pomozte vybrat distro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.01.2008 | 12:02
Avatar audiomaster debian / mint 4.0  Používateľ
Zdravim! Potreboval by som vybrat nejake fajn distro pre notebook (core solo 32 bit, 1GB ram, grafika zdielana intel extreme :) ... to uvadzam ze nechcem nejak vela efektov a tak..)
proste by som chcel od toho systemu aby mi co najmenej zatazoval komp, aby mi stale nemusel bezat ventilator a chrcat disk...
system chcem pouzivat najma na internet (browser, ftp klient, jabber klient... nie server) a multimedia (prehravat videa a flac-y, pripadne mp3 obcas)
a este nakolko sa nechcem az tak zaoberat administraciou systemu ... proste uprednostnujem jednoduche riesenia pristupu k programom (rpm (easyurpmi) alebo nieco na ten sposob).
zatial som skusal mandrivu 2007, 2008 a opensuse 10.3... to suse sa mi moc nepacilo. poradte prosim cosi. dik
    • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 12:20
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ked teda nie OpenSuSE 10.3, tak odpočúčam Slackware.

      Pokial sa jedná len o browsing, hudbu, filmy, a lahku inštaláciu programov /tgz v slackware/ potom myslím že slackware postačí. Inštaluje sa z konzoli ale je to o 3 príkazoch.
      Close the Windows Open The Source
    • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 12:22
      Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
      Pokracuj v skusani dalsich distribucii, az ti nejaka sadne. Budes tu mat zachvilu popisanych kopec zarucene tych najlepsich distribucii. Moja rada je skusit ich viac a potom si vybrat. Recenzii je plno, citaj a skusaj.
      • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:48
        Avatar srigi   Používateľ
        Ja mam opacny nazor, IMO je lepsie zostat na jednom distre a sr.t sa s nim kym mu neporozumies (samozrejme nejake normalne distro, ziadne Archeological Medicimball Linuxy). Preskakovanie nie je moc dobra technika ako mat Linux na desktope ;-)
        • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 18:20
          Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
          Ja zase som nemyslel, ze hned na druhy den si ma instalovat nove distro, ked mu nevyhovuje. Jasne ze kazde distro by mal nejaku dobu skusat. Aku dobu, na to musi prist sam.
    • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 12:28
      gofree   Návštevník
      pre mna je to arch linux...instalacia podla anglickeho wiki

      http://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners_Guide

      bez problemov, co raz nastavis len tak sa nezmeni :D rolling updates bez nutnosti kompilacie, skvela rychlost, pacman ako spravca balickov, pripadne yaourt na lahku instalaciu balickov z AUR / archlinux user repositary/, repozitar mimo oficialnych avsak s mnozstvom uzitocnych balickov...soft,hry..atd.

      http://archlinux.fr/yaourt-en

      dalsi aj ked iba esteticky bonus je KDEmod, upravena verzia KDE iba pre Archlinux

      http://kdemod.ath.cx/

      posledne plus ,ktore by som teraz spomenul je www.archlinux.cz. nedavno dostali stranky novy dizajn a je tam aj celkom zive forum.

      sprava balickov je predvolene v konzole cez pacman-a ale je priam trivialna, samozrejme existuje aj gui gtkpacman, nedavno vysla nova verzia, pripadne jacman napisany v jave.

      www.archlinux.org a http://wiki.archlinux.org/index.php/Main_Page

      ja davam z 9/10 pre arch po skusenostiach s mandrakom 10.1, suse 9.3, debian, *buntu, pclinuxOS, mandriva som konecne nasiel nieco co mi uplne vyhovuje
      • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 17:39
        qwertz   Návštevník
        taky jsem zacinal se slackware (ten ma vyhodu jednoduchych , prehlednych konfiguraku, ale skoro vse se nastavuje rucne, bez grafickych klikatek) na tom se hodne naucis , pak jsem zkousel od debianu, gentoo az po vselijake buntu, a dalsi moderni distribuce , ale nejvic mi nabidl archlinux , prehledny, bezproblemovy , stale aktualni, plne funkcni, rychly, proste tak to potrebuju

        pri trose pozornosti a podle instalacniho manualu ho nainstaluje i zacatecnik ( tady jeste jeden )
      • Re: pomozte vybrat distro 18.01.2008 | 20:55
        Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
        nieco podobne som uz niekde videl: naj linux ??? tomu sa hovori propagacia
    • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 12:45
      lieko   Návštevník
      podla mna by si mal vyskusat gentoo - instalacia je jednoducha a priamociara
      hned potom druha najlepsia distribucia je slackware - simplicity is divine.

