BIOS

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.01.2008 | 22:39
Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
Viem ze tento problem nesuvisi s Linuxom,ale tu sa mi vzdy vsetko podarilo vyriesit,tak skusim aj toto. Mam zaheslovany BIOS uz dlho,ale od zaheslovania som do neho nikdy nvstupoval. Teraz mi vyhodilo pri zapnuti PC hlasku ze datum a cas nie je nastaveny,a ked osm dal F2 ako setup tak po mne chcelo heslo do BIOSU (celko ocakavatelne),ale moje heslo mi nefungovalo.Neviem co mam robit ci sa da BIOS nejak jednoducho preinstalovat a vyriesit to tak,alebo neviem co. Diky moc za ochotu
    • Re: BIOS 14.01.2008 | 22:48
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Kukni do manuálu od dosky ako resetnúť CMOS. Alebo odpoj PC od siete (elektrickej), otvor ho a vyber z dosky baterku. Po chvíľke ju znovu vlož. BIOS bude nastavený na továrenské nastavenia (bez hesla).
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: BIOS 14.01.2008 | 22:56
        Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
        Pozri manual a najdi reset cmos jumper. Ak tam nieje, ako bolo hore spomenute, vyber baterku.
        sudo apt-get remove windows
        • Re: BIOS 14.01.2008 | 22:58
          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
          PS: Neviem, ako je to teras, ale pret takymi 10-12 rokmi mi kamos vyriesil podobny problem univerzalnym heslom.
          sudo apt-get remove windows
        • Re: BIOS 14.01.2008 | 23:01
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Ja to nepotrebujem. Ja viem ako na to? ;)
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: BIOS 14.01.2008 | 23:07
            Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
            Prepac, to nepatrilo tebe. Pisal som to pre pytajuceho sa ;) . Inac rad by som pouzil tvoj letak propagujuci jabber na mojej stranke ;) Nebude to vadit ???? ;)
            sudo apt-get remove windows
    • Re: BIOS 14.01.2008 | 23:10
      WlaSaTy   Návštevník
      $ sudo ntpdate ntp.cesnet.cz
      Password:
      14 Jan 22:08:57 ntpdate[27180]: step time server 195.113.144.201 offset 762.073027 sec
      $ sudo ntpdate ntp.cesnet.cz
      Password:
      14 Jan 22:09:04 ntpdate[27181]: adjust time server 195.113.144.201 offset 0.020329 sec
      $ sudo ntpdate ntp.cesnet.cz
      14 Jan 22:09:13 ntpdate[27183]: adjust time server 195.113.144.201 offset 0.041854 sec
      $ sudo hwclock --systohc
      $ /sbin/hwclock
      Mon Jan 14 22:09:31 2008  -0.892987 seconds
      isir@rybnik ~ $ 
      

      mne ta baterka vypadava permanentne, a bios nemam takze ho nemam ako mat zaheslovany ale prepis uzivatelskej casti CMOS (hodiniek) obvykle nepotrebuje heslo do biosu. operacny system by ho ani nemal ako zadat.
      • Re: BIOS 14.01.2008 | 23:42
        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
        ta baterka sa mi zda ako najprijatelnejsie riesenie.skoda len ze nemam skusenosti s rozoberanim notebooku
        • Re: BIOS 14.01.2008 | 23:48
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Si nepovedal, že je to netebook. Ale rozobrať ho snáď nebude problém. Horšie je to s poskladaním :)
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: BIOS 14.01.2008 | 23:53
          WlaSaTy   Návštevník
          Pokial nie je ta bakterka pod RAMkou a neoplati sa Ti investovat do pozarucnej opravy za vymenu baterky, tak na tom asi budes tak ako ja teraz.

          Aj keby bol este v zaruke, tak baterka hoci aj v biose ma zarucnu dobu cca pol roka. Ovsem pokial vyrobca neuvadza inak. Zijeme v EU a zarucna lehota sa tomu prisposobila uz davno ajked niektore servisy, vyrobcovia a predajcovia su benevolentnejsi. Ale, nie je to standard.

