Vycistenie disku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.02.2008 | 15:06
Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
Zdravim,vie mi niekto poradit ci existuje program pomocou ktoreho si vyhladam a vycistim vsetky nepotrebne subory, ktore si napr. povytvarali programy alebo patrili k uz odstranenym programom? Mam Ubuntu 7.10
    • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 15:19
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      synaptic?

      niektore nastavenia sa ukladaju v /home/tvoje meno/.program

      nastav si teda zobrazovanie aj skrytych suborov...
      • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 15:27
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        synaptic vycisti uplne vsetko? neexistuje nieco co mi usetri to prehladavanie homu?
      • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 15:30
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        a este taka vec ked neinstalujem cez synaptic tak to synaptic ani neodinstaluje
        • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 17:07
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Ak inštaluješ *.deb balíky, Synaptic ich vie odstrániť. Kompilovaný soft je o niečom inom.
    • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 17:05
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      sudo apt-get clean vyčistí cache so stiahnutými balíkmi, pri odinštalovaní používaj parameter purge, maže konfigy ktoré ale veľa nezaberú. Možno máš ešte zbytočné temp súbory na disku.
      • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 17:09
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Konfigy vytvorené v userovi musíš vymazať sám, ale je to zbytočné, veľa nezaberajú.
        • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 17:55
          WlaSaTy   Návštevník
          To je sice pekne, ale medzi neviditelnymi subormi a adresarmi ktorych nazvova konvencia sa pouziva hlavne na uzivatelske konfigy aplikacii su aj pracovne adresare. No a to by si sa divil kolko zaberaju napriklad nahlady obrazkov alebo cache browsera popripade docasne subory pre vypalovaci software alebo postova schranka ktora nebola skompaktovana (ak toto ovsem niekto pouziva v dnesnej dobe webmailu a IM). Medzi dalsie perlicky parti kopirovanie dat do adresarov kde sa pripajaju vymenne media, najme ak je tam pripojene jedno velke nic.

          ja osobne na taketo nieco pouzivam nastroj du v kombinacii s sort -n i ked sa najdu aj nejake ine nastroje hoci aj v grafike ktore zobrazuju aktualne vytazenie adresarov na disku v prehladnej forme.
          • Re: Vycistenie disku 29.02.2008 | 18:17
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Súhlasím, písal som len o konfigoch. Aj keď aj tie sú väčšinou v pracovných adresároch. Tiež ma to napadlo najmä v súvislosti s cache prehliadačmi, náhľadmi obrázkov a tempov, vlastne to si spomínal.
          • Re: Vycistenie disku 01.03.2008 | 19:17
            still   Návštevník
            filelight alebo baobab? ;-)
            • Re: Vycistenie disku 04.03.2008 | 17:56
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              No dobre, tak sa chcem spytat ako robite vy skusenejsi pouzivatelia udrzbu v Ubuntu alebo inej distribucii ??? Cez program ? Terminal ? Poprosim troska podrobnejsie opisat ak sa da ...
              Slackware
              • Re: Vycistenie disku 04.03.2008 | 19:54
                Avatar srigi   Používateľ
                Vobec nijako! Toto su windowsacke paktiky, kde treba raz za tyzden pustat nejake TuneUp Utilites alebo CCleaner a potom to este zdlhavo defragmentovat.

                Musis si uvedomit co je obsahom bezneho balika DEB. Predne je tam dany program ulozeny v strome v akom sa ulozi do root filesystemu. Cize libky, usr binarky, usr dokumentacia a etc konfigi. Nic co je hodne zmazat. Vsetko toto su v podstate staticke data, ktore sa nespravaju agresivne ako je to bezne vo Win systeme.

                Vsetka dynamicka praca suborov (fragmentacia) sa v podstate odohrava v /home/user. Takze jedina udrzba Linuxu je revidovanie nainstalovanych balikov (odobratie nepotrebnych - pozor na zavislosti, Ubuntu je zname pouzivanim meta balikov, kde pri pokuse o odobratie takehoto balika Ti synaptic oznami, ze kce odstrelit polku systemu :-) ).

                Ak si myslis, ze je pre teba dokumentacia zbytocna (/usr/share/doc) nainstaluj si Arch, ten ju neobsahuje ;-)

                Obcas useri robia deframentaciu, tak ze si nabootuju LiveCD a cely filesystem presunu tam-a-spat. A naozaj, co teraz bezim Arch uz 3 mesiace na starej masine s kopou softu - rychlost systemu je taka ista ako v den instalacie - Linuxu proste neklesa vykon, kym root disk nezaplnis na viac ako 80%, potom uz zacne dochadzat k fragmentacii.
                • Re: Vycistenie disku 04.03.2008 | 21:01
                  WlaSaTy   Návštevník
                  udrba systemu je na linuxe skutocne nieco ine ako udrzba systemu na windose a bezny uzivatel nema pravo svoje data schovavat kade tade ...

                  problem moze nastat klasicky v jeho /home napriklad pri nedostatocne zmazanych neukoncenych torrentoch, cache z webu, roznych nahladoch na obrazky, neskompaktovanej poste v ktorej sa mozu schovavat 100ky megabajtov vtipnych filmikov, datach ktore sa dostali pod flash disk namiesto do neho a podobne. /tmp, /var/tmp, /usr/tmp,... alebo nejake databazy ktore sa uz dlhsiu dobu nepouzivaju (web galeria a podobne) a nik ich nezmazal, popripade data files z linuxovych hier ktore nik nezmazal (obcas instalatory neodinstalovavaju tie subody, najme ak ich clovek nahra do systemu rucne).

                  takze nejake graficke udelatko je len na nahad kam sa ma clovek pozriet aby si spomenul co s tym pocitacom stvaral a az potom ked vie ze je to hovadina to odmazal.

                  PS.: zaujimalo by ma kam sa podeli tie druhe diely otazok "ako sa prihlasim jak root do grafiky" zvane "ako vytiahnem z kosa cely pocitac", obcas tak konci aj priliz aktivne cistenie.
                  • Re: Vycistenie disku 05.03.2008 | 13:16
                    Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                    Ok, takze ak som spravne pochopil tak v pripade potreby mozem subory v /tmp a aj /var/tmp kludne vymazat ... A co stym cahce z webu ? To sa ma tiez po nejakom case mazat ? A ten cache sa uklada do var/cache lebo tam som nieco take nasiel a ma tu uz okolo 160 MB ...
                    Slackware
                    • Re: Vycistenie disku 05.03.2008 | 13:53
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Cache browseru zmaz radsej cez volbu v menu. Vo FF je to Tools > Delete private data, v Opere je to Tools > Preferences > Advanced > History > Disk cache.
                      • Re: Vycistenie disku 05.03.2008 | 14:18
                        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                        aha no dobre a potom co je ten priecinok co som nasiel, myslim /var/cache ??? Tam sa co uklada ???
                        Slackware
                        • Re: Vycistenie disku 05.03.2008 | 14:33
                          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                          Tam sa uklada cache systemovych procesor. Napriklad tam moze byt cache apache (mod_proxy), manu a inych veci. O priebezne cistenie by sa mali starat samotne procesy a po ich odinstalovani by sa mal balickovac postarat aj o vycistenie tejto cache.
                          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Vycistenie disku 04.03.2008 | 18:26
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      ja by som mal tiež otazku ako je to s dočasnymi subormi a s priečinkom tmp či je tiez ako u okien moznost odstranit niektore konkretne typy suborov... alebo ktore presne...
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: Vycistenie disku 04.03.2008 | 19:18
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        obsah /tmp, /var/tmp mozes kludne zmazat. pri odinstalacii softu pouzivaj este aj paramter --purge pre apt-get
      • Re: Vycistenie disku 04.03.2008 | 19:19
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Adresar /tmp je mozne cistit uz pri restarte. V mandrive sa to da navolit priamo v control centre.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Vycistenie disku 05.03.2008 | 00:06
          Grawp   Návštevník
          A opensusecko to cisti zas pri starte. (kdesi som na to nadabil ked som sa rýpal v init.d)
        • Re: Vycistenie disku 23.08.2008 | 23:42
          ARny   Návštevník
          Teraz sa mi stala nemila vec. Stahoval som updaty a mal som malo miesta. Ocividne ich ale niekam postahovalo takze sa mi stalo ze som nemal zrazu na disku ziadne volne miesto. Ked som vypol komp a neskor zapol mandriva 2008.1 mi nedovolila sa prihlasit. Prihlasil som sa cez fail safe ako root a snazil som sa odinstalovat nepotrebne veci. Potom som prisiel na to ze sa adresari /home/moj_username/tmp/kde-moj_username vyskytuje velke mnozstvo tmp suborov hlavne videa ktore mali stovky MB. Ked som ich odstranil tak mi to vsetko slo uz OK. Ako by sa takato vec dala odstranit pri starte/vypnuti systemu alebo este lepsie spustit nejakeho deamona co by to mal na starosti a raz za cas by ten adresar premazaval?
          • Re: Vycistenie disku 25.08.2008 | 13:58
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            nastav si do cronu mazanie toho adresara