      Obidve idealne pre zaciatocnika
      • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:44
        Avatar srigi   Používateľ
        Gentoo umiera a neupadtuje balicky - vid rozsiahle diskusie na ABC.
        • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 17:07
          lieko   Návštevník
          to su len plane reci ( pokial si pamatam umieralo uz pred troma rokmi )
          • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 17:23
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            uf, taka dlha a pomala smrt, no nechcel by som :)
        • Re: pomozte vybrat distro 30.01.2008 | 19:24
          akomano   Návštevník
          Vid diskusie na ABC - znova oziva. Nehovoriac o tom, ze umieranie sa tyka skor administrativnej stranky (byrokracia) - co sa tyka softwaru, myslim ze je adekvatne up-to-date.
    • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 12:58
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Ak nie si náročný, môžeš skúsiť Zenwalk. Vyhovovať by Ti mohlo aj Xubuntu. Myslím, že by sa hodilo distro s novším jadrom (ak ho nebudeš chcieť kompilovať po inštalácii), lebo je priateľnejšie k notebookom (ich baterkám :) ). Ani Arch by nebol zlý...
    • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:12
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Ja by som zvolil Debian, pridáš repozitáre a pomocou Aptu nahodíš všetko čo potrebuješ. Desktop zvolíš aký chceš, ja osobne preferujem Kde-core.
      • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:17
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        I ked do špatného vlákna, nebolo by zlé čo znamená u teba nechcenie sa paprať s administraciou. Lebo v tom pripade som i ja za Debian.
        Close the Windows Open The Source
        • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:21
          Avatar audiomaster debian / mint 4.0  Používateľ
          chcem proste aby som nemusel instalovat programy z nejakych tar.gz ... proste aby mi instalacia netrvala pol dna ... to mi na tej mandrive vyhovovalo ze to urpmi je uplne simply a rychle.

          niekto spomenul ze novsie jadro kvoli baterke ... konkretne distro? dik
          • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:42
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Práve tie, ktoré som uviedol vyššie, by ho mali mať...
            V žiadnom však nie je Control Centre, na aké si možno zvyknutý z Mandrivy.
          • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:45
            Avatar srigi   Používateľ
            Ak nekces pol dna instalovat tak chod do Minu 4.0
            Po instalacii dostanes kompletny multimedialny system.
            • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:50
              Avatar audiomaster debian / mint 4.0  Používateľ
              ten mint 4.0 s KDE ... bude to v pohode v ramci mojich poziadaviek? uz ta velkost iso suboru sa mi paci :)
        • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:45
          Avatar audiomaster debian / mint 4.0  Používateľ
          debian ma instalaciu s deb balikov nie? ako to ma riesene? ma tiez nieco na sposob repozitarov... vyhladas .... das nainstalovat ... sam si vyriesi zavislosti a hotovo?

          rozmyslam medzi debianom a gentoo ... ak debian tak ktory konkretne? pripominam ze je to na notas a idem mi o spotrebu alebo skor o vyuzivanie energie ... na baterke ho aj tak moc nepouzivam ale predsalen mi lezie na nervy ked sa ten vetrak furt kruti (napr. opnesuse 10.3)
          • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:53
            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
            áno Debian ma deb a sam si rieši závistlosti. Synaptic manager je jeden nástroj na inštaláciu, v konzole aptitude.
            Close the Windows Open The Source
          • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:53
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Apt rieši závislosti, osobne mi vyhovuje najviac z balíkovacích systémov, aj keď som ich veľa neskúšal. Pridáš net repozitáre, ktoré potrebuješ a následná inštalácia je jednoduchá. Buď príkazmi alebo cez GUI, napr. Synaptic.
          • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:53
            Avatar audiomaster debian / mint 4.0  Používateľ
            este doplnim jednu poziadavku ... potrebujem nutne zmenit macadresu inak sa nepripojim ... v mandrive a suse viem ako na to ... k mintu, debianu a gentoo mozte doplnit pls co a do akeho skriptu mam doplnit aby sa to pri boote vzdy menilo? dik
            • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 17:38
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              v kazdom distre sa to da urobit rovnako - jednoduchy prikaz:
              ifconfig eth0 down hw ether 00:00:00:00:00:01 ifconfig eth0 up
              pokial ide o vyber distra, osobne by som tam hodil greenie :)
            • Re: pomozte vybrat distro 19.01.2008 | 00:29
              open source   Návštevník
          • Re: pomozte vybrat distro 16.01.2008 | 13:55
              Návštevník
            zacinas si protirecit. Nechces sa v tom hrabat na vysokej urovni a uvazujes o gentoo?

