ZALOHA SYTEMU

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.02.2008 | 13:59
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
chcel by som si zalohovat instalaciu ubuntu (alebo hociktoreho ineho distra)
najlepsie by bolo vytvorit nove instalacne DVD s mojim systemom a nainstalovanymi balickami ale to nebude take jednoduche

stacilo by nahrubo skopirovat vsetky data z / a z /home ?? bude to po skopirovani na cisty disk toho isteho PC fungovat ??
alebo sa mi neoplati zalohovat / a staci iba /home ?? predpokladam situaciu - vyladene ubu + kopa novych balickov a programov a driverom a tem a neviem co este

ale uplne by stacilo nieco take ako vraj ponuka APTonCD (z ubuntu) ze ulozi nainstalovane balicky na CD/DVD a tie sa potom daju z neho nahodit do systemu ako z repozitara, nemam to oskusane lebo sa mi nechce koli tomu instalovat ciste ubu a skusit, a k tomu CD kt mi vytvorilo ked som vlozil do mechaniky a dal otvorit manazerom balickov tak mi ten manazer uplne prestal fungovat (aj synaptic aj apt-get, stacilo rucne odstranit CD zo sources.list), funguje niekomu tento program korektne ?? nastavenie asi nenahodi ?

zaviest novy grub a zapis do MBR nie je problem to by som spravil aj rucne z live cd
chcem to koli tomu ze ak sa mi nahodou nieco podube co nebudem vediet opravit (co sa mne dost casto stava, bo robim kadejake pokusy) aby som nemusel instalovat system odznovu a vsetko nastavovat, respektive aby som mohol rovnaky system nahodit na novy disk (v tom istom PC) - chcem vymenit disk bo tento je stary a bude z neho externy a do PC dam novy
Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 14:08
      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
      ja som to robil pomocou SystemRescueCd a programiku Partimage ktory zalohuje a obnovuje kompletne particie
      Tiez by ti mozno na zalohu dat stacilo Rsync alebo Grsync
    • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 14:10
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      najkorektnejsie aj najlahsie riesenie je podla mna dd na mbr (vratane rozdelenia disku) a partimage particie
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 14:13
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        partimage ti neobnovi ak mas co i len o 1 bajt rozdielnu velkost particie takze to dd odporucam spravit :)
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
    • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 14:43
      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
      btw, cosi podobne sa tu uz preberalo -> Záloha celého systému
      • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 15:07
        Avatar srigi   Používateľ
        Mno ten moj postup, celkom nic moc. Narobi viac skody ako uzitku. Doporucujem moje prispevky ignorovat a povazovat za improper :-)
    • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 15:49
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Ja som to robil podla tohto navodu a pouzil som APTon CD na zalohu balickov
    • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 19:04
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      DAKUJEM PEKNE VSETKYM

      Myslim ze som nasiel riesenie a tym je CLONEZILLACLONEZILLA ktora je zalozena na partimage co mi bude snad vyhovovat

      hned ako to oskusam sem hodim ze vyriesene, pripadne pridam postreh, otazky a bugy ktore ma postretnu
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 19:16
        still   Návštevník
        Jedna drobnost.. neviem ako funguje Clonezilla, ale ako je napisane aj v navode, na ktory odkazuje david1, tak odporucam nezalohovat adresare

        /proc
        /sys

        ak sa vytvara iba ako virtualny, tak ani

        /tmp

        dalej ostatne pripojene media

        /mnt
        /media

        a ak nie je nevyhnutne potrebne tak ani

        /lost+found

        najma prve 2 odporucam vylucit.
        • Re: ZALOHA SYTEMU 06.02.2008 | 19:35
          still   Návštevník
          A zlate pravidlo:
          Nezalohujte na ten isty fyzicky disk, na ktorom su povodne data!
          najlepsie je zalohovat na uplne iny pocitac.

          Co sa tyka zalohy systemu ako takeho, bez uzivatelskych dat, tam myslim staci aj jednoducha zaloha ako je tu popisovana. Kedze system sa da znovu nainstalovat a upravit podla vlastnych predstav.
          Ale co sa tyka uzivatelskych dat, teda /home, tam odporucam inkrementalnu zalohu (uklada iba zmeny od poslednej zalohy) pre pripad, ze si nieco omylom zmazete a pridete na to az po zalohovani. Obcas dokaze zachranit nervy a je aj trosicku rychlejsie :-)

          pre inkrementalne zalohy aj cez ssh na vzdialeny system : rdiff-backup
          a male vylepsenie pre prehliadanie jednotlivych zaloh podla datumu : archfs
          - pripoji zalohu do adresara (pouziva FUSE), kde vytvori adresare, ktore v nazve obsahuju datum a cas vytvorenej zalohy. Takze obnovenie dat z urciteho datumu uz ani jednoduchsie nemoze byt :-)
        • Re: ZALOHA SYTEMU 10.02.2008 | 10:18
          Avatar srigi   Používateľ
          A /dev tiez.
    • Re: ZALOHA SYTEMU 08.02.2008 | 13:40
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Ja este pouzivam sbackup ktory pouziva aj spominanu inkrementalnu zalohu a da sa v nom nastavit ktore adresare ti zalohuje, aku metodu zalohy pouzije,da sa pekne nastavit kedy sa ma robit zaloha a kedy sa maju vymazavat stare zalohy a vela inych veci . Sbackup najdes aj v balickoch v Synapticu.