pre petra golisa

Sekcia: Ostatné 01.06.2005 | 20:30
Avatar sano2 Ubuntu 6.06  Používateľ
ahoj peťo. tvoje rady vždy zaberú ale aj tak mám problémy s tým mplayerom a asi aj z ovládačmi. existuje nástroj na správne rozpoznanie hardwaru? asi budem potrebovať poriadne nastaviť systém. treba začať od začiatku. prosím ťa porad mi ako nato. vopred vdaka. sano
    • Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 16:53
      puco   Návštevník
      Zaujimave, chciet radu len od jednej osoby. Co tak radsej polozit normalne otazku a hlavne s normalnym subjectom? Co ked je Peto chory :-)
      • Re: Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 18:52
        peter golis   Návštevník
        alebo spal iba 2 hodiny? inac za spravne vyplnenie predmetu (subject) otazky sa priklanam. ps: nie kazdy a najme zacinajuci uzivatel ma k dispozicii vytlacenu brozuru k distribucii alebo ho hned napadne ze to co sa pod nemenovanym operacnym systemom cola control panel alebo computer manager sa v suse vola YaST2 najme ked ma kazda distribucia ine nastavovatko ;-)
    • Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 16:54
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Dobry Den, poradit by som Vam vedel, ale kedze nie som Peter tak vam to nemozem napisat. Prajem pekny den ;) Btw.: Pozrel som si Vas profil, distro pouzivate SuSE 9.2(take ako je :)). Takze sa skuste mrknut do YaSTu -> Hardware, a tam skuste nastavit hardware, ktory Vam nefunguje. O aky hardware ide?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 17:44
        sano   Návštevník
        ospravedlnujem sa vsetkym. nechcel som sa nikoho dotknut. Sorry. vsetci ste machry lebo dokazete poradit bez toho aby ste to priamo videli. ja zatial len tapam v tme. este raz sorry, bolo to odo mna nepekne. sano
    • Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 18:04
      peter golis   Návštevník
      nastrojov na spravne rozpoznanie hardware je niekolko: 1) sada skrutkovac, lupa - funguje vacsinou iba na zasuvne karty (pci/isa/agp/..), niekedy aj na hardware priamo na motherboarde. 2) sada dodaci list, okuliare - nespolahlive, najme ked sa jedna o skladacku s nekompletnym dodacim listom 3) sada standardnych nastrojov linuxu ako naprikald lspci, dmesg - nezvykne to poriadne spoznat nove hardware na starej distribucii treba vyskusat kombinaciu vsetkych nastrojov spolu s google. co sa tyka ovladacov, tak takmer vsetky graficke karty su podporene pod linuxom (vynimky: ati mach64 GX, voodoo rush - cast 3d koli zdielanej pameti - zevraj sa to podarilo strasne davno na niektorych kartach spojazdnit ale na mojej nie, najdu sa aj dalsie ale tieto som mal doma). podpora grafickych kariet sa deli podla vyrobcu: binarne ovladace od vyrobcu hardware (ati, nvidia, matrox) opensorce ovladace XWindows (xree86, x.org) jadrove ovladace (kernel, dri/drm, framebuffer - niektore aj s akceleraciou) specialne doplnkove ovladace (znama sucast mplayer-u pre matrox, nvidia winvidix a cvidix, ...) ale co sa tyka zaciatocnika, tak je vecsinou najjednoduchsie spravit update systemu, zapnut kontrol center/yast alebo nieco co je specificke pre danu distribuciu a zapnut zodpovedajucu podporu. tak isto je odporucane pouzivat na instalaciu software balickovaci system danej distribucie a nainstalovat vsetok software priamo z distribucie alebo jej contrib-u (doplnkov ktore sa nezmestia na instalacne media a tak su na internete). obcas to vsak generuje niektore problemy typu nemozem prehravat mp3 na fedore, nemozem prehravat niektore filmy,... lebo tieto casti produktov boli deaktivovane vyrobcom distribucie koli copyrightu. a hlavne su niektore programy ktore je vhodnejsie prelozit na mieru zo zdrojoveho kodu (mplayer, programy pre software rendering 3d scen, strihace filmov) ale to uz vyzaduje mierne skuseneho uzivatela. I ked takymmi sa stane minimalne kazdy z nas. ps.: akosi som zabudol aky si mal problem, skus povedat ako sa to prejavuje: nemoznost nainstalovat standardny balik z distribucie nemoznost prelozit si programovy balik na mieru trhanie programu (sekanie filmu, zvuku) ... a aky mas hardware (cpu, ram, swap), ci je zapnuta dma na diskoch (je to vidno pomocou prikazu dmesg) ako mas nastavenu graficku kartu, aky pouzivas vystup na zobrazovanie obrazu (odporucane xv) a prehravanie zvuku (odporucana alsa). mozno nas napadne aj nieco ine. ps.: titulok si mohol zvolit aj inac ;-)
      • Re: Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 20:05
        sano   Návštevník
