Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse

Sekcia: Konfigurácia 27.02.2008 | 12:46
kilometak   Návštevník
Zdravím. Opýtam sa čo najstručnejšie. V debiane existuje možnosť odstraniť nepotrebné deb balíčky a nepotrebné konfiguračné súbory jednoduchým a pohodlným spôsobom. Napr. odstránenie nepotrebných konfigov:
dpkg --purge $(dpkg --list | grep ^rc | awk '{ print $2; }')
alebo deb balíčkov:
apt-get remove --purge `deborphan`
pripadne deb z /var/cache/apt/archives/:
apt-get clean
Používam momentálne openSUSE10.3 a nikde sa nemôžem dopátrať nejakej alternatívy aj preň. Toľko moja otazka.

Vďaka za radu.


    • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 27.02.2008 | 17:04
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Tuto funkcionalitu je tazke spravit nad RPM. Zatial nie je naprogramovana. Ak by sa niekto nasiel, kto by to spravil nad RPMkom, nech sa prihlasi.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 27.02.2008 | 18:14
        kilometak   Návštevník
        Bohužiaľ ja viem tak akurat tvoriť základný text v HTML a to ani nie je programovanie :-) . Inak celkom vydarené distro openSUSE v tomto stráca na kvalite. Akonáhle prídem na to, ako spojazdniť grafické prostredie pod debianom na novom železe, zbohom openSUSE.
        Spolu s týmto sa počas jeho používania vynorili aj iné problémy, napr. neustále a rýchle hromadenie rôznych súborov v /tmp adresári, pochádzajúce trebárs z mojich /My Pictures, s ktorými som vôbec nemanipuloval. To som však pri tej prvej otázke uz nechcel rozoberať. Bolo by toho naraz až moc :-).- Ak niekto pozná dôvod a riešenie, nech sa prosím podelí.
        • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 27.02.2008 | 18:28
          lieko   Návštevník
          poznam riesenie

          echo "rm -rf /tmp/*" >> /etc/rc.local
          • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 28.02.2008 | 09:39
            kilometak   Návštevník
            Tak som to skúsil. No žiaľ nepomoholo. Možno som to nesprávne použil. Po zadaní toho príkazu sa mi v /etc/ vyrvotil súbor rc.local a v ňom po každom zadani príkazu echo "rm -rf /tmp/*" >> /etc/rc.local pribudol riadok rm -rf /tmp/*. Veľkosť adresára (resp. obsah) /tmp sa nezmenila. Bol som ako root.

            Rozhodol som sa, že na vyhľadanie a odstranenie zbytočností skúsim kleansweep aj keď používam gnome. Buď som nepochopil jeho funkciu, alebo je to nanič. Namiesto navrhnutia vymazania prebytočných baličkov a konfigurákov mi kleansweep navrhol vymazať hadam všetko, okrem toho čo som chcel. Ale systém som si chcel ešte na HDD nechať, tak som ho radšej zrušil :-D
        • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 28.02.2008 | 12:28
          Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
          Rovnako ostatne distribucie zalozene na RPM maju podobny problem. (Fedora, Mandriva,...).
          Mas problem s miestom na disku?
          Only man who sells empty boxes is the undertaker.
          • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 28.02.2008 | 13:46
            kilometak   Návštevník
            Momentálne problém s miestom na disku nemám, lebo pravidelne mažem obsah /tmp, ale už sa mi stalo že som mal plnú celú systémovu partíciu. Pre upresnenie disk mám rozdelený na:

            sda1 - 2 G swap
            sda2 - 20 G pre / - viem že je to zbytočne veľa :-)
            sda3 - 130 G pre /home

            Čerstvo po inštalácii openSUSE aj s aplikáciami definitívne, mám využitých zhruba do 3,5 G a a zvyšných 16,5 G je free. Objem dát v /tmp akoby mimovolne rástol, niekedy je to aj 200 M za pár minút. Niekedy dlhšie zase ostane na rovnakej úrovni. Raz v priebehu krátkej doby, t.j. pár dní veľkosť /tmp dosiahla takmer celých 20 G. Znie to asi temer ako rozprávka, ale pre mňa je to peklo. Teda, ak by som pravidelne nepremazával /tmp, čoskoro mam zaplenú celú partíciu. Mimo to že premazávam ten /tmp, mám silný pocit, že objem dát (akéhokoľvek typu) sa zväčšuje aj z iných dôvodov (neviem akých). Preto bola tá prvá otázka zameraná na odstránenie nepotrebných balíčkov a konfiguračných súborov.
            • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 28.02.2008 | 15:47
              Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
              S tym zaplnanim tmp je to podozrive. Nemas cracknuty komp? Zisti si, co ti tam pridava subory.
              Only man who sells empty boxes is the undertaker.
              • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 29.02.2008 | 11:34
                kilometak   Návštevník
                Zatiaľ som nezistil nič, čo môže spôsobovať problém s /tmp. Ani to najbližšie nestihnem zistit. Cestujem domov a tam nie som pripojený na web. Tak až po weekende.
                • Re: Odstranenie nepotrebnych balickov a konfigurakov z opensuse 06.03.2008 | 09:55
                  kilometak   Návštevník
                  No je na čase ukončiť túto diskusiu, ale aj tak ďakujem za snahu pomôcť. Nech sa Darí...