instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM

Sekcia: Hardware a Drivery 13.02.2008 | 12:50
Avatar marowit Arch Linux  Používateľ
Dobry den Vam vsem :D

Mam starsi notebook IBM Thinkpad T21, rad by som ho premenil na testovaciu stanicu..mozno aj na nenarocnu pracu, hlavne vsak na ucenie. Rad by som tam nainstaloval Arch linux. Problemy su: nefunguje CDROM, nebootuje z USB. Jedine co ma napada je nabootovat cez sietovy kabel z desktopu....otazka je vsak ako na to ? mate nejaky iny navrh? rady? tipy? :D

vdaka
Cesta späť je nemožná ,napred sa ísť musí. Ľudovít Velislav Štúr
    • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 13:48
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      pozri toto: http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/49/index.html
      islo tu o daco ine, ale na zaciatku je postup ako nabootovat po sieti...
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 14:05
        Avatar marowit Arch Linux  Používateľ
        problemom je, ze tam bol Windows a asi aj stale je. Len neviem v akej forme ci vobec nastartuje..potom by bolo otvorenych viac moznosti ako riesit tento problem. Obavam sa vsak ,ze Windows bude pekne rozbity a neviem ci to zvladne nabehnut do pouzitelneho stavu. Keby nabehol Win tusim sa da insalovat *buntu cez instalator "nieco.exe". Potom by sa hadam z jedneho funkcneho linuxu dal nainstalovat iny. Toto je moja teoria. Ci by to islo je zaujimava otazka :D ci to pojde este zaujimavejsia / myslim funkcnost Win,pokazena CD-ROM a nemoznost bootovanie z USB /.
        Cesta späť je nemožná ,napred sa ísť musí. Ľudovít Velislav Štúr
        • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 14:29
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          ist to pojde, otazne je ci tomu venujes tolko casu ako vytiahnutiu disku a nakopceniu dat nan v inom pc...

          to ze jediny sposob ako to nainstalovat je boot po sieti si uz pisal. preto musis najpr na sieti vytvorit nejaky server z ktoreho ti ten klient ( T21 thinkpad ) nabootuje... pozrie ten howto, pripadne googli :)
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 15:36
            Avatar marowit Arch Linux  Používateľ
            no aj tym diskom by to slo...da sa ale kopirovat s desktopu resp. normalny disk ma rovnaku periferiu na datove pripojenie ako disk z notebooku? budem informovat ako to pojde ked to pojde.
            Cesta späť je nemožná ,napred sa ísť musí. Ľudovít Velislav Štúr
            • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 17:30
              WlaSaTy   Návštevník
              S tym diskom by to islo keby mal rozhranie ata alebo pata, redukcia sa da zohnat v obchode alebo pozicat od kamarata. Ohladne redukcii pre sata alebo scsi do notebookov sa nevyjadrujem, nemal som s nimi co docinenia.

              PS.: teoreticky je mozne pozicat aj USB puzdro na notebookovy disk a urobit to cez neho :)
              • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 18:09
                Avatar srigi   Používateľ
                Tak. Radsej ako sa babrat so sietou, je lahsie si zohnat redukciu (disk bude isto IDE - T21 je celkom stary stroj) a Linux nainstalovat v inom kompe.

                Sice Arch nie je najhodnejsia distr. na cros-instalaciu (instaluj na jednom - bootuj na druhom), lebo pocas instalacie vytvara zoznam loadovanych modulov priamo na mieru daheho PC. Ale snad by bolo mozne zakopirovat instalacku na ten disk a spustiti instalaciu neskor na cielovom kompe. Nemam vsak potuchy, ci toto Arch podporuje - check archwiki ;-)
                • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 18:42
                  Avatar marowit Arch Linux  Používateľ
                  update situacie :D na moje prekvapenie sa windows relativne normalne rozbehol. niekolko modrych obrazoviek , preto lrelativne :D je moznost instalovat za tejto situacie...beziaci Win XP, bez CD-ROM, nebootuje z USB. ta redukcia to bude troska trvat a vsetkych kamosov mam mimo. a hlavne som dost nazhaveny na dalsiu instalaciu :D rozmyslam ci by sa to dalo nejako spustit z WIn ......
                  Cesta späť je nemožná ,napred sa ísť musí. Ľudovít Velislav Štúr
                  • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 18:51
                    Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                    zevraj je instalator ubuntu z win. ale este som sa s tym nestretol. ak si neporadis tak si zozen ten usb box :)
                    lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                    • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 19:00
                      Avatar marowit Arch Linux  Používateľ
                      povedzme ze som o tom pcul :D a ze to bude fungovat. ak som dobre zachytil par informacii, nieje velky problem naistalovat jednu linuxovu distribuciu z druhej ,ktora bezi. ma niekto skusenost, pripadne know how ako na to? vdaka
                      Cesta späť je nemožná ,napred sa ísť musí. Ľudovít Velislav Štúr
                      • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 19:56
                        Avatar srigi   Používateľ
                        Mozem potvrdit iba to, ze napr. openSUSE a Ubuntu maju na instalacnom CD jeden maly exac, ktory ked spustis, tak sa do MBR zapise GRUB. Tento GRUB po potom obsahuje volby WINDOOZE a INSTALL_DANY_SYSTEM. Takze sa vlastne bootuje z HDD a instalacia sa uz v pohode dokonci z CD.

                        K tomu, ze Linux ide instalovat z ineho Linuxu >> viem, ze toto zvlada Gentoo a Slackware (Slack ide nainstalovat z adresara). Mozes skusit rozbalit CD Archu na nejake miesto, ked uz ti bude na tom booku bezat iny Linux a skusit spustit jeho setup.
                        • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 13.02.2008 | 20:00
                          Avatar srigi   Používateľ
                          K tomu Archu este. Ak to budes skusat, asi bude treba vytvorit chroot prostredie na cielovej particii, lebo instalator predpoklada svoje subory (a subory co sa budu kopirovat) umiestnene v root adresari. Takze do toho chrootu budes musiet rozbalit CD (alebo ich vytiahnut z beziaceho systemu instalacky) a spustat to takto. Snad to pobezi.
                          • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 14.02.2008 | 10:08
                            Avatar marowit Arch Linux  Používateľ
                            uspesne vyriesene. po dlhom hladani som nasiel program unetboootin.exe ( existuje aj pre rozne linux distra ) vo windowse som nainstaloval a pri spusteni vybehol na mna arch s moznostou instalovat. super. mozem len odporucit
                            Cesta späť je nemožná ,napred sa ísť musí. Ľudovít Velislav Štúr
                            • Re: instalacia zo siete , ibm thinkpad T21, nefunkcna CDROM 14.02.2008 | 10:37
                              Avatar srigi   Používateľ
                              No mohol si to sem zalinkovat. Lebo to co si sem postol, hodi 0 vysledkov v google (mas tam o jedno o viac).