          PS.: Niektore notebooky, najme tie drahsie, nemali moznost resetnut CMOS inak ako v autorizovanom servise pomocou servisaka co mal na to kalkulacku. Ale to asi nebude tvoj pripad, to by si uz asi penil za tie prachy :)
    • Re: BIOS 15.01.2008 | 10:51
      tomas   Návštevník
      POdla mojho nazoru mas naj, ak resetnes ten bios,ale ak nenajdes ten jumper , tka je mozne aj tou baterkou ako to tu bolo spominane, len ked ju vytiahnes musis ju nechat prec aspon okolo hodiy, bo ak mas novsi notebook , tak sa uz pouzivaju vykonne kondiky ktore dopuju eepromku, a teda ak by si to hned vlozil tak vysledny ekekt by sa nemal zmenit. Ked uz bdues mat vonku tu baterku , tak byt tebou by som ju premeral ci ete ma v sebe stavu, bo moze byt aj dovod to ze uz baterka je vybyta , preto nemas ani hodiny a bios pyta heslo, vtedy sa zadava unioverzalne heslo.
      • Re: BIOS 15.01.2008 | 11:28
        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
        No mam ASUS X51R kupovany pred 4 mesiacmi..Neviem ci to mam rozoberat
      • Re: BIOS 15.01.2008 | 11:44
        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
        no dal som dole kryt z maticnej,ale nikde nevidim baterku..skusim najst na nete nejaky planik
        • Re: BIOS 15.01.2008 | 11:59
          Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
          na stranke ASUSu som nasiel BIOS na tento notebook.nedalo by sa to len tak preinstalovat?nemam s tymto ziadne skusenosti
          • Re: BIOS 15.01.2008 | 12:13
            tomas   Návštevník
            Na tom planiku si kuni kde sa ti nachadza bios, a baterka a jumpre sa nachadzaju pri nom. baterka by mala ybt o dost menisa ako je normalnych pc, tak podla toho hladaj nieco strieborne a male, otazne je ci ju nebudes mat pripajkovanu vtedy ti pomoze but reset ,a lebo ju musis odpajkovat,skor by som dal reklamovat :)
      • Re: BIOS 15.01.2008 | 19:24
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        eepromku netreba dopovať ;) eepromka (vlastne na podobnom princípe sú flash disky) si drží dáta aj po vypnutí napájania. Ale nastavenie BIOSu je v CMOS pamäti a tú dopovať treba.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: BIOS 15.01.2008 | 21:11
          Avatar srigi   Používateľ
          Tymto sa vyznacovali stare dosky, ked este bola CMOS technologia v plienkach a draha, nastavenia sa ukladali do EPROMky. Vtedy neostava nic ine, iba si na heslo spomenut :-)
    • Re: BIOS 15.01.2008 | 13:00
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      osobne odporúčam overenú verziu pred akýmkoľvek zásahom do PC. Tým mam na mysli cracking. Je jedno či už skušanim hesiel, alebo softwarovo...
      http://www.tech-faq.com/reset-bios-password.shtml
      Tá druhá možnosť si kladie o to, či môžeš nabootovať medium. USB/CD/Disketa.

      Close the Windows Open The Source
      • Re: BIOS 15.01.2008 | 15:08
        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
        no hladal som tie univerzalne hesla,ale pre ASUS tam nikde nejako nic nie je. a CD by som mohol nabootovat,to ma urobene osobitne "menu"
      • Re: BIOS 15.01.2008 | 15:29
        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
        uz som bezradny.zistil som ze maticnu mam od AMI a skusil som vyse tucet univerzalnych AMI hesiel a nic.Ani program ktory ma to heslo odstranit nefunguje
        • Re: BIOS 15.01.2008 | 15:52
          ---   Návštevník
          univerzalne hesla tusim uz nefunguju na novsich biosoch.
          Skus si hlavne spomenut na to heslo co si si tam nastavil. To bude istejsie.
          nieco dalsie a bez zaruky
          • Re: BIOS 15.01.2008 | 15:56
            Avatar kopkacik Mandriva 2008.1 spring  Používateľ
            Myslim si ye budes mat lepsie ked poyries manula od maticnej dosky a tam hladaj reset cmos , je to ejden jumper ktory treba vytiahnut a hned vlozit na s5, ale nepustaj pri tom pc, az ked ho bdues mat vlozeny s5
            • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:08
              hoow   Návštevník
              ntb dosky nemavaju velmi detailne popisane MB
              co takto skusit odpojit disk , ak sa to bude chciet nastartovat z CD , pouzit nemenovane H...'s boot CD . Je na nom tusim par utilit na pracu s CMOS.
              • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:18
                Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
                co mas na mysli pod pojmom H...'s CD??Teda asi viem,ale kde sa da stiahnut??
                • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:22
                  Avatar kopkacik Mandriva 2008.1 spring  Používateľ
                  takot it povem zadaj do gooogle a mas hend najnovsi, zda sa mi ze je 9.3 a najdes tolko linkov az az , tiez so cucal:)
                  • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:32
                    Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
                    asi som sa domyslel zle lebo nic take sa mi nepodarilo vygooglit
                    • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:39
                      ---   Návštevník
                      uz to tu bolo vo fore spomenute , tak odkazom neporusim nic
                      • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:42
                        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
                        no na tej stranke som uz dobrych 5 minut len nikde nevidim kde sa tam da stiahnut nejaky iso aleboco
                        • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:45
                          ---   Návštevník
                          pisem ze je to tam spomenute, nie odkaz na tahanie. Ty si nejaky zaspaty clovece. Vies vobec co je to google?
                      • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:44
                        Avatar srigi   Používateľ
                        Heh ten moj link je uz neaktualny. To som bol kedysi warezak :-)
                    • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:41
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Hiren's boot CD tahaj tu. Pozor je to warez.
                      • Re: BIOS 15.01.2008 | 17:18
                        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
                        no stiahol som aj som z toho nabootoval,ale nejako mi to stale nechce vyplut to heslo
                      • Re: BIOS 15.01.2008 | 17:32
                        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
                        uz mi okrem tej hlasky s casom a datumom vypisuje aj CMOS battery low. myslim ze budem musiet navstivit predajcu...
              • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:21
                Avatar kopkacik Mandriva 2008.1 spring  Používateľ
                ak osm ja dobre pochopil ,t ak jemu pyta heslo ete pred vsetkym bootovanim, ako zacina kontrolu bios , tak myslim si ze tak to odpojenie disku nepomoze , bo aj tak to vypyta heslo do biosu
                • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:29
                  Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
                  no ono zisti ze nie je nastaveny cas este pred bootovanim,este pred GRUBom.hned po spusteni,zobrazi sa logo AMI,procak,ramka,nejake dalsie veci,volaco s USB a potom to s tym casom
                  • Re: BIOS 15.01.2008 | 16:41
                    fik   Návštevník
                    ked tam mas win aj lin ,tak mozes asi startovat ntb aj z CD , tak vyberat disk netreba