PC a vyuzitie

Sekcia: Hardware a Drivery 06.02.2008 | 21:18
majo   Návštevník
Caute chalani. Doma som nasiel PC :
2x500Mhz pentium 3.
180MB SDRAM.
30GB ata disk.
SCSI radic a SCSI CDROMKU.
Da sa s tym PC nieco robit? Naco by to bolo dobre.
    • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 21:19
      majo   Návštevník
      Ake distro. A ake prostredie by ste tam dali?Pripadne o co rozsirili HW pc?
      • Re: PC a vyuzitie 18.03.2008 | 04:37
        proof   Návštevník
        Zenwalk.
        RAM, ale mala by stacit 180..
    • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 21:19
      debi   Návštevník
      poslal by si mi ho za cenu postovneho?
    • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 21:21
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Ak to ma nieco viac (resp. do toho mozes nieco dokupit, napr. sietovu kartu.. ) tak mozno server, podla toho co by si chcel robit. Myslim ze by sa tam kludne sprovoznit Fluxbox na nejakom minimalistickom distre
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 21:25
        majo   Návštevník
        Sietovka tam je :) a zvladlo to gnome..sekano ale zvladlo..Teraz tam nahadzujem arch duke. Uvidime co s toho bude..
        Skusal som KDEmod. Enligthenment fluxbox mi neako nesedi. Co ja viem. Docela sa mi to paci ked kuknem do bedne a tam dva CPU :D
        • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 21:28
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          jj skus to E17, gnome by som tam asi nedaval, kedze sekalo..
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 21:52
            majo   Návštevník
            Ouf skusim tu E17 este prist na to ako to cele dostat to funkcneho celku :D
    • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 22:50
      WlaSaTy   Návštevník
      s 2x500MHz sa da v klude pracovat, scsi radic nezvykne byt problem (pokial nie je do isa slotu alebo nebodaj vyhoreny). ale odporucil by som (ako kazdy) pridat ramku, skontrolovat sloty a vrazit tam nejaku lepsejsiu grafiku, mozno vyhodit to scsi a nahradit dvd prepalovackou, pridat kartu na USB2.

      ale bez zakladneho popisu typu lspci, hwinfo, lshw, isapnp... mozeme len hadat ze sa jedna o starsi servrik s doskou od intelu alebo pracovnu stanicu (dell, hp kayak??) sa toho da skonstatovat len ze v case predaja sa jednalo o super delo.

      zazraky od toho cakat nemozes, najme sw ktory stoji za prd tam asi nepojde plynule (skype a flash) ale na beznu pracu, dopohody.

      ps.: co je to za scsi radic a cdromu?
      • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 23:20
        majo   Návštevník
        Ehm prepacte.Prikladam :
        # lshwd
        00:00.0 Class 0600: Intel Corp.|440BX/ZX - 82443BX/ZX Host bridge (intel-agp)
        00:01.0 Class 0604: Intel Corp.|440BX/ZX - 82443BX/ZX AGP bridge (agpgart)
        00:07.0 Class 0601: Intel Corp.|82371AB PIIX4 ISA (unknown)
        00:07.1 Class 0101: Intel Corp.|82371AB PIIX4 IDE (ata_piix)
        00:07.2 Class 0c03: Intel Corp.|82371AB PIIX4 USB (uhci_hcd)
        00:07.3 Class 0680: Intel Corp.|82371AB PIIX4 ACPI - Bus Master IDE Controller (sonypi)
        00:09.0 Class 0300: S3 Inc.|ViRGE/DX or /GX (s3virge)
        00:0b.0 Class 0200: 3Com Corp.|3c900 Combo [Boomerang] (3c59x)
        00:0c.0 Class 0100: Adaptec|AHA-2940U/UW / AHA-39xx / AIC-7895 (aic7xxx)
        00:0c.1 Class 0100: Adaptec|AHA-2940U/UW / AHA-39xx / AIC-7895 (aic7xxx)
        ---:--- Mouse: Generic PS/2 Wheel Mouse [/dev/psaux] (msintellips/2
        

        # cat /proc/cpuinfo 
        processor       : 0
        vendor_id       : GenuineIntel
        cpu family      : 6
        model           : 7
        model name      : Pentium III (Katmai)
        stepping        : 3
        cpu MHz         : 448.813
        cache size      : 512 KB
        fdiv_bug        : no
        hlt_bug         : no
        f00f_bug        : no
        coma_bug        : no
        fpu             : yes
        fpu_exception   : yes
        cpuid level     : 2
        wp              : yes
        flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr sse
        bogomips        : 898.63
        clflush size    : 32
        
        processor       : 1
        vendor_id       : GenuineIntel
        cpu family      : 6
        model           : 7
        model name      : Pentium III (Katmai)
        stepping        : 3
        cpu MHz         : 448.813
        cache size      : 512 KB
        fdiv_bug        : no
        hlt_bug         : no
        f00f_bug        : no
        coma_bug        : no
        fpu             : yes
        fpu_exception   : yes
        cpuid level     : 2
        wp              : yes
        flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr sse
        bogomips        : 997.45
        clflush size    : 32
        

        • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 23:28
          majo   Návštevník
          # hwdetect  --show-scsi
          SCSI   : aic7xxx sd_mod sr_mod st
          #hwdetect --show-net
          NET    : mii ppp_generic slhc 3c59x
          #
          
        • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 23:54
          WlaSaTy   Návštevník
          vcelku solidne zelezo, doska od intelu aj s AGP slotom, sietovka 3com, SCSI radic Adaptec SCSI-3.

          Ako som predpokladal, zislo by sa tam pridat kartu pre USB2 (ak mas prehravac alebo usb disk vecsi 1G), vymenit grafiku za nejaku Nvidia aspon 440 alebo Matrox G450 (ak to AGP slot zvlada) namiesto tej S3, pridat RAMku (bacha aby tam nesli RIMMy, tie sa tazko hladaju), mozno pridat rychlejsi, tichsi a vecsi PATA/IDE disk.

          k tomu disku, skus pozret co vypise sudo hdparm -tT /dev/hda
          k tej RAM, pozri vypis dmidecode

          k dalsim veciam, SCSI disky tam asi koli hlucnosti nedas a vetraky budes musiet premazat. po tolkych rokoch je to dost hlucne a zaprasene. dufam ze to nemali v kancli kde sa fajcilo, to by ta asi z toho smradu slahloo zem.

          PS.: stalo by za to pozret ako to vyzera vnutri, ale bacha na kabel do CDROM. Ak je SCSI3 tak s nim velmi opatrne.
          • Re: PC a vyuzitie 07.02.2008 | 21:48
            majo   Návštevník
            Hm neco som asi pohnojil. Firefox pekne fungoval.Restartol som PC.. a naraz FF nie je ani v menu ani cez xterm nejde pustit.Command not found. Tak skusam hdparm.Command not found.A dmidecode command not found.
            ]$ dmidecode
            bash: dmidecode: command not found
            # pacman -S dmidecode
            :: dmidecode-2.9-2: local version is up to date. Upgrade anyway? [Y/n] Y
            resolving dependencies... done.
            looking for inter-conflicts... done.
            
            Targets: dmidecode-2.9-2  
            
            Total Package Size:   0,10 MB
            
            Proceed with installation? [Y/n] Y
            :: Retrieving packages from extra...
             dmidecode                 39,3K   73,3K/s 00:00:01 [#####################] 100%
            checking package integrity... done.
            cleaning up... done.
            (1/1) checking for file conflicts                   [#####################] 100%
            (1/1) upgrading dmidecode                           [#####################] 100%
            [root@myhost marek]# dm
            dmesg         dmxaddscreen  dmxresize     dmxrmscreen   dmxwininfo
            dmxaddinput   dmxreconfig   dmxrminput    dmxtodmx      
            [root@myhost marek]# ]$ dmidecode
            bash: ]$: command not found
            
            Hm nechapem...
            • Re: PC a vyuzitie 07.02.2008 | 21:51
              majo   Návštevník
              O a distro je arch. Hm scsi radic mi neako nefacha, Mam tam ata cdromku. Ale to sa neako spravi.
              A mam Offtopic otazku. Ja som nechtiac monitor CRT umyl a utrel s niecim ako okena. A teraz su tam flaky ktore nejdu dole. Ako keby to stale bolo mokre. Cim to mozem dat dolu?
              • Re: PC a vyuzitie 08.02.2008 | 00:13
                WlaSaTy   Návštevník
                ten monitor si vycisti niecim ako umyvac okien alebo umyvac monitorov, ja si monitor cistim pomocou clin windows + alcohol a utieram to toaletakom (takym co nie je moc chlpady a do polosucha).

                ohladne dmidecode, tak ten sa spusta cez sudo dmidecode a nie ]$ dmidecode. sudo preto ze bude kukat do /dev/kmem. podobne aj s tym hdparmom ktory bude riesit priame citanie z hdd.
                • Re: PC a vyuzitie 08.02.2008 | 16:43
                  majo   Návštevník
                  Ono skusal som to aj cez sudo. Aj cez root. v systeme su nainstalovane. Aj firefox. Ale nepusti ich. Ako keby neexistovali. Nechapem to.
                  • Re: PC a vyuzitie 08.02.2008 | 22:42
                    WlaSaTy   Návštevník
                    co nespusti, program z /sbin alebo z /usr/sbin cez sudo alebo pod rootom? no nic, skoda.
                    • Re: PC a vyuzitie 08.02.2008 | 22:47
                      majo   Návštevník
                      Ahoj, neviem ako to popisat. ono stacilo nekedy napisat hdparm a tabulator a doplnilo to. A od predvcera nic. Ako keby to tam nebolo. ale su nainstalovane. Hm :(
                      • Re: PC a vyuzitie 08.02.2008 | 22:54
                        WlaSaTy   Návštevník
                        $ whereis hdparm
                        hdparm: /sbin/hdparm /etc/hdparm.conf /usr/share/man/man8/hdparm.8.bz2
                        $ sudo /sbin/hdparm -tT /dev/hda
                        Password:
                        
                        /dev/hda:
                         Timing cached reads:   570 MB in  2.24 seconds = 254.78 MB/sec
                         Timing buffered disk reads:   84 MB in  3.04 seconds =  27.62 MB/sec
                        $ 

                        no co, tak tam mam pomaly disk, ja som tu zostavu neobjednaval.
                        • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 12:14
                          majo   Návštevník
                          V pohode rychlost..
                          Dnes som tak z haluze odfotil ten serverik
                          • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 13:21
                            WlaSaTy   Návštevník
                            no, v pohode rychlost bola pri disku nad 100G zapojenom cez IDE radic s normalnou elektronikou. na podobnej doske ale s doplnkovou kartou to bolo cez 50MB/s, holt radic od silikonov ma nieco do seba.

                            inak 4xRAM, 3xPCI 32, 1xPCI64, 1xAGP je relativne v pohode. napchaj tam co najviac RAM co najdes, normalnu grafiku a budes sa divit.

                            inak ten adaptec je LVD albo HVD? mozno sa nedohodol s cdrom a obidva komponenty spachali harakiri.

                            ps netusim ci manta alebo vanta boli grafiky, vanta nemala 3d (to riesili ovladace cez cpu) a manta ako kompania dodavala zvlastne sunty.
                            • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 16:59
                              majo   Návštevník
                              Ono dnes SDRAMKY stoja dost vela. Skusim este neake zohnat. Zatim tam mam 3x64MB a chcelo by to viacej.
                              Idem testnut ARCH+KDEmod skusim to rozbehat. :)
                              • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 18:00
                                WlaSaTy   Návštevník
                                doska co ma PCI64 a idu do nej len SDRAM?

                                no netvrdim ze do i440BX/ZX pojdu najnovsie hypervykonne mega giga ramky, ale skusil by som nejake starsie volne dostupne.
                                • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 18:23
                                  majo   Návštevník
                                  NO ja moc sdramiek nemam k dispozicii. Musim to asi s neakych bazarov pokupovat.
                                  • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 20:18
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    hm, to je ozaj tak unikatna doska ze do nej idu len sdram-y? vzhladom na ten PCI64 tomu moc neverim ale nevylucujem.
          • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 16:55
            majo   Návštevník
            Ok uz to ide..
            sudo /sbin/hdparm -tT /dev/sda 
            
            /dev/sda:
             Timing cached reads:   218 MB in  2.00 seconds = 108.85 MB/sec
             Timing buffered disk reads:   30 MB in  3.17 seconds =   9.47 MB/sec
            
            A dmidecode.
            SCSI disk nemam. Takze nemozem ho tam dat.Ale skusil bych to :D.
            • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 20:25
              WlaSaTy   Návštevník
              ty koki, fakt.
              Type: DIMM SDRAM

              a k tomu disku, skus si podporit DMA na radici. ta zostava by mala davat okolo 30MB/s, tych 10MB/s je dosiahnutych v PIO mode.
      • Re: PC a vyuzitie 06.02.2008 | 23:49
        majo   Návštevník
        Heh skusal som flash :D
        Video jemne posekava..Ako da sa to pozerat.
        Vytazenie CPU1 70%
        CPU2 30%
        • Re: PC a vyuzitie 07.02.2008 | 00:09
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak to si trhol rekord. Niektorym uzivatelom tohoto portalu trha flash aj pri CPU nad 2GHz a tebe ide relativne ok aj na 450MHz teda na viac ako 4x slabsom prcaku :)

          ale to je aj tym ze mas kvalitne komponenty.
          • Re: PC a vyuzitie 16.03.2008 | 14:13
            Majo   Návštevník
            Nikde som nenasiel ako velky disk tam mozem pychnut. 500GB disk to zvladne? Nechcem kupit velky disk a zistim ze nepojde
            • Re: PC a vyuzitie 16.03.2008 | 14:56
              WlaSaTy   Návštevník
              linux ano, ale bios z toho nemusi bootovat pokial nedodrzis prastare a vseovecne zname odporucania na ktore ludia obvykle s chutou zabudaju.

              teda aspon myslim, ja mam disky do 200G a ajtak mam nastaveny boot z povodneho 4.5G disku na ktorom mam kompletny system. uz by sm si v tom mohol aj poupratovat.

              PS.: daj si ale bacha na zdroj, niekolko rocny zdroj nemusi dodavat tolko co ma na nalepke a niektory ludia nerataju do spotreby vsetky komponenty co moze byt viac ako problem.
        • Re: PC a vyuzitie 07.02.2008 | 00:17
          Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
          skus ho trochu potunit... povypinaj zbytocne sluzby.. (bluetooth,pre slepcov brltty a take zbytocnosti...) ta grafika asi bude fakt najvacsia brzda systemu.. dajaka 2mxka a 4mxka ti dvihne cele do pouzitelneho stavu.. skus kuknut distro crunchbang... taka osekana ubunta 7.10 ale celkom sranda ...
          http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=62650 ..par tipov...
          http://blog.lxpages.com/2007/04/24/ubuntu-performance-guides/ ..dalsich par
          http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=189192 jak by smet dalsie
          Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
    • Re: PC a vyuzitie 07.02.2008 | 11:30
      Avatar srigi   Používateľ
      Da sa s tym PC nieco robit? Naco by to bolo dobre.


      Keby som bezal Gentoo, tak by som z toho spravil distcc server. Tie dva CPU si proste zelaju byt vytazene.

      Ak z toh nekces robit desktop PC, tak bud hore spomenuty namet, alebo NAS a torrent / hhtp / ftp stahovaci server a na vytazenie CPU spustit BOINC, nech uz tu rakovinu porazime.
      • Re: PC a vyuzitie 07.02.2008 | 23:31
        majo   Návštevník
        distcc server by som asi moc nevyuzil. Mno skusim mam doma este ati 32MB grafarnu. Skusim ju tam vopchat. Lebo je to o drzku s tu grafiku S3 ci co to je...
    • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 20:20
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      osobne by som hodil nieco s "mysacim" prostredim...
      • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 21:32
        majo   Návštevník
        Hm xfce je dobre tak okolo 200-300MB ram.. ja mam 3x64MB SDRAM. To by neslo moc dobre. Ale skusim, dik za tip.
        • Re: PC a vyuzitie 09.02.2008 | 21:52
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          • Re: PC a vyuzitie 10.02.2008 | 01:46
            majo   Návštevník
            Nahodil som si KDE-cko. Ram s konquerorom je asi 77MB...takze v pohode sa s tym da fungovat. Obcas potrhne ale to je ten vykon toho stroja...
            • Re: PC a vyuzitie 10.02.2008 | 01:58
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no... s tym xfce... na tych 192 je to podla mna uplny ideal...
              • Re: PC a vyuzitie 10.02.2008 | 13:12
                majo   Návštevník
                Doma som nasiel v sufiku neake 3xpentium_3 500Mhz a 3xpentium_2 266MHz + neake dosky pre ne. Rozmyslal som ze by sa vytvoril skript ktory hned po spusteni pusti mpg123 alsamixer do polovice. A zacne prehravat vsetko porade v /home/majo/music/.
                Pripadne zo siete..
                Bol by s toho taky malicky mp3 prehravac..
                • Re: PC a vyuzitie 11.02.2008 | 12:09
                  Avatar srigi   Používateľ
                  V takom pripade radsej pouzi MPD (music player daemon). Ma to potom kopec vyhod. MPD si z medii na disku urobi kniznicu a k tej sa potom mozu pripajat klienti (miestny aj vzdialeny - to je ta hlavna vyhoda).
                • Re: PC a vyuzitie 18.03.2008 | 00:43
                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                  ...a na chrbte autobatériu na napájanie :-)
                  v celku prenosné zariadenie
                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: PC a vyuzitie 16.03.2008 | 15:41
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      mne by sa zisiel nejaky wl-500gP, nevala sa ti nahodou doma nejaky o ktorom nevies?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: PC a vyuzitie 17.03.2008 | 22:25
        majo   Návštevník
        Uff to ne ale vala sa mi tu vigor 2600VGST a sputa malickych dsl modemikov:D
        • Re: PC a vyuzitie 17.03.2008 | 23:44
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          to nie. a co taky linksys wrtsl54gs? :)
          Debian. apt-get into it…
    • Re: PC a vyuzitie 18.03.2008 | 00:38
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      V pohode na ovládanie nejakého prístroja, na bežnú prácu stačí (len tá RAMka sviňa malá), aj nejaké kancelárske aplikácie, web bez problémov, aj nejaké video (nie tá najvyššia kompresia), aj jednoduchšie výpočty menších molekúl :-), hudba v ľubovoľnom formáte - kopec využití
      Nepoužívaj na prelomenie silných šifier.
      Inak Pentium sú veľmi dobré a spoľahlivé procesory, takže kľudne môže fungovať.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>