nenastartuje win z grubu

Sekcia: Konfigurácia 30.01.2008 | 22:11
miker   Návštevník
ahojte,mam taky problem.Mam Greenie 2.0.2 s windowsom cez grub ,vsetko islo normalne,ale akonahle som si stiahol Greenie 2.0.3 a nainstaloval ho tak mi pri instalacii vypisalo chybu citania,tak som sa opat vratil ku 2.0.2 a v grube ked vyberiem moznost linux tak linux nabehne a ked windows tak nenabehne resp. musim odpojit win HDD aby som sa dostal do linuxu,lebo to vzdy zamrzne pri bootovani linuxu,,ked vyberiem moznos windows tak nieco vypise ze error 17 .................,,mne to pripada ako keby sa nieco prepisalo na tom win HDD a preto sa donho nedostanem a myslim si ze by pomohla reinstalacia winu,ale mam tam data ktore sa mi nechce odznova stahovat a pod.... takze preto by som bol rad keby sa to nejako vyriesilo..vopred dakujem
    • Re: nenastartuje win z grubu 30.01.2008 | 22:18
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      hod sem vypis fdisk -l a cat /boot/grub/menu.lst
      Everything is proceeding as I have foreseen.
      • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 13:57
        miker   Návštevník
        cat:
        http://openpaste.org/4910/

        a ten fdisk mi nic nevyhodilo v konzole

        • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 13:58
          miker   Návštevník
          ale samozrejme ten HDD nieje zapojeny inak by som sa do linuxu nedostal
          • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 15:03
            ---   Návštevník
            fdisk -l sa spusta s pravami roota
            ak to aj tak nepojde tak treba to spustit s celou cestou k fdisku
            /sbin/fdisk -l
            • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 15:19
              miker   Návštevník
              jj ,,tak tu je:

              Disk /dev/hdb: 61.4 GB, 61492838400 bytes
              255 heads, 63 sectors/track, 7476 cylinders
              Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
              Disk identifier: 0x62336233

              Device Boot Start End Blocks Id System
              /dev/hdb1 * 1 7288 58540828+ 83 Linux
              /dev/hdb2 7289 7476 1510110 5 Extended
              /dev/hdb5 7289 7476 1510078+ 82 Linux swap / Solaris
              • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 15:28
                Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                Hod tu este grub menu cat /boot/grub/menu.lst
                A ten win Disk mas odpojeny? Je to primare master disk? Ked zapojis win disk nabutuje grub menu?
                • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 15:42
                  miker   Návštevník
                  http://openpaste.org/4910/

                  jj grub nabootuje,ten win HDD je slave tusim ale je to jedno,,kedze kazdy HDD je na inom ATA kabli a predtym mi to islo,ale akonahle som reinstalol linux tak to nejde,ked zapojim win HDD tak v linuxe ked sa bootuje tak sa to zastavy,takze musim odpojit od zdroja ten win hDD aby som sa mohol dostat do linu,,a ked je zapojeny tak mi to vypise ked v gube vyberiem moznost win media center nieco ako error 17....a dalej.........
                  • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 15:56
                    Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                    Skut zapojit win disk.
                    v grub menu oznac Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic a stalac "e" ,vyber hodnotu (hd0,0) a zmen ju na (hd1,0) - daj "enter" a "b".
                    Vo Win by si zase mal zmenit (hd1,0) na (hd0,0) ,ale neviem ako mas rozdeleny disk.
                    • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 15:59
                      miker   Návštevník
                      diky,idem teda nato,,potom dam vedeit ako som dopadol :D
                      • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:14
                        miker   Návštevník
                        no takto:
                        srpavil som to tak a neisiel ani win ani lin,tak som prehodil naspat ten lin hd1,0 a aspon linux teras nabehne aj zo zapojenym win HDD,ked dam dam win tam mi to vyhodi tuto chybu :
                        error 13 invalid or unsupported executable foemat.

                        a ked som dal ten lin na hd00 a dal bootovat tak:
                        pri oznaceni linu:
                        error 17 cannot mount selected partition
                        • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:18
                          Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                          Takze ,kde mas win disk zapojeny a Linux ide posli este raz vypis sudo fdisk -l
                          • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:20
                            miker   Návštevník
                            jj uz vidim ze ho aj fdick nasiel :

                            Disk /dev/hdb: 61.4 GB, 61492838400 bytes
                            255 heads, 63 sectors/track, 7476 cylinders
                            Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
                            Disk identifier: 0x62336233

                            Device Boot Start End Blocks Id System
                            /dev/hdb1 * 1 7288 58540828+ 83 Linux
                            /dev/hdb2 7289 7476 1510110 5 Extended
                            /dev/hdb5 7289 7476 1510078+ 82 Linux swap / Solaris

