Ake distro pre NB?

Sekcia: Ostatné 21.01.2008 | 10:39
Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
Ahoj.
Este raz dakujem vam za odpovede na moju predchadzajucu otazku. Takze vyber bol nasledovny a toto bude moj milacik samozrejme az po zene a detoch ;)

Chcel bysom si vyjasnit par veci ktore hoc su mozno banalne ale ja som ich doteraz nepotreboval vediet ale teraz ma zaujimaju. Takze kym mi moj milacik :) pride domov tak sa nanho chcem pripravit :)

Takze pracuje s 64bitovou architekturov, takze musim nanho dat distribuciu 64bitovu alebo mozem pouzit 32bitovu? Nebude to mat zly vplyv na NB ked dam tu 32bitovu?

A som na vazkah aku mam pouzit distribuciu, lebo ako som kdesi cital je to rozdiel ked sa pouzije na PC a na NB.
Jasom rozmyslal ze Ubuntu 64bitove alebo Xubuntu 64bitove (lebo uz s ubuntu mam skusenosti na svojom PC), ale niekde sa preberalo ze *buntu nejak kazi na NB pevne disky, no neviem ci je to fama alebo nie, tak som rozmyslal aj na Samlinux ale ten je iba 32bitovy.

Takze aku byste mi odporucili vy distribuciu ci uz gmome alebo xfce? 64bit alebo 32bit? Nebude gnome pomale na tej konfiguracii? Popripade nejake ine distro ci uz 64 alebo 32bitove?

Dakujem Vam za vase prispevky.

(rozmyslal som tak ze ked si spojazdnim svoj NB, tak do databazy znalosti pridam aj pre ostatnych ako a co sa da spojaznit na konkretnom NB a s akym distrom, aby som pomohol v orientacii aj ostatnym ktori budu v buducnu riesit podobne problemy ako ja)

<o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
    • Re: Ake distro pre NB? 21.01.2008 | 10:42
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      32/64bit => 64 bitove maju male chybicky, nie vsetky aplikacie su 64 bitove. 32 bitova verzia pojde rychlo na 64 bitovom systeme... mozno, opakujem mozno, by slo 64 bitove cudo o kusocek rychlejsie

      nicenie diskov: tomu netreba moc verit, treba mat nejaky specialny rezim zapnuty aby to kazilo notebook

      ak ma notebook 512ram a viac, pojde v pohode vsetko. osobne by som volil greenie/mint
    • Re: Ake distro pre NB? 21.01.2008 | 11:47
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Vidím, že rád si sa aj tak veľmi nedržal. Ale to je tvoja vec. 1024MB RAM je dosť a pôjde tam v pohode aj gnome. Ubuntu 7.10 mi nejako dlho spúšťa gnome (ale to bude tým celeronom 1,47GHz). Po nabehnutí gnome už šlape perfektne.
      Grafika nVidia by mala ísť v pohode aj keď intel je istota ;) A ak je wifi broadcom, tiež sa dá rozchodiť. Je v databáze znalostí na to návod. Konkrétne na ubunut.
      Osobne by som volil 32bit distribúciu aj na 64bit procesor (aspoň zatiaľ). Na 64bit nemusia byť všetky programy.
      To že ubuntu kazí nb harddisky nie je pravda. Treba mať zapnutý laptop-mode (aj to v tom najagrersívnejšom móde úspory), ktorý je ale štandardne vypnutý.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Ake distro pre NB? 21.01.2008 | 16:06
        Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
        No ja som sa snazil pridrzat tych rad ale som limitovany financiami (a inymi podmienkami) skusal som pozriet aj ten thinkpaid ale ked mi vyhodilo tu cenu tak sa mi oci skoro vyskocili z jamiek a z ruky som nechcel kupovat lebo kupil som pocitac a ani do mesiaca od kupy som musel menit ram i bol poskodeny HDD, takze radsej novy (viem ze aj vnom sa to moze pokazit, ale uz nieje to ten pocit ze ten co mi predaval otom vedel a dal som sa napalit), skusal som hladat aj take konfiguracie ake tam boli napisane. Ale napisal tam
        "debi:
        ja mam asus f5m ap-012 , mam na nom debian tento notebook mozem odporucit pre linux"
        A preto som sa rozhodol pre ten NB lebo su skoro rovnake. Dufajme ze dobre. :)
        Dakujem za rady vsetkym.
        <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
        • Re: Ake distro pre NB? 21.01.2008 | 16:14
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          No ja som nemyslel zrovna thinkpad (pôvodne som aj ja chcel taký ale tá cena ... ). Napríklad HP (komplet intel) sa predávajú okolo 20 000sk, už aj s core2duo.
          Ale šak uvidíš, keď prijde. Konfigurácia vyzerá slušne, takže by nemal byť veľký problém rozbehať to.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 15:57
        Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
        ten laptop-mode je standardne vypnuty aj v NB? ci len na PC? a ako to zistinm ci je zapnuty alebo nie? A ako sa da zapnut, vypnut? (to len pre istotu abysom si to vedel skontrolovat, a aby som to nahodov niekedy nezapol)
        <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
        • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 16:37
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Je štandardne vypnutý aj na nb. Takto zistíš, či je zapnutý cat /proc/sys/vm/laptop_mode . Ak je vo výpise bude 1 a ak nie 0.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 16:59
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            dik toto sa mi hodi...
          • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 17:02
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            ako zapnut laptop-mode?
            • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 17:27
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Stačí sa trochu pohrať a ľahko na to prijdeš. sudo laptop_mode start
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 17:59
                Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
                Ok diki musim si to zapisat do svojho debilnicka nech to mam na ociach i na pameti :)

                Ale inac to vlastne co robi ten laptop_mode? (no ako myslim naco to je urcene, ci to ma setrit Nb, alebo co, to len tak prre zaujimavost ked niekto to vie)
                <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
                • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 18:10
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Stará sa o vypínanie disku, keď ho netreba a zrejme má aj nejaký iné šetriace funkcie.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Ake distro pre NB? 22.01.2008 | 18:40
                  Avatar srigi   Používateľ
                  No hlavne zastavi disk a poziadavky na HDD zacne tazko kesovat (vsetky zapisy sa snazi maximalne pozdrzat) aby sa disk zbytocne neroztacal.
    • Re: Ake distro pre NB? 21.01.2008 | 16:53
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Nechápem prečo sa bojíš dať na ten book GNOME alebo KDE, však výkon bude mať dostatočný. Ja používam KDE na 1.3 Celeron M a 512ke ramke bez väčších problémov. Ak preferuješ GNOME, kľudne by som dal Debian.
    • Re: Ake distro pre NB? 21.01.2008 | 16:54
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      A tiež som za 32bit distro.
    • Re: Ake distro pre NB? 23.01.2008 | 07:59
      Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
      Tak Vam pekne vsetkym dakujem.

      Uz som zas kus o nieco mudrejsi ;)
      <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV