WiFi...

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.03.2008 | 21:06
Avatar adam.valcek   Používateľ
Zdravím Vás a vopred ďakujem za odpovede,

tak som si včera povedal, že prečo neprejsť z Windows Vista na Linux. Mal som pri sebe akurát februárové číslo PC Revue, tak som si nainštaloval distribúcia z ich DVD-éčka - Greenie Linux. Som zástanca hesla: "Poznanie patrí všetkým, nie iba jednému" - takže tento systém sa mi nesmierne páči. Lenže má to aj pár chybičiek na kráse: Samozrejme som do tohto absolútny laik, takže neviem čo a ako...Som si dokázal nainštalovať LICQ, ale aj tak neviem ako ho mám spustiť. No ale mám oveľa závažnejší problém...neviem rozbehnúť Wi-Fi. Mám notebook MSI: http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=1074425 + 1GB RAM. A Wi-Fi modul Atheros 5006EG. Skúšal som pozerať už aj iné témy, a o niečo som sa pokúšal...ale neúspešne, som proste totálny debil na tento systém. Preto ak sa nájde niekto kto mi vysvetlí postup...budem rád a nesmierne vďačný. A keď sa nájde niekto, kto začne vysvetľovať niečo o inštalácií, prosím, povedzte mi kde sa "to" nainštalované nachádza a ako to spustím:) ĎAKUJEM ZA VŠETKO a VŠETKÝM
    • Re: WiFi... 01.03.2008 | 23:56
      kompot   Návštevník
      staci doinstalovat baliky pre wifi -spravca balikov synaptic, daj hladat wifi napr......su tam take ze wifi radar aj dajake drivers- na greenie som presiel pred tyzdnom a je to super vdaka nemu mam zadara wifi ..hehe
      milujem linux
      • Re: WiFi... 01.03.2008 | 23:57
        kompot   Návštevník
        heh moja prva rada ohladom linuxu..juchu
        • Re: WiFi... 01.03.2008 | 23:59
          kompot   Návštevník
          a este tam daj vyhladavat atheros a tahaj
    • Re: WiFi... 02.03.2008 | 14:39
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Wifi : Tvoju wifi nemám, mám broadcom, tak v tomto neviem poradiť
      Inštalácia :
      V linuxe máš niekoľko možností na inštaláciu programov. Teraz nebudem hovoriť o kompilácií zo zdrojových kódov.
      1)Najjednoduchšia možnosť je použiť nejakého správcu balíkov, záleží na distribúcií Synaptic, Ovládacie centrum a pod. Ten sa postará o stiahnutie balíka z repozitárov a o vyriešenie závislostí. To je teória a keby to tak fungovalo, skuočne by to bolo jednoduché. Časom zistíš, že takto nainštalovaný SW je problém aktualizovať, pretože aktualizácie zdrojov SW v správcoch balíkov spravidla nefungujú, pokusy končia chybovými hláseniami, čo sa však môže líšiť od distribúcie aby som neurážal ubuntistov, hovorím za MDV 2007, ktorá mi v iných veciach naprosto vyhovuje (rýchlosť takmer ako windows, a pod.)Ďalšia vec je, že mnoho programov nemá balík.
      2)Druhá, mne najsympatickejšia, je stiahnuť nový binárny balík z nejakej webstránky, prípadne z nejakého zdroja (vyhnúť sa chybovým hláškam ovládacieho centra), Krusader, prihlásiť sa ako root, pravé tl. na balík otvoriť a spustiť inštaláciu. Pokiaľ je to bežný program využívajúci bežné knižnice, balík sa nainštaluje. Spustíš ho Ctrl+F2 a napíšeš príkaz ktorý nejak súvisí s jeho názvom, napríklad licq a podobne. Niekedy je však tento názov dosť ťažké zistiť, pri jeho hľadaní mám pocit, že je to heslo :-) . Pozor ! v prípade niektorých aplikácií nemusí byť intuitívny, napr, avastgui.
      3)Kompilácia zo zdrojákov je najťažšia, nakoľko základný postup je rovnaký, ale asi každý jeden program sa líši v detailoch, niekedy sú vyžadované knižnice, ktoré sa nikde na webe nedajú stiahnuť a podobne. Na kompiláciu je dosť návodov, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je jednoduchšie úspešne skompilovať jadro OS ako nejakú aplikáciu.
      Kam sa to v skutočnosti nainštaluje ? Netuším. Vo windowse je prehľadný Programfiles, ale tu je kopec priečinkov v roote a niekde tam to iste bude.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
      • Re: WiFi... 02.03.2008 | 22:16
        Avatar adam.valcek   Používateľ
        KOMPOT:
        No skúšal som to, niekoľko krát. Bolo to to prvé čo ma napadlo. Našiel som v šuplíku WiFi kartu 3Com a zasunul som ju do NTBK a išla bez akýchkoľvek problémov...proste ani som nič neurobil, len zasunul a mal som aktívnu bezdrôtovú sieť...ale takto mi to nevyhovuje, takže budem musieť hľadať nejaké riešenie

