video/mp3

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.02.2008 | 12:02
Avatar mrnka   Používateľ
Mohli by ste prosim poradit ako zpojazdnit prehravanie videa a mp3 na ubuntu? Mam totem a mplayer, no asi potrebujem nejake pluginy ci codeky..a neviem kde ich najst a ako stiahnut.
Totem mi nejake videa prehra,ale nie vsetky.
MP3/wmw nejdu vobec.
Prosim o jednoduchy navod..s ubuntu iba zacinam a chcem sa to naucit:-)

Dakujem.
    • Re: video/mp3 05.02.2008 | 12:03
      Elven   Návštevník
      jednoduchy navod: http://ubuntu.kayle.sk
    • Re: video/mp3 05.02.2008 | 12:44
      Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
      V Databaze znalosti najdes ako na to. Alebo klikni sem
      • Re: video/mp3 05.02.2008 | 13:29
        Avatar mrnka   Používateľ
        ..pozrela som tie poinstalacne tipy.. Mam napisat vsetky prikazy uvedene pri kapitole 4.1 mulitmedia? Alebo len niektore? Myslim, ze mam ubuntu 6.06.

    • Re: video/mp3 05.02.2008 | 14:41
      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
      Vies ako som to riesil ja ??? Dal som si Greenie ... ja viem niektory ma teraz budu preklinat alebo neviem co este, ale raz ho nainstalujes a mas pokoj. Ide tam vsetko Filmy mp3 DVD net vsetky pluginy su tam a nemusis nic riesit ... len to nainstalujes ... dlho som maval problemy ze mi nieco nechcelo ist alebo chybali kodeky ktore mi nesli nainstalovat odkedy mam Greenie nemam ani jeden problem. Nikdy sa mi nepodarilo spustit DVD lebo to chcelo kodek ktory vypisal chybu pri instalacii a teraz ???Vsetko ide pekne a ked sa ti nepaci vzhlad Greenie tak si to mozes v pohode zmenit na klasicke Ubuntu (moj pripad) len presunes ten jedne panel hore das pridat dalsi a das ho deole a uz mas ubuntu nejaky pekny skyn a mas po problemoch. A keby ani to tak doinstaluj KDE a mas paradne odladene Kubuntu Fakt odporucam vsetkym co zacinaju z linuxami Greenie. Usetrite si tym vela problemov. KEXO.
      • Re: video/mp3 05.02.2008 | 15:02
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        Nebudeme ťa preklínať...pretože táto reklama je užitočná...
        Close the Windows Open The Source
        • Re: video/mp3 05.02.2008 | 15:51
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          ja vzdy instalujem xine-ui a libxine-extracodecs na video a xmms na audio. KDE obsahuje amarok to je ako media player.

          mozes mi ale povedat preco pouzivas x rokov staru verziu ubuntu ? :)
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: video/mp3 05.02.2008 | 17:38
            Avatar m4rtin.m   Používateľ
            dobra pripomienka. nove ubunta instaluju kodeky (polo)automaticky :)
            • Re: video/mp3 05.02.2008 | 18:11
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              vynimocne s uplne vsetkym suhlasim :)

              a pokial ide o panely, ten je jeden dole (ako kubuntu ci windows) a netreba pridavat ten horny. aj ked treba povedat, ze v buntu su tie panely tak, ze v kazdom rohu je nieco uzitocne...
          • Re: video/mp3 05.02.2008 | 20:26
            Avatar mrnka   Používateľ
            no, neinstalovala som to ja, a cele to bolo narychlo.. Takze ubuntu nie je kompletny. No som rada, ze ho mam, aj ked je stary.
            Rozmyslala som nad upgrade, na 7.10, ale vraj je to lepsie spravit nanovo.
            Odporucate? :-)
            • Re: video/mp3 05.02.2008 | 20:34
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Lepšie nanovo. Ja som upgradoval a boli mierne problémy. Lepšia bude čistá inštalácia. 7.10 odporúčam ;)
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: video/mp3 05.02.2008 | 20:37
                m4rtin.m   Návštevník
                to uz radsej pockat na 8.04 ..
            • Re: video/mp3 05.02.2008 | 20:37
              Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
              Podla mna by nemal byt ziadny problem s prechodom ale ja preferujem celu instalaciu odznova je v tom potom mensi bordel teda aspon mne sa zda ...
              • Re: video/mp3 05.02.2008 | 21:07
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                vyhody instalacie nanovo:

                1) treba menej suborov stahovat (ak sa prechadza napr z 6.10 na 7.10, skratka o 2 vydania)
                2) vyssia stabilita, mensi bordel
                3) ovela rychlejsie
                4) mensi chaos v grube :D
                • Re: video/mp3 06.02.2008 | 12:47
                  mrnka   Návštevník
                  Ok, tak to skusim :-)
                  Postup: stiahnem novu verziu a napalim ako iso na cd a potom?..mam rozdeleny disk..stareho ubuntu musim dat prec, ako som vycitala, staci sformatovat? (ani formatovanie som v zivote nerobila, kde najdem prosim postup?)
                  dakujem
                  • Re: video/mp3 06.02.2008 | 13:23
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                    V skratke: Ak si stiahla Desktop CD, nabootuješ do desktopu z ktorého nainštaluješ Ubuntu. Grafickú inštaláciu v pár krokoch zvládneš, základ je mať predstavu ako chceš mať prerozdelené disky. Následne pridáš net repozitáre a nahodíš dodatočne všetko ostatné, čo v základnej inštaláci chýba.

                    Ešte sa vrátim k rozdeleniu disku, môžeš ho prerozdeliť napríklad:

                    sda (celok)
                    sda1 - prípojný bod / - veľkosť 10 GB, súborový systém ext3
                    sda2 - prípojný bod /swap - veľkosť 1 GB
                    sda3 - prípojný bod /home - velľkosť ostatok, súb. systém ext3
                    • Re: video/mp3 06.02.2008 | 13:34
                      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                      +1
                      este pridam z mojej skusenosti k repozitarom - v /etc/apt/sources.list treba zakomentovat (pridat #)riadok s CDrom (inak sa bude snazit vsetko instalovat z cdromky), repozitare som dalsie nepridaval (ak instalujes a nemas pripojeny net tak ti vsetky zakomentuje :/ a treba ich rucne odkomentovat) a zatial mi stacili tie co tam su
                      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                  • Re: video/mp3 06.02.2008 | 13:54
                    Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                    Dobra rada nad zlato: Ak si spokojna s tym, co mas teraz, tak nic nemen.

                    K instalacii: Nemusis dat stare Ubuntu prec. Hodi sa ti, az narazis na neriesitelny problem po instalacii noveho systemu. Ale musis mat miesto na disku. Skus sem napisat vypis prikazu "df" (napis do prikazoveho riadku = konzola). Potom sa bude lahsie radit.
                    Mas pripojenie k internetu, aby si mohla stiahnut dalsie ovladace a kodeky?
                    Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                    • Re: video/mp3 06.02.2008 | 18:26
                      Avatar mrnka   Používateľ
                      v podstate na ubuntu nemozem povedat krive slovo:-)..len ako vravim, nebol doplneny dalsimi instalackami, lebo to bolo narychlo..

                      tu je vypis z konzoly:
                      Filesystem 1K-bloky Použ Dostupné Pou% Namontovaný na
                      /dev/sda4 9353160 2670996 6207044 31% /
                      varrun 383872 80 383792 1% /var/run
                      varlock 383872 4 383868 1% /var/lock
                      udev 383872 112 383760 1% /dev
                      devshm 383872 0 383872 0% /dev/shm
                      lrm 383872 18856 365016 5% /lib/modules/2.6.15-29-386/volatile
                      /dev/sda1 15361888 7831676 7530212 51% /media/sda1
                      /dev/sda5 32756544 18181552 14574992 56% /media/sda5

                      Pripojenie k inetu mam, len ako vravim, neviem ako tahat kodeky a pod.
                      Nainstalovala som si vlc player, kino a mam tu aj totem.
                      • Re: video/mp3 06.02.2008 | 18:51
                        ---   Návštevník
                        Tiez by som nemenil ubu 6.06 ak sluzi k plnej spokojnosti ,je stale podporovany tak nie je dovod ho menit. 6.06 bola velmi vydarena verzia, co sa o novsich neda az tak presvedcivo povedat.

                        pozri si navod pre 6.06

                        bod c.1
                        treba upravit sources.list

                        deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ dapper main restricted universe multiverse

                        pridat podla toho navodu na koniec tych riadkov restricted universe multiverse

                        potom pridat repo pre medibuntu

                        budu to dva riadky (pre 6.06), otvor konzolu a skopiruj to tam

                        sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/dapper.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
                        wget -q http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add - && sudo apt-get update
                        potom uz len
                        sudo apt-get update
                        sudo apt-get install libdvdcss2 w32codecs

                        a da sa pokracovat v instalacii dalsich balikov gstreamer* atd.

                        Na instalovanie balikov sluzi Synaptic (SYSTEM-->SPRAVA-->Sprava balikov SYNAPTIC (pisem to z 7.10 ,tak snad je synaptic na tom istom mieste aj v 6.06). Aj uprava sources.list sa da robit cez menu synapticu a netreba to upravovat cez konfigurak.
                        • Re: video/mp3 07.02.2008 | 20:41
                          Avatar mrnka   Používateľ
                          Dakujem.
                          Prave som to dokoncila. Podla vsetkeho to prebehlo OK, ale prehrava mi iba wav. Pokial ide o mp3, avi, mov, wmw..vypise ze nemam nainstalovany dekoder a potrebujem pluginy:-(
                          Skusala som napisat do konzoly sudo apt-get install avifile* ale chce to odo mna vlozit CD ubuntu do mechaniky.. ?
                          Hmm, tak neviem.. Co dalej?
                          • Re: video/mp3 07.02.2008 | 20:53
                            ---   Návštevník
                            o akych programoch sa bavime?
                            • Re: video/mp3 07.02.2008 | 21:13
                              Avatar mrnka   Používateľ
                              tak som na to prisla..:-)
                              trosku som sa urychlila.Ospravedlnujem sa. Kodeky pyta iba totem. VLC player v pohode prehra mp3,avi, mov:-) ..nejde iba wmw format. Tam pocut iba zvuk, obraz nevidno.
                              Kde je asi chyba?

                              totem mam asi prednastaveny..budem to musiet zmenit.
                              • Re: video/mp3 07.02.2008 | 21:21
                                ---   Návštevník
                                gstreamer0.10-pitfdll by mal spojazdnit wmv9
                                + doinstalovat dalsie gstreamer baliky (odkaz je o prispevok nizsie (restricted formats)
                                • Re: video/mp3 07.02.2008 | 21:48
                                  Avatar mrnka   Používateľ
                                  ten prv spomenuty nespojazdnil, skusim pozriet restricted formats..
                                  Folklor sa mi zacina pacit:-)
                                  Dakujem za pomoc. :-)
                                  • Re: video/mp3 07.02.2008 | 22:02
                                    ---   Návštevník
                                    folklor sa da nahradit programom automatix ,niekto to odsudzuje , niekto to chvali. Ja som s tym zatial nemal nikdy problemy.
                                    Pre 6.06 ,
                                    po pouziti automatix-u je vhodne najst v menu tohoto programu polozku REMOVE AUTOMATIX REPOS ,aby sa obnovilo povodne nastavenie sources.list a nemiesali sa zdroje balikov. (pisem to o verzii pre ubu 7.10 , malo by to byt aj vo verzii pre 6.06)
                                    • Re: video/mp3 08.02.2008 | 10:34
                                      mrnka   Návštevník
                                      v pripade automatixu si vyberam sama co chcem nainstalovat, alebo je to komplet balik? Nechcela by som instalovat vsetko, ale len to, co bezne pouzivam.

                                      A este otazka mimo temy ale tiez k ubuntu. Na NB mam aj wifi, sice pouzivam pripojenie pevne, ale pre istotu, rada by som ho mala funkcne aj na ubuntu.

                                      A co sa tyka bezpecnostnych aktualizacii..to su aktualizacie, o ktorych ma informuje po spusteni systemu ubuntu?(.."boli najdene aktualizacie.." ) Raz som ich uz stahovala, ale neviem coho sa tykaju a ako vravim, nechcem zahlcovat system tym co nepotrebujem.
                                      Vopred dakujem za odpoved.
                                      m :-)
                                      • Re: video/mp3 08.02.2008 | 12:03
                                        ---   Návštevník
                                        v automatix-e si vyberas co chces instalovat (pre ubu 6.06 je to priblizne to iste).

                                        Bezpecnostne aktualizacie urcite instaluj, maju rozhodne vyznam, ak sa objavila nejaka chyba v nainstalovanych balikoch ,takto ju odstranis (do najdenia dalsej :-)). Tie najdene aktualzacie su vsetky (nielen bezpecnostne) co su dostupne.

                                        S tym wifi zaloz novu temu. Tu vo vlakne o mp3 by sa to stratilo.
                                      • Re: video/mp3 08.02.2008 | 12:05
                                        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                                        Bezpecnostne aktualizacie by mali fungovat tak, ze ti ponuknu iba opravy na programy, ktore uz mas nainstalovane. Nemalo by instalovat nic navyse, az na pripady, ze je to naozaj nutne. Tolko teoria. Ako to robi Ubuntu v praxi neviem, pretoze nepouzivam Ubuntu.
                                        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                                        • Re: video/mp3 11.02.2008 | 20:21
                                          Avatar mrnka   Používateľ
                                          Predpokladam teda, ze ide o "softverove aktualizacie", ktore "opravuju chyby, odstranuju bezpecnostne zranitelnosti alebo poskytuju nove vlastnosti ".
                                          Momentalne ich tam mam vyse 30, objem cca 48M.
                                          Ine som nenasla.
                                          Mozem to teda kludne vsetko stiahnut? Je tam napr. linux kernel image, alebo phython libxml..a pod..
                                          D.



                                          • Re: video/mp3 12.02.2008 | 14:45
                                            Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                                            Urcite. Aktualizovat je nutnost. Si pozri vcerajsiu spravicku: lokalny exploit kernelu (V jadre linuxu bola objavena chyba, ktorá dovoluje lokálnemu užívateľovi získať prístup na root-a).

                                            Je to len 48 MB tak to by nemalo byt nic nove, iba novsia verzia toho co uz mas nainstalovane.
                                            Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                                            • Re: video/mp3 12.02.2008 | 16:58
                                              Avatar mrnka   Používateľ
                                              OK, dakujem..hned ako pridem domov, tak to aktualizujem:-)
                                    • Re: video/mp3 12.02.2008 | 17:01
                                      Avatar mrnka   Používateľ
                                      tak to wmw nejde ani za nic..a to som uz nainstalovala aj dalsie baliky kodekov:-(
                                      V manualy som vsak citala, ze wmw-cka v ubuntu nejdu, lebo je to tak zabezpecene. Vraj..
                                      • Re: video/mp3 12.02.2008 | 17:26
                                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                                        Vyskúšaj tie súbory prehrať cez MPlayer, ak ho nemáš nainštaluj ho:

                                        sudo apt-get install mplayer w32codecs
                                        • Re: video/mp3 12.02.2008 | 18:19
                                          Avatar mrnka   Používateľ
                                          super, ide to:-)
                                          ja som mplayer mala, ale vyhodila som ho..kedze nesiel a zdalo sa mi, ze mam prehravacov akosi vela..
                                          No teraz som ho opatovne doinstalovala a fici jedna radost.
                                          Dakujem:-)
                                      • Re: video/mp3 12.02.2008 | 18:05
                                        ---   Návštevník
                                        vraj? JPP?
                                        neviem o akom manuali pises , ale minimalne wmv9 ide bez problemov. Aj v totem-e a samozrejme v mplayer-i.

                                        mam vo zvyku rucne instalovat kodeky pre mplayer (nie essential ,ale all-xxx.tar.bz2 balik zo stranky mplayer-a a nemam ziadne problemy. Ci ide aj wmv10 to netusim, ale nenasiel som zatial nic co by mplayer neprehral.)
                                        • Re: video/mp3 12.02.2008 | 18:21
                                          Avatar mrnka   Používateľ
                                          no citala som manual ubuntu,kubuntu..na ubuntu.kayle.sk.. :

                                          "Niektoré súbory však prehrať nepôjde (väčšinou wmv), je to zdôvodnené monopolom tej firmy, ktorú netreba menovať :) .."

                                          tak som si mylne myslela , ze ked nepojde, tak nepojde..
                                          no ide to:-)
                                          • Re: video/mp3 12.02.2008 | 18:37
                                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                                            no mne wmv ide urcite prehrat.
                                          • Re: video/mp3 12.02.2008 | 19:57
                                            ---   Návštevník
                                            nesmies citat bludy jedneho snílka , ktory pise manual. To je cely problem. Zaver je ze wmv ide, islo a urcite nie je s nim problem.
                                            • Re: video/mp3 13.02.2008 | 10:39
                                              Avatar mrnka   Používateľ
                                              :-) OK

                                              ..takze tato tema je vyriesena.. vsetkym dakujem za rady
                          • Re: video/mp3 07.02.2008 | 21:08
                            ---   Návštevník
                            aby tych navodov nebolo malo ,tak dalsi (poinstalacny folklor nema chybu:-))
                      • Re: video/mp3 07.02.2008 | 11:23
                        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                        Vdaka. Neviem, ake data mas v /media/sda1, ale dali by sa skopirovat do /media/sda5 (miesto tam este je) a potom mozes pouzit diskovy oddiel /dev/sda1 pre instalaciu noveho systemu. Ale niekto tu uz napisal navod na doinstalovanie kodekov (ja Ubuntu nepouzivam, takze by som ti neporadil), tak skus najskor doinstalovat kodeky (inet mas, takze no problem) a potom sa rozhodni, ci potrebujes nove Ubuntu. 6.06 ma dlhorocnu podporu, takze staci aplikovat pravidelne bezpecnostne aktualizacie a nemas dovod prechadzat na novsie Ubuntu, kym 6.06 neskonci podpora.
                        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                        • Re: video/mp3 07.02.2008 | 15:53
                          Avatar mrnka   Používateľ
                          Dakujem. Najprv teda skusim stiahnut kodeky. Zda sa mi to rozumne. O uspech ci neuspech sa podelim:-)
    • Re: video/mp3 05.02.2008 | 17:38
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Na novších ubuntu stačí raz spustiť mp3 alebo video a ponúkne ti inštaláciu kodekov. V starších pomôže nainštalovať balíky xine (alebo libxine1), libxine-extracodecs ako tu ž ktosi hore spomínal.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: video/mp3 05.02.2008 | 18:06
        Avatar Matúš Vološin Ubuntu 10.10  Používateľ
        ano mam ubuntu 7.10 a hned po instalacii a aktualizacii mi islo spustit mp3
    • Re: video/mp3 05.02.2008 | 20:46
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      OT: vedeli ste ze posledny patent na mp3 vyprsi 30 decembra 2017? Potom bude mp3 podpora vo free distrach out of the box :-)