Informácie o CentOS

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.01.2008 | 16:16
bastian   Návštevník
Celkom zaujimavá distribúcia je ten CentOS. Práve som si ho dal stiahnúť. Len mám pár nezodpovedaných otázok. Preto ak má niekto skúsenosti nechám si poradiť.

1. kompatibilita s RedHat / Fedora.
2. repozitáre ala livna
3. podpora mp3,divx,dvd

Na internete sú len samé dobré ohlasy na toto distro, preto chcem vyskúšať. Taktiež je aj scientific linux ale centos dostal prednosť.
    • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 16:30
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      CentOS by mal byt plne kompatibilny z RH, kedze je buildovany z source repozitarov RH. samozrejme, niektore balicky mozu chybat, ak sa nenachdzaju v RH source repozitaroch.
      pridat repozitare ala livna by nemal byt problem, problem moze nastat ak sa zacnu byt zavislosti. samozrejeme bezpecnostne updaty sa objavuju neskor ako ich vyda RH, pretoze sa musi pockat pokial sa neobjavia v source repozitoarch RH, aby sa mohli vybuildovat opravy pre CentOS.
      • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 17:58
        Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
        Presne tak nejak to funguje. Balicky ktore su k dispozicii niesu uplne najnovsie ale na druhej strane si je uzivatel plne isty stabilitou. Ja pouzivam v praci FC 3 a kolega CentOS 4 a je to priblizne to iste. Nieco podobne by mal byt aj Scientific Linux
    • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 16:34
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Niekde som čítal, že toto distro je super stabilné a vychádza tuším z komerčného RHEL.
      • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 17:56
        Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
        Dobre si cital... ale CentOS je len taky stabilny ako RHEL a je buildovany priamo z RHEL. Presnejsie povedane vsetko co sa tyka ochrannej znamky RHEL je vynate a nahradene CentOS.
    • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 18:01
      Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
      Pokial to chces pouzit na desktop tak by som radsej zvolil Fedoru Core 6 sice nieje este uplne vyladena (co bude ked sa vyda RHEL 6) ale ma kopec novych features. Ale ked zamyslas spravit server tak to nieje zla volba alebo tiez aj Debian a Solaris.
      • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 18:23
        lieko   Návštevník
        od fedory 6 vysla uz aj 7 aj 8 (len uz sa nevola core) - takze by som skusil nieco aktualne
        • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 18:32
          Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
          OK mas pravdu ... nevedel som o tom... musim stahnut, skusit a uvidime... zatial mi FC6 poskytuje vsetko co potrebujem k praci a som s tym maximalne spokojny.
      • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 20:48
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Dosť skoro si zistil, že už je Fedora 8 :-D
    • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 19:11
      ZdeMol   Návštevník
      CentOS je dora volba pro server ale na stanici bych ji urcite nepouzil (muj osobni nazor).
      • Re: Informácie o CentOS 17.01.2008 | 19:58
        bastian   Návštevník
        Dakujem za nazory. Rad CentOS vyskusam a zreferujem ako na tom vlastne je. Myslim ze distribucia je to dobra.
    • Re: Informácie o CentOS 18.01.2008 | 09:43
      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
      V databáze znalostí je clanok Plusy a mínusy linuxových distribúcií kde som cosi napisal o CentOS Asi by nebolo na skodu, keby to niekto mohol doplnit.
    • Re: Informácie o CentOS 18.01.2008 | 09:53
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      taktiez je to vhodna distribucia, ak sa pripravujes na ziskanie certifikatov pre RHEL