        KAROL:
        Ďakujem moc:) Je to komplikovanejšie ako som si myslel. No musel som dneska späť prejsť na Vistu, lebo zajtra potrebujem NTBK do práce, totálne plne funkčný a nemôžem si dovoliť hľadať čo a ako:). Takže si asi nejaký Linux nainštalujem ako druhý systém a uvidíme čo s tým. Len ma tak napadlo, ako čítam fórum, že vlastne môžem aj iný Linux ako je Greenie z PC Revue, tak...nevieš poradiť? Ďakujem.
        • Re: WiFi... 03.03.2008 | 00:05
          Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
          Okrem Greenie ? je tu silna zakladna ubuntistov, ale napriek tomu ti poradim mandrivu - je rychla, vlastne najrychlejsia zo vsetkych linuxov ake som kedy skusal. Neviem ako v porovnani s Vistou - tu som este nazivo nevidel, ale oproti XPcku je porovnatelne, alebo mozno aj trochu rychlejsia. Samozrejme treba mat dost RAM, v linuxe bezi standardne mnoho procesov, tak okolo 1 GB by malo stacit. Skus MDV 2008 mozno tam maju ovladacie centrum SW opravene a funguje. Ak to je na notebook, daj tam nieco s jadrom novsim ako 2.6.22. Urob radost baterke.
          "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
      • Re: WiFi... 02.03.2008 | 22:33
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        ty si lama jak salama... nemal by si pisat o tom, comu nerozumies... vsetko co si tu napisal je cisty vyplod windoze odchovanca... skoda reci...
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: WiFi... 02.03.2008 | 23:48
          Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
          ak si myslel mna tak co som napisal za tym si stojim, ovladacie centrum SW a aktualizacie v MDV2007 nefunguje, moja domnienka je ze ostatne distribucie su na tom podobne co vsak teraz nemozem potvrdit, priame instalacie balikov funguju ak mas splnene zavislosti, inak urpmi a nakoniec kompilacia je tiez zavisla na dostupnych knizniciach, prepac, ale ak mam byt objektivny napriek tomu ze mam linux velmi rad a jeho myslienka mi je sympaticka (inak by som ho uz opustil) je instalacia SW na windowse jednoduchsia a rychlejsia a nepresvedcis ma o opaku, stiahnes alebo donesies spustatelny subor a instalujes, nemusis travit hodiny casu na google a hladat ake exoticke zavislosti to potrebuje, nepotrebujes mat ani zapojenu siet (okrem elektrickej), ano aj keby ovladacie centrum fungovalo ako ma, stale ti nestaci balik, ale potrebujes celu siet na uspokojenie zavislosti, .exe mi v tomto pripada praktickejsi
          windows odchovanci sme asi vsetci na tomto fore, je to statisticky najpravdepodobnejsie vzhladom na obdobie kedy zacal microsoft ovladat trh osobnych pocitacov
          "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
          • Re: WiFi... 03.03.2008 | 11:59
            WlaSaTy   Návštevník
            ano, v pripade instalacie ked ma clovek nelimitovany internet su *.exe lepsie. problem nastane ovsem pri pokuse o odinstalovanie alebo ak chce clovek usetrit za net ked jednoducho nechce platit za tie iste veci viac krat alebo ak chce a potrebuje odinstalovat nepotrebne alebo vadne baliky. vtedy je skutocne lepsi balickovaci system linuxu.

            ps.: pri dnesnom objeme repozitarov mi nie je jasne ktore baliky chce clovek instalovat po ich hladani cez google, ale uz roky ma rozmaznalo gentoo ktoreho repozitare sa nezmestia ani na BD, o CD alebo DVD je skoda reci.
            • Re: WiFi... 03.03.2008 | 13:46
              Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
              Ano, suhlasim s tym, ze windowsove instalacie aj po odinstalovani zanechavaju bordel v program files a v registroch, samozrejme zalezi na konkretnom programe (napriklad pokusne nainstalovany hnus office 2007 sa mi na druhom pocitaci nepodarilo dokonale odstranit doteraz a stale nachadzam v systeme jeho nerozkladajuce sa zvysky), ale su progrmamy ktore sa vedia cele odinstalovat. Odklikat .exe vsak dokaze kazdy, ale hladat preco nefunguju balickovacie systemy, to uz kazdy nezvladne, minimalne casovo.

              Kedze .exe obsahuje vela kniznic, v poriadku, je vacsie a na jedno stiahnutie znamena vacsi objem prenesenych dat. Nech zdrojovy server je v USA, tak povedzme potrebujeme preniest 100 MB do europy. RPM balik toho isteho multiplatformneho programu kniznice v sebe neobsahuje, je preto mensi, nech ma povedzme 30 MB. Objem prenesenych dat je mensi ako polovica, ak uzivatel ostatne kniznice uz v systeme ma. Zda sa to ekonomicke z hladiska vytazenia siete.
              Ale
              ked potrebujem dostat ten isty program medzi 10 pouzivatelov, znamena to jednorazove stiahnutie 100 MB .exe suboru a rozdistribuovanie vramci istej skupiny ludi povedzme na CD, klucoch a podobnych mediach, zatazenie siete je vsak stale fixne 100 MB. Ked ale chcem rozdistribuovat rpm balik, sice by som mohol distribuovat iba balik, co je 30 MB, ale niekto kniznice ma, iny nema a tak prakticky u kazdeho je este nutne zo siete dotahat nejake tie MB navyse. Tym je potrebne nielen aby kazdy z ucastnikov mal pripojenu siet, ale je kludne mozne, ze sucet fixnych 30 MB a vsetkych jednotlivych kniznic presiahol 100 MB.
              "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
              • Re: WiFi... 03.03.2008 | 14:15
                WlaSaTy   Návštevník
                Ale ak spravujem viacej pocitacov tak sa snazim potlacit heterogenitu prostredia a navyse si vytvorim lokalny repozitar tak aby som to stiahol len raz pre test a po akceptovani stability to fuknem na vnutorny repozitar z ktoreho to redistribuujem. Alebo mi to jednoducho ostane ajtak na lokalnom proxy ktory mam aj koli tomuto.

                ale ak nechces, tak :)
      • Re: WiFi... 02.03.2008 | 22:41
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Kam sa to v skutočnosti nainštaluje ?
        Nainštaluje sa to presne tam kam má (knižnice do /lib /usr/lib, binárka do /bin /usr/bin , ... ).
        Zo začiatku (keď som prechádzal z windosu) mi vadilo, že sa to inštaluje "kam chce". Ale teraz som rád, že sa to inštaluje tam kam chce a je to tam, kde to má byť. Program si spustím cez ALT+F2 a napíšem názov programu. Taká vymoženosť na windowse nie je.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: WiFi... 02.03.2008 | 22:56
      robert   Návštevník
      Toto je postup presne pre Tvoj notebook.....
      Odskúšané na MSI VR601, Greenie 2.0.3 PC Revue edition.......funguje spoľahlivo.
      Jediné, čo nefunguje 100%-ne v Greenie je ukazovateľ stavu batérie.....Inak funguje všetko tak, ako má hned po inštalácii......
      • Re: WiFi... 02.03.2008 | 23:13
        robert   Návštevník
        ....som zabudol: nezľakni sa iného typu wifi modulu, on ten atheros sa zle interpretuje, akoby sám nevedel, či je 5006, alebo 5007, ten postup, čo som uviedol vyššie funguje. Výhoda totiž Greenie oproti Ubuntu je tá, že všetko potrebné pre rôzne hardw. požiadavky sú použité.....
        Je to jediné distro, kde som na všetkom rozbehal všetko /toto greenie robí použiteľným pre začínajúcich používateľov linuxov/.
        Raz som niekde čítal, že Ubuntu je staré africké slovo a znamená: Nedokážem nakonfigurovať Debian. Ja dodám, že Greenie je nové slovenské slovo a znamená: Neviem nakonfigurovať Ubuntu......
        Takže nevzdávaj, raz sa to zlomí, budeš na dualboote a časom zistíš, že win ti na disku len zavadzia....
        • Re: WiFi... 03.03.2008 | 02:27
          Avatar adam.valcek   Používateľ
          OKi...skúsim to...ale ešte pred tým...Ako nainštalujem ten greenie na pc, tak aby išiel cez dualboot?...teda spustím live cd...dám inštalovať...a potom to chce tie tabulky? čo pak?