neustale mrznutie na pclinuxos 2007

Sekcia: Ostatné 23.02.2008 | 22:03
Avatar piso   Používateľ
zdravim,

mam problem s neustalim mrznutim OS. pouzivam pclinuxos2007 vzdy istalled z live cd. problem je taky nabootujem do OS a asi za 10-20 min zamrzne, aj ked robim aj ked ho necham uplne nedotknuty. zamrzne tak ze reaguje len na caps lock s asi minutovym oneskorenim, ale inac je nemozne cokolvek spravit. skusal som reinstall 1000krat, zamrzlo aj pocas toho vela krat. menil som particie, skusal som 2 disky a 2 ramky, skusal som instalovat na externy disk stale to iste.

co je zarazajuce je, ze mi to slo niekolko tyzdnov bez problemov. potom zamrzlo raz za tyzden potom stale viac a viac. v tej dobe bol plne updataovany vratane kernel. teraz ked sa mi ho podari nainstalovat zamrzne pocas updatovania.

ram a disk problem by som vylucil, skusal som viac diskov, menil som rozne particie. ramky som skusal 2 moduly a niekolko testov ktore neukazali ziadnu chybu.typoval by som to na daky HW problem ale aky?? pc je stale v zaruke ale mam pocit ze s tym ze mi mrzne linux by asi reklamacia velmi neobstala... windowsXP pritom ide uplne bez problemov a som teraz nam odkazany :-(.

pc je -> laptop asus A8Jc H013

hdd kt som skusil-> samsung 120gb a hitachi 80 gb
RAM-> adata 1GB 633mhz, AM1 1gb 633mhz, skusal som spolu aj zvlast

tu je este posting z pclinuxos.com co som pisal
http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_smf&Itemid=58&topic=41369.0

overheating nie je problem, cpu ma normalnu teplotu
    • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 24.02.2008 | 09:47
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ako je to s RAM? Je zaplnená? Disk swapuje? Je zapnutý swap? Reaguje na SysRq? Dá sa pomocou SysRq prepnúť na konzolu? Ja som mal kedysi trochu podobný problém keď som používal vesafb-tng, vyriešil som vyhodením tohto modulu.
    • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 24.02.2008 | 11:00
      dusan   Návštevník
      Ak je hardvér v poriadku ešte môže byť problém z nastavením siete (dhcp). Inač takýto problém tu už bol riešený.

      Keď som mal zle nastavenú sieť tak napríklad gnome my vôbec nenaštartovalo a to isté platí o gtk aplikácií (naštartovali asi 1-2min po spustení).

      To keď som mal na pevno nastavené pppoe a nepoužíval network manažer ( ten má asi tie time outy už ošetrené - nerozumiem veľmi tomu/teoretizujem). S network manažérom je to ok.

      Ešte skús nastaviť noacpi noapic do boot parametrov.

      Hm a reinštal pomôže asi 1x (na zistenie či si neurobil nejakú hlúposť alebo hlúposť opravil ==nie je to win) .
      Ps skús novšie distro možno dáky modul jadra si nerozumie s tvojim asi veľmi novím hardvérom (áno je to win stratégia ale pre začiatočníkov niekedy jediná). napríklad Mandrivu 2008 (aj tak je pclinuxos postavený nanej a 2007 má jadro 2.6.18 pričom Mandriva2008 má už 2.6.22)
      • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 24.02.2008 | 22:11
        matus   Návštevník
        dakujem za rady :-)

        swap som skusal aj ked bol zapnuty aj vypnuty, ram bola zaplnena cela takmer, pocas install z 2GB bolo volne len 50MB. ale hlavne co som skusil bolo vypnut ACPI, neveril som ale cuduj sa svete to ide... uz som aj nainstaloval, aj updatol, aj vbox rozfical... zatial setko ide ako ma. dufam ze to vydrzi. keby nie urcite sa ozvem.

        este raz dakujem za rady
        • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 24.02.2008 | 22:17
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Nechcem ti brať ilúzie, ale vypnuté ACPI na notebooku nie je moc dobre. Ak napríklad nepôjde ventilátor na procesore, vieš si predstaviť, čo to spôsobí. A ak zas pôjde stále na maximum, tak bude mať zbytočne veľkú spotrebu. Takisto nebude fungovať ukazateľ batérie.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 24.02.2008 | 23:38
            matus   Návštevník
            mno co s tym teda? vieme co s tym je?
            • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 25.02.2008 | 10:51
              David   Návštevník
              Zkus novější jádro.
            • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 25.02.2008 | 11:23
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Buď novšie jadro alebo možno update BIOSu. Ale najprv to novšie jadro.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 25.02.2008 | 13:51
      miso   Návštevník
      este by som chcel doplnit ze ked si vymenoval suciastky zaruku si stratil
      • Re: neustale mrznutie na pclinuxos 2007 26.02.2008 | 01:34
        matus   Návštevník
        ani nie, na niektorych nb mozem menit ram a disk... nebol tam seal takze pohoda. bol uz aj reklamovany a bol v nom iny disk aj ram pocas reklamacie a nemali najmensi problem. myslim ze u vsetkych asusov s kt som sa stretol, sa mohla menit ram a disk.

        k povodnemu problemu... kernel mam 2.6.22.10 tex1, ten som instaloval z live cd. v repo je 22.15tex3 ten som zatial neupdatol. skusim ten bios