Ako dualboot Mandriva a XP

Sekcia: Konfigurácia 20.02.2008 | 21:43
deex   Návštevník
Mam instalovanu Mandrivu 2008 a chcem urobit dualboot s XP.Kto poradi postup?Ako naformatovat disk pre Xp,respektive rozdelit particie,stiahol som Gparted live cd,ale nechcem nieco pokazit,tak potrebujem krok za krokom,pripadne aj cez iny program.Cital som ze Windows prepisuje boot po nainstalovani.Mam linux kratko,tak prosim o radu.
    • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 20.02.2008 | 21:54
      m4rtin.m   Návštevník
      nainstalujes windows na volnu particiu a nasledne obnovis grub
      potom ti bude znova fungovat bootovanie linuxu, este si pridas do grubu aj windows riadok
      • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 15:05
        emo   Návštevník
        ja mam podobny problem.
        nejde mi naformatovat HDD na Windows.
        poradi mi niekto? mam nainstalovanu Mandrivu 2008
        • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 15:16
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Spustíš inštalačku windowsu a ideš podľa toho, čo to od teba chce.
          Ale ak chceš mať aj mandrivu a aj win, tak musíš mať pre win najprv voľnú partíciu.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 16:48
      Avatar kopkacik Mandriva 2008.1 spring  Používateľ
      tak najskor si sprav aby si mal win kde umiestnit , cize mu spravit particiu(miesto),
      potom si nainstaluj win,
      vloz hocijake live cd linuxu a obnov grub,
      ak by sim al vela casu , tak sa to da spravit aj : nainstalujes si win a potom preinstalujes linux a ten znova napise novy grub a je to
      • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 17:04
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Pripadne mozes priamo pouzit instalacku mandrivy, ktora pri boote ponukne recovery mod. A v nom je priamo v menu ponuka na preinstalovanie MBR. Ak pri tejto cinnosti detekuje na disku aj windows, rovno tomu prisposobi ponuku, takze rucne nemusis nic prepisovat.

        Cize najdri volnu particiu, nainstaluj windows, potom nabootuj instalacku mandrivy, zapni recovery mod, zadaj prepisanie MBR, reboot, hotovo. Pri starte uz budes mat v ponuke okrem linuxu aj windows.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 18:28
          deex   Návštevník
          Ved prave s tym urobenim particie pre windows potrebujem pomoct,windows pouziva iny suborovy system,pokial viem,tak nejde nainstalovat,skusal som aj upne preinstalovat hdd,cize najskor nainstalovat win,ze potom by som tam hodil Mandrivu,ale nemozem ho nainstalovat,lebo mi napise pri instalacii,ze nemoze najst win32 a instalacia skonci.Tak potrebujem vediet ako napr.s tym Gparted alebo inak,vytvorit tu particiu pre Win,aby som ho mohol nainstalovat,na ktorej particii vytvorit miesto prenho a kolko.Hadam som to vysvetlil zrozumitelne.
          • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 19:11
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Cize vlastne nemas tam na disku data a nie je problem cely disk preformatovat? V tom pripade pri instalacii windowsu vobec nezalezi, ci na tom disku bol linux alebo windows. Windows si pri instalacii dokaze sam zmazat a vytvarat particie. Cize napis, co presne ta instalacka windowsu napise za chybu a snad sa pohneme dalej.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 23:23
              emo   Návštevník
              ja mam tiez taky problem. predtym som mal XP spolu s Mandrivou. mal som potom problem s PC tak som premazal linuxovym DVD-ckom HDD a naistaloval som si Mandrivu, ale teraz sa mi neda naistalovat XP-cko. zevraj sa musi naistalovat XP ako prve a az potom Linux? nemam az take skusenosti s instalovanim dualbootu tak potrebujem poradit. ked dam naformatovat disk s instalacnym DVD Mandriva tak mi ho nechce naformatovat na NTFS. instalacne CD-cko XP-cka mi vobec nenacita. da sa disk preformatovat aj bez instalacneho DVD linuxu? ako?
              • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 23:40
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Instalacne CD WinXP vie manipulovat s particiami (zmazat, vytvorit nove), takze disk sa da zmazat aj bez linuxu. Akurat WinXP nemusi mat v sebe ovladace na diskovy radic SATA alebo SCSI, takze v tom pripade je to zlozitejsie (nenajde disk). Ale to uz nepatri do poradne k linuxu, kedze ide cisto o windows problem, ktory s linuxom nema vobec nic spolocne.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 22.02.2008 | 09:38
                Avatar srigi   Používateľ
                No za dve piva by som v pohode nad vasim problemom posedel, ale bohuzial je problem moja geograficka poloha.

                Kazdopadne chalani (deex, emo), neslo by poslat nejaky screenshot vasho rozdelenia disku, najlepsie keby ste nabootovali LiveCD Parted Magic, alebo poslali vypis linuxoveho prikazu
                fdisk -l
                • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 22.02.2008 | 18:59
                  emo   Návštevník
                  srigi ja take veci ako tu pises nedokazem zatial spravit. ;o( ale casom sa dufam naucim aj to. aka je tvoja geograficka poloha? Win XP potrebujem hlavne kvoli programu Pinnacle studio lebo su tam dobre efekty pri robeni DVD-ciek z kamery. inak som s linuxom spokojny. pouzivam mandrivu ale som cital ze aj ubuntu je dost dobre. chcel by som skusit aj greenie linux.
                  • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 22.02.2008 | 19:33
                    ---   Návštevník
                    pri installe winXP sa dostanes do tohoto miesta, ty tam budes mas ine disky , das ich vsetky postupne vymazat a potom ti zostane jeden nerozdeleny disk (tak ako je na obrazku). Stlacis pismeno C a vytvoris disk pre windows. Ak ches viac diskov nechat pre windows tak ich vytvor viac. Nainstaluj win.
                    Potom zacni instalovat linux, kde mu z toho zvysneho disku co si nepouzil urobis / a swap disky. Nie je to nic zlozite. V najhorsom pripade systemom pokus-omyl sa dostanes k cielu.
                  • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 22.02.2008 | 19:36
                    Avatar srigi   Používateľ
                    aka je tvoja geograficka poloha?
                    Som zo severu Oravy - Tvrdošín

                    take veci ako tu pises nedokazem zatial spravit
                    Ale pokusit by si sa mohol, lebo tazko radit. Idealne by bolo poslat ten vypis prikazu fdisk -l. Snad sa odhodlas ked ti napisem male HOWTO:

                    Ak ti este funguje MDV, tak iba do konzoly napis ten prikaz a hod sem vypis (pls, uzavri ho do bloku <code></code>). Ak Ti MDV nefunguje, pouzi nejake male LiveCD, napr. SLAX (ten ma 200MB).
                    • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 22.02.2008 | 22:25
                      emo   Návštevník
                      ja som z Prievidze. zatial som na pocitac taky odbornik ze nerozumiem tomu co si mi tu napisal. nasiel som v mandrive aj Kino na spracovanie zaznamu z kamery. keby to malo este prechody a efekty ako Pinnacle tak windows ani nepotrebujem. ale este si naistalujem aj winXP ked sa da pouzivat spolu s linuxom. len musim prist na to ako naformatovat disk.
    • Re: Ako dualboot Mandriva a XP 21.02.2008 | 23:40
      Martin   Návštevník
      Tu máš návod ako urobiť dualboot Mandriva/Windows XP.

      Ale priznám sa, neskúšal som, frčím čisto na Mandrive.