        no na zaciatok som mplayer instaloval asi tyzden (je pravda ze nesedim za pocitacom 30 hodin denne, ale stravil som pri nom dost dlho), pred dvoma hodinami som nainstaloval xine ( xine-ui-0.99.3-0.pm.0.i586.rpm ) a program mi ide, ale ked dam prehrat film tak sa ukaze farebny pas v hornej casti obrazovky a to je vsetko. mplayer (MPlayer-1.0pre7) sa mi podarilo nainstalovat cez konzolu bez errorov ale ani za ... neviem ako v nom spustit film alebo ho pustit len tak ako samostatny program (ziadne ikona ani odkaz) a kaffeine co mam z instalacie svojho linuxu ( SuSE 9.2) mi vypisuje "All Video Drivers failed to initialize". takze filmy a videa musim zatial pozerat na druhom notebooku (WinXP bohuzial). Tak isto mi nejde naistalovat Httrack alebo KHttrack. instalujem to cez konzolu a stroskota to na: make [2] *** [callbacks-example-baselinks.lo] error 1 make [2] leaving directory home/zusko/libtest make [1] *** [all recursive] error 1 make [1] leaving directory home/zusko make: *** [all] error 2 toto konkretne pri httrack-3.33.15 tento program by sa mi zisiel. a na zaver sa chcem este raz ospravedlnit urazenym, chcel som ti len podakovat za radu na mplayer, lebo mi to pomohlo aj ked som ten mplayer nevidel ale pohol som sa dalej. ale mate pravdu - blby titulok sano
        • Re: Re: Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 20:31
          peter golis   Návštevník
          v terminalovom okne (kterm) zadas mplayer film.avi alebo ak si instaloval gmplayer, tak staci napisat gmplayer. xine nepouzivam, takze ani nepoznam kaffeine tiez nepoznam. vo vseobecnosti davam prednost gnome pred kde. httrack, a kusok nad tym nebolo nic?
          • Re: Re: Re: Re: pre petra golisa 30.05.2005 | 20:38
            sano   Návštevník
            hej bolo: home/.../httrack/libtest/callbacks-examples-baselinks.c37:warning ´base´ defined but not used co s tym?
            • Re: Re: Re: Re: Re: pre petra golisa 31.05.2005 | 14:26
              peter golis   Návštevník
              sice neviem cim sa tento produkt lisi od standardneho programu wget (pre grafiku existuju rozne klikatka), ale nevadi. pripada mi ako by vyzadoval inu verziu (zrejme novsiu) nejakej kniznice ako je v standardnej instalacii. a dany produkt nie je podporovany suse. mozno aj existuje nejaky navod ako to rozchodit, ale asi najlepsie bude naucit sa pracovat s wgetom. ps.: base defined but not used je len informacia. jedna sa bud o premennu alebo o funkciu ktora nie je pouzita. nebolo tam skutocne este aj nieco ine?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: pre petra golisa 31.05.2005 | 18:03
                sano   Návštevník
                ja neviem.som s toho jelen.ako sa da skopirovat vypis s konzoli sem? poslem ti vsetko co mi vypisalo.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pre petra golisa 31.05.2005 | 18:29
                  peter golis   Návštevník
                  normalne sa to robi tak ze si v XWindows zapnes temnimalovy emulator (napriklad kterm) a v nom spustis ./configure potom to oznacis mysou a ono by sa to malo automaticky zkopirovat do clipboardu (popripade vyskusas v menu edit/copy ak to v kde zmenili). a v browseri das edit/paste. ps.: edit/copy a edit/paste su v menu.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pre petra golisa 31.05.2005 | 18:55
                    sano   Návštevník
                    no to ma mohlo aj sameho napadnut, nie? ok, dal configure a: zusko:/home/zusko # '/home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/configure' checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c checking whether build environment is sane... yes checking for gawk... gawk checking whether make sets $(MAKE)... yes checking whether to enable maintainer-specific portions of Makefiles... no checking for gcc... gcc checking for C compiler default output file name... a.out checking whether the C compiler works... yes checking whether we are cross compiling... no checking for suffix of executables... checking for suffix of object files... o checking whether we are using the GNU C compiler... yes checking whether gcc accepts -g... yes checking for gcc option to accept ANSI C... none needed checking for style of include used by make... GNU checking dependency style of gcc... gcc3 checking for g++... g++ checking whether we are using the GNU C++ compiler... yes checking whether g++ accepts -g... yes checking dependency style of g++... gcc3 checking how to run the C preprocessor... gcc -E checking for egrep... grep -E checking for ANSI C header files... yes checking build system type... i686-pc-linux-gnu checking host system type... i686-pc-linux-gnu checking for ld used by GCC... /usr/i586-suse-linux/bin/ld