Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100

Sekcia: Hardware a Drivery 16.01.2008 | 21:49
Avatar Pali   Používateľ
Ako mam nainstalovat ovladac grafickej karty Ati Radeon 9100? Takuto grafiku ma moj kamarat a neda sa s nou pohnut.
Urobil som nasledovne veci:
Spustil restricted-manager ale ten napisal, ze nie je potrebny ziaden ovladac. A hned sa aj vypol.
Tak som skusil instalaciu rucne:
Nainstaloval som balik xorg-driver-fglrx
Instalacia prebehla bez problemov s tymito prikazmi:
sudo apt-get update
sudo apt-get install linux-restricted-modules-generic restricted-manager
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
sudo depmod -a

Potom som zmenil xorg.conf drvier z ati na fglrx a restartoval X-ko.

Po tomto kroku sa graficke rozhranie spustilo v rozliseni 800x600 a strasne preblikovalo
info z konzoly:
tomi@tomi-desktop:~$ fgl_glxgears
Using GLX_SGIX_pbuffer
X Error of failed request:  BadMatch (invalid parameter attributes)
  Major opcode of failed request:  143 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  5 (X_GLXMakeCurrent)
  Serial number of failed request:  35
  Current serial number in output stream:  35
tomi@tomi-desktop:~$
tomi@tomi-desktop:~$ dmesg | grep fglrx
tomi@tomi-desktop:~$
tomi@tomi-desktop:~$ lsmod | grep fglrx
tomi@tomi-desktop:~$
tomi@tomi-desktop:~$ fglrxinfo
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual!

tomi@tomi-desktop:~$
tomi@tomi-desktop:~$ less /var/log/Xorg.0.log |grep EE
        (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
tomi@tomi-desktop:~$
tomi@tomi-desktop:~$ fgl_glxgears
Using GLX_SGIX_pbuffer
X Error of failed request:  BadMatch (invalid parameter attributes)
  Major opcode of failed request:  143 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  5 (X_GLXMakeCurrent)
  Serial number of failed request:  35
  Current serial number in output stream:  35
tomi@tomi-desktop:~$
Pri tomto fgl_glxgears sa nespustila ziadena testovacia grafika, hned vypisalo tuto chybu.

Najviac ma prekvapilo, ze v dmesg ani lsmod nebol najdeny ziadny fglrx riadok. Je to velmi cudne.

Tak som dal sudo modprobe fglrx a to mi vypisalo hlasku:
 tomi@tomi-desktop:~$ sudo modprobe fglrx
FATAL: Error running install command for fglrx
tomi@tomi-desktop:~$ dmesg | grep fglrx
[  407.597575] fglrx: module license 'Proprietary. (C) 2002 - ATI Technologies, Starnberg, GERMANY' taints kernel.
[  407.604442] [fglrx] Maximum main memory to use for locked dma buffers: 431 MBytes.
[  407.604674] [fglrx:firegl_init_module] *ERROR* firegl_stub_register failed
tomi@tomi-desktop:~$
No je to velmi cudne este som take nic nevidel.

Da sa rozbehal tato grafika bez problemov?
Momentalne na nej je driver ati a na nom velmi casto pada compiz.

Da sa nejak rozbehat tento akcelerovany ovladac fglrx?

Instaloval som presne podla navodu na stranke: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Gutsy_Installation_Guide
a skusal som aj rucnu metodu 2 s kompilaciu. Vysledom bolo to iste.
    • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 17.01.2008 | 12:45
      Avatar srigi   Používateľ
      fglrx diver uz dost dlhu dobu nepodporuje cipy nizsie ako tusimR250, co zmamena ze minimalnou kartou na ktoru mozes tento driver nahodit je ATI Radeon 9550.
      • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 17.01.2008 | 13:07
        peter   Návštevník
        skus nainstalovat ubuntu, tam je aka taka podpora pre starsie ATI, a funguje aj celkom slusne compiz... ak to tam nepojde nech si kupi kamos nvidiu, tie su bezproblemove.
        • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 17.01.2008 | 13:51
          Avatar srigi   Používateľ
          Vsak aj v Kubu moze fungovat s OSS driverom, ale sa bude asi musiet zrieknut Compizu.

          BTW aj ATI su celkom bezproblemove karty, len nesmie byt moc stara (ked kces mat ten fglrx driver). A mimochodom OSS driver radeon bol nedavno updatovany, treba skusit jeho instalaciu z GIT.
          • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 17.01.2008 | 15:12
            Avatar Pali   Používateľ
            no ja som trochu prehladal ati.amd.com a nasiel som na http://ati.amd.com/support/drivers/linux/radeonprevious-linux.html ze pisu ze posledna verzia fglrx ovladaca co podporuje Ati Radeon 9100 je 8.28.8. No tak som ju z tamad stiahol a vyskusal ju spustit na PC kamarata (Ma ubuntu 7.10 32 bit).
            No instalator vyhlasuje chybu a neviem s tym nic spravit
            tomi@tomi-desktop:~$ ./ati-driver-installer-8.28.8.run
            Creating directory fglrx-install
            Verifying archive integrity... All good.
            Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.28.8.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
            -e ==================================================
            -e  ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
            -e ==================================================
            ./ati-installer.sh: 165: Syntax error: Bad substitution
            Removing temporary directory: fglrx-install
            tomi@tomi-desktop:~$
            
            Tak som skusil aspon vypisat zoznam balikov, ktore vie urobit (Na ubuntu je najlepsi deb).
            No aj tak vypisalo chybu:
            tomi@tomi-desktop:~$ ./ati-driver-installer-8.28.8.run --listpkg
            Creating directory fglrx-install
            Verifying archive integrity... All good.
            Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.28.8.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
            -e ==================================================
            -e  ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
            -e ==================================================
            ./ati-installer.sh: 165: Syntax error: Bad substitution
            Removing temporary directory: fglrx-install
            tomi@tomi-desktop:~$
            

            Co sa s tym da robit?
            Da sa nejak tento ovladac nainstalovat? Priamo na stranke je napisane ze je to posledna podporovana verzia, takze by mala fungovat.

            Vie niekto nejaky sposob ako to rozbehat pomocu tohto ovladaca?
            • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 17.01.2008 | 15:17
              Avatar srigi   Používateľ
              Pozor ale, tento ovladac nerozbeha dnesny Compiz. Ten ovladac totiz nepodporuje technologiu AIGLX!

              BTW tie chyby su zvlastne, pamatam si ako som tuto verziu uspesne instaloval este svojho casu na openSUSE 10.2, takze neporadim.
            • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 17.01.2008 | 18:48
              Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
              mne sa to tiez stalo par krat.ale v mojom pripade pomohlo ze som sa dal ako root a zadal som spravne do konzoli sh ./ati-driver-installer-8.28.8.run skus mozno to pomoze
              Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
              • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 17.01.2008 | 20:36
                Avatar Pali   Používateľ
                no skusal som vsetko nic nepomaha.
                Na starsej distribucii ubuntu (Dapper) na livecd to islo spustit bez problemov, no dlho to neslo lebo kamaratovi hned dosla ramka a nebolo mozne ovladac vyskusat. (Skor sa zaplnila ramka po nainstalovani potrebnych programov-build-essesinate a pod.). Takze asi naozaj vyskusam ovladac ati.

                Zaujimalo by ma, ze kde je presne link na stiahnutie najnovsej verzie, popripade ak je deb balik pre Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon 32 bit verzia.
                • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 18.01.2008 | 01:58
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Ak kces mat najnovsi driver fglrx a mas teda bubuntu distro, nainstaluj si balicek Envy. Ten potom spusti a program sa o vsetko sam postara (stiahnutie najnovsieho balicka, konfiguracia X).
                  • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 18.01.2008 | 10:00
                    dusan   Návštevník
                    Čo tu riešite pre tú kartu je aj tak najvhodnejší ovládač radeon. t.j. ten čo má už v distribúcii. A Compiz by mal tiež ísť. (nemám nevyskúšam)
                    Fglrx je v tomto prípade krokom späť.
                    • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 21.01.2008 | 18:19
                      braneq   Návštevník
                      Mam doma tu istu kartu ATI Radeon 9100 na 32bit debiane. Rozbehal som akceleraciu najskor na oss driveri (ati), no padal mi na nom Blender. Tak som nainstaloval driver radeon a akceleracia bezi v poriadku, ano blender nepada. Ale Compiz tiez nepouzivam, tak neviem...
                      • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 22.01.2008 | 13:02
                        Avatar Pali   Používateľ
                        kde sa da stiahut ten radeon ovladac? nejka domovska stranka?
                        • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 07.04.2008 | 11:08
                          braneq   Návštevník
                          Mal by byt v repozitaroch. Ja som ho nastavil cez klikatko v KDE (doinstaloval som si balik kde-guidance, a v nastaveniach to potom ide cez polozku "Monitor and Display").
                          • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 07.04.2008 | 11:09
                            Avatar srigi   Používateľ
                            Odpoved po dvoch mesiacoch - no snad to ma este zmysel :-)
                    • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 01.02.2008 | 11:55
                      Tomi   Návštevník
                      krokom spat? ;(( povie mi teraz niekto ako sa vratit krokom vpred? lebo pali isiel na sustredenie ;(
                      • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 01.02.2008 | 12:20
                        Tomi   Návštevník
                        ako vlastne teraz vsetko vratit tak, ako to bolo v zakladnej instalacii ubuntu? ktore balicky mam mainstalovat?
            • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 22.01.2008 | 09:58
              Avatar blackman Ubuntu, Arch, FreeBSD  Používateľ
              Nedavno som instalovan novy driver na ATI 9800PRO, prebehlo to relativne v pohode ale po prvom dni som sa vratil k distribucnemu (ATI) driveru pretoze s fglrx ovladacom sa zacali moje problemy s mrznutim vsetkeho mozneho...po navrate no problem. Skus sa mrknut este sem, mozno pomoze...http://wiki.ubuntu.cz/Ovlada%C4%8De_grafick%C3%BDch_karet
            • Re: Akcelerovany fglrx ovladac pre graficku kartu Ati Radeon 9100 22.01.2008 | 12:49
              peto   Návštevník
              tu su odbrornici na scripty...

              Summary

              Description: The git repository for the ATI/AMD fglrx packaging scripts.
              Last Change: Mon 1/21/08 22:35
              http://www.phorogit.com/index.php?p=fglrx-packaging.git