                            Disk /dev/hdc: 20.0 GB, 20020396032 bytes
                            255 heads, 63 sectors/track, 2434 cylinders
                            Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
                            Disk identifier: 0x02b6d23e

                            Device Boot Start End Blocks Id System
                            /dev/hdc1 * 1 2433 19543041 7 HPFS/NTFS
                            • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:27
                              miker   Návštevník
                              a z linuxu z home sa donho pekne dostanem a mozem prezerat subory,takze poskodeny alebo nieco take podobne asi nebude
                              • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:31
                                ---   Návštevník
                                stale nevidim ako mas nastaveny grub, hod sem obsah menu.lst
                            • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:34
                              Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                              edituj subor /boot/grub/menu.lst a zmen root (hd1,0) na root(hd2,0).

                              popripade dodaj este raz win boot na skusku:
                              title Other XP
                              rootnoverify (hd2,0)
                              chainloader +1

                              No kedysi som mal tiez problem s bootovani Winu, ked nebol na 1 disku! V tvojom pripade (hdb) kvoli MBR.MBR je vzdy na 1 HDD!Preto vzdy doporucam instalovat win na 1 HDD.
                              • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:47
                                miker   Návštevník
                                jj tak spravil som to tak,le neviem ci som to urobil dobre,,restartol som PC a nabehol grub tak som editol ten linux generic... na hd2,0 a nenabehlo nic,,tak som to dal spat a spravil som to s winom hd2,0 a teiz nenabehlo tak som to vratil na spravne hodnoty,,mozno treba sravit tie dalsie kroky to title...,rootnoverifi,chain...,ale to neviem ako urobim,,keby si bol taky dobry a napisal ze ako to mam presnejsie urobyt ze ten linux co mam dat ci hs10,alebo hd20 a pod..a to iste plati aj u toho win,,,som velmi vdacni za pomoc :) dufam ze ma chapes ako to myslim :D
                                • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:54
                                  ---   Návštevník
                                  skopiruj sem obsah suboru /boot/grub/menu.lst

                                  neviem preco editujes grub pri startovani
                                  zmeny rob v linuxe po nabehnuti , v tom subore menu.lst , ked si nie si isty , tak tam pridaj kludne 5 moznosti pre WINXP -kazde s inym diskom a pri nabiehani pocitaca ich skusaj. Takze ries to cez menu.lst

                                  Edituje sa to takto (v linuxe)
                                  ALT+F2
                                  a prikaz
                                  gksudo gedit /boot/grub/menu.lst
                                • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 16:57
                                  Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                  Tvoj /boot/grub/menu.lst by mal vypadat takto: #Ubuntu

                                  title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic
                                  root (hd0,0)
                                  kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=da0b7fd2-4475-4042-ad16-de644d6a320d ro quiet splash locale=sk_SK
                                  initrd /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic
                                  quiet

                                  #Windows:

                                  title Windows XP Media Center Edition
                                  rootnoverify (hd1,0)
                                  chainloader +1



                                  quiet
                                  • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:02
                                    miker   Návštevník
                                    sakra ja som poriadna lama,,,som si teda otvoril ten editor
                                    a je tam vela riadkov na prepis,,v ktorom to mam hentak prepisat?
                                    v tomto? ## ## End Default Options ## ?? dakujem

                                    lebo v tom editore je namna az moc pismenok :D
                                    • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:05
                                      miker   Návštevník
                                      teras ked som sa lebsie pozrel tak to mam nastavene ako pises,,ale aj tak to nejde

                                      lin je na hd00
                                      a win na hd10
                                      • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:08
                                        Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                        Pri linuxe aku chybu ti hlasi?
                                    • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:07
                                      Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                      Ano edituj to za
                                      ## ## End Default Options ##
                                      a ten Windows dodaj na koniec ako novy.

                                      title Windows XP Media Center Edition
                                      rootnoverify (hd1,0)
                                      chainloader +1
                                      • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:10
                                        miker   Návštevník
                                        jj je to tak nastavenu,a je na konci toho listu.,,takze idem rebotnut a dam vediet ci ide,,zatial diky
                                        • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:13
                                          ---   Návštevník
                                          nebude treba premapovat disky?
                                          • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:16
                                            miker   Návštevník
                                            jj mozno to treba,aj ked neviem ako...no takto:

                                            ked nabehol grub s tymi nastaveniami neislo spustiti ani lin ani win,,az ked som v grube vratil hodnoty na HD1,0 tak linux ide ale windows stale nie,tak rpeto ma napadlo ze v tom win by sa malo dat ine hd.... neviem..