checking if the linker (/usr/i586-suse-linux/bin/ld) is GNU ld... yes checking for /usr/i586-suse-linux/bin/ld option to reload object files... -r checking for BSD-compatible nm... /usr/bin/nm -B checking for a sed that does not truncate output... /bin/sed checking whether ln -s works... yes checking how to recognise dependent libraries... pass_all checking command to parse /usr/bin/nm -B output... ok checking for sys/types.h... yes checking for sys/stat.h... yes checking for stdlib.h... yes checking for string.h... yes checking for memory.h... yes checking for strings.h... yes checking for inttypes.h... yes checking for stdint.h... yes checking for unistd.h... yes checking dlfcn.h usability... yes checking dlfcn.h presence... yes checking for dlfcn.h... yes checking for ranlib... ranlib checking for strip... strip checking for objdir... .libs checking for gcc option to produce PIC... -fPIC checking if gcc PIC flag -fPIC works... yes checking if gcc static flag -static works... yes checking if gcc supports -c -o file.o... yes checking if gcc supports -c -o file.lo... yes checking if gcc supports -fno-rtti -fno-exceptions... no checking whether the linker (/usr/i586-suse-linux/bin/ld) supports shared libraries... yes checking how to hardcode library paths into programs... immediate checking whether stripping libraries is possible... yes checking dynamic linker characteristics... GNU/Linux ld.so checking if libtool supports shared libraries... yes checking whether to build shared libraries... yes checking whether to build static libraries... yes checking whether -lc should be explicitly linked in... no creating libtool checking whether ln -s works... yes checking for long... yes checking size of long... 4 checking for long long... yes checking size of long long... 8 checking long long printf format... found checking for in_addr_t... yes checking if zlib is wanted... yes checking for inflateEnd in -lz... yes checking zlib.h usability... yes checking zlib.h presence... yes checking for zlib.h... yes checking for inflateEnd in -lz... (cached) yes checking zlib in /usr... ok checking for getaddrinfo in -lc... yes checking for fopen64 in -lc... yes checking for pthread_create in -lpthread... yes checking for socket in -lsocket... no not necessary checking for dlopen in -ldl... yes checking for ftime in -lc... yes checking for setuid in -lc... yes configure: creating ./config.status config.status: creating Makefile config.status: creating src/Makefile config.status: creating man/Makefile config.status: creating m4/Makefile config.status: creating libtest/Makefile config.status: creating templates/Makefile config.status: creating lang/Makefile config.status: creating html/Makefile config.status: creating config.h config.status: config.h is unchanged config.status: executing depfiles commands potom som dal make: zusko:/home/zusko # make make all-recursive make[1]: Entering directory `/home/zusko' Making all in src make[2]: Entering directory `/home/zusko/src' make[2]: Nothing to be done for `all'. make[2]: Leaving directory `/home/zusko/src' Making all in man make[2]: Entering directory `/home/zusko/man' make[2]: Nothing to be done for `all'. make[2]: Leaving directory `/home/zusko/man' Making all in m4 make[2]: Entering directory `/home/zusko/m4' make[2]: Nothing to be done for `all'. make[2]: Leaving directory `/home/zusko/m4' Making all in libtest make[2]: Entering directory `/home/zusko/libtest' if /bin/sh ../libtool --mode=compile gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I/home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest -I.. -O -g3 -Wall -Wcast-align -Wstrict-prototypes -Wmissing-prototypes -Wmissing-declarations -Wpointer-arith -Wnested-externs -D_REENTRANT -DINET6 -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE -DPREFIX=\""/usr/local"\" -DSYSCONFDIR=\""/usr/local/etc"\" -DDATADIR=\""/usr/local/share"\" -DLIBDIR=\""/usr/local/lib"\" -I../src -I/usr/include -g -O2 -MT callbacks-example-baselinks.lo -MD -MP -MF ".deps/callbacks-example-baselinks.Tpo" \ -c -o callbacks-example-baselinks.lo `test -f '/home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c' || echo '/home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/'`/home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c; \ then mv ".deps/callbacks-example-baselinks.Tpo" ".deps/callbacks-example-baselinks.Plo"; \ else rm -f ".deps/callbacks-example-baselinks.Tpo"; exit 1; \ fi rm -f .libs/callbacks-example-baselinks.lo gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I/home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest -I.. -O -g3 -Wall -Wcast-align -Wstrict-prototypes -Wmissing-prototypes -Wmissing-declarations -Wpointer-arith -Wnested-externs -D_REENTRANT -DINET6 -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE -DPREFIX=\"/usr/local\" -DSYSCONFDIR=\"/usr/local/etc\" -DDATADIR=\"/usr/local/share\" -DLIBDIR=\"/usr/local/lib\" -I../src -I/usr/include -g -O2 -MT callbacks-example-baselinks.lo -MD -MP -MF .deps/callbacks-example-baselinks.Tpo -c /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c -fPIC -DPIC -o .libs/callbacks-example-baselinks.lo /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:22:29: httrack-library.h: No such file or directory /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:37: error: `HTS_URLMAXSIZE' undeclared here (not in a function) /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c: In function `check_detectedlink': /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:64: error: `HTS_URLMAXSIZE' undeclared (first use in this function) /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:64: error: (Each undeclared identifier is reported only once /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:64: error: for each function it appears in.) /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:64: warning: unused variable `temp' /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c: In function `check_detectedlink_init': /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:75: error: `HTS_URLMAXSIZE' undeclared (first use in this function) /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c: At top level: /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:37: error: storage size of `base' isn't known /home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:37: warning: `base' defined but not used make[2]: *** [callbacks-example-baselinks.lo] Error 1 make[2]: Leaving directory `/home/zusko/libtest' make[1]: *** [all-recursive] Error 1 make[1]: Leaving directory `/home/zusko' make: *** [all] Error 2 no a teraz?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pre petra goli 31.05.2005 | 19:22
                      peter golis   Návštevník
                      home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/libtest/callbacks-example-baselinks.c:22:29: httrack-library.h: No such file or directory zmazat adresar, rozbalit archiv, vliest donho a spustit configure a make. totizto adresar src uz bol skompilovany a nenaslo to hlavickovy subor. asi tam istala nejaka habadura. jednoduchsie je pokusit sa o to znova. ale od zaciadku.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pre petra 31.05.2005 | 19:37
                        sano   Návštevník
                        zmazal som cely adresar a spustil som znovu configure a make. spravilo mi asi to iste. zusko:/home/zusko # '/home/zusko/Programy/httrack-3.33.15/configure' checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c checking whether build environment is sane... yes checking for gawk... gawk checking whether make sets $(MAKE)... yes checking whether to enable maintainer-specific portions of Makefiles... no checking for gcc... gcc checking for C compiler default output file name... a.out checking whether the C compiler works... yes checking whether we are cross compiling... no checking for suffix of executables... checking for suffix of object files... o checking whether we are using the GNU C compiler... yes checking whether gcc accepts -g... yes checking for gcc option to accept ANSI C... none needed checking for style of include used by make... GNU checking dependency style of gcc... gcc3 checking for g++... g++ checking whether we are using the GNU C++ compiler... yes checking whether g++ accepts -g... yes checking dependency style of g++... gcc3 checking how to run the C preprocessor... gcc -E checking for egrep... grep -E checking for ANSI C header files... yes checking build system type... i686-pc-linux-gnu checking host system type... i686-pc-linux-gnu checking for ld used by GCC... /usr/i586-suse-linux/bin/ld checking if the linker (/usr/i586-suse-linux/bin/ld) is GNU ld... yes checking for /usr/i586-suse-linux/bin/ld option to reload object files... -r checking for BSD-compatible nm... /usr/bin/nm -B checking for a sed that does not truncate output... /bin/sed checking whether ln -s works... yes checking how to recognise dependent libraries... pass_all checking command to parse /usr/bin/nm -B output... ok checking for sys/types.h... yes checking for sys/stat.h... yes checking for stdlib.h... yes checking for string.h... yes checking for memory.h... yes checking for strings.h... yes checking for inttypes.h... yes checking for stdint.h... yes checking for unistd.h... yes checking dlfcn.h usability... yes checking dlfcn.h presence... yes checking for dlfcn.h... yes checking for ranlib... ranlib checking for strip... strip checking for objdir... .libs checking for gcc option to produce PIC... -fPIC checking if gcc PIC flag -fPIC works... yes checking if gcc static flag -static works... yes checking if gcc supports -c -o file.o... yes checking if gcc supports -c -o file.lo... yes checking if gcc supports -fno-rtti -fno-exceptions... no checking whether the linker (/usr/i586-suse-linux/bin/ld) supports shared libraries... yes checking how to hardcode library paths into programs... immediate checking whether stripping libraries is possible... yes checking dynamic linker characteristics... GNU/Linux ld.so checking if libtool supports shared libraries... yes checking whether to build shared libraries... yes checking whether to build static libraries... yes checking whether -lc should be explicitly linked in... no creating libtool checking whether ln -s works... yes checking for long... yes checking size of long... 4 checking for long long... yes checking size of long long... 8 checking long long printf format... found checking for in_addr_t... yes checking if zlib is wanted... yes checking for inflateEnd in -lz... yes checking zlib.h usability... yes checking zlib.h presence... yes checking for zlib.h... yes checking for inflateEnd in -lz... (cached) yes checking zlib in /usr... ok checking for getaddrinfo in -lc... yes checking for fopen64 in -lc... yes checking for pthread_create in -lpthread... yes checking for socket in -lsocket... no not necessary checking for dlopen in -ldl... yes checking for ftime in -lc... yes checking for setuid in -lc... yes configure: creating ./config.status config.status: creating Makefile config.status: creating src/Makefile config.status: creating man/Makefile config.status: creating m4/Makefile config.status: creating libtest/Makefile config.status: creating templates/Makefile config.status: creating lang/Makefile config.status: creating html/Makefile config.status: creating config.h config.status: config.h is unchanged config.status: executing depfiles commands zusko:/home/zusko # make make all-recursive make[1]: Entering directory `/home/zusko' Making all in src make[2]: Entering directory `/home/zusko/src' make[2]: *** No rule to make target `/home/zusko/Programy/Httrack/httrack-3.33.15/src/htscore.c', needed by `htscore.lo'. Stop. make[2]: Leaving directory `/home/zusko/src' make[1]: *** [all-recursive] Error 1 make[1]: Leaving directory `/home/zusko' make: *** [all] Error 2 zusko:/home/zusko #
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pre pe 31.05.2005 | 22:05
                          Tomáš Srnka   Návštevník
                          postup: $ su # cd /home/zusko/Programy/httrack-3.33.15/ # ./configure # make # make install Ked chcete spustit make tak ho musite spustit tam kde sa nachadzaju zdrojove kody. Vo vasom pripade to je v /home/zusko/Programy/httrack-3.33.15/ . Dufam, ze sa vam to podari :).
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pr 01.06.2005 | 01:02
                            sano   Návštevník
                            dobre. skusim to zajtra lebo som trochu indisponovany (spolocensky unaveny) a preco mi vykas????
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 01.06.2005 | 10:47
                              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                              sorry, to zo slusnosti :). Uz ti teda budem tykat.
                              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 01.06.2005 | 16:52
                                sano   Návštevník
                                v pohode
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 01.06.2005 | 18:51
                                  q   Návštevník
                                  sano, staci, ked napises v poho ;-)))
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 01.06.2005 | 20:23
                                    sano   Návštevník
                                    ja skor napisem v pohode ako v poho:-))), ale ako je libo, mne to je jedno. ja som vsetky prikazi spustal v tom danom adresary, spon si to myslim. ale skusim to znova len trochu neskor. vdaka za radu
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 01.06.2005 | 20:30
                                      sano   Návštevník
                                      no ty vole, mal svatu pravdu. ide to dalej. DIKY