Linux Distribucie !

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.03.2008 | 20:25
Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
Viem že sa to tu už 100krat omieľalo ale cez to chcem vedieť vaše názory. Nemôže mat jeden Linux všetko to je jasné. Tak aspoň ku každej otázke napíšte Váš názor alebo aspoň ktorý Linux by mohol spĺňať tie požiadavky.

1) Aký Linux je najrýchlejší ?

2) Aký Linux je najstabilnejší ?

3) Aký Linux ma najväčšiu podporu HW ?

4) RPM vs. DEB ???

5) Aký Linux má najčastejšie aktualizácie (tým pádom aj chyby keď vychádzajú opravy) a je možné sa na neho spoľahnúť ?

6) Aký Linux by ste odporučili Vy ?
    • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 20:27
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Linux je len jeden. Takže na všetky otázky okrem 4 odpoveď: Linux
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 20:29
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
        Vymente slovo Linux za slovo Distribúcia :-D
        • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 21:02
          WlaSaTy   Návštevník
          To by sme potom zas napriklad diskriminovali Gentoo, predsa len je to viac nastroj na tvorbu distribucie ako samotna distribucia.
    • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 21:52
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      1) dobre nastaveny

      2) detto

      3) s najnovsim jadrom

      4) podla mna deb

      5) tazko povedat

      6) greenie
    • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 22:08
      Tomi   Návštevník
      imho ovela viac tu ide o to, ze "kolko" z oblasti linuxu ovladas... si schopny ovladas system cez ssh-vies prezit bez grafickeho prostredia, alebo ti to sposobuje tazkosti?
      podla typu otazky usudujem, ze si v kategorii zaciatocnik, takze ti odporucam ubuntu, pclinuxos, greenie(vlastne tiez ubuntu, len uz predinstalovanych par veci)...


      taktiez pozri si distrowatch.org - vpravo dole mas vypis najpouzivanejsich distribucii. myslim, ze z prvej 5-ky si mozes vybrat hociktore a neurobis zle.
      /** Myslim 5-ku:
      PCLinuxOS 2415
      2 Ubuntu 2192
      3 openSUSE 1525
      4 Fedora 1289
      5 Mint // toto je tiez len modifikovane ubuntu
      */


      dalej, ked sa nevies rozhodnut(ja osobne mam problem sa rozhodnut, ked mam na vyber medzi viacerymi moznostami), tak skus to googla davat hladat veci typu 'jednodistro vs druhedistro'; ako 'ubuntu vs mint' a citaj, hoci mne to nikdy nepomohlo, ale bolo to dobre na odreagovanie ;)
    • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 22:11
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      tak teraz si tu bude kazdy pisat svoje :P
      ja odporucam arch. ale to nieje distro ktore dokaze hocikto spravovat. v prvom rade treba si ho nainstalovat, nakonfigurovat co nieje take jednoduche a potrebujes na to nejake vedomosti.
      rychly je dost.
      kolo stability sa da polemizovat (stane sa, ze sa objavi nejaka ta chybicka v nejakom baliku, no pokial o nej vies a este si nevymazal cache tak to downgradnes).
      podpora hw, ani neviem co to poriadne znamena. ak tym myslis, ze vsetko ide out of the box tak takuto moznost tu vylucuje uz samotna instalacia (ja som zatial vsetok hw rozchodil).
      rpm vs deb? pacman!
      aktualizacie ma dost caste (s toho vyplyva aj vznik chyb v balikoch nie len oprava bugov).
      no a odporucam ho :) po nahodeni a nakonfigurovani nemas problem (na pripadne problemi vypyvajuce z aktualizacie balickov ta pacman upozorni).
      Everything is proceeding as I have foreseen.
      • Re: Linux Distribucie ! 03.03.2008 | 01:46
        still   Návštevník
        "v prvom rade treba si ho nainstalovat, nakonfigurovat co nieje take jednoduche" :-D :-D :-D
        sorry, ale ak pozries wiki (co si urcite urobil), tak staci mat pristup na net pocas instalacie, alebo ulozene stranky a nevidim vacsi problem ako s instalaciou napr. ubuntu.
        Sice nie je tam graficky instalator a stahovanie balikov z netu tiez chvilku moze trvat, ale ak sa drzis navodu, nemas co pokazit ;-)
        • Re: Linux Distribucie ! 03.03.2008 | 11:04
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          ta instalacia nieje taka jednoducha pokial o linuxe nemas ani paru. mozes sice ist podla nejakeho navodu no nemusis mu rozumiet co ta prinuti zistovat nejake veci, skusat a podobne. takze ak si zaciatocnik instalacia archu nieje vylucena, ale narocnejsia ako instalacia nejakeho distra s grafickym instalatorom. vecsinou zaciatocnik chce mat cim skor linux pokope a nepozna linuxovy sw cize nevie co vsetko by mal v archu nainstalovat.
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: Linux Distribucie ! 03.03.2008 | 11:54
            Avatar srigi   Používateľ
            Instalacia Archu je celkom easy (velmi subjektivne!), ale horsie moze byt zistenie, ze po instalacii caka chudakaBFU, iba login, passwd a strohe prostredie s dvoma beziacimi daemonmi.
          • Re: Linux Distribucie ! 03.03.2008 | 12:15
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            no cez vikend som instaloval opensuse, a klikacia instalcia sa mi zdalo ovela zlozitejsia ako v archu. navyse instalacia v archu je ovela rychlejsia a intiutivnejsia. dal by som si opat arch, ale nechce sa mi to znova konfigurovat odznova, kedze som prisiel o data na disku :/
    • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 22:16
      ....   Návštevník
      1. rozumne skompilovane Gentoo
      2. lubovolny stable linux s co najmenej neuzitocnymi balikami
      3. ten s novym jadrom
      4. DEB
      5. Gentoo
      6. Mint, Ubuntu, Suse, Fedora v tomto poradi
    • Re: Linux Distribucie ! 02.03.2008 | 22:29
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Ak si vyberas OS na deskop, treba zvazit okolnosi ktore su pre teba dolezite. Nesmies zabudat na svoje schopnosti s linuxom. Ak vsak chces tieto vedomosti rozsirovat, tak si treba vybrat nejake distro "neklikatko" s konfigurakmi a ucit sa. Ak vsak nemas na to cas, alebo chces od distribucie nieco ine, tak si vyber klikatka. Si myslim, ze to nie je hanba (ako to niektori beru - nie tu na fore - aspon som si to tu nevsimol). Stabilita a rychlost u vacsine distier nie su velki kamarati. Pozri sa aj do databazy znalosti na tomto portali. Myslim si, ze pre kazdeho je nieco ine dobre - preto je aj tolko distier.
      Moje odpovede (pre distra):

      1 - Asi Gentoo z pohladu architektur.

      2 - Debian

      3 - Verzia kernelu podla stroja, na ktorom chces distro nasadait.

      4 - Osobne skusenosti - radsej deb

      5 - Taky za ktorym je najvacsia komunita (prip spolocnost), no nemusi to byt pravda. Nezalezi na kvantite oprav, ale aj na kvantite potencialnych bugov a ich zavaznosti.

      6 - Ako pre koho...
    • Re: Linux Distribucie ! 03.03.2008 | 02:09
      still   Návštevník
      1) Arch a Gentoo asi rovnako. A celkom svizne s klikacimi nastrojmi beha aj fedora.

      2) Debian stable, SUSE (enterprise), Red Hat - akakolvek distribucia s dlhou podporou.

      3) SUSE (vratane openSuse), Ubuntu, Red Hat (vratane Fedory), Debian (unstable, testing) - tolko zakladna instalacia, ale v podstate v kazdej distribucii je mozne (podla toho ako je spravca schopny) rozbehnut akykolvek HW, ktory uz niekto na nejakej distribucii rozbehol ;-)

      4) .tar.gz :-P

      5) Najcastejsie aktualizacie, asi Alpha verzie :-D, ale inak asi Ubuntu ma najmensi pravidelny interval vydavania novych verzii, ak neratame distribucie s rolling-updates (napr. Arch)

      6) Podla toho kam. Na server asi Debian, alebo Red Hat. Na desktop openSuse, Arch, Fedoru, Ubuntu. A na NB osobne asi Fedoru - kedze ako v jedinej distribucii mi funguje hibernacia uplne perfektne (bez akehokolvek zasahu). Ale taktiez i ostatne distra z odporucani na desktop.
      A zlate pravidlo - taku distribuciu, ktoru ma aj niekto znamy, s kym mozes pokecat, a ktory vie poradit ;-)
    • Re: Linux Distribucie ! 03.03.2008 | 08:34
      Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
      1.)debian (na gentoo nemam cas)
      2.)debian
      3.)debian, openSuse
      4.)deb
      5.)-
      6.)openSuSe, Xubuntu, Ubuntu
      You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
    • Re: Linux Distribucie ! 03.03.2008 | 08:45
      Avatar srigi   Používateľ
      1) cca Arch Linux (v zaklade bezi len velmi malo daemonov - velmi ciste distro podobne ako Slackware)

      2) dnes je to Debian 4.0 (Etch). Vhodny na ostre nasadenie na server. Dalej to moze byt CentOS alebo RHL.

      3) Ubuntu, openSUSE, Debian

      4) Pacman!

      5) Arch Linux

      6) openSUSE 10.3, Mint 4.0