zeby linux mal nejaky bordel v suborovej hrierarchii

        > Dalsia hlavna vec co sa mi na FreeBSD paci je, ze jeden program=jedne zlozka. Ziadne naveznosti a podobne.

        - zrejem mas namysli zdroje portov, co je irelevantne, nechapem, co si tym chcel povedat

        > Rad by som napisal viac, ale ako som pisal ,nemam zatial prakticke skusenosti

        - zlaty klinec programu. fakt to vyzera tak, ze si o freebsd precital jeden web, ale este si ho nevidel...
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>