                                            ako to prepametujem,aj ked rozumiem po EN ale nejde mi to dohlavy co tam pisu,,,dakujem
                                            • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:24
                                              Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                              Zvlastne.
                                              Jasne ukazuje ,ze Lin mas na 1. hdd tj.(hd0,0).Teda windows musi byt na (hd0,0) alebo na (hd2,0)!!
                                              Co mas na hda? Cdrom?
                                              • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:29
                                                miker   Návštevník
                                                nechapem tej poslednej otazke ....mam aj dvdromku s ata kablom kde je hdd win

                                                btw: idem to vyskusat s tym hd2,0
                                                • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:38
                                                  miker   Návštevník
                                                  no skusal som v tom grube rozne kobinacie hd...... a nic,,,neviem co s tym moze byt,,mozno nauzaj nieco robim nespravne,,,a neexistuje nieco take ako preinstalovane grubu alebo resetnutie a pod... proste ze by sa odznova zaviedol ako pei instalacii ?
                                                  • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:44
                                                    Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                                    Myslim,ze je problem z mbr a preto win nenaskoci.jedine skusit opravit mbr z win cd a potom doinstalovat grub
                                                    • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:47
                                                      miker   Návštevník
                                                      ako opravim ten mbr ? preinstalovat win alebo v setupe winu nieco inak rozdelit?
                                                      • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:52
                                                        Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                                        If you have Windows NT / 2000 / XP, you can boot from startup CD-ROM, choose repair option during setup, and run Recovery Console. When you are logged on, you can run FIXMBR command to fix MBR.
                                                        ale pametaj stratis grub a budes ho musiet doinstalovat nanovo.
                                                        • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:56
                                                          miker   Návštevník
                                                          oki tak pokusim sa nieco z toho spravit,,dakujem moc,,
                                                          lebo win pouzivam iba na jednu vecicku co v linuxe nespojazdnim,inak linux zboznujem :)


                                                          diky este raz
                                                      • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:52
                                                        ---   Návštevník
                                                        mozes nam prezradit preco mas tak divoko pozapajane disky? Preco nemas windows na hda a ostatne na dalsich diskoch? Tvoj problem je sposobeny tym ze win ma problemy na inom ako master disku na prvom kanali a k este k tomu na primary
                                                        • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:55
                                                          skywaker   Návštevník
                                                          je potrebne doplnit toto

                                                          map-to 0x80 0x81
                                                          map-to 0x81 0x80

                                                          ak chces botovat aj Windows ktory je na inom disku nez ten ktory obsahuje grub...
                                                          • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 17:57
                                                            miker   Návštevník
                                                            takze to ked nastavim to pojde?
                                                        • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 18:03
                                                          Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                                          Ano to je pravda. najlepsie je prehodit (jeho hdc 20 GB) na primari master hda a preinstalovat Win alebo skusit opravit MBR.A linux doladit. Inak fakt neviem co ma na hda? Ja v svojom pc mam cdromku na pr. master, teda u mna hdb je prvy hd a na nom mam Win a aj Linux a bezi vsetko dobre.
                                                          • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 18:07
                                                            miker   Návštevník
                                                            ale to neni jedno ked mam dva ata kable a na kazdom je zvlast iny hDD ? lin mam samostatne na jednom kabli a dvdrom s HDD win mam na druhom ATA,hdd su obidva master....lenze nechcem stratit ziadne data.... proste vsetko je tak isto napojene,ako nahle som preinstalil tak uz to od vtedy neslo....
                                                            • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 18:18
                                                              Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                                              Pre linux ano pre windows nie.Ak si preinstaloval linux je mozne ,ze si vymazal mbr.pretoze windows mas "asi" na sec.ata a win zapisal mbr do prveho disku co je u teba hdb.Preto doporucujem aby si mal windows na prim. master a ostatne cdrom ,linux trebars aj na sec. slave.
                                                              • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 18:30
                                                                miker   Návštevník
                                                                jj tak tak to aj urobim a potom mam znova hodit vypisi a podla toho zas urcit ako nastavit grub a malo by to ist ... nie?
                                                                • Re: nenastartuje win z grubu 31.01.2008 | 18:44
                                                                  Avatar Peter Gentoo,PC-BSD,Zenwalk  Používateľ
                                                                  Ked zamenis win disk za lin disk na doske je mozne-pravdepodobne ,ze nenabutujes ani grub(lin) a ani win.Musel by si butovat z livecd a doinstalovat grub, editovat fstab a /boot/grub/menu.lst.
                                                                  • Re: nenastartuje win z grubu 01.02.2008 | 11:13
                                                                    miker   Návštevník
                                                                    ked ho nabootjuem tak normalne ho editenem ako na nainstalovanom linuxe?