            Ano v debiane sa zavislosti riesia same.
            Ak chces nieco lahke skus nieco zalozene na ubuntu
            Fluxbuntu
            OpenGeu (geubuntu)
            ma to vyhody ubuntu (repozitare su obsiahle a lahko sa instaluju nove baliky= vyhoda z debianu) , ma to lahky window manager , len si treba na to zvyknut
            • Re: pomozte vybrat distro 18.01.2008 | 12:02
              Avatar audiomaster debian / mint 4.0  Používateľ
              vlakno sice nic moc... ale chcel som to dat nakoniec...

              dal som si mint 4.0 a par dni som sa tesil ....
              dnes rano mi to uz nenabootovalo - skoncil pri citani rc.local (aspon to tam napisal) viete poradit co s tym?

              pripadne sa tu spominal este ten debian co ma dost laka ... odporucite mi niekto ktoru verziu?
              • Re: pomozte vybrat distro 18.01.2008 | 12:09
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                a pridaval si nieco do rc.local? mozes skusit nabootovat do single modu a fixnut to. debian na destkop testing vetvu (lenny).
              • Re: pomozte vybrat distro 18.01.2008 | 12:23
                Avatar srigi   Používateľ
                Tento problem poznam, najpravdepodobnejsie ide o neaktualnost /etc/fstab. Bubuntu distra (z ktorych je Mint odvodeny) si mout pointy a divajsy zapisuju do tohoto suboru s vyuzivanim UUID identifikatorov.

                Skus sa nejako dostat k tomu suboru a preedituj odkazy na zariadenia do beznej /dev/sdXY konvencie.
              • Re: pomozte vybrat distro 18.01.2008 | 15:28
                Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
                ja mam na notebooku len Mint a ide to super. Uz ho mam od verzie Celena. je to jedine distro ktore som mohol dat na moj notas. bez problemu som rozchodil PCMCIA datovu kartu od Orange a ine veci . Momentalne cakam na Mint Fluxbox alebo pockam na Mint Debian Edition. To zatial vyzera slubne.
                Priklanam sa ale k nazoru ze treba skusat a kazdy si najde to svoje.
                olfi
    • Re: pomozte vybrat distro 18.01.2008 | 21:28
      svist   Návštevník
      Na mojom umax(e) som spokojný s Kanotix a Knoppix linuxom. Sú na báze Debian(u), je to dosť rýchle, má to KDE prostredie, ešte trochu rýchlejšie to beží na ICEWM okennom prostredí.
      • Re: pomozte vybrat distro 30.01.2008 | 15:38
        Avatar audiomaster debian / mint 4.0  Používateľ
        no takze s vasimi odporucaniami som si nakoniec nainstaloval debian... mam ho uz nejaky cas a je fajn... chcel by som este vyskusat gentoo len neviem asi velmi co to obnasa. mohli by ste mi pls napisat nejake nazory ci sa mi to oplati davat na notas ake to ma vyhody, nevyhody v porovnani s debianom, *ubuntu. dakujem
        • Re: pomozte vybrat distro 30.01.2008 | 16:05
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          No keď ti mám poradiť tak to Gentoo by som neskúšal.. iba ak tak cez prázdniny. bo sa to inštaluje sakra dlho. Hovorí sa o tom, že prvý týždeň to má iba 2 stavy. 1. off 2. compiling.
          Ale ak tie vsetky kompilacie dokoncis, tak sa vytesuj z rychleho systemu, ktory sa ti nastavi podla presne tvojho pc.
          Na Gentoo instalujes priamo zo zdrojovych kodov. < priemerne mi trvala inštalácia nejakeho programu asi 15-20 minút. Na Debian-based distrach inštaluješ z .deb < čo je dosť rýchle 1-2 minuty maximalne.

          Ale čo vieš? Možno sa ti Gentoo zapáči...
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
          • Re: pomozte vybrat distro 30.01.2008 | 16:48
            audiomaster   Návštevník
            ako rychly system a konfigurovany priamo na moj hardware by som chcel ale nie som si celkom isty ci zvladnem tu instalaciu... do akej miery je to asi automatizovane? cas je v pohode to pockam ak to bude potom stat za to...
            • Re: pomozte vybrat distro 30.01.2008 | 18:15
              Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
              automatizovane? hmm na zaciatku sa to asi vsetko pyta. robi sa to cez prikazovu riadku (command line)
              používa to gnome viacej si pozri na gentoo.org Pre návod na inštaláciu na AMD64/EMT64-T hladaj tuto. Pre inštaláciu pre x86 hladaj tuto. Toť asi vše z mojej strany. Ináč ak si dáš gentoo a vytrváš pri ňom, tak sa z teba stane hustý linuxák. Aj tu na fore je zopár takých. (WlaSaTy, uid0, borgcube,...)
              Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
        • Re: pomozte vybrat distro 30.01.2008 | 19:40
          akomano   Návštevník
          Zakladny rozdiel medzi Gentoo a ostatnymi distribuciami je v tom, ze na gentoo sa soft kompiluje na tvojom pocitaci zo zdrojakov. Iba niektore naozaj aplikacie narocne na kompilaciu sa daju stiahnut ako binarky (openoffice 2.3 som na Duo core2 - 1.46GHz, 1GB RAM kompiloval asi 10 hodin, pricom potrebuje asi tak 5GB ako temp pocas kompilacie :). OO sa vsak da stiahnut aj ako binarka. Nekompilujes vsak rucne (./config, make, sudo make install), ale elegantne cez spravcu (portage), takze len napises "$ emerge <meno-programu>" a tento si sam stiahne zdrojaky z netu, a zacne kompilovat. Ak vznikne nejaka chyba - napriklad sa neda stiahnut potrebny balicek, dokaze sa celkom inteligentne zrecoverovat - a pokracovat kde prestal.
          Ked si ale predstavis, ze kompiluje sa aj napr. KDE musis sa pripravit, ze to bude trocha trvat (na 800Mhz masine mi to trvalo celu noc a cely den). Okrem toho, je potrebne VELMI vela veci nastavit rucne (v porovnani s Ubuntu - kde slo vsetko hned a este to bolo aj velmi pekne - notebook HP 6720s).
          Ak mas uz jeden system funkcny - nic ti nebrani urobit dualboot (trialboot?) a pridat si na dalsiu particiu nieco nove. (hlavne ak uz mas GRUB nainstalovany).
          Ak mas chut naozaj sa nieco ucit - nepotrebujes ani palit CD-cko: http://www.gentoo.org/doc/en/altinstall.xml
          Je tam cast pojednavajuca o sposobe instalacie z uz existujucej instalacie. Podla tohoto navodu som uz instaloval 3 systemy (okrem gentoo aj Ubuntu z gentoo instalacie za pomoci debootstrap - a bola to velmi dobra skusenost )
          • Re: pomozte vybrat distro 30.01.2008 | 19:52
            Avatar akomano [Ján Jamrich] Fedora, Ubuntu, freeBSD  Používateľ
            Samozrejme, na klikatka zabudni.
            Okrem toho - mnoho veci si budes musiet nastudovat, kym ich rozchodis - prave preto, ze ak mas do konfiguraku nieco napisat - musis vediet co to znamena :-)
            Na druhej strane - niekedy to moze byt zbytocna strata casu, mozes miesto toho radsej strihat video, ci ucit sa pracovat s GIMP-om.... Otazka je kam sa xces dopracovat (resp. v com)