Linux na DELL

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.02.2008 | 21:46
Avatar jailbird   Používateľ
Viete mi niekto pomoct ako dostat Linux resp. Ubuntu na laptop dell. Mam Inspiron 6400 a nejde mi bootovat Ubuntu z CD, zostane mi stat v DOSe na riadku A:\.
dik
    • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 21:48
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Nastav si v BIOSe bootovanie z CD.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 22:21
        Avatar jailbird   Používateľ
        ved mam, pustim bootovanie z cd a nic ..
        • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 22:30
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          A je to CD dobre napálené? Ako si ho napaľoval?
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 22:32
          WlaSaTy   Návštevník
          a je na tom CD vypaleny jeden subor alebo niekolko adresarov/priecinkov a dalsi balast?
          • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 22:35
            Avatar jailbird   Používateľ
            Myslim ze je to dobre, stiahne ,namountovane, napalene ako bootovacie a nejde, ale myslim ze v tom ma prsty dell, :(
            • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 23:11
              WlaSaTy   Návštevník
              skus to ojebabrat cez loadlin.exe, ten by mal fungovat aj pod dosom.
              • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 23:29
                Avatar jailbird   Používateľ
                to je co, nieco mi to hovori,
                • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 23:34
                  WlaSaTy   Návštevník
                  to ti bol taky program, co nastartoval linux z dosu alebo starych windows (95/98 a mozno aj me) podobne ako to robi lilo alebo grub.

                  nemas to tam niekde na tom cdcku? kedysi to pribalovali.

                  ale teraz som si spomenul ze loadlin.exe asi zakapal ked urobili grub for dos. tebe by stacilo urobit malicku particiu pre zakladny dos (hoci aj free dos alebo opendos ak uz nemas) a na nu nahrat loadlin alebo grub for dos a nastartovat to jadro aj s initrd z cdcka. tym obides nebootovanie z cdcka a nakopnes bud live alebo install cd linuxu.
                  • Re: Linux na DELL 12.02.2008 | 23:59
                    Avatar jailbird   Používateľ
                    to ako spravim? ja mam skurruuvenu vistu, a ten dos je nejaky divny
                    • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 00:04
                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                      Moment. Ty máš na disku Vistu a aj DOS? Alebo si len to CD ubuntu napaloval v nerovi a dal si boot CD a on ti tam pridal nejaký freeDOS?
                      Ak otvoríš to CD, čo je na ňom?
                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                      • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 00:17
                        Avatar jailbird   Používateľ
                        napaloval som to v nerovi ako bootovacie, mam vistu a ked dam ten disku bootovat po restarte v biose z cd tak to nejde a skonci to na riadku A:\ a nic dalej.
                        • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 01:58
                          ojo   Návštevník
                          Podla mna je zle napalene medium. Nemal si ho napalovat ako bootovacie (prave preto Ti pri bootovani nabehne A:\ , ktore si tam pridalo Nero), ale ako ISO image.
                          • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 02:09
                            WlaSaTy   Návštevník
                            no, mozno je to A: pozostatok nejakeho free dosu ktory sa v dnesnej dobe dava uz aj do firmware biosu ako fallback :)
                            • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 08:57
                              ojo   Návštevník
                              Mozne to je. Ja mam Inspiron 1520 a jediny DOS je na primarnej particii. A ten nabehne ako C: .
                              • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 11:16
                                Avatar jailbird   Používateľ
                                A nebude to tym že tam mam
                                SATA disk?
                                • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 12:02
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                  no moze byt problem v tom, ale to by si musel mat nejaku ubuntu 4.10. aj to uz myslim podporovalo disky...

                                  otvor si vistu, vloz to CD, a napis nam vsetky subory a adresare ktore zobrazilo ok?
                                  • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 12:54
                                    Avatar jailbird   Používateľ
                                    vecer to hodim na web ako to vyzera
                                    Ubuntu som stiahol verziu tusim
                                    že 7
                                    dik
                                    • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 13:23
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      je ubuntu 7.04 a 7.10. ak si stiahol teraz zo stranky ubuntu.com tak je to 7.10
                                      • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 13:43
                                        jailbird   Návštevník
                                        tusim 7.10 pozriem doma,
                                        • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 14:18
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          dufam ze si to *.iso nerozbalil cez nejaky total comamnder alebo alkehol alebo nieco podobne a nenapalil ako subory. iso sa napaluje ako iso obraz a je pripravene tak aby sa len poslalo na napalovacku cim sa napali kompletny pripraveny obraz tak ako ma byt aj s boot zaznamom a suborovym systemom.
                                          • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 15:02
                                            jailbird   Návštevník
                                            no rozbalil som to cez deamon tools
                                            a napalil v nero :( ako by som to
                                            • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 15:08
                                              WTF   Návštevník
                                              dobre, ze tato diskusia nema este viac prispevkov a problem je od zaciatku jasny... stiahni to iso este raz, ked ho uz nemas a daj VYPALIT ISO DISK!!!
                                            • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 15:31
                                              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                              tu mas navod ako vypalit ISO :D toto som tu uz postol vela krat, uz sa opakujem ako zaseknuty win 95...ked uz window$aci nevedia vypalit ISO tak to je uz siiila...
                                              • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 16:32
                                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                cudujes sa? ved windows nemas tak, ze stiahnes z internetu iso subor a napalis. windows ziskas tak, ze das 50 korun susedovi a on Ti urobi kopiu. To si nevedel? Chyba Ti zakladne vzdelanie :)

                                                Inak uz som zazil, ze niekto zhanal o pol druhej rano seriove cislo. Keby bol blizsie, tak po nom hodim svoju Tehla 3310 :)
                                                • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 17:08
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  N 3310 nebola tehla, skus to porovnat s 720. Ale to by som radsej nehadzal, to bu bolo uz na prokuratora.
                                                  • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 18:28
                                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                    tak to cumim ze co to je... dizajn mimoriadne moderny to uznavam...
                                                    • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 19:20
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      Boli aj vecsie kravy, telefon ktory sa montoval namiesto autochladnicky. Ale mali zas niektore vyznamne plusy. Ta n720 mala vysielaci vykon 8W, autochladnicka az 20W a s tym sa dalo dovolat hoci kde. Vies ze tomu nie je az tak davno co to pouzivali laznici namiesto pevnej linky? Najme tam, kde sa ta moderna vymozenost (mobil velkosti puzdra na okuliare, neskor o velkosti balicku kariet) jednoducho nechytil bez specialnej obrovskej anteny velkej ako antena pre dialkovy prijem televizie.
                                                      • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 19:29
                                                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                        no... na mojej tehlicke chytim signal aj na wc :) ale na moje prekvapkanie na hlavnom namesti ho obcas nechytim :)
                                                        • Re: Linux na DELL 13.02.2008 | 19:32
                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                          presne o